כמה עולה לחגוג בר מצווה?

הרב יהודה גינזבורג מסביר על התפילין

כמה עולה לחגוג בר מצווה?
כשאתם קוראים את הכותרת הזו, בטח עולה לכם בראש אולם אירועים, מועדון מסיבה וטיול לחו”ל. לא, לא על זה מדובר…

כשהייתי בגיל 9 אבא שלי סיפר לי בהתרגשות שהוא הזמין את התפילין שלי. כן כן, 3 וחצי שנים לפני הבר מצווה הוא כבר הזמין לי תפילין. היום אתם מכירים סיטואציות אחרות – להזמין טיול לחו”ל שנה מראש, לשמור על כרטיס להופעה או לשלם על דירה שתהיה מוכנה בעוד שנים ארוכות. אז זהו, שהתפילין הם באותו הסקאלה.

פרויקט כתיבת תפילין

למי שלא ממש מתמצא בתחום הסת”ם (ספרי תורה, תפילין ומזוזות) – כתיבת תפילין היא פרוייקט:

תפילין – זוג קוביות עור שבתוכם קלפים. השם תפילין על שם התפילה שאותה מתפללים עם התפילין. בחסידות מובא על כך השוואה למקצוע ה”תופל” (מחבר כלים שנשברו), שהתפילין והתפילה ענינם לחבר בינינו לבין בורא העולם. עד לפני עשרות שנים בודדות היה ניתן להשיג רק תפילין מעור בהמה דקה. עיבוד העור מוכרח היה להיעשות בעבודת יד, ורק לאחר המצאת המכונות המשוכללות היה ניתן להעזר בהם ולהתחיל לייצר תפילין גם מבהמות גסות.

זמן ייצור התפילין, מהפרדת העור, העיבוד והכנת הקוביות ועד לתוצאה המושלמת יכול לקחת יותר משנה!

מפגש בני מצווה עם סופר סתם

התפילין שעל הראש מורכבות מארבע בתים צמודים, שבתוכם 4 קלפים. על הבתים להיות צמודים אך לא דבוקים, מהסיבה הפשוטה שדבק הוא “דבר שאינו מינו”. חיבור הבתים לקוביה אחת נעשה על ידי לחץ מסיבי. לפעמים בבתים פשוטים הבית יכול להתפרק על ידי הלחץ, מה שמסבך יותר את מלאכת החיבור.
התפילין של היד הם קוביה אחת שבתוכה קלף אחד ארוך. על הקלף רשומות כל ארבעת הפרשיות שבתפילין של הראש, אלא שביד הם כתובים זה אחר זה.

תפילין של יד על זרועו של בן מצווה (צילום – ירון כרמי)

גם הרצועות, העשויות מעור, דורשות יצור מיוחד , בעבודת יד! כיום מייבאים את הרצועות בעיקר מחו”ל שם יש כוח עבודה זול לייצר זאת.

והחשוב ביותר – הקלף

את הקלף לא תראו כאשר תקנו את התפילין. התפילין תפורים בגידי עגל ולרוב גם סגורות בצורה הרמטית על ידי לחץ, מה שמכריח אתכם להאמין שאכן בפנים יש משהו…
הפרשיות צריכות להיכתב על קלף ועל ידי סופר סת”ם מוסמך לפי המסורת, כאשר יש הבדלי כתיבה דקים בין העדות.

אז מה חשוב לדעת לפני שקונים תפילין?

בעיקר, לקנות ממקום אמין ומוסמך, ולדעת שיש לאן לחזור.
להחליט על איכות הקלף הרצוי, סוג התפילין – מבהמה דקה או גסה, ואורך הרצועות הרצוי בהתאם לגובה הלקוח. לא לשכוח שאם מדובר על איטר יד (שמאלי), צריך להודיע זאת מראש, ולהכין את התפילין בצורה המתאימה, מאחר ואיטר יד מניח על יד ימין.

ועוד דבר אחד חשוב, אל תתפתו!

אם מציעים לכם סט לבר מצווה במחיר “מיוחד” תדעו שזה זיוף. ייתכן ובפנים אין כלל קלף, או שיש קלף פסול שנלקח מהגניזה ועוד דברים איומים.

בבית חב”ד כרמל צרפתי נתאים לכם את הסט שתרצו, במחירים הוגנים, באיכות ובשירות אישי ולבבי!

פתוח כל יום בין 9:30-13:30 ובין 16:30-19:00. בימי ו’ בין 8:30-11:30

טלפון: 04-6733737

שיהיה במזל טוב ובשעה טובה!הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.