באנר טירת כרמל עצמאות
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

דוד חבוב מחיפה • מלאך הילדים המיוחדים

דוד חבוב מנהל בהתנדבות את מועדון השייט לילדים בעלי...

פרופ' אבי שמחון: ״במלחמה יסגרו את בזן״

פרופ' אבי שמחון, יו"ר ועדת ההיגוי של התוכנית האסטרטגית לפיתוח מפרץ חיפה:

"במלחמה יסגרו את בזן. המלחמה חידדה את הצורך הדחוף והמיידי בסגירת בזן – ומי שאומר אחרת מקבל כסף בשביל להגיד זאת".

במעמד כ 200 משתתפים בניהם ראשי מקומיות מאזור חיפה והקריות, נציגי משרדי הממשלה, התאחדות התעשיינים, נציגי החברה האזרחית ועוד התקיים היום, רביעי 10.4.24 כנס השותפים של המנהלת לפיתוח מפרץ חיפה במשרד ראש הממשלה במהלכו הוצגו החזון של מפרץ חיפה החדש ואבני הדרך המרכזיות ביישום התוכנית.

לא נסכים לחיות לצד המפעלים המזהמים (צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה)

אבני הדרך המרכזיות

פרופ' אבי שמחון, יו"ר ועדת ההיגוי של התוכנית האסטרטגית לפיתוח מפרץ חיפה וראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה סקר בדבריו את אבני הדרך המרכזיות בעשור האחרון עד להחלטת הממשלה לפיתוח מפרץ חיפה ופינוי התעשייה הפטרוכימית.

פרופ' שמחון ציין כי המלחמה הנוכחית חידדה את החשