מומחים בכנס חזית הים : תכנית העירייה תחמיר את מצבה של חיפה

המושבה_הגרמנית_כיכר_אונסקו_חזית_הים_העירונית_18.09.2015.JPG

המושבה הגרמנית כיכר אונסקו חזית הים העירונית
צילום: חי פה בשטח

מומחים ואדריכלים בינלאומיים הוזמנו על ידי עירית חיפה לכנס חזית הים בערי חוף כדי להציג פרוייקטים דומים ולחבר את חזונם האדריכלי והמקצועי למה שקורה בחיפה בנושא זה. המומחים מתחו ביקורת על תכנית הפשרה של עיריית חיפה ובתנאים הנוכחיים בהתאם לתכנית הפשרה, ביטאו פסימיות לגבי עתיד חזית הים שחיפה משתוקקת אליה.

האדריכל (אדריכל הרכבת ג.ז.) יוסי פרחי הציג מצגת, שבה חילק את קו החוף של חיפה לחמישה מקטעים. הוא דירג את חשיבות המקטעים לעיר והסביר, שבאזור פרויקט "חזית הים" הכי חשוב "להעלים" או "לשקע" את הרכבת. כשמנחת האירוע, אבירמה גולן, שאלה את פרחי אם העירייה טעתה, הוא העדיף להתחמק: "כנראה שלעיריית חיפה היו שיקולים שונים משיש לי".

מרתה שוורץ, אחת האדריכליות הבינלאומיות שהוזמנו לכנס לדון בנושא חזית הימית של ערי חוף, ביקרה אף היא את החלטת העירייה וציינה כי התכנית המוצגת כעת רק תחמיר את מצבה של חיפה:

שואלת המראיינת נעמה ריבה, כתבת האדריכלות של xnet:
"בחיפה, שבה מתכננים חזית-ים חדשה, דוגלים בהפרדת שימושים – מקום לתיירות, מקום לקניות, מקום לבילויים, מקום למגורי סטודנטים וכך הלאה. מה דעתך על כך?

תשובתה של האדריכלית מרתה שוורץ:
"אין שום סיבה שימשיכו בחשיבה הזו, וממש לא בעיה לתקן את זה. חייבים לשים את כל הדברים ביחד, וליצור מקום שבו כל האנשים יכולים לקחת חלק ולהיפגש. אנשים היום לא גרים באזור החוף (בחיפה, נ"ר) כי אין להם שום סיבה לגור שם. הם יבואו לגור שם רק אם יעשו חיבור טוב לים, וזה יקרה רק אם הרכבת לא תהיה שם. שום פרויקט לא יעבוד יחד עם הרכבת, חייבים לשקע אותה".

"הרכבת היא המחסום המשמעותי בין העיר חיפה לבין חוף הים שלה, והמחסום הזה אמור להחמיר כאשר תשודרג מסילת הרכבת הארצית ותורחב בשטח העיר חיפה.


למרות התנגדויות לפרויקט, והצעות לשקע את הרכבת מתחת לאדמה כדי ליצור מציאות חדשה בעיר ולמקסם את משאב הטבע הנדיר שלה, העירייה חתמה על פשרה שתשקע רק מקטע אחד של המסילה –באזור פארק הכט, שנמצא דווקא בשוליים שלה, ולא באזור של פרויקט-הדגל "חזית הים", שבו מתגאה העירייה. במלים אחרות, המעבר בין העיר התחתית לבין החזית למפרץ חיפה יופרד במסילת רכבת רחבה, ולא יהיה מעבר חופשי (בניגוד לנמל תל אביב, למשל, או לברצלונה)."

לא ניתן להגיב