סטימצקי או צומת ספרים? כמה דברים שלא ידעת על התורה, ואולי יהיה לך חשק ליותר…

ב”ה

כמה דברים שלא ידעת על התורה, ואולי יהיה לך חשק ליותר…

מתוקף תפקידי, אני מלמד מספר פעמים בשבוע שיעורי תורה, לפרטיים ולקבוצות.
בסוף מתברר לכולם, וגם לי בכללם – שיש הרבה על מה ללמוד, ויש הרבה יותר סיבות ללמוד. אני משתף אתכם בכמה דברים שאת חלקם אתם בוודאי מכירים, אבל תמיד אפשר ללמוד עוד…

מהי התורה?

עשרת הדברות עם לוחות האבן שניתנו על ידי משה לאחר מעמד הר סיני לפני 3328 שנה. הם מתחלקים לשתי קבוצות – האחת “בין אדם למקום” והאחרת “בין אדם לחברו”.

ספר התורה – הכתוב על ידי דיו ואשר נכתב על קלף הוא העתק כמעט מושלם של ספר התורה שנכתב על ידי משה בטרם פטירתו והוענק לבני ישראל עם הציווי “ועתה, כתבו לכם את השירה הזו”. בתוך ספר התורה נמצאים סיפורי הבריאה, מצרים וההיסטוריה הקדומה של בני ישראל עד כניסתם לארץ הקודש.

נביאים וכתובים – ספרים נוספים הכתובים על קלף, חלקם נכתבו על ידי הנביאים וחלקם (כמו מגילת אסתר לדוגמא) על ידי חז”ל בתקופה מאוחרת יותר. בין היתר נמצא בתנ”ך ספר התהלים שנכתב על ידי דוד המלך, קהלת על ידי שלמה בנו ועוד.

התורה שבעל פה – היא התורה שנמסרה על ידי משה לבני ישראל במשך 40 שנה במדבר. התורה כוללת ציווים פרטים משלים וסיפורים נוספים שלא נכללו בתורה שבכתב מסיבות שונות. עד לפני כאלפיים שנה חל איסור מוחלט על כתיבת התורה שבעל פה. הסיבה לכך הייתה פשוטה – היא נקראה התורה שבעל פה.

כמו שיש כללים ברפואה שלא נכתבים והם רק נאמרים מאב לבן ומרופא למשנהו על מנת לשמר את החוקים בצורה ברורה ומובנת הרבה יותר מאשר על קלף, כך התורה שבעל פה היא בעצם כללי התורה שנמסרו על ידי משה לדורות הבאים (לדוגמא, כדי להבין את המשפט “וקשרתם לאות על ידך” שנאמר בספר במדבר חובה להעזר בתורה שבעל פה).

כתיבת “התורה שבעל – פה”

הראשון שכתב את התורה שבעל פה היה רבי יהודה הנשיא, שקרא לחיבורו “המשנה” (ששה סדרי משנה). בעקבות התפזרות עם ישראל בעולם, בטרום תקופת הבית השני ובעיקר לקראת סוף תקופת הבית, הוחלט לעבור על האיסור של כתיבת התושבע”פ. הם קראו על כך את הפסוק “עת לעשות לה’ – הפרו תורתך”. הפסוק מקורו בספר התהלים ומשמעותו שלפעמים בכדי לשמר את התורה מוכרחים “להפר את התורה”.

מכאן ועד היום נכתבו מליוני ספרים שכולם הם פירוש לתורה שבכתב, חלקם פירוש אישי לתורה שבכתב ורובם הם פירושים לפירושים שנכתבו בדורות קודמים.

אז מה יש לי ללמוד?

על התורה נאמר “כי היא חכמתכם ובינתכם לעיני העמים” (ספר דברים). בתורה כלולות כל החוכמות שבעולם – וזה אומר שלפני שמחפשים בחכמות אחרות, כדאי ושווה לנסות ללמוד מהתורה…
ברשימה שלהלן תמצאו כמה נושאים שאולי יענינו אתכם:

מדרשים – ישנם סיפורים רבים שלא נכתבו בתורה שבכתב והועלו על הכתב רק בתורה שבעל פה, חלקם יכולים להסביר לכם שאלות רבות ששאלתם על ההיסטוריה ולא ידעתם (לדוגמא, עם מי התחתנו קין והבל?)

הלכות – בתורה שבכתב רשומים תרי”ג (613) המצוות. לפני שאתם נוברים ומחפשים – בספרי ההלכות תוכלו למצוא את פרטי ההלכות לפי נושאים. תוכלו לחפש בספרים מהדור האחרון כדי להבין את אשר חפצתם בשפה ברורה ולא קדמונית.

תלמוד – חכמה מונומנטלית של מאות שנים. מאות חכמי התלמוד העמיקו ופרשו את המשנה ואת התורה שבכתב. התלמוד נכתב בבבל ובישראל לפני כאלף וחמש מאות שנים, והוא מהווה את מקור “המוח היהודי”. ישנם הלומדים דף של תלמוד בכל יום ומסיימים את כל התלמוד במשך שבע שנים.

קבלה – רבי שמעון בר יוחאי כתב לפני כאלפיים שנה את ספר הזוהר המכיל בתוכו סיפורים והוראות וסודות הבריאה. ישנם מכונים רבים העוסקים בפירוש הקבלה. חשוב להיזהר לפני שלומדים את הספר כדי לא להפיק ממנו מסקנות שגויות ולהגיע למקומות שלא רצינו להגיע.

חסידות – תורתו של הבעל שם טוב וממשיכי דרכו החל מלפני כ-300 שנים. החסידות מאפשרת לאדם “להרים את הראש מעל המים” ולחיות בעולמנו בצורה ברורה ונכונה. ספר ה”תניא” הוא בסיס החסידות ונכתב על ידי רבי שניאור זלמן מליאדי, הרבי הראשון בחסידות חב”ד. הוא אינו ספר ‘קל’ אך שווה לכל דורש ומבקש.

הסידור ותהלים – ספרי יסוד בעם ישראל שפעמים רבות נקראים ללא הבנה. כדאי וחשוב מאוד להעמיק ולהבין את משמעות הטקסט והבקשות שבספרים אלו.
הרשימה עוד ארוכה… אבל זה הזמן לקחת פסק-זמן ממירוץ החיים, ולהקדיש אותו ללימוד תורתנו הקדושה.

לימוד תורה בחיפה:

בית חב”ד כרמל צרפתי מזמין אתכם להשתתף בשיעורי תורה במשך ימי השבוע ובשעות שנוחות לכם.

ישנה אפשרות לקביעת “חברותא” (לימוד אחד על אחד) במידת האפשר.
פנו אלינו 04-6733737

הגיבו כאן לכתבה