סטארט אפ כבר בגיל 16, השוחרת חנה פנטה, תושבת קריית חיים מצאה פתרון לאוכלוסיה גדולה דרך הבעיה של אחיה

חנה פנטה, בת ה-16 מקריית חיים היא זוכת פרס החינוך לשנת 2017, בעקבות המצאה שתאפשר לתקשר טוב יתר עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים, אשר התקשורת אתם מוגבלת מאד.

הרעיונות הטובים ביותר מגיעים מהשטח…

גדולי היזמים אומרים כי בשביל סטארט אפ מצליח או המצאה גאונית – חייבים למצוא את הבעיה קודם, את הצורך או הפער, להתחיל מלמטה. רק לאחר שמצאנו את הבעיה, יש להתחיל לגייס כוחות למציאת הפתרון.

דוגמה מצוינת למי שהבינה את העיקרון הזה מוקדם מהממוצע היא השוחרת חנה פנטה, בת ה-16 מקריית חיים.
חנה היא שוחרת בכיתה י' במכללה הטכנולוגית של חיל האוויר, וזוכת פרס החינוך לשנת 2017.

במסגרת פרויקט יזמים צעירים בבית ספרה, חנה הגתה רעיון שזכה לתמיכה רבה בקרב חבריה. יחד עם החברים שנרתמו לפרויקט, יצאה חנה למסע של יצירת פתרון לבעיית הבעת הצרכים, הרגשות והרצונות של ילדים עם צרכים מיוחדים. "כשנתבקשנו להעלות רעיונות, חשבתי על הקושי של אחי, בעל צרכים מיוחדים, והצעתי שנחפש לו פתרון״, היא מספרת, ״הרבה אהבו את הרעיון וההצעה שלי נבחרה״.

לשאלה כמה חברי צוות הם בשלב הנוכחי הא השיבה במספר חד ספרתי- ״שלושה",

היא אומרת.
״אנחנו שלושה חברי צוות. בהתחלה המוצר שלנו פותח בכדי לעזור לילדים עם צרכים מיוחדים. קובייה שנקראה קוביית הרגשות – צד אחד עם כפתורים וצד אחד עם לדים. מהר מאוד הבנו שזה לא בטיחותי בגלל הקצוות והפינות של הקובייה ולאחר תובנה זו, שינינו את המוצר מקובייה ללוח. כך הגינו את 'לוח הרגשות', שהוא לוח דומה ללוח המוגמר, אך הוא היה מעט מסובך, עם המון חוטים. לאחר שהבנו שגם הוא לא ממש מתאים, יצרנו את הלוח האחרון- יותר טוב ואיכותי. חלק ופשוט יותר״,

מספרת חנה.

הלוח המוגמר שיצר הצוות הוא לוח למטפל ולמטופל. הלוח למטופל מורכב מהבעות פנים והלוח השני, למטפל, מכיל מילים שמתארות את הפרצופים והתחושות.
״המוצר מתאים גם לבתי ספר, כדי שהמורה יבין את התלמיד בצורה טובה יותר, אך לא רק לתקשורת. הלוחות מתאימים אפילו בתור משחק. בנוסף, הלוחות הם פתרון טוב לזמן בו הילד נמצא בבית, במידה וההורים לא מצליחים להבין את הילד״, מספרת חנה כשנשאלת באיזה אופן ניתן להשתמש במוצר.

הקבוצה עבדה על הרעיון בשנה שעברה במסגרת תחרות ארצית. חנה וחברי הצוות, בליווי המורה שלהם, משסיימו את העבודה על הפרויקט, התמודדו מול 17 קבוצות. "לא זכינו בתחרות, אך המון אנשים התלהבו מהרעיון", היא אומרת, "היו אנשים ממשרדי פרסום שהתעניינו במוצר ורצו לעזור לפרסם אותו".


חנה מספרת על אחיה בחיוך:

"אחי ממש חמוד ולי קל להתמודד איתו. אני רוב הזמן איתו. מבין כל בני המשפחה, לי הכי קל לתקשר איתו. הוא מבין אותי ואני מבינה אותו״. חנה מספרת כי במסגרת הפיתוח הם ביקרו בבית הספר של אחיה וניסו את המוצר בפועל. ״היינו בבית הספר של בני בחיפה וניסינו את המוצר יחד עם הילדים בכיתה של אחי״.

בעתיד הקרוב הצוות מתכנן ליצור לוחות אלחוטיים במקום הנוכחיים, המיוצרים בעזרת חוטים, המחברים בין הלוחות. שינוי שיכול להפוך המוצר לנגיש ונוח לשימוש הרבה יותר.

3 תגובות
 1. Chery אמר/ה

  אני עובדת עם אוכלוסיות מיוחדות. היכן אפשר לראות או ליצור קשר עם חנה וההמצאה לבעלי צרכים מיוחדים?

  1. מתן אמר/ה

   היי, חנה פנטה חניכה שלי בטכני.
   לבקשתך מספר פאלפון- 0544432672
   אימייל- hanaeli66@gmail.com

 2. מישל אמר/ה

  אלופה שליייי!!!!! אמלההה זאת חברה שלייי

לא ניתן להגיב