שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...
באנר גורדון 230524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש
באנר קריית אתא עצמאות 080524

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

ד"ר איל בראון – רופא בכיר, מוסיקולוג מופלא ושוחר תרבות

ד"ר איל בראון, מנהל מחלקה פנימית ח' ורופא בכיר...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

אותות הוקרה ללוחמים דרוזים שסייעו לארגון 'ההגנה' בתקופת המדינה שבדרך

בסניף ארגון 'ההגנה' בחיפה, הוענקו ביום חמישי 13/6/24 אות...

הישג לתושבים: הוועדה המקומית חיפה תגיש התנגדות לתכנית סטלה מאריס של רמ"י • מהלך הדיון

מליאת הוועדה המקומית החליטה היום בערב לתמוך בהצעתם של תושבי הכרמל הצרפתי, פורום ציבורי כרמל (בראשות יעל אמיתי) ועמדת ראש העיר ד"ר עינת קליש רותם, לפיה בתוך שבוע, מהנדס העיר אריאל וטרמן יגיש בשם המועצה המקומית התנגדות לתכנית לבניית שכונת מגורים בשטח הבסיס שיתפנה בעתיד בשכונת סטלה מאריס.

מליאת הוועדה המקומית (צילום: מיכל גרובר)
מליאת הוועדה המקומית (צילום: מיכל גרובר)

מנהלי רמ"י רוצים שכונה

על פי התכנית, המקודמת על ידי רמ"י (רשות מקרקעי ישראל), עתידים להיבנות 460 יח"ד על שטח הבסיס הצבאי שיפונה בעתיד (אם בכלל יפונה). ההחלטה של המועצה המקומית קובעת כי היא מגישה התנגדות לוועדה המחוזית לגבי התכנית מסיבות דתיות, נופיות ובגלל שממילא מתוכננות להיבנות יח"ד רבות נוספות במתחמי פינוי בינוי בכרמל הצרפתי בכלל וברחוב טשרניחובסקי, הגובל בבסיס הצבאי בפרט.

הסכמה גורפת בצורך להתנגד לתכנית סטלה מאריס (צילום: מיכל גרובר)

חודשיים להגשת התנגדויות

בישיבה היום הוסבר לחברי המועצה כי לפני כחודש התכנית הוגשה לוועדה המחוזית, ולכן יש חודשיים להגיש התנגדויות (מיום הגשת התכנית, כלומר נותר עוד כחודש ימים). הוועדה המקומית יכולה כרגע להחליט שהיא מגישה התנגדות. אם יוחלט שהוועדה המקומית מתנגדת לתכנית, הוועדה תגיש את התנגדותה לוועדה המחוזית.

מהנדס העיר, אריאל וטרמן, לא היה נוכח בתחילת הישיבה ולכן את התכנית הציגה מנהלת אגף תכנון ארוך טווח, הגב' רותי רפפורט:
"התכנית של סטלה מאריס הוגשה (הופקדה) לוועדה המחוזית, בתאריך 18/06/23, בלי חוות דעת של הוועדה המקומית. אנחנו עכשיו בשלב ה"טרום התנגדויות". בפרויקט מתוכננות להיבנות 460 יח"ד. נדרשת בדיקה תחבורתית, כיון שכלי הרכב ישפיעו על האיזור. יש כוונה גם להציע אתר לבית הספר. למשרד מהנדס העיר אין כרגע המלצות האם להתנגד או לאשר. הוועדה המקומית צריכה להחליט האם להגיש התנגדות ולשם כך התכנסנו כאן".

שכונה חדשה בסטלה מאריס - תכנית חפ/2178/א (הדמיה: דרמן ורבקל אדריכלות בע"מ)
שכונה חדשה בסטלה מאריס – תכנית חפ/2178/א (הדמיה: דרמן ורבקל אדריכלות בע"מ)

יעל אמיתי, יו"ר פורום כרמל: "יש כאן הזדמנות נדירה לפארק היפה בישראל, שישרת את תושבי העיר וגם תיירים"

באנו לקבל את התמיכה שלכם לקראת קבלת ההחלטה בוועדה המחוזית. רמ"י תכננה שכונה סגורה עם חומה מול שאר חיפה ובניינים בני 15 קומות. אין עליבות תכנונית גדולה מזו. לכרמל יש ערכים היסטוריים, תרבותיים ונופיים – נוף המפרץ המגיע עד לערי לבנון.

