יש סיבה לטרטורים! פרשת השבוע 'מקץ' וזמני הדלקת נרות וצאת השבת בחיפה

מה קרה לבקשות שלי מראש העיר?

יש סיבה לטרטורים! המסר העובר כחוט-השני בפרשת השבוע 'מקץ', הוא שהאתגרים הם חלק מהתמונה כוללת שהתוצאה הסופית שלה היא טובה, ובקשתנו היא לראות את הטוב כבר עכשיו!


הדלקת נרות בחיפה: 16:03
צאת השבת 17:13


בשנים האחרונות, בזכות התעסקותי בפיתוח המוסדות בחיפה, הגשתי בקשות רבות לראש העירייה – במיילים, מכתבים ופקסים וכן בעל-פה, ע"י אנשי ציבור שונים.
לצערי אמנם, רוב הפניות עדיין לא נענו. אך השבוע קיבלתי תשובה על הכל…

במהלך טקס ההצדעה לשלוחים ולשלוחות של הרבי מלך המשיח בעיר חיפה והדלקת נר חנוכה בהיכל העירייה, הזמנתי את ראש העיר לדברי ברכה.

טקס הדלקת נרות חנוכה בעיריית חיפה (צילום: חב"ד חיפה)
טקס הדלקת נרות חנוכה בעיריית חיפה (צילום: חב"ד חיפה)ראש העיר סיפרה על אור נרות החנוכה ובפרט אלו של שלוחי הרבי – שנותנים לה כוח לראות את האור שבכל דבר ובהמשך הדרך והדגישה עד כמה הפעילות של חב"ד נחוצה לעיר.

בין היתר דיברה ראש העיר, על כמות הפניות והדיונים שהיא מקיימת בעניינים אלו וכמה שהיא משתדלת מאוד לגבינו, ומקווה שבעז"ה הכל יסתדר על הצד הטוב ביותר. הבנתי היטב את הקושי הגדול שלה ושל העירייה להתמודד עם האתגרים שבדרך, מבית ומחוץ.

הבנתי כי למרות שהתוצאה הטובה עדיין לא הגיעה, אבל העניינים והדיונים מתנהלים. ובסייעתא דשמיא ובכוחו של הרבי הכל יסתדר ונצליח בכל הפעולות הטובות!

טקס חנוכה של ארגון "יד לבנים"

השתתפתי השבוע גם בטקס חנוכה של ארגון "יד לבנים" למשפחות שכולות, יחד עם הדלקת נרות חנוכה, והתבקשתי לשאת דברי ברכה.

לא קל לדבר בפני משפחות כאלו ועוד לנסות לרומם את רוחן, אך הדבר ברור – כי יש מישהו שמנהיג את העולם, והדברים שנראים לנו כעת לא הגיוניים ואולי גם 'לא צודקים' (ח"ו), הם בגלל שאיננו רואים את התמונה הכוללת, כי לכל דבר יש סיבה והתוצאה הסופית בוודאי תיראה לכולנו.
ולמרות זאת, אנו מבקשים גם עכשיו מהקב"ה לראות את הטוב בגלוי ובמוחש.

סיפור נפלא ומיוחד

סיפור נפלא ומיוחד בנושא שמעתי מהדוד שלי הרב לוי יצחק גינזבורג ז"ל, אפשר לקרוא אותו בקישור כאן.

פרשת השבוע 'מקץ'

בפרשת השבוע 'מקץ' אנו שמים לב לקשיים הרבים שעוברת משפחתו של יעקב. אחי יוסף נאלצים לרדת למצרים לחזר אחר אוכל, נחשדים כמרגלים ולבסוף נאלצים לרדת שוב, עד הסוף של הפרשה המספר על מציאת גביעו של יוסף באמתחתו של בנימין, האח הקטן. בעצם יוסף 'מטרטר אותם' לאורך כל הדרך.

מטרתו של יוסף בהתנהגותו ובהתנכרותו אל אחיו הייתה כדי שיתחרטו על מעשיהם ויחזרו בתשובה, אז שם סוף לניכור והתוודע אליהם.

במקביל גם יעקב עובר עשרים ושתיים שנים, קשות מנשוא, של כאב ופצע חי ומדמם. בשנים אלו יעקב אינו יודע על מיקומו של יוסף והישארותו בחיים.

