עיכוב בהקמת קו שייט ימי בין חיפה לעכו – נובמבר 2012

קשיים בהפעלת קו השייט חיפה – עכו

עדכון: הקו יוצא לדרך באוקטובר 2016:

בחודש נובמבר 2012 התפרסמו בתקשורת הידיעות המשמחות על יוזמת תיירותית חדשה: תיירות ימית המקובלת במדינות רבות בעלות נמל ומפעילות ספינות תיירות לנקודות מעניינות אליהן ניתן להגיע דרך הים. בחיפה היה מדובר בקו שייט בין חיפה לעכו.

קו השיט עכו-חיפה היה אמור לפעול ב-15 במרס 2013 כך סוכם בין גורמים במשרד התיירות, משרד התחבורה וראשי עיריות חיפה ועכו. כאמור, משרד התיירות ישקיע כמיליון שקלים בשדרוג התשתיות בנמלי עכו וחיפה. העיריות תסייענה בשיווק קווי השיט ובהכללתם בכרטיס המשולב המציע סיורים באתרי התיירות בעכו ובחיפה. על פי הערכות משרד התיירות, הקו ימשוך אליו עשרות אלפי מפליגים ויכניס כ-10 מיליון שקלים לקופת המשק.

זו הפעם הראשונה בה יופעל קו שיוט סדיר בין עכו לחיפה. עד כה, תיירים אשר היו מעוניינים להפליג בקו, נדרשו לבצע הזמנה מיוחדת. על פי התוכנית, יתקיימו כשתי הפלגות ביום מכל כיוון בעלות של עשרות שקלים בודדים לאדם. זמן הפלגה אורך כחצי שעה וקיבולת הנוסעים בכל ספינה יכול להגיע עד לכ-220 מקומות.

Blue_mosque-Istanbul.jpg

אניית תיירים השטים אל האיים הסמוכים לאיסטנבול על רקע המסגד הכחול. תארו לכם אניות תיירות כגון אלו, השטות לעכו על רקע מקדש הבהאים והנוף של מורדות ההר, גני הבהאים והנוף של שדרות בן גוריון!
במשרד התיירות מעריכים, כי קיים ביקוש רב לתיירות שיט בישראל. מבדיקה שערך המשרד עולה, כי בחישוב מספר ימי הפעילות, תדירות ההפלגות, מספר המפליגים השנתי הממוצע שיהיה על פי אומדן על כ-60 אלף, ולרבות הוצאותיהם של התיירים באזור עכו והמפרץ – תעמוד ההכנסה למשק מקו זה על סכום של כ-10 מיליון שקלים.

שר התיירות ציין כי “אטרקציה תיירותית של קו שיט תרחיב את ההיצע התיירותי באזור, תאריך את שהות התיירים ותעודד את הפעילות הכלכלית בעכו ובחיפה. הקו ישמש קבוצות תיירים, מטיילים עצמאיים ונופשים ישראלים שייהנו מהנוף הפנורמי והמרהיב של מפרץ חיפה”.

השבוע הגיע לחי-פה מייל מאזרח שהביא לידיעתנו את הידיעה הבאה:

שלום
לפני מספר חודשים התפרסמה במספר עיתוני אינטרנט ידיעה על יוזמה של אטרקציה תיירותית: קו שייט תיירותי בין חיפה לעכו, ביוזמת משרד התיירות אשר ישקיע מיליון שקל, ועיריית חיפה. בבירור שערכתי עם עיריית חיפה העמותה לפיתוח תיירות בחיפה נמסר כי הקו לא יפתח בגלל בעיות שיוצר נמל חיפה.

נכון להיום: 15.3.2013, התאריך בו היה אמור הקו לפעול, אין שום ידיעה על פתיחת הקו ניסיתי לברר בעירייה וזו התשובה שקיבלתי. אני מקווה שמערכת חי-פה תוכל להביא לידיעת הציבור מה קרה עם קו התיירות הימי בין חיפה לעכו שהוא רק דבר מתבקש בעיר חוף -ים ונמל.

בשיחת טלפון עם רונית, סמנכ”ל העמותה לפיתוח תיירות בחיפה נמסר לאזרח:

הדבר מתעכב לתאריך לא ידוע כנראה בגלל הבטחון שבנמל חיפה.

הפנינו שאלה לדובר נמל חיפה זוהר רום אשר שהה בדיוק בחו”ל, אי לכך התשובה הגיע מלשכת מנכ”ל נמל חיפה:
מי שמוביל את הפעלת הקו הוא משרד התיירות. ומן הסתם, גם מרכז את הדיונים.
אין שום סיבה ביטחונית שיש בה לעכב הפעלת הקו.
חברת נמל חיפה מברכת על היזמה ומשתפת פעולה עם משפחת התיירות.

 
מעודדים מתשובת דובר הנמל. פנינו למשרד התיירות לבדוק, אולי העיכוב נעוץ בהתנהלות המשרד? וזוהי התשובה שהתקבלה מענת שיחור-אהרונסון דוברת משרד התיירות:
בעקבות אילוצים הנובעים מדרישות אבטחה הקשורות בנמל חיפה, אשר מייקרות מאוד את ההפלגה, מתעכבת בשלב זה הפעלת קו השייט בין נמל חיפה לנמל עכו.
עקב כך נבדקת כעת במשרד התיירות ובעיריית חיפה האפשרות להעביר את נקודת המוצא לשייט מנמל חיפה לנמל הקישון הסמוך לעיר, ומשם תצאנה ההפלגות לעכו.

istanboul_bay.jpg

עיריית איסטנבול משכילה ליהנות ולמצות את הפוטנציאל התיירותי והימי שלה ואצלנו בחיפה הדבר אינו יכול להתקדם ולהפוך חלום כל כך מובן מאליו ופשוט לביצוע למציאות קיימת.
מי ומה מעכב את קו התיירות הימי בחיפה?
האם זוהי גזירת גורל?
לאור הפער בנושא סעיף הביטחון כפי שמדווחות העיריה ומשרד התיירות לעומת תשובתו של דובר הנמל, הפנינו שוב שאלה לדוברות הנמל לבדוק את נקודת הביטחון ואם היא מעכבת את הנושא. אנו מחכים לתשובה וברגע שתתפרסם נפרסם אותה. בינתיים נמשיך לחקור:

מדוע קו תיירות ימי אינו הופך להית אופציית בילוי ותיירות מובנת מאליה בחיפה-עיר הנמל?

