חיפה: מחדל הרישום בטאבו – שכונות מאוכלסות במשך 25 שנה ללא פרצלציה

במספר שכונות וותיקות בחיפה הרישום בטאבו לא הוסדר, על אף שהדירות נבנו לפני 3 עשורים. בשנת 2000 אמר בראיון לגלובס עו"ד רשף חן, כי יש להסדיר כמה שיותר מהר את הפרצלציה והרישום בטאבו ב-6 שכונות וותיקות בעיר. עברו 18 שנה, והפרצלציה עדיין לא הוסדרה במלואה.

לטענת תושבים המצב היום בחיפה שבו יח"ד שנבנו ואוכלסו לפני כ-30 שנה עדיין לא הוסדרו בטאבו בגלל שהשכונה, כולה או חלקה, עדיין לא עברה פרצלציה, הוא מצב בלתי נסבל.

מה היא פרצלציה ולמה כל כך חשוב לתושבי העיר כי הפרצלציה תבוצע על ידי הנהלת העיר?

פרצלציה היא חלוקה של מקרקעין באמצעות תרגום החלוקה שמופיעה בתב"ע (תוכנית בניין עיר) לחלקות. באמצעות הפרצלציה, ניתן לרשום את החלקות בטאבו. הוועדות המקומיות הן אלה שאמורות, בעזרת מודדים, לאשר את ההוצאה לפועל של התב"ע.

עם רישום הפרצלציה בלשכת רישום המקרקעין, נרשמות החלקות החדשות. כל חלקה חדשה מקבלת מספר חדש (גוש וחלקה) לאחר הרישום בטאבו. בדרך כלל כשרוכשים דירה חדשה מקבלן, אין עדיין פרצלציה של הבניין והקבלן על פי רוב מתחייב שהוא יבצע את הפרצלציה בעצמו, אחרת לא יהיה ניתן לרשום את הדירה בלשכת רישום המקרקעין.

קושי במכירה וקנייה של דירות שלא עברו פרצלציה:

הבעיה בחיפה היא שלאורך שנים, במספר שכונות בעיר, לא הושלמה פרצלציה, מה שהביא לכך שבכל השכונה, לא היה רישום בטאבו לבעלי היח"ד,  אלא רק רישום לבניין המשותף. כשתושבים רוצים למכור נכס בבעלותם מתחילות הבעיות כיון שלעתים הרוכשים חוששים לקנות דירה שלא רשומה בצורה מסודרת בטאבו. גם בעת לקיחת משכנתא לעתים הבנק עושה בעיות כשאין פרטים של הדירה (גוש וחלקה) ומתקשה לשים את הערת האזהרה לטובתו.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

בדצמבר 2014 נערכה פגישה של הוועדה המוניציפאלית של ארגון הקבלנים עם מנהל ההנדסה בראשותם של מהנדס העיר אריאל וטרמן ומ"מ ראש העיר ומחזיקת תיק ההנדסה, חדווה אלמוג. חבר הוועדה דאז וחבר ההנהלה, מטעם הקבלנים, אבי ירום, העלה לדיון את נושא הפרצלציה בשכונות הוותיקות בעיר. לטענתו, הנושא הועלה לפני זמן רב וארגון הקבלנים לא קיבל תשובה בנושא. רוזה פרידמן השיבה מטעם העירייה, שהנושא מתקדם וניתן לראות לדוגמא בוורדיה, שהפרצלציה במצב מתקדם ותוך מספר חודשים יהיה ניתן להגיע לשלב הרישום בטאבו. לטענתה, שכונות אחרות הועברו לפקיד הסדר והעירייה תבדוק כיצד ניתן לקדם את שאר השכונות.

אריאל וטרמן – מהנדס העיר חיפה (צילום – ירון כרמי)

בכתבה בעיתון "גלובוס" ביולי 2000 (לפני כ-18 שנה) התראיין מי שהיה אז חבר מועצת העיר, עו"ד רשף חן, ובהמשך היועץ המשפטי של העירייה, וטען כי יש להשלים את רישום הפרצלציה ב-6 שכונות וותיקות בחיפה. לטענתו, לרישום החלקות בטאבו חשיבות רבה, שכן עד לרישום אין אפשרות לרשום בתים משותפים והזכות המקסימלית הניתנת לרישום על הקרקע היא הערת אזהרה על החלקה, שלפני החלוקה, וזאת רק באמצעות ייפוי כוח מהבעלים המקוריים של הקרקע. כתוצאה מכך, הסביר עורך הדין חן, תכניות גדולות בשש שכונות מרכזיות בעיר לא נרשמו שנים ארוכות.

