מהי מזוזה ?

ב"ה

יקר או עתיק: כמה צריכה לעלות מזוזה?

רגע לפני שדוד מתגרש, הוא פונה אל הרב האישי שלו "מה עוד אפשר לעשות כדי להציל את הנישואין"? הרב מציע לו לבדוק את המזוזות והוא מסכים בלית ברירה.
כשהרב מוריד את המזוזה האחרונה ממשקוף חדר השינה האישי שלהם – הוא פותח ומגלה שאין בפנים כלום.
"אוי הרב, אבל כל ערב אני נשבע לאשתי במזוזה הזו שאני יישאר איתה לנצח"…

 

מהי מזוזה ?

בתורה מופיעה המילה מזוזה כשם נרדף למשקוף הדלת. כך גם היה ביציאת מצרים בה צווה ה' על בני ישראל למרוח את הדם על המשקופים – המזוזות.
מכאן נגזר שמו של הקלף אותו תולים על המשקוף – "מזוזה".
על הקלף רשומות פרשיות "שמע ישראל" ו"והיה אם שמוע", בנוצה או בקולמוס בידי סופר סת"ם (סופר הכותב ספר תורה, תפילין ומזוזות), ולאחר הכתיבה והייבוש מגלגלים אותם ומכניסים אותם לתוך בית מזוזה, אותו תולים על המשקוף.

בתי מזוזה ניתן למצוא בכל הסוגים והגדלים, במחירים של החל משני שקלים בלבד ועד לאלפי שקלים לבתי מזוזה העשויים כסף או אף יקרים יותר דוגמת המזוזה הנמצאת ביציאה מן הכותל המערבי או בכניסה לנתב"ג.
ההפרשים נעים בין ייצור של פלסטיק פשוט המיוצר בסין לבין בתים המיוצרים בעבודת יד ומחומרים יקרים – בין מוצרים העוברים ידיים רבות עד להגעתם אל הלקוח לבין מוצרים הנמכרים מן האמן ישירות. בית מזוזה ניתן לרכוש בכל מקום ואין צורך כלל לוודא את כשרותו.

בימי קדם לא היו משתמשים כלל בבית מזוזה, אלא היו עושים שקע בקיר פתח הבית ובו היו מכניסים את הקלף. עד לפני שנים לא רבות עוד היו משתמשים במסמרים ובברגים לקבוע את בית המזוזה והיום כמעט בכל בית המזוזה מודבקת על הדלת.
במקומות פתוחים וציבוריים לפעמים עדיין תוקעים מסמרים או מחברים את בית המזוזה למשקוף הדלת עם ברגים, למניעת גניבות.

 

אך מה עם הקלף?

האמת צריכה להאמר. מי שלא למד את כתיבת המזוזה כמעט אין סיכוי שיזהה את ההבדלים שבין מזוזה כשרה לפסולה.  פעמים רבות אנשים קנו מזוזות שהיה מודבק עליהם "כשר למהדרין" והן התגלו כפסולות, או אף גרוע מכך, ככתובות על נייר, כמצולמות או כנייר מקושקש.

עיריית טירת כרמל – רחב

לפעמים אנשים הולכים למתקני גניזה בהם זורקים מזוזות שהתבלו או נפסלו, מוציאים את הקלפים ומוכרים אותם כ"חדשים". עד כדי כך, שלפעמים גם המוכר עצמו אינו יודע מהיכן הגיעו הקלפים.

בעיה נוספת ולא פחות חשובה היא שמזוזה אי אפשר לתקן. כאשר הסופר גילה בסוף הכתיבה טעות יש לו רק אפשרות אחת – לגנוז את הקלף. לפעמים כותבים את המזוזה אנשים שלא עברו הסמכה ואינם יראי-שמים ומוכרים מזוזות שנפסלו ותוקנו ככשרות לכתחילה.

 

אז מה עושים?

ראשית כל שימו לב לכמה נקודות חשובות:

גודל המזוזה הינו פרט חשוב מאוד על מנת לוודא את כשרות הקלף. מבדיקה שנעשתה על ידי הרבנות הראשית לישראל התברר כי במזוזות שגודלם היה מתחת ל-10 ס"מ היו מעל 85 אחוז מזוזות פסולות! והסיבה היא פשוטה, כי קשה מאוד לכתוב בצורה תקינה על קלף קטן שכזה. כאשר המזוזה בגודל 12 ומעלה יש סיכוי סביר שהיא כשרה, והסיכוי עולה ככל שגודל הקלף עולה.

המחיר: כתיבת המזוזה אורכת לכל הפחות שעתיים. תוסיפו לזה את עלויות הקלף והדיו, והבלאי הגבוה (בו כל מזוזה עם טעות אינה יכולה להימכר), ותבינו שאי אפשר למכור מזוזה בפחות מ-110 ₪. ומה עם הרווח של המוכר? והמע"מ?

ומה יעשה מי "שאינו יודע לשאול"?

אשר על כן, רבים מעדיפים לרכוש את קלפי המזוזות לביתם ישירות מבן משפחה המתעסק בכתיבת מזוזות. ומה יעשו מי שאינם שכנים של סופרי סת"ם ולא התמזל מזלם להכנס למשפחה שכזו?

הכלל החשוב ביותר: מזוזות קונים אצל אנשים אמינים. לא במכולת ולא בכל קניון. יש לוודא כי המוכרים הינם אמינים וידועים בציבור, ורק אז ניתן לרכוש את המזוזה בלב שקט ולדעת כי גם אם תתגלה טעות, יש לאן לחזור.

בבית חב"ד, האמונים על שיווק התורה והמצוות בצורה טובה ונינוחה לציבור, מוכרים מזוזות בכמה סוגים וגדלים, שלא למטרת רווח, וזאת על מנת לזכות מספר רב ככל האפשר של יהודים שירכשו מזוזות כשרות לביתם.  בתי חב"ד שכאלו תוכלו למצוא כאן בחיפה ברחוב טשרניחובסקי 69 ובמקומות נוספים בחיפה, בארץ ובעולם כולו.
קניתם בבית חב"ד? יש לכם ביטוח לכל החיים ולכל מקום בעולם על המזוזה. אתם יכולים לקבוע את המזוזה ולישון בראש שקט. המזוזה באמת תשמור עליכם.

בית חבד כרמל צרפתי – 046733737

לא ניתן להגיב