ירי מקלעים כבדים מול חופי חיפה

(חי פה) - תושבי חיפה שמעו הלילה, 11/7/24, 22:50,...

רכבת הלילה לחיפה לא עוצרת בתחנה

(חי פה) - תושבים המתגוררים בשכונות בת גלים וקריית...

יאיר וויטסון בן ה-13, תושב חיפה מצא טבעת בת כ-1,800 שנה בכרמל

(חי פה ארכיאולגיה) טבעת בת כ-1,800 שנה, שעליה חריתה...

מחירי הדירות בחיפה עולים בחדות ואיך משפיעה המלחמה על שוק הנדל"ן בעיר?

(חי פה נדל"ן) - נתונים שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה...
באנר חזית הים רחב
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר גורדון 240624
באנר חברה כלכלית 100724
באנר קריית ביאליק ותיקיםרחב 140724
פרסום בחי פה - רחב - מונפש
באנר קריית אתא קיץ 2024
באנר מוזאוני חיפה 140724

“נסראלה” לא רק בלבנון גם אצלנו בקרקעית הים בחיפה ?

כאדם שמבלה ארבע שעות בממוצע ביום בצלילות, כל יום...

אלי לינסקיל שור • החיפאי ששינה את חייו באמצע החיים

המוטו: קבלת השונה והאחר אלי לינסקיל שור החיפאי (יליד 1955)...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

למרות חוסר האמון, ממשיכים לשמור על דו קיום בחיפה

(חי פה) – כיצד מצליחים לשמור על חיפה משותפת וחזקה? דווקא בימים קשים אלה בה כל אזרחי ישראל עוברים טלטלה בעקבות שבת השחורה 7/10/23 בחיפה, חברי ומרכזי ומובילי פורום חיפה משותפת מנסים לשמור ולשמר את העיר כפי שהיתה לפני ואף מאמינים שתצא חזקה יותר וטובה יותר.

קידום דיאלוג בערים מעורבות

בחודש מרץ 2022 חנך השירות לעבודה קהילתית במשרד הרווחה והביטחון החברתי, תוכנית ממשלתית לקידום דיאלוג בערים מעורבות ובמרחבי חיים משותפים בקרב 16 רשויות מקומיות ומועצות אזוריות מעורבות, ביניהן העיר חיפה. זאת על רקע אירועי מאי 2021.

את התוכנית מוביל מנהל הרווחה, מחלקת  משאבי קהילה בחיפה ומרכזים אותה גליה אביאני ובילאל חוסרי. אביאני וחוסרי, הקימו פורום עירוני לחיפה לקידום חיים משותפים פורום שמאוד תורם ועוזר בתקופה זו תקופת מלחמת חרבות ברזל שהגיעה בהפתעה וללא התראה מוקדמת.

במסגרת התוכנית הרשויות מקימות תשתית שאמורה לתת מענה לסוגיות קונפליקטואליות ביחסי ערבים – יהודים בתחום הרשות ובניית ערוצי דיאלוג וקידום פתרונות בשגרה ובזמני מתיחות. 

תשתית חזקה בחיפה

בחיפה נבתנה תשתית המורכבת מ- 60 נציגים מכל הקהילות והארגונים, תשתית שעובדים על הרחבתה ובתשתית יש צוות מתכלל המורכב מ- 6 אנשים שנפגשים פעם או פעמיים בשבוע ונמצא בקשר מתמיד.

לייצר תנועה שתביא להרגעה ותמנע הסלמה ◄ צפו

 גליה אביאני (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

רכזת התוכנית גליה אביאני מספרת בראיון לחי פה: ״במסגרת התוכנית העירונית שלנו לקידום חיים משותפים בחיפה כבר פעלנו לפני האירועים האלה. אבל ביום שבת 7/10/23 פנו אליי אלעד הראל מרוב העיר ונאלה גלקופף בלאייס ממרכזים לצדק חברתי ותוך מספר ימים הרמנו רשת גדולה של פורום קואליציה.״

גליה ממשיכה לספר: ״במסגרת הפורום אנחנו עובדים ביחד ארגונים של החברה האזרחית, נציגי קהילות, עם אנשי דת מכל השכונות ערבים ויהודים כשהמטרה לייצר תנועה שלמה שתביא להרגעה ותמנע הסלמה ותזכיר שאנחנו עיר משותפת גם ברגעים הכי קשים כי יש לנו היסטוריה ונמשיך לחיות יחד.״

לעבור את האירועים תוך שמירה על חיפה כמו שהיתה ואולי חזקה יותר

גליה ממשיכה לספר: ״כולנו עברנו את מאורעות מאי 2021 ואנחנו לא רוצים לחזור לשם. במסגרת הפורום בנינו צוותים שפועלים למניעת הסתה ופייק ניוז בתוך הרשתות החברתיות. יש לנו עשרות אנשים שעובדים מול מנהלי עמודים ועורכי עיתונים מקומיים. נושא אחר שאנחנו עובדים עליו זה נושא החרדה שאנשים נמצאים בה יהודים וערבים.