השכונות הן: רמת אשכול, רמת אלמוגי, ורדיה, רמת גולדה, רמת חן ורמת אלון.

עו"ד רשף חן הוסיף עוד כי עיקר הבעיה ברישום היא הדרישה של המרכז למיפוי ישראל  (מפ"י) לתכניות מפורטות הכוללות את הבנייה בשטח.

 

30 שנה ללא רישום תקין בטאבו

המצב בפועל כיום הוא שיש יח"ד, שנבנו בסוף שנות ה-80 של המאה קודמת או בשנות ה-90 והן לא רשומות בטאבו עם גוש וחלקה אלא רק כחלק מבית משותף. כשקונים דירה כזו, שלא רשומה על שם בעליה, ורוצים לקחת לצורך קנייתה משכנתא, צריך לרשום את הערת האזהרה לטובת הבנק על הנכס כולו, הבית המשותף. אם רוצים להתקדם בתהליך הרישום, מדובר בהליך סבוך מבחינה משפטית שיש לו גם עלות כספית. יש לציין, שלאורך השנים יש בעלי יח"ד, שהיה להם חשוב שהפרצלציה תוסדר והם דחפו עד כמה שניתן את התהליך והיום יש יח"ד בכל השכונות שרישומן הוסדר. לעומת זאת, יש בתים שנבנו לפני 30 שנה ויותר, שעדיין לא רשומים בצורה מסודרת בטאבו. בחלק מהמקרים הרישום לא יכול להיעשות בגלל תהליכים שקשורים לעירייה.

תושבים רבים בעיר מתגוררים בבתים, שהפרצלציה שלהם לא הושלמה, וזה לא משמעותי בשבילם. לעתים זה מקבל משמעות, כשמעמידים את הדירה למכירה ומי שעומד לרכוש אותה מעוניין שהרישום בטאבו יוסדר, לפני שהדירה עוברת לבעלותו. עד להסדרה, הדירות רשומות כחלק מבית משותף וצריך להסתכל בצורה דקדקנית ברישום על מנת להבין לאיזו דירה שייכת כל חנייה וכל מחסן.

"בשכונת רמת אלמוגי לא ניתן לרשום את הדירות בטאבו כבר 25 שנה היות והעירייה טרם סיימה את הליכי הפרצלציה שלה", אמרה השבוע תושבת העיר, שמתגוררת שנים ארוכות ברמת אלמוגי, "אני מתכתבת איתם שנים רבות, ומבקר המדינה כבר נזף בהם, אולם כל זאת ללא הועיל".

מעיריית חיפה נמסר בתגובה:

בשכונות: רמת חן, רמת אלון, רמת אשכול ורמת הנשיא תכניות הרישום נרשמו בלשכת רשם המקרקעין בין השנים 2000-2013.
בשכונת ורדיה – תכניות הרישום הוגשו לאישור מפ"י ("המרכז למיפוי ישראל"), ולאחר אישורן יועברו התכניות לרישום בלשכת רשם המקרקעין.
בשכונת נאות פרס – תכניות הרישום אושרו ע"י מפ"י ונמצאות כעת אצל רשם המקרקעין לצורך רישום.

בשכונת רמת אלמוגי – עם סיום הסדרת הגושים בשכונה על-ידי משרד המשפטים יוגשו תוכניות הרישום למפ"י ויירשמו בלשכת רשם המקרקעין.
בשכונת רמת גולדה – בעקבות פניית התושבים לעיריית חיפה בבקשה לסייע להם ברישום החלוקה למגרשים, החלה העירייה בימים אלה בביצוע התהליך.

עם סיום הכנת הרישום יועברו התוכניות לאישור הוועדה המקומית, מפ"י ולבסוף יירשמו בלשכת רשם המקרקעין.

לא ניתן להגיב