האם הגיוני לקחת את השטח הזה ולהפוך אותו למטבע עובר לסוחר?
האם הגיוני לתכנן בניינים בני 15 קומות, שיוצרים הפרדה ביניהם לשאר חיפה?

אפשר להפוך את השטח הזה לשכיית חמדה. האדריכלית חנה יפה תכננה פארק יפהיפה. פארק אמנות ברמה בינלאומית שמכיל גלריות ומסלולי הליכה היסטוריים ולא שכונה רגילה. אנו רוצים להקים במקום פארק ידידות, שאליו מביאים גם את הכרמלית והרכבל. תחשבו איזה מסלול נפלא זה יהיה לתיירים. יש מספיק מקומות בעולם של אתרים, שהפכו להיות אתרי חובה במפת התיירות העולמית, וזה יכול לקרות גם בחיפה.

בואו נמתג את חיפה כעיר תיירות, שהופכת בסיס צבאי לאתר תיירות. אנו מבקשים שהוועדה המקומית תגיש התנגדות לפרויקט, שלא יקרה לנו עוד מקרה כמו מלון חוף הכרמל.

יעל אמיתי (יו"ר פורום ציבורי כרמל) במליאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה חיפה (צילום: מיכל גרובר)
יעל אמיתי (יו"ר פורום ציבורי כרמל) במליאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה חיפה (צילום: מיכל גרובר)

ליאם אזורדיגן – נציג הבהאיים:

האתר הזה הוא בדיוק ליד הגבולות של האתר שלנו. האתר שלנו מאוד חשוב לנו לתפילות. אנחנו מאוד חוששים מהבנייה ומההרס שהיא תביא איתה. השכונה החדשה מתוכננת להיות קרובה מאוד למקדש שלנו. זה מקום שמשמש למדיטציה.

האב קרול מילווסקי מהכנסיה הכרמלטית:

אנחנו רוצים שיהיה לידינו מקום ירוק וידידותי. השטח הזה מאוד חשוב להם והגן של המנזר הוא שטח מאוד מיוחד. השטח של הבסיס הצבאי היה חלק מגן המנזר, לפני שהוא הופקע מהכרמליטים, ולכן חשוב להם מאוד שלא יבנו שם שכונה.

נאלה גלקופף בלאייס, ראש הסניף החיפאי למרכזים לצדק חברתי:

אנחנו מתנגדים לשכונה החדשה גם מהסיבה ששכונת שפרינצק היא כעת שכונה שבה רמה סוציואקונומית בינונית. החשש שלנו הוא שברגע שתיבנה שכונה חדשה, היא תפנה לאוכלוסיה מבוססת. השטח החדש יכול להיות מאוד אטרקטיבי לתיירים ולא ייתכן שרק 460 משפחות יוכלו ליהנות מהשכונה החדשה והנוף הייחודי שהיא מציעה. אל לנו להתעלם מהייחודיות ההיסטורית של השכונה לאורך מאות שנים. אנחנו קוראים לוועדה המקומית לבחון שנית את התכנית הזו.

חברת המועצה הילה לאופר:

אני מסתכלת על כל האנשים שפועלים נגד התכנית. זה לא מובן מאליו שלאנשים כל כך אכפת מהמקום שהם גרים בו. כמובן, אני אצביע נגד התכנית של רמ"י ובעד הגשת ההתנגדות.

חבר המועצה מוטי בליצבלאו מהירוקים:

"הבנייה בסטלה מאריס, אם חלילה תאושר, תהיה בכייה לדורות. לא מתקבל על הדעת לפגוע בשטח כזה בשביל ש-460 משפחות יהנו. בכל איזור הכרמל אין פארק נורמלי. אנחנו, הירוקים, תמיד תמכנו לבנות יח"ד בנאות פרס ושכונות נוספות. רוב הפארקים הגדולים בארץ הם בזכות רמ"י וכאן צריך לדאוג שיהיה פארק נהדר לטובת הציבור החיפאי".