אנחנו נותנים התייחסות קולקטיבית ואישית לאנשים. אנחנו גם פועלים מול המשטרה כל יום יש לנו אירוע אחר שאנחנו פעילים בו ואנחנו לומדים תוך כדי ההתנהלות שלנו עם הכלים שיש לנו ומפעילים אמצעים חדשים כל הזמן. המטרה היא לעבור את האירועים האלה כשהמיקוד שלנו הוא העיר חיפה מתוך האהבה שלנו לעיר ושמירה עליה כמו שהיא היתה לפחות ואולי אפילו תצא יותר חזקה בעקבות האירועים האלה.״

פועלים למניעת הסתה והבערת השטח ◄ צפו

בילאל חוסרי (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

בילאל חוסרי מרכז התוכנית מספר בראיון לחי פה: ״הקמנו פורום עירוני לחיפה לקידום חיים משותפים, פורום שמאוד תורם ועוזר בתקופה זו. המלחמה הגיעה בהפתעה אבל תפסה ותנו מוכנים ואנחנו נעזרים בפורום כי הוא מהווה רשת של אנשים של נציגים של שכונות מדניה ועד עיר תחתית והצד הדרומי עין הים ואדי אלג'מאל.

כל בעיה שאנחנו מאתרים ברשת כמו או הסתה כל דבר שלא מתאים לתקופה זו ועלול להסית את השטח ולהבעיר אותו אנחנו נעזרים בחברי הפורום והם מיד פועלים. הפורום מורכב שווה בשווה חצי ערבים חצי יהודים, אנשים שמאמינים באידאולגיה של חיים על מנת שנצליח לבנות עתיד משותף לכל החיפאים.״

בחברה הערבית מרגישים חרדה בגלל ההסתה במדיה

בילאל ממשיך: ״ממה שאנחנו מרגישים בשטח בחברה הערבית בזמן המלחמה אנחנו מרגישים אנשים חסרי אונים ובחרדה בגלל ההסתה במדיה ואי נוחות בהבעת דעה. בחברה הערבית מבינים שאנחנו בשעת מלחמה ובכל זאת ממשיכים כל הזמן לפעול לבנות עתיד ביחד.״

צריכים לעבוד ביחד יהודים וערבים בסיטואציה המורכבת הזאת ◄ צפו

אלעד הראל (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

אלעד הראל חבר הנהגה ברוב העיר שהשתתף בתחילת השבוע בדיון בוועדה לביטחון לאומי בכנסת אומר בראיון: ״בשבת ב 7/10/23 התארגנו ביחד עם עוד שותפים להקים פורום שומרים על חיפה משותפת בעקבות המלחמה שזה הסכנה שלנו בחיפה כי אנחנו צריכים לראות איך התושבים עובדים ביחד יהודים וערבים בסיטואציה המורכבת הזאת.

ביום ראשון 22/10/23  עלינו לכנסת לדיון בוועדה לביטחון לאומי כדי להציג שלושה דברים מרכזיים הסכנה בכיתות כוננות פרטיות, החברה האזרחית כחלק מקבלת ההחלטות ומהשולחן העגול של העירייה והמשטרה והחוסן החברתי בעת מלחמה.״

צריכים לקחת את האחריות לידיים אבל לא בנשקים

הראל ממשיך להסביר שחייבים לעצור את כיתות הכוננות הפרטיות שלא מחוברות לאף גורם ממשלתי או עירוני. מדובר בסכנה לציבור שאנשים מתארגנים לבד ולוקחים את החוק לידיים במיוחד בעיר מעורבת. לגבי החברה האזרחית הוא מסביר כי היא צריכה להיות חלק מקבלת ההחלטות ומהשולחן העגול של העירייה ושל המשטרה לגבי הרגעה של העיר בחיפה ולראות איך משתפים פעולה גם ברגעים קשים.