מדוע יוסף לא הודיע לאביו כי הוא עדיין בחיים

שאלה קשה ביותר נשאלת כאן – מדוע יוסף לא הודיע לאבא שלו כי הוא עדיין בחיים, והיה מרגיע אותו מאבלו הקשה? האם זהו כיבוד אב?

הרבי מלך המשיח מרחיב בהסבר העניין, כי אכן בעקבות חרם שעשו השבטים בשעת מכירת יוסף, לא גילה הקדוש-ברוך-הוא ליעקב אודות כך שיוסף הינו בחיים, ומשום כך הבין גם יוסף שכרגע אל-לו למסור מידע שכזה לאביו, למרות שמאוד השתוקק לכך, באהבתו אותו.

רק בהמשך, כאשר ראה את אחיו מתחרטים על מעשיהם ואת דברי יהודה "כי עבדך ערב את הנער" הבין כי הגיעה השעה להתגלות.

מה הייתה באמת הסיבה שליעקב לא נודע הדבר?

ישנו הסבר מפורסם, כי יעקב נענש בגין כך שעזב את הוריו – יצחק ורבקה – למשך 22 שנה, שבהן היה בדרך ועבד אצל לבן, ולכן לא ידע על קיומו של יוסף במשך 22 שנה.

לראות את התמונה הכוללת

כך או כך, בפרשת השבוע אנחנו רואים כי לפעמים קשה לנו ואולי לא אפשרי לראות את התמונה הכוללת, מה שיוצר עבורנו תמונה של אתגרים, קשיים והתמודדויות שלא תמיד אנו מצליחים להבין.

האור מנצח את החושך

ביחד עם זה, נס חנוכה, אותו אנחנו חוגגים בימים אלו, מראה כי האור מנצח את החושך, וכי אמונה בצדקת הדרך מביאה איתה את ההצלחה והעמידה באתגרים תוך הבנה כי לכל דבר יש סיבה טובה, שמביאה לתוצאה טובה עוד יותר.

יום ה' בטבת, חגו של הרבי

בשבוע הבא נחגוג את יום ה' בטבת, חגו של הרבי וחגם של כל החסידים. היום בו נקבע בבית המשפט הפדרלי בארה"ב כי הספרים שבספריית הרבי אינם עוד נכס משפחתי שיכול לעבור בירושה חלילה לידיים זרות אלא "הרבי והספרים שייכים לחסידים".

בשנה וחצי בהן התנהלו הדיונים בבית המשפט – היו אתגרים וקשיים לא קלים, שהעלו את השאלה "למה ומדוע צריך את זה".

בסוף התברר שדווקא אחרי המשפט ניתן תוקף גדול ביותר לדברי הרבי ולספריו, מה שמוכיח כי הרבי ודבריו נצחיים המה. וכפי שהתבטא הרבי "ותחי רוח יעקב אביהם", שהתוצאה גרמה נחת רוח רבה לרבי.

מאז ועד היום חוגגים החסידים את ה' טבת כיום בו "דידן נצח" (=שלנו ניצח) והשמחה פורצת את כל הגבולות.

ייתן הקב"ה שתיכף ומיד נראה כבר בגלוי את הגאולה האמיתית והשלימה, אז נבין שכל הצרות והאתגרים במשך אלפי השנים האחרונות הם לא רק "לטובה" אלא טוב ממש, ונאמר "אודך ה' כי אנפת בי, ישוב אפך ותנחמני", בביאת הרבי משיח צדקנו עוד היום.

שבת שלום וחודש טוב.
המשך חג חנוכה שמח ומאיר!

נ.ב. – טיול מרתק ויום כיף

ביום שני הקרוב נצא לטיול מרתק ויום כיף בבית הרבי בכפר חב"ד, בבית לחם, בחברון ובמערת המכפלה.

זוהי הזדמנות נהדרת לחוויה רוחנית מיוחדת במינה.
אינני יודע אם נחזור שוב על טיול ברמה גבוהה כזו.
אשמח לראות אתכם איתנוהגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

    יישר כוח כבוד הרב יהודה גינזבורג שהדלקתם חנוכיה בעירית חיפה בהשתתפות ראש העיר חיפה ד"ר עינת קליש רותם.כל הכבוד.חג הניסים והנפלאות.אני מדליק חנוכיה כל יום אצלי בבית בדליית אל כרמל.חג חנוכה שמח.

הגיבו כאן לכתבה