תגובה
 1. מערכת חי פה - חדשות חיפה אמר/ה

  מקהילת חיפה פורום דה מרקר קפה, אייל חיפה
  "אחת הפעולות הראשונות בתחום התיירותי כשנבחרו ראש עיריית חיפה וראש עיריית עכו, הייתה לפני 9 שנים, כשהם שוחחו וסיכמו ליצור קו שייט משותף..".
  בן מיוסט, מנכל החברה הכלכלית לעכו, 2012, בקליפ: 00:30

  [url=https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Sb7QYizuLMI:24a579a7]סרט המציג את הפרוייקט של קו השייט[/url:24a579a7]
  https://www.youtube.com/watch?v=Sb7QYizuLMI

  אז 9 שנים ! לא נעשה כלום.. אבל הנה, אוטוטו ב-15 במרץ 2013 זה קורה, כך הבטיחו לנו בשלל כתבות והודעות לפני שנה. יחל לפעול קו שייט תיירותי מעכו לחיפה. נציגי ודוברי העיריות יחד עם נציגי ודוברי משרד התיירות טרחו והגיעו לעכו להצטלם, הודעות חגיגיות שוגרו למערכות העיתונים ונאמר שהפרויקט כבר תוקצב כחלק מהשאיפה להגדיל את התיירות באזור ולפתח אטרקציות חדשות.

  טוב, המתנו וכמובן שקו כזה לא החל לפעול. כמקובל במדינתנו, אף אחד מאותם דוברים שהתייצבו מול המצלמות לבשר בחגיגיות על ההשקעה בקו השייט החדש, לא רצה להתייצב שוב ולתת תגובה למה הקו לא החל לפעול ולמה בישרו על הפעלת קו מבלי שבדקו וסידרו את מה שנדרש כדי להפעיל אותו. למה קודם מוציאים הודעות בלי כיסוי לפני שבודקים ומסכמים סופית את הפעלתו?

  שלל תירוצים נשמעו. עלות האבטחה. בעיה לצרפו לנמל הנוסעים בחיפה. חוסר כדאיות אם יגיע אל המעגנה ולא העיר התחתית, התנגדות של הנמל, בעיה עם ביטוח הנוסעים ועוד כל מיני דברים שמשרד ממשלתי ועיריות היו בודקות לפני שהן מתייצבות מול המיקרופונים לבשר על פתיחת הקו. קו אין, וכנראה שגם לא יהיה.

  למה בעצם צריך להתחיל קו כזה מנמל הנוסעים או ממעגנת הדיג במפרץ? מדוע לעיר החוף והתיירות המופלאה חיפה אין מעגנה חדשה בבת גלים? מה מונע את התכנון שלה ואת ההקמה שלה בחמש השנים האחרונות? ואם אין אפשרות כרגע להתחיל בבניית המרינה מול הבה"ד, איך זה שחיל הים מסיים פרויקט פולינומי של מעגנה וייבוש ים בעוד עיריית חיפה לא הצליחה להזיז קו שייט במשך עשר שנים? שימו לב לנאמר בכתבה: כבר לפני עשור שוחח ראש העיר של חיפה עם ראש העיר עכו והם סיכמו לקדם יחד את הקו ואת התיירות באזור. מה יצא מההבטחות?

  מה באמת דרוש לחיפה כדי להפסיק להיות שבויה של הנמל, ולפתח מעגנה חדשה שתיתן גם אפשרות לקו שיט סדיר לעכו וגם לפיתוח הספורט הימי ופעילות הפנאי הימית בעיר ותחזיר אותה להיות עיר חוף ולא עיר שרק רואה את קו החוף מהחלון.
  דרושה לעיר מעגנה חדשה באזור בת גלים. אם זה ברור, מדוע מתעכב הביצוע שלה? הרי חיל הים השלים את הפולינום ורמב"ם את החניון והכבישים ותושבי חיפה שוב יוצאים קרחים.
  סיפור קו השיט בין עכו לחיפה הוא מייצג של כל הסימפטומים הרעים – הריצה למקרופונים בלי כיסוי, התחמקות מתשובות לציבור, פגיעה בפיתוח תיירות ותאגידים כוחניים שיצרו מול חיפה מאזן אימה ועירייה שאיפשרה להם לעשות זאת ואף מאפשרת תוספת סיכונים ומכשולים בקו החוף, כאלו שעוד ינגסו בחוף הפתוח ויגדרו וירמסו אותו.

  אז אין מעגנה בבת גלים ואין קו שייט לעכו ואין מלונות נוספים, כי התיירות בעשור השנים האחרון נשארה סטטית ותיירות הפנים אפילו ירדה באופן חד, את חוף הגולשים כבר הורסים לעוד זרוע במחלף המיותר והחשמול והכפלת המסילות יקברו את קו החוף סופית.
  כך מתנהלת עיריית חיפה 2013 ולכן היא פוגעת בעתיד חיפה.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.