יו"ר סיעת הירוקים אביהו האן:

יש פה מקרה מאוד יחודי. אנחנו חושבים שזו הזדמנות ייחודית לפתח פארק שאם נפתח אותו נכון יוכל להביא הרבה תיירים לחיפה. הייתי בקשר עם התושבים בחודשים ובשנים האחרונות. התושבים והגופים שמובילים את המאבק מבינים שיש פה הזדמנות ייחודית. העירייה לא מבינה את עומק ההזדמנות שיש לנו פה. התושבים ואנחנו נחושים. אנחנו אומרים לרמ"י שלפתח יחידות דיור בעיר זה חשוב. אבל יש מקומות שאנחנו צריכים להילחם שהוא יהיה לטובת הציבור. אנחנו צריכים לצאת מהדיון הזה עם אמירה חד-משמעית שאנחנו דורשים לבטל את התכנית. אנחנו קוראים לכל חברי מועצת העיר להיצמד להחלטה הזו. אנחנו רוצים את השטח הזה לתושבי חיפה כפארק.

חברת המועצה שרית גולן שטיינברג:

"חבל שלא הביאו לנו התנגדות מוכנה, שהיינו קוראים ובודקים. הרי גם אם אנחנו נחליט שאנחנו מתנגדים, אנחנו צריכים לנסח התנגדות. הביאו לנו מסמכים, שאין להם שורה תחתונה. צריך לפתח את האיזור הזה כאיזור תיירות.
בנוגע לתוספת יחידות דיור בחיפה, זה לא המקום המתאים. אם נתחיל לפתח התחדשות עירונית בשכונות החוף נייצר את ה-460 יח"ד בקלות. צריך רק מעוף ויכולת ליישם תכניות התחדשות עירונית".

איציק בלס מסיעת הליכוד:

"במשך עשרות שנים היה שם בסיס. כעת המקום התפנה. שכחתם שיש עוד שכונות בעיר שאפשר לבנות בהן? מה יקרה אם המקום הזה יהיה פארק? יש כל כך הרבה שכונות חדשות, למה דווקא שם צריך לבנות? חשבתם איך נחייה פה? צריך להתחיל לשים את התושב במרכז ולא את החזיר".

יואב רמתי מהבית היהודי:

"אני מתנגד לתכנית הבנייה שהציגו אנשי רמ"י. אני חושב שהמקום הזה הוא אסטרטגי. מקום בהחלט חשוב לציבור החיפאי. הייתי רוצה לדעת מה היה בדיון בוועדה המחוזית. אני חושב שצריך לקרוא לרמ"י שיבואו לדין ודברים כאן, במליאת הוועדה המקומית. צריכה לבוא קריאה ברורה כי יש עוד קרקעות של רמ"י בחיפה ואת הקרקע הזאת לא צריך לנצל לעוד שכונה".

ניר שובר: "תכניות הבנייה הן לא נכונות ולא טובות. אני מצטרף לכל חבריי שהתנגדו. צריך לחשוב על ניוד זכויות ולתת להם ניוד זכויות".

סגנית ראש העיר סופי נקש:

"לפני שנתיים היה פה דיון דומה. הדיון הוא כאילו הקרקע בצרפת ולא בחיפה. ראש העיר ונחשון צוק איפה אתם מול רמ"י? הם באים ועושים מה שהם רוצים בחיפה? ככה זה נראה בקדנציה שלכם. אין אפילו המלצה. לא צירפו את החומרים מהוועדה המקומית. לקראת הבחירות נותנים לכולם לדבר כדי להיראות טוב. מתי אתם מתכוונים להגיש את ההתנגדות?".

אלי בן דיין אמר:

זוהי תחילתו של מסע להצלת אחת מהפנינות שיש לנו בעיר חיפה אזור סטלה מאריס. אני שמח על הפיכת החלטה הוועדה המקומית והגשת התנגדות להקמת 460 יחידות דיור ואי התאמה לפרוגרמה השכונתית. את המקום יש להפוך לאבן שואבת מבחינה תיירותית, חברתית וסביבתית ויהיה אחד מפניני העיר אשר יהווה סמל לעיר , עיר הידידות!
מאבק התושבים שכלל את ועד השכונה ופורום ציבורי כרמל ביחד עם חברי מועצה הוביל לבקשה לחשיבה מחודשת עבור פיתוח המקום. כחבר מועצת העיר אפעל ביחד עם התושבים להמשיך את התהליך עד הפיכת החזון למציאות.

