באנר טירת כרמל עצמאות

הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מפגינים פרו-פלסטינים תקפו ופצעו שוטרים בהפרת הסדר בחיפה

(חי פה) - הפגנה פרו פלסטינית, בלתי-חוקית, בחיפה הידרדרה...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...
באנר גורדון 230524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש
באנר קריית אתא עצמאות 080524

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

ד"ר איל בראון – רופא בכיר, מוסיקולוג מופלא ושוחר תרבות

ד"ר איל בראון, מנהל מחלקה פנימית ח' ורופא בכיר...

קבלת שבת עם הנרי – צב הים הירוק

ביום שישי 5.4.24, פתחתי את הבוקר בגיחה קצרה למים...

כל הדרכים מובילות לרומא: "להיכנס לחיפה מהכיוון הזה, להיכנס הביתה." / לילי מילת תופסת מדף

היה יום יפה הוד השרון ביום ראשון האחרון. הקפה שהכינו לי, למרות שכבר עמדו לסגור, בבית הקפה ארצי ואמה, היה טעים ונסעתי לי לבקר חנות ספרים חדשה שנפתחה בכיכר המושבה. בעודי מתפתלת בדרך מגדיאל לעומקה של העיירה נשמעה אזעקה. המכוניות שעצרו והאנשים שרצו הבהירו לי שאוזניי אינן מטעות אותי.

הצטרפתי למנוסה אל דוכן שווארמה בכיכר, אירוני משהו, כי הצמחונית שאני, לא הייתה עוצרת שם לאכול. בדוכן השווארמה מצאתי מחסה ואנשים טובים ושונים שהתקבצו להם יחדיו לעת פחד. יש רגע של המתנה כזה, שאתה אופטימי זהיר, אולי זו אזעקת שווא. הרגע חלף והד הפיצוץ שנשמע החזיר אותי לחיפה, קיץ 2006, אני עם בכורתי והיא עוד לא בת שנה רצות למקלט ברחוב מרגלית, ממתינות, שומעות נפילה, יוצאות.

אחת הנפילות אז נחתה במגרש החנייה של בית הוריי. בינתיים בהוד השרון, העמקתי בהיכרות עם דוכן השווארמה והצטופפנו במטבח שלהם. עוד פיצוץ מרעיד, ואני מתחבקת עם מישהי שגם היא אורחת לרגע במקום. טלפון לבכורתי, עכשיו היא חיילת. היא בסדר. טלפון לאמא. אני בסדר. כל מה שרציתי באותו רגע היה, שוב באופן אירוני, להיות בחיפה, במקום שנושא את הטראומה אך מאכלס גם את המרפא – עיר ילדותי, משפחתי, חבריי.

׳כולנו מחיפה׳

חיפאים תמיד מתחברים איכשהו, או כמו שאמרה לי מישהי שהכרתי מוקדם יותר ברמת השרון, 'כולנו מחיפה'. והנה, גם האיש הטוב שעובד בדוכן השווארמה, שהרגיע אותי כשראה את הדמעות מציצות, גר בחיפה. נסעתי. התקשרתי למספר אחד שלי בעת מצוקה, אחי היקר, שתמיד עונה לי ועזב את הישיבה כדי להיות עבור אחותו.

אני כבר בכביש החוף, יקום מצד ימין, אני בוכה. מתקשרת ליעד הבא, האיש. רוצה להתקשר לקטנה שלי אבל לא רוצה להדאיג אותה סתם. יש רגע כזה, בין אחרי עתלית לכיוון הכניסה הדרומית לחיפה, שהים נעשה (בעיניי) כחול יותר ומרגיע. אני אוהבת להיכנס לחיפה מהכיוון הזה, להיכנס הביתה. 

כל הדרכים מובילות לרומא / שרה אדמס

במהלך הנסיעה הבנתי משהו חשוב. אני לא לבד. גם כשאני במקום טוב הוד השרון, יש אנשים בדרך שיהיו איתי ואהיה איתם, גם אם זה לאותו רגע. ואני לא לבד גם ליותר מרגע כי יש אנשים שיעזבו הכול ויהיו עבורי כשאצטרך. אז אני לא בודדה, כמו אמיליה, גיבורת הספר כל הדרכים מובילות לרומא מאת שרה אדמס, איתה ביליתי את השבת האחרונה. הבילוי היה קצר כי בערב שבת והפסקת צהרים למחרת סיימתי את הקריאה. 

מי שעוקב אחריי כאן בשנה האחרונה כבר מכיר ויודע על אהבתי הגדולה לאייקון אודרי הפבורן. היא אפילו כינויה של גיבורת ספרי, בת מספר ארבע. אני מאשימה את בית הוריי, ששבה אותי בקסם הסרטים ההם ואנחנו עדיין צופים אדוקים. חופשה ברומא הוא סרט שהצליח לחבר הרבה מאתנו ואף גלש לשלוש דורות של צופים.

