פרס שרת התרבות לספר הביכורים "אזאדי" של אברהם הרן תושב חיפה

אברהם הרן מוטהדה, בן 33, תושב הדר, תיאר בספרו זכרונות מילדות של נער מתבגר, שהוריו עלו מאיראן כדי לנסות לפתוח צוהר לקיום היהודי-מזרחי בישראל, שלטענתו לא מספיק בא לידי ביטוי בספרות העברית. לצד פעילותו כיוצר הוא גם עובד כמורה למקרא בבית הספר השש - שנתי, אליאנס וחוקר את עליית יהודי איראן כדוקטורנט בחוג להיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטה.

אברהם הרן מוֹטָהֶדֶה, תושב העיר חיפה, זכה בפרס שרת התרבות לספר ביכורים תשע"ז על ספרו אזאדי, המתאר את הקיום היהודי-מזרחי בישראל. מוטהדה הוא תושב הדר, בן 33, נשוי לנעמה לזימי ואב לתינוקת. לצד הכתיבה הוא גם עובד כמורה למקרא בבית הספר השש שנתי אליאנס ועוסק בכתיבה פובליציסטית. בנוסף, הוא גם חוקר את עליית יהודי איראן כדוקטורנט בחוג להיסטוריה של המזרח התיכון, אוניברסיטת חיפה. מוטהדה גר בעיר, אבל הוא יליד חולון והרומן שלו מתאר התבגרות בעיר בה הוא עצמו התגורר באותן שנים. יש לציין שלצד הפרס משרת התרבות, לספר הוענק גם אות הוקרה מארגון עולי איראן.

"כבן להורים שעלו מאיראן, עמלתי בשנים האחרונות על כתיבת רומן פרי דמיוני שאוגר בתוכו חוויות חיים והשראה מההווי המשפחתי ומתחקירים שערכתי על התקופה בה מתרחש הספר", אמר מוטהדה, "ספרים רבים מלאו את חיי, אך כמעט שלא מצאתי בספרות העברית, סיפורים רבים המתארים את התרבות שלי – את השכונה הישנה, זו ששימרה בתוכה זיכרונות מזמן אחר, שנעלם מהנוף הישראלי של ימנו. הפר אזאדי מבקש למלא חלל זה. לשמר את הזיכרונות שמשותפים לרובנו מהילדות הקסומה שזכינו לה.

הרומן אמנם מקבץ לתוכו פסיפס אנשים משכונה אחת מסוימת, אך את הריחות, הטעמים והחוויות שיוצרות יחד את הקסם, רבים מאתנו מכירים וזוכרים.

אזאדי מגולל בגוף ראשון את תהליך התבגרותו של שלום כלימיאן, בן להורים מאיראן, על רקע חייהם של בני גילו בשכונה בחולון של שלהי שנות השמונים. בזכות הפרסית, שפת אמו מבית, ושליטתו בשפה הערבית שרכש בבית ספר, מיועד שלום לשרת בחיל המודיעין. גאליה אלקיים, שכנתו של שלום, היא בחורה נחושה ודעתנית שחייה רצופים סבל. שלום וגאליה מתאהבים, אולם שני אחיהּ עושים הכול כדי למנוע קשר זה. למרות זאת, במחיר התרחקותם מן הקהילה ומכורח תכסיסים ותחבולות, המולידים שפת קוד ייחודית בין השניים, אהבתם של שלום וגאליה עולה כפורחת".

"בספר ניסיתי לתת מקום לעיר הולדתי שהיא באמת אחת מאהבות שלי", מוסיף מוטהדה, "הספר אינו אוטוביוגרפי. בשנים המדוברות  בספר (1986-87) הייתי רק בין שלוש, אבל בעזרת מחקר וליקוט זיכרונות והווי משפחתי יצרתי סיפור פרי דמיוני שמכיל בתוכו הן את חולון והן את הקהילה האיראנית והפסיפס האנושי שמרכיב אותה".

השקת הספר התקיימה במרכז תרבות 'ענבל', סוזן דלל בתל אביב. האירוע נערך בשיתוף עם תנועת 'אחותי' למען נשים בישראל. במהלך הערב הקריאו אנשי רוח וחברה קטעים מהספר ושוחחו על נקודת המבט שבין ישראל ואיראן, בין עבר והווה.

המשתתפים בהשקת הספר: הסופר ואיש הרוח יוסי סוכרי, איש התקשורת, העיתונאי וחבר הכנסת לשעבר- דניאל בן סימון, שדרנית הרדיו וחוקרת התרבות לבנת בן חמו, הזמר והיוצר עמיר לב. מנכ"לית תנועת 'אחותי' שולה קשת ועוד.

לא ניתן להגיב