לדבריו, הנושא השלישי הוא חוסן חברתי בחיפה בעת מלחמה. חוסן חברתי בעת מלחמה הוא לא הנושא של נשקים, העניין שלנו כאן בחיפה זה איך אנחנו משתפים פעולה יהודים וערבים בעיר כי בסופו של דבר אם תהיה תקיפת טילים יהודים וערבים יצטרכו לשבת במקלט יחד ולעזור אחד לשני וזה מה שאנחנו צריכים לעבוד עליו באותם רגעים.

בחברה היהודית יש חששות ותחושה שצריך לקחת את האחריות לידיים

הראל ממשיך לספר שהתחושות כי קיימות בציבור היהודי בעיר הן חששות כי ראינו שהמדינה בדרום לא יכלה להגן על התושבים ויש תחושה שצריך לקחת את האחריות לידיים. אנחנו אומרים בדיוק להיפך אנחנו צריכים לקחת את האחריות לידיים אבל לא בנשקים אלא להתחבר לשכנים שלנו יהודים וערבים ביחד לדאוג למקלטים ולקשישים בינינו רק ביחד חיפה תנצח.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

20 תגובות

 1. יישר כח! פעילות חיונית שתורמת הן להפחתת מתחים בתקופה כל כך רגישה והן לשימור וקידום החיים המשותפים והסובלנות בעיר שלנו. בהצלחה, אשמח לסייע!

 2. רצחו יהודים אז הערבים בעיר אומרים "בואו נדבר"?
  שחררו מאנשים עם המעגלי שיח של תנועת נוער

  צאו מהבוקר עד הלילה ותדאגו לקהילה.
  תתרמו, תעזרו ותוכיחו הכי חזק אתם יכולים לכולם פה שאתם זה לא הם,
  מה פאקינג בואו נדבר עכשיו מה אתם רוצים

 3. המורכבת מ- 60 נציגים מכל הקהילות והארגונים, תשתית שעובדים על הרחבתה ובתשתית יש צוות מתכלל המורכב מ- 6 אנשים שנפגשים פעם או פעמיים בשבוע ונמצא בקשר מתמיד"

  מה?

  אחרי ה"קידום דיאלוג" השמיני עצרתי,
  כזו כמות של מילים שמתארות כזה שום דבר WTF

 4. תמשיכו להיות נאיבים
  הכל בסדר!
  יום אחד זה יתפוצץ לכם בפרצוף.
  דו קים עם מי????
  תראו איזה חגיגה הם עושים ביפה נוף עם צופרים ואביזרים נלווים לרכבים,
  אתם שפויים? אולי אתם חיים במדינה אחרת

  • ובניסוח יותר קליני, זה מנגנון הגנה שיש לו מתאם חיובי מובהק עם אינטליגנציה נמוכה.
   מה לעשות.

 5. אין לי כלל בעיה לחיות במשותף עם ערבים. יש לי בעיה לחיות במשותף עם ערבים עוכרי ישראל שכאן בעיר עושים שמות עם כלי הרכב מנופחי המנועים שלהם, שמטנפים מדרכות לאחר בילוי, שצורחים צועקים בשעות לילה קטנות, שעוברים על חוקי עזר עירוניים, שתומכים בטרור החמאסי וכד'. אותם מצידי יש להעיף לעזה..המדובר בצעירים חסרי מנוח.

 6. חיפה עיר יהודית הכוללת אוכלוסיה מגוונת הכוללת גם ערבים נוצרים וערבים מוסלמים, לכולם זכויות שוות. יש בחיפה מיעוט התומך באויבי ישראל, בכללם תומכי חמאס ותומכי השחיטה הנאצית הגדולה שקרתה ביום שבת, בשמחת תורה. אנחנו כולנו חייבים לשנס מותניים ולבער את המחבלים הנאצים מתוך ישראל בכלל ומתוך חיפה בפרט. זה התפקיד החשוב של כל אחד מאתנו, גם תפקיד אותם אלו המוזכרים בכתבה.

 7. עוד לפני שומר החומות נוכחתי במו עיניי לראות מוסלמים – שלמרות שקיבלו ממני יחס, שרות וכסף, היו מוכנים בשנייה לחסל אותי – לו רק יכלו – כאן בחיפה. האמון בהם אבד … לנצח !!!
  הם בתפיסתם שצריך למחוק אותנו . לא יעזור שום ניסיון. זה החינוך שהם מקנים לילדיהם, זאת הדרך שלהם.
  חובה להחרים אותם !!!