באחת הפעמים שמשפחתי הגיעה לביקור בקיבוץ הקרנו על המסך הגדול את הסרט, ישבנו אבי, אחי, אני והצעירה שלי, לצפות בנסיכה אן וג'ו ברדלי מתאהבים ברומא של 1953. הסרט הזה וקזבלנקה, הם הסרטים היחידים שאני ממש לא אוהבת את הסוף שלהם ועדיין אצפה בהם שוב ושוב. כך, בקיץ שהיה נסעתי עם הבנות לחופשה ברומא, לפני הגיוס הצפוי. הצעירה ביקרה אצל סרג'יו, הספר הנפלא, שהפליא לשחזר את תספורת אודרי הפבורן. כמובן, צילמנו אותה על המדרגות הספרדיות בהתאם. לא יודעים על מה אני מדברת? חפשו את הסרט, מי יודע, אולי גם אתכם יתפוס החיידק הטוב.

סל הקניות שלי, מתנה מבתי המבינה עניין (אלבום פרטי)

אז אמיליה ריי רוז, גיבורת ספרה של שרה אדמס, אוהבת את אודרי לפחות כמוני. היא כוכבת עולה, מוקפת מעריצים ושומרי ראש ומרגישה… בודדה. היא 'פונה לעצת' האייקון שלה ושולפת את הסרט חופשה ברומא.

באקט ספונטני היא יוצאת לעיירה קטנה בשם רומא, שנמצאת בקנטקי. שם הרכב העתיק שלה שובק חיים בחצרו של נואה. הספר כל הדרכים מובילות לרומא הוא קומדיה רומנטית. כל המרכיבים הטובים שייקחו אתכם בהומור חמוד לחיים שאחרי המלחמה, לימים בהם הוא והיא ואהבה. ו"הנה הם באים, ימים של שקט. כבר שכחנו איך שהם נראים." (מתוך 'ימים של שקט', ירדן בר כוכבא). צריך להתאמץ, אני יודעת, אבל אני גם יודעת שהם באים. הם חייבים.

ציטוט ממחשבותיו של נואה:

זאת לא התאהבות. אפילו לא תשוקה. זה הרגש הנורא מכולם…דאגה.
דאגה היא מסוכנת כי היא לא מצוידת בחגורת בטיחות כמו שיש לרגשות אנוכיים. לדאגה יש הרבה מה להפסיד, והיא כמעט תמיד מסתיימת בלב שבור.

בנוגע לשאלה אם נשאר או משוחרר בספרייה הפרטית שלי, כל הסיבות מובילות לכך שהספר נשאר. הוא עשה לי טוב על הלב בימים שהוא כואב, מגיע לו לתפוס מדף.

פרטי הספר: 

כל הדרכים מובילות לרומא מאת שרה אדמס, הוצאת משכל (ידיעות ספרים), 2023.

קריאה נעימה ושמילים טובות יהיו לצדכם תמיד,
לילי

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

לילי מילת
לילי מילת
חיפאית שמצאה את ביתה בקיבוץ ליד הכנרת. אוהבת קפה, ים, אנשים ותרבויות. יועצת פנג שואי וסופרת. עובדת על למצוא את הדופק הסדיר והמשתנה בבתי המגורים ובסיפורים. סיפורים קצרים פרי עטה, באנגלית ובעברית, פורסמו באסופות שונות וברחבי הרשת ואף זכו בפרסים. ספריה: בית התאומים המסתובב (הוצאת סער), כלת הים (הוצאת מטאור), בת מספר ארבע (הוצאת מטאור). לקריאת סיפורים קצרים והיכרות נוספת, בקרו באתר הבית של לילי: קישור

כתבות קשורות לנושא זה

4 תגובות

  1. אין צורך לביקור לרומא בימים אלה ידידתי לילי. ישר כח לך על הסיקור המהנה ושבת שלום לך לילי ולקוראים של חי פה באתר של נגה.

    • תודה על שקראת שרלי. הטיול לרומא ולמקומות אחרים יכול לבוא גם בקריאה. שבת ברוכה.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

גבר נפגע מרכב חולף כשעצר בצד כביש 70 לתקן תקלה ברכבו

ממד"א נמסר לחיפה: בשעה 21:29 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א כרמל על גבר שנפגע מרכב (לאחר שככל הנראה עצר בצד הדרך עם רכבו...

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל הכרמל בחיפה, הנמצא לאורך ואדי לוטם, וחלפתי על פני בניין ישן ומרשים ברחוב התשבי 92...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות והחכמות ביותר – התמנון. למרות שבתרבות הפופולרית, בספרים ובסרטים, כמו בסרט הילדים "בת הים הקטנה"...

בתי החולים נערכים להתחממות בצפון

(חי פה) - ביום חמישי 13/6/24 משרד הבריאות קיים הערכות מצב על היערכות מערכת הבריאות בצפון הארץ. ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בעקבות המצב...

יין מנדט • אומרים שיין ישמח לבב אנוש…. • סיפור קצר

לאחר התקפה של האצ"ל על מחנה שמונים שליד פרדס-חנה במטרה לגנוב כלי-נשק מהצבא הבריטי, נמצאו מפקד הגדוד וחמישה חיילים הרוגים. על פי הדו"ח הבריטי...