תושבי ברל כצנלסון: אנחנו לא מסוגלים לחיות לצד אתר הבנייה ברחוב

6 כלים כבדים עובדים במקביל והרעש מחריש אוזניים וכמות האבק באוויר בלתי נסבלת. מהעירייה נמסר בתגובה כי באתר ברל כצנלסון נערכות ביקורות ברמה יום יומית של אנשי האגף לפיקוח על הבנייה של עיריית חיפה.

ספורטן – כללי – רחב

עד לפני כמה שבועות תושבי ברל כצנלסון בנווה שאנן נלחמו בשביל שיתחיל פרויקט פינוי בינוי ברחוב. עכשיו חלקם ותושבים נוספים הפוקדים את הרחוב באופן יום יומי טוענים כי התחלת העבודות נעשית באופן הפוגע באיכות החיים שלהם ובגלל שמדובר באוכלוסייה ברמה סוציו אקונומית לא גבוהה, לא טורחים להביא למקום תותח מים או לפקח על רמת הרעש מהפרויקט.

קצפם של התושבים יצא על כך שלטענת גורמים בעירייה לעומת תושבי ורדיה, שמתלוננים על הנעשה במורדות ורדיה, תושבי ברל כצנלסון לא מתלוננים.

שוש קולין לימוד אנגלית מונפש 750 על 90

בפוסט חריף בפייסבוק כתב אחד התושבים שבגלל שהתושבים ברחוב ברל כצנלסון לא חזקים, לא סופרים אותם או את טענותיהם:

“תושבי ברל כצנלסון לא מספיק חזקים אז אותם לא סופרים. אפילו תוחח (צעצוע) מים לא מביאים להם. 6 כלים כבדים עובדים במקביל עם רעש איום שרמתו ודאי עלולה לפגוע בשמיעה, אבל לאיש בעירייה לא אכפת… העיקר: יש קבוצת וואטסאפ שנפתחה למען התושבים…
בישיבת מועצת העיר, שעסקה במחצבות ורדיה, הוא אמר שהתושבים ליד הפרוייקט של פרשקובסקי לא מתלוננים. כנראה בגלל שהקרקע שם היא חולית ולא סלעית.
שבועיים וחצי קודם היו תושבי הרחוב בפגישה עם נציגי העירייה על המצב ברחוב ויוסי כהן ראש אגף איכות השירות סיפר לנו ש”אנחנו מייצגים את ראש העיר במלוא מובן המילה, חשוב לי לומר זאת” אז אין תלונות בברל?
תסתכלו בעצמכם ותראו באיזה קרקע מדובר”.

פינוי בינוי יוצר בעיה מורכבת:

חשוב להבין, שהעירייה מתמודדת עם בעיה קבועה, שקשה מאוד למצוא לה פתרון. כשהולכים לקראת התחדשות עירונית (תמ”א 38 ופינוי בינוי), בעלי הנכסים מעוניינים מאוד בפרויקטים, בגלל העלייה הצפויה במחירי היח”ד בבעלותם. לעתים מדובר בדירה בה הם מתכוונים לגור ואז הכוונה להוסיף מעלית, מרפסת, להפוך את הבניין מישן ומוזנח לחדש ומזמין, גורם להם לעשות כל מה שאפשר על מנת שהפרויקט ייצא לפועל.

העירייה עושה מאמצים לקצר תהליכים ולאפשר בזמן מינימלי (בכפוף להתנגדויות) את ביצוע הפרויקטים, אבל ברגע שיש אישורים ומתחילים לעבוד, העירייה נאלצת להתמודד עם התושבים המתגוררים בסמוך לאתרי הבנייה.

רחוב ברל כצנלסון
רחוב ברל כצנלסון

לטענת תושבים רבים, הם מוכנים לסבול את אי הנוחות הנמשכת לעתים שנים ארוכות, מתוך הבנה, שמדובר באי נוחות זמנית, אבל הם לא מוכנים לסבול פגיעה בבריאות משפחתם ובבריאותם הם. בנוסף, תושבים טוענים שיש דרכים פשוטות לחייב קבלנים ויזמים להפוך את אי הנוחות לנסבלת יותר בעבורם וחובת העירייה לבדוק מה ניתן לעשות, על מנת להקפיד על שעות העבודה של הפועלים ולא לאפשר ענני אבק, שפוגעים בבריאות. התושבים מצפים כי כאשר מתקיימת פעולת חציבה, תתבצע הרטבה קבועה של אזור החציבה, על מנת להפחית בענני האבק. מובן שפעולה זו מייקרת את הפרוייקט, אך התושבים מצפים כי העירייה תאכוף זאת.

במורדות ורדיה מהנדס העירייה אריאל וטרמן הוציא צו הפסקת עבודות, אבל תושבים הסתכלו מהחלון וראו המשך עבודה. לטענת תושבים לא מספיק לקבל החלטה שמפסיקים עבודות או לקבוע את שעות העבודה בפרויקטים אחרים (בשכונת רמז). חובת העירייה לדאוג לאכיפה, אחרת אין משמעות להחלטות, שמטרתן להיטיב עם התושבים. 

יש לציין כי ברחוב ברל כצנלסון יצא לפועל פרויקט ראשון, אבל מתוכננים פרויקטים נוספים. ברחוב נמצא בית הספר הפתוח, מה שאומר שבמהלך שנת הלימודים בשעות הבוקר והצהריים מגיעים לרחוב הורים רבים, וכשיש בנייה ברחוב וכלים כבדים לא קל להיכנס ולהביא את הילדים בבקרים. לאחר סיום הפרויקט הכביש יורחב וחלקו יהפוך מחד סטרי לדו סטרי, אבל כעת הכביש הוא עדיין ללא שינוי מה שיוצר פקקים ועצבים למשתמשים בכביש.

כלים כבדים ברחוב ברל כצנלסון

מעיריית חיפה נמסר בתגובה:

באתר ברל כצנלסון נערכות ביקורות  של אנשי האגף לפיקוח על הבנייה של עיריית חיפה, ברמה יום יומית. אנשי הפיקוח פועלים בכל האמצעים העומדים לרשותם, על מנת לוודא, כי העבודות המבוצעות באתר אינן חורגות מהמותר.
בעקבות פניית התושבים לעירייה, הנחתה עיריית חיפה את הקבלן להתחיל את יום העבודות בשעה 07:00 בבוקר ובימים הקרובים תיאסר גם כניסת משאיות עבודה לשטח לפני השעה 07:00.
בתוך כך, תפנה העירייה ל”איגוד ערים להגנת הסביבה” שהינו הגוף המוסמך לבדיקת רמת הרעש והאבק במקום.

האקדמית גורדון – הרשמה – רחב

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

ספורטן – כללי – רחב
מירית הנדסה – עתלית – רחב
קניון שער הצפון – מתחלף – רחב
הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB
האקדמית גורדון – הרשמה – רחב
הסטודיו – אירועי החודש
הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB

הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB