תושבים בוורדיה: העבודות במורדות וורדיה נמשכות על אף צו הפסקת העבודה שהוציאה עיריית חיפה

מהנדס העיר אריאל וטרמן חתם ביום חמישי על צו הפסקת עבודות במורדות ורדיה בגלל מטרדי אבק בניגוד לדרישות. על אף הצו לטענת תושבים העבודות נמשכות ללא מפריע. מהעירייה נמסר בתגובה כי הצו שהוצא מתייחס למרבית העבודות המתבצעות במקום וכי הצו נאכף על-ידי אגף הפיקוח על הבנייה של עיריית חיפה.

אתגר האכיפה העומד בפני עיריית חיפה בחציבה האגרסיבית המתבצעת בשכונה החדש – "מורדות ורדיה"

לטענת תושבים בוורדיה, על אף הצו, שהוציא מהנדס העיר אריאל וטרמן להפסקת העבודות במורדות וורדיה, העבודות ממשיכות ללא שינוי. לדברי התושבים, מאחר שהעבודות לא הופסקו, לא ברור להם מה הטעם להוציא צווים, אם לא אוכפים אותם. התושבים שלחו תמונות למערכת חי פה, המציגות את המשך עבודות החציבה במקום, תוך יצירת ענני אבק, בניגוד לצו.

העבודות במורדות ורדיה נמשכות על אף הצו (צילום – תושבי השכונה)

 

"העבודות נמשכות כמו בשבועות האחרונים", אמרה אתמול לחי פה, תושבת השכונה. "בשבועיים האחרונים חצבו כאן מעבר בעזרת כלים כבדים. גם היום וגם מאז שניתן הצו ביום חמישי העבודות נמשכות ועולה אבק מהאתר. הבוקר הגיעו לכאן 3 טרקטורים גדולים על מנת להמשיך בניפוץ האבנים ושבירתם. אחרי כמה שעות נשאר במקום טרקטור אחד. אנחנו לא יודעים למי עוד אפשר לפנות. הרי סוף סוף יצא צו להפסיק את העבודות בגלל שהעבודות יוצרות אבק, שמנוגד להנחיות שניתנו על ידי המשרד להגנת הסביבה, אבל איך אפשר לתת את הצו ולא לבדוק אחרי זה שבאמת לא עובדים? זה התפקיד שלי להביא את העירייה או את המשטרה ולדאוג שלא יעברו על הצו?".

אריאל וטרמן – מהנדס העיר חיפה

עיריית חיפה הגיבה לנושא, בהמשך לחשיפה כאן בחיפה, אודות ענני האבק העולם מאתר החציבה במורדות ורדיה, חשיפה אשר תיארנו בהרחבה בכתבה כאן: 

ביום חמישי הוציא וטרמן צו להפסקת עבודות בעקבות דו"ח של מפקח הבנייה במורדות ורדיה, אשר נדרש לנושא לאחר שחשפנו כאן בחי פה את מצוקת התושבים. בצו, שהוציא וטרמן, נכתב כי יש יסוד להניח כי מתבצעות עבודות אסורות באתר בנייה מורדות ורדיה (בין רחוב גאולה לרחוב ורדיה) ולכן יש להפסיק לאלתר את כל העבודה האסורה המתבצעת בניגוד לחוק.

על פי הצו, העבודה האסורה מתבצעת על ידי כלים כבדים באחד המפלסים באתר הבנייה ויוצרת מטרדי אבק בניגוד לדרישות המשרד להגנת הסביבה מיוני 2016 ובניגוד לדרישת איגוד ערים מפרץ חיפה – הגנת הסביבה מלפני 3 שבועות ובניגוד למכתב שהועבר מאגף הפיקוח בתאריך 16/04/18.

צו הפסקת העבודות במחצבת ורדיה

על פי הצו, ניתן לבקש סעד מבית המשפט 15 יום לאחר שהצו ניתן כלומר בתאריך 17/05, אבל הפנייה לבית המשפט לא תאפשר את חידוש העבודות.

 

לטענת תושבים, ההחלטה להוריד את ההר בין רחוב גאולה לרחוב ורדיה על מנת לבנות במקום מאות יח"ד, גורמת למטרדי אבק ורעש בלתי נסבלים. יש תושבים שלא מרשים לילדים והנכדים לבוא לבקר או לצאת לגינה בגלל שקשה מאוד לנשום את האוויר במקום. בנוסף, יש תושבים, שהחליטו לעזוב זמנית את הדירות והם מגיעים אחת לשבוע לנקות את האבק הרב המצטבר בדירות. התושבים פונים לעירייה ולחברי מועצה וזוכים לעזרה, אך לטענתם זה לא מספיק. "כל תושב בעיר צריך להבין שמה שקורה היום לתושבים בוורדיה, עלול לקרות מחר לכל תושב בעיר. אנחנו התעוררנו בוקר אחד וגילינו, שאנחנו חיים במחצבה. ברור לנו שיש פה שטח ענק, ובונים פה יח"ד וזה לא דבר פשוט. עדיין, לא ברור לנו למה אפשרו ליזמים להוריד פה את ההר על מנת לבנות, וגם אם כבר הושג אישור, למה לא דואגים שהעבודות יעשו בצורה כזו שתפגע בצורה מינימאלית בבריאותנו ובאיכות החיים שלנו?".

מהעירייה נמסר בתגובה:

הצו שהוצא מתייחס למרבית העבודות המתבצעות במקום. הצו נאכף על-ידי אגף הפיקוח על הבנייה של עיריית חיפה, כפי שהדבר בא לידי ביטוי בצילומים המצורפים.

יתר העבודות מתבצעות בהיתר תוך פיקוח קפדני, הן של האגף לפיקוח על הבנייה, והן של "איגוד ערים להגנ"ס".

העירייה תמשיך לעקוב אחר העבודות המתבצעות במקום ותפעל לעצור כל עבודה אשר תתבצע במקום בניגוד להנחיות.

לא ניתן להגיב