 8. כמי שגדל בשכונה מעורבת אין שום דו קיום , יש דו קיום בכאילו. צד אחד בתוך תוכו רוצה להשמיד בעוד בצד השני מוכנים לקבל

 9. איימן עודה ישמח לטבח ביהודים בחיפה. הוא מסית בלי הפסקה.
  נופפתם בתאטרון אל מידאן בדגלי הטובח אסד וסוריה.
  בשומר חומות היו פה ארועי לינץ' ונסיון לטבח ביהודים.
  בנתיים יש לנו יותר מדי הוכחות לשבירת הדו-קיום בהקצנה
  בדור הצעיר במגזר שנתון להסתה קבועה וחינוך לשנוא.

 10. דו קיום??? אין דבר כזה!!! עודה וזעתרה לא רוצים דו קיום ,הם לא רוצים יהודים!!!
  כל עוד הם מפחדים!!! יהיו חיים זה בצד זה
  הם חייבים לפחד!!!

 11. קל להתפס להכללות פשטניות ולעוות נתונים. מי שקרא בקפידה את הידיעה על 50 בקבוקי התבערה שנתפסו ראה שמדובר ביהודי. לא בערבי.
  כדאי להתחיל להשקיע אנרגיה חיובית בלהבין מורכבות. נקודות מבט שונות. אחר. זולת. זה בראש ובראשונה יעזור לנו.

 12. מכה על חטא כשמכרתי דירה במרכז הכרמל לערבי לפני מספר שנים. נחיה איתם בשלום אבל שישארו בכפרים שלהם

 13. כתבה הזויה בנתיים ניסו לעשות הפגנת תמיכה בחמאס העיר היחידה בארץ
  נתפסו פה מעל לחמישים בקבוקי תבערה מוכנים
  אז על איזה אחווה אתם מדברים
  במעלית בבניין דלי כתבו שיחרור עזה בקרוב כולכם תמותו על האחווה הזו את מדבר
  חופש הביטוי אתם מתלוננים נראה לך שיש מדינה בכולם שתאשר הפגנות תמיכה באויב שלה מתוכה
  יש לי רק שאלה איך הטבח הזה קידם את השלום ???ולמה לתמוך בטבח??
  אנחנו הודענו במשך שלושה ימים להתפנות חמאס מונע ומשתמש באזרחים שם כמגן אנושי אז תתעורר למציאות ותתפכחו חייב פה כיתות כוננות ראיתם איך הם הישתוללו ביום כיפור האחרון להזכירכם אחווה מעולם זה לא קרה בחיפה

 14. לא פורום ולא נעליים. בחיפה הבינו והפנימו מהר את החוקים החדשים שהעביר בן_גביר !!! אז חושבים פעמיים יש לשוטר זכות לירות על מנת לנטרל. מי שמפריע בזמן מלחמה . וזה שהיום כל יהודי שחי בעיריה שיש בא ""דו_קיום"" כבר למד ממאי-2020 כולם כבר חמושים. יש כיתות כוננות . וזה מה שעשה את השקט בחיפה לוד ורמלה !

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

שוטרי השיטור הימי בחיפה הצילו גולש ווינג (Wing) שהיה בסכנה בלב ים

(חי פה בים) - היום, ו', 19/7/04 בשעות הצהריים התקבלה במוקד המשטרה קריאה דחופה על גולש שנמצא בסכנה בלב ים. שוטרי השיטור הימי במחוז...

עוגת סברינה של אינגליש קייק בע"מ – קריאה להחזרה (ריקול)

ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: אזהרת ליסטריה היצרן אינגליש קייק בע"מ קורא להחזרת המוצר: עוגת סברינה. בבדיקה שנערכה ע"י שירות המזון לשכת הבריאות...

“נסראלה” לא רק בלבנון גם אצלנו בקרקעית הים בחיפה ?

כאדם שמבלה ארבע שעות בממוצע ביום בצלילות, כל יום מתחת למים שונה מקודמו. רשימת המינים הפולשים במימי ישראל ארוכה, אך ישנו דג אחד שהצליח למשוך...

מחיפה תצא בשורת הכתיבה • תחרות הכתיבה של ילדי ישראל

תעודת הוקרה ייחודית הוענקה לעיר חיפה על כמות המשתתפים הגדולה ביותר בישראל ב"תחרות הכתיבה של ילדי ישראל על שם ריקה ברקוביץ' ז"ל," תשפ"ד. יום רביעי...

היכל הספורט רוממה • הבית של הכדורסל בחיפה

היכל הספורט רוממה הוא היכל הספורט העירוני של חיפה, ביתו של הכדורסל החיפאי, השוכן בדרך פיק״א 69. היכל הספורט היכל הספורט הוקם כדי לארח תחרויות ספורט...