עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

נעמי זידמן מחיפה – דוגמנית הבית בגיל הזהב

הנכנס בשערי הדיור המוגן Avantgarde Residence אשר ממוקם בלב...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

לחזור הביתה משדה הקרב • על האתגר והסבלנות עד השתלבות מחדש

החזרה מהחזית לא פשוטה. חיילים שחזרו הביתה מהמלחמה עוברים...

"עיין ערך: דת" • פרק 3 • דת – הערך הפסיכולוגי

השאלות הקיומיות

העובדה שהדת נוכחת בחיינו מראשית ההיסטוריה אינה מקרית. מכל היצורים על כדור הארץ, שאלות קיומיות מאפיינות רק את בני האדם. הדת נותנת מענה על שאלות קיומיות בסיסיות, ששאלו בני האדם את עצמם משחר הדורות.

להלן כמה מהן:

1. העולם

מהו העולם שאני חי בו? איך נברא? מי שולט בו? מה גבולותיו?

קצה העולם • תחריט פלמריון (1888) • נחלת הכלל
קצה העולם • תחריט פלמריון (1888) • נחלת הכלל

2. משמעות

האם יש לחיי משמעות כלשהי? אם כן, מהי? האם יש לי תפקיד למלא בעולם?

משמעות • יצירת AI
משמעות • יצירת AI

האדם הוא כנראה היצור היחיד על פני כדור הארץ שמוטרד מן השאלה הזאת. עבור כל צורות החיים האחרות המוכרות לנו, משמעות החיים היא הישרדות והחיים עצמם. לעומת זאת, בני האדם מתקשים, משום מה, להתקיים, ללא שיספרו לעצמם סיפור בו הם ממלאים תפקיד משמעותי כלשהו בעולם.

במקרים רבים, הסיפור הזה חשוב לאנשים יותר מן החיים עצמם, והם מוכנים להקריב את חייהם למענו. ההיסטוריה רצופה במקרים בהם בחרו אנשים במוות בטוח כדי לקדש או לקדם את מה שהחשיבו כסיפור שהעניק להם משמעות.

אנשים ימסרו את חייהם עבור העם, המדינה, עבור רעיון כזה או אחר, ובוודאי בשם הדת. ביהדות, למשל, "מוות על קידוש השם" הוא מושג מוכר. באיסלם לקחו את הרעיון צעד קדימה עם ה"שאהיד", שקידוש השם שלו יכול להגיע עד כדי התאבדות, כדי לרצוח אחרים בשם הדת.

3. מוות

פחד מן המוות הוא הפחד הראשוני ביותר של כל אדם.

מלאך המוות • יצירת AI
מלאך המוות • יצירת AI

הידיעה של ודאות המוות של מטרידה מאוד, ויש קושי פסיכולוגי גדול לקבל אותה ולחיות עם חוסר האונים המתלווה אליה. אנשים מקוים למצוא תשובות, שתשחררנה אותם מן הקושי והחרדה הכרוכים בכך.

4. התמודדות עם העולם

העולם מציב לנו אתגרים כל הזמן. יש אסונות, יש משברים אישיים ולאומיים ויש איומים מסוגים שונים. האם ישנה מערכת כלים טובה להתמודדות עם כל אלה?

5. צדק, ערכים ומוסר

בעולם האנושי פועלים כוחות רבים ומנוגדים. מה נכון לעשות ואיך נכון להתנהג? איך מתמודדים עם דילמת "צדיק ורע לו, רשע וטוב לו"?

היתרונות הפסיכולוגיים של הדת

אפשר, כמובן, להתווכח עם טיבן של התשובות שנותנת הדת, ונעשה זאת בהמשך, אך לכל השאלות הללו יש לדת תשובות מוכנות. מי שמוכן לאמץ את התשובות שמציעה הדת זוכה במספר יתרונות ברמה הפסיכולוגית:

תחושת משמעות ומטרה

הדת מציעה סיפורים, ערכים ומטרות שמעניקים משמעות לחייו של האדם, ומגדירים את תפקידו בעולם.

סדר

הדת מספקת סיפור מסגרת שמסייע לאדם להבין את עולמו ואת מקומו בו. הזדהות עם סיפורים דתיים מקלה עליו את ניתוח חוויותיו האישיות.

מערכת ערכים

הדת מספקת מערכת ערכים קבועה וברורה, עם קריטריונים למוסריות, עם מצוות עשה ואל תעשה, ועם הבחנות בין טוב ורע, שמכניסות סדר ויציבות לחיי המאמינים.

תמיכה חברתית

קהילת המאמינים מספקת רשת בטיחות ותמיכה גם בשעות קשות.

אסון ותמיכה • יצירת AI
אסון ותמיכה • יצירת AI

התמודדות עם הפחד מהמוות ומן הלא ידוע

הדת מציעה מענה לשאלות פילוסופיות קיומיות, ומקלה על הפחד האנושי המובנה מן המוות ואי-הוודאות שבחיים ואחריהם.

משבר קיומי • יצירת AI
משבר קיומי • יצירת AI

התמודדות עם סבל וקושי

הדת מספקת פלטפורמה רוחנית להתמודדות עם סבל וקושי דרך תפילה, אמונה ותשובה. היא מקלה על התמודדות עם משברים בעזרת שימוש בדטרמיניזם וייחוס המשבר לרצון האל ("אלוהים נתן ואלוהים לקח").

כך למשל, קל יותר לפעמים למשפחות דתיות לקבל אובדן קרוב משפחה אהוב, שכן ניתן לייחס אותה לתוכנית כלשהי של האל, שיש לה תכלית כלשהי, למרות שהיא נסתרת מבני האדם.

קבלת החלטות

הדת מסייעת למאמין לקבל החלטות בתחומים רבים של חייו. במקרים רבים, המסגרת הדתית מספקת אב רוחני שיכול לקחת החלטות עבור המאמין, ולשחרר אותו מן הקושי של קבלת החלטות בעצמו.

לקיחת החלטות • יצירת AI
לקיחת החלטות • יצירת AI

הנזקים הפסיכולוגיים של הדת

עבור רבים, הדת מהווה מקור לתמיכה, השראה והתמדה בחיים, אך לא כל האנשים מקבלים את התועלות הללו מהדת. ישנם אנשים שיכולים להרגיש תחושת חוסר נוחות או אפילו קשיים עם האמונה והדת. לצד התועלות הפסיכולוגיות שפורטו למעלה, הדת עלולה גם להסב נזקים פסיכולוגיים לא מבוטלים.

דוגמאות לנזקים כאלה:

תחושת אשמה ובושה

דת יכולה ליצור תחושת אשמה או בושה אצל מאמיניה במקרים של אי עמידה במצוות או בדרישות דתיות. זה עשוי לגרום לתחושות של עצבנות, חרדה ורגשות של חוסר הערכה עצמית.

כליאה במסגרת לא מתאימה

כאשר מדובר באנשים שאינם מתאימים לתבנית המקובלת בקהילה (הומוסקסואלים למשל), או אנשים שאיבדו את אמונתם ואינם מסוגלים להיחלץ מסביבתם החברתית והמשפחתית, המסגרת הדתית הופכת לבית כלא שקשה להיחלץ ממנו.

כלוב התפילות • יצירת AI
כלוב התפילות • יצירת AI

אובדן אוטונומיה והגבלת חופש הבחירה

דת מגבילה לעתים קרובות את חופש הבחירה של האדם, ואת יכולתו לקבוע את דרכו באופן חופשי.

תלות מוגזמת במוסדות הדת, ותלות בהאצלת החלטות למנטור הדתי גם בנושאים אישיים, עלולים לפגוע בתחושת החופש האישי ובביטחון העצמי, וכן ביכולת קבלת ההחלטות של האינדיבידואל.

בובות על חוט • יצירת AI
בובות על חוט • יצירת AI

המגבלות הללו יכולות גם למנוע מאנשים הגשמה עצמית בתחומים אליהם יש להם נטייה שהיא פחות מקובלת על האוטוריטה (אמנות למשל), ולהיות מקור לתיסכול ותחושות החמצה.

התנגשות עם ערכים אישיים

מקרים של סתירה בין ערכי הדת לבין ערכים אישיים, עלולים לגרום לדיכאון ותיסכול רב.

קושי בהתמודדות עם העולם החיצוני

אי הרציונליות מובנה בבסיס הדת, והיא תנאי הכרחי הנדרש כדי לקבל את אמיתותיה ללא פקפוק. העתקה של צורת החשיבה הזאת לעולם החיצוני, בו נדרשת חשיבה רציונלית כדי להצליח, עלולה להסב קשיים רבים למאמינים.

קיצוניות

אחת הבעיות הקשות ביותר הקשורות בדת היא הגלישה הבלתי נמנעת של חלק מן המאמינים לקיצוניות. נחזור לכך בפרק העוסק בערך האמת של הדת.

האמונה ב"אמת" דתית אבסולוטית כזאת או אחרת עלולה לגרום למאמין לייצר תפיסת מציאות מעוותת, שגובה מחיר גבוה ממנו ומסביבתו. דוגמה מוחשית לכך היא האיסלם הרדיקלי על גווניו השונים.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

יורם כץ
יורם כץ
בוגר תעשיית ההיי-טק הישראלית, עיתונאי, סופר ובלוגר. קישור לאתר שלי ולרכישת הספרים יליד חיפה (1954), למד בביה"ס גאולה ובביה"ס הריאלי. בוגר פילוסופיה ופסיכולוגיה (האוניברסיטה העברית) והנדסת מחשבים (הטכניון). ספרים: • "Lethal Scripture" (אנגלית) – רומן מתח היסטורי • "ימים של גאולה" – סיפורי ילדות משכונת "גאולה"

כתבות קשורות לנושא זה

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל הכרמל בחיפה, הנמצא לאורך ואדי לוטם, וחלפתי על פני בניין ישן ומרשים ברחוב התשבי 92...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות והחכמות ביותר – התמנון. למרות שבתרבות הפופולרית, בספרים ובסרטים, כמו בסרט הילדים "בת הים הקטנה"...

בתי החולים נערכים להתחממות בצפון

(חי פה) - ביום חמישי 13/6/24 משרד הבריאות קיים הערכות מצב על היערכות מערכת הבריאות בצפון הארץ. ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בעקבות המצב...

יין מנדט • אומרים שיין ישמח לבב אנוש…. • סיפור קצר

לאחר התקפה של האצ"ל על מחנה שמונים שליד פרדס-חנה במטרה לגנוב כלי-נשק מהצבא הבריטי, נמצאו מפקד הגדוד וחמישה חיילים הרוגים. על פי הדו"ח הבריטי...

סמטאות חטיב ואל מרין המחודשות בחיפה – הביקור מוגדר כחובה!

העסקים הקטנים בסימטאות אל מרין וחטיב באחת הסמטאות בין רחוב פלי"ם לרחוב שיבת ציון, ממוקמת סימטת חטיב שבמעלה הסמטה מתמזגת עם סימטת אל מרין. באחד הביקורים...