ראש העיר עינת קליש רותם:

אני ביקשתי להעלות את הדיון הזה. לפני שנתיים דנו בפרויקט הזה. אנחנו היום מקדמים 120 תכניות אחרות להתחדשות עירונית. אנחנו מדברים על מעל 80,000 יח"ד שייבנו בחיפה רק בהתחדשות העירונית. אנחנו היום מקדמים תכנית לבנייה מאוד מסיבית במפרץ חיפה – 120,000 יח"ד. מול זה, 460 יח"ד, במקום שיכול לשמש עתודת קרקע עם תצפית של 360 מעלות. בחיפה מרבית השטחים הפתוחים יותר קשים מבחינת נגישות. השטח הזה הוא בעל ערך גדול מאוד ואי אפשר לרגע אחד גם לנתק את רובד הקדושה של המקום. לפני שנתיים לא הבנו שמדובר בכמות כמעט מגוחכת של יח"ד".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

12 תגובות

 1. נו ומה יש למהנדס העיר לומר על פעם הוא תומך ופעם לא תומך מה שאומרים לו הוא עושה אין לו עמוד שידרה. שיתבייש וילך הביתה כבר לא יכולים לראות אותו כבר בעיר הזו לא התושבים ולא בעובדים

 2. ווטרמן הוא מהנדס העיר מההרסניים ביותר לחיפה, וגם פירק את מינהל ההנדסה, רבים רבים התפטרו ולא מוכנים לעבוד שם.
  ככה הרס פעמיים – בתכנון כושל (ועל כך יעידו חביבה רייך וגבעת זמר..) ואת ניהול התכנון בעירייה.
  מה חשבה לעצמה קליש שהשאירה אותו להרוס עוד 5 שנים…
  חלופת "כאילו שיקוע" הרכבת במקום מינהור הולכים להרוס את תחנת חוף הכרמל שתהייה סגורה 6-7 שנים, לחפור עד חוף דדו שגם הוא כנראה ייסגר, הקוים המהירים יגיעו רק עד חוף הכרמל… נזק על נזק על נזק במקום בניית תחנה חדשה מזרחה ומינהור קוי הרכבת ישירות למרכזית המפרץ…
  קליש ווטרמן יצרו כאן מחדלים ב-5 שנים לעשרות שנים קדימה….

 3. נאילה אני מאוד גאה בך על הנחישות ועל העשייה שלך במרכזים .מעריכה את עמדת המועצה שמחשבת לשמוע בקולות המקומיים .

 4. כל הכבוד לבעלי החזון של פארק עירוני. הצלחתם לאחד את המועצה המפולגת הזו לאמירה אחת לטובת העיר. כל הכבוד ובהצלחה בהמשך הדרך!
  זה לטובת כלל תושבי העיר

 5. מהנדס העיר חתום על הרס מחריד של רכס הכרמל עם מפלצות התמ"א 38 המכוערות שאושרו בכזב, ברמאות ובמסמכים מזויפים!! פרוייקטים מכוח תמ"א 38 הטומנים בחובם סכנת חיים חמורה לדיירים במבנים הגובלים!!
  כרגע הוא ממשיך בהרס הכרמל עם אי עשייה בעניין פארק סטלה מאריס.
  עדיף שהאיש הזה יניח מייד את המפתחות וייפנה את מקומו לאיש מקצוע אמיתי בעל תודעת יושרה ציבורית.
  רק נזק גרם האיש הזה לעיר עם הקומבינות שלו בחסות התמ"א הכוזבת.
  ראש העיר הייתה צריכה לפטר אותו מזמן. מוזר ותמוה שהיא לא נקטה בפעולה הנכונה המתבקשת.

 6. לא מספר יחידות הדיור המתוכננות הוא העיקר. מה שחשוב הוא המיקום המדהים מבחינה נופית של הבסיסים בסטלה מאריס שאמורים להתפנות. זו יכולה להיות אטרקציה תיירותית בינלאומית שתביא סוף סוף לחיפה המון תיירים.ובסביבה יש עוד אטרקציות ונוף שאין שני לו. זו תעודת עניות לרמ"י שם חושבים רק על כסף בטווח המיידי. זו תעודת כבוד לחברי המועצה שבסוף התאחדו סביב הרעיון הנכון וזו יכולה להיות שעתה היפה של הועדה המחוזית שכ"כ איכזבה עד כה את תושבי חיפה בשורת החלטות רעות לעיר!

  • מהכיכר של לאון בלום ועד לקצה השני של יפה נוף, אין אפילו בית קפה אחד עם נוף לים.
   והנמל? מדרכה ומחסומים.

   יש כל כך הרבה מקומות בעיר החוף הזו שניתן לראות בהן את הים ואף אחד מהם לא מוסדר, או בנוי, או נגיש.
   אפשר להילחם על דברים שלא זזים פה עשרות שנים לפני שמרימים חיר ומדון על משהו שכרגע בכלל לא פנוי.

   ווואי איזו עיר מכוערת!

 7. לא אופתע אם יתברר שלמצדדי התכנית הובטח שיוכלו לרכוש דירה/ות בפרויקט בתנאים משופרים. וזאת בלשון המעטה…

 8. כך זה במועצה כאשר הנציג היחיד בה שהוא בעל השכלה מסויימת בתחום התכנון – גם הורשע בפלילים באותו התחום.

 9. באם אכן הקרקע הופקעה מהכרמליטים – כפי שהם טוענים – אני מניח כי לצרכי ציבור – ובאילו אין יותר צורך – יש להחזיר להם את הקרקע – והם יחזירו את הפיצויים אשר קיבלו – אם קיבלו.
  מה פשוט יותר מזה?

  • הכרמליטים הקימו מנזר על קרקע של אחרים, ואין להם שום חזקה בקרקע של הבסיס וגם לא הייתה בעבר (מפות ישנות מוכיחות שלא פיתחו את השטח הזה בכלל).
   כנ"ל אגב הבהאים, שזה שתפסו שם שטח נוסף וגידרו אותו עוד לא הופך אותם לבעליו החוקיים. זה שנתנו להם לעשות זאת בעצימת עין זה עוד מחדל של מדינת ישראל. הקימו איזה פסל מצ'וקמק והכריזו ששם יוקם מקדש נוסף שלהם בתור הוכחת בעלות. לא תודה לא רוצים.

 10. שוב חוסר הפרגמטיות וכשלי התכנון של מהנדס העיר הכושל והמכשיל ווטרמן יגרמו נזק נופי חברתי כלכלי ותכנוני ענק לחיפה. עוד 'בכייה לדורטת' עליה חתום ווטרמן. פלא שברח מהדיון?!
  לועדה המחוזית אליה רמ"י הגישה תוכנית ש"מדלגת" מעל המקומית – העירייה במכוון ובחוצפה אדירה, אפילו לא צורפה התנגדות מהנדס העיר או תוכנית חלופית כפי שהצעתי בכתבות קודמות על הנושא.
  חוסר הפרגמטיות וה'שינה בעמידה' של ווטרמן יצרו נזק על הנזק בהעדר יוזמה חלופית. 400 יח"ד אפשר לרכז ב-3 מגדלים מול המגדלים הקיימים בצומת אליהו חכים-טשרניחובסקי. לעשות מגדל מלון מפואר עם 250 חדרים בעיצוב ייחודי ליד מגדלי המגורים.
  ולהשאיר 80 אחוז מהשטח כפארק מיוחד עם טיילות, מזרקות ומבני תרבות חדשים יחד עם בתי קפה.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

פריחת החמנייה – צהוב עולה

חודש יוני 2024 ושוב צבע צהוב עז נותן את אותותיו בשדות עמק יזרעאל והקריות. ג'יימס הנרי לי האנט, עיתונאי ומשורר אנגלי שנולד במאה ה 18...

גבר נמשה מהמים מחוסר הכרה בחוף בת גלים

nמד"א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בת גלים 15/06/24 בשעה 10:15 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל, על גבר שנמשה מהמים מחוסר...

הפגנה נגד ממשלת נתניהו בקריאה לבחירות עכשיו – שבת 15/6/24

(חי פה) - על רקע כשלון ממשלת נתניהו-בן גביר-דרעי במגוון רחב של תחומים וביניהם הביטחון, הכלכלה, לכידות החברה הישראלית, השיוויון בנטל ועוד, נמשכות ההפגנות...

כיבוי רכב בוער ברחוב עבאס בחיפה

מכבאות והצלה נמסר לחי פה: הלילה (בין שישי לשבת 15/6/24), צוות לוחמי אש מתחנת חיפה, בפיקודו של רס''ר טל איזנבנד, פעלו ברחוב עבאס שבחיפה שם...

שייט בתעלות של ברייר-צרפת עם יין קר וגבינה ריחנית: ניקוי ראש בסגנון צרפתי • סיפור מסע

עמק הלואר. הרבה מים, הרבה ירוק, עצים ושיחים כמו שאירופה יודעת לתת עם מזג האוויר הקריר והשמש המלטפת שמגיחה מדי פעם מבין העננים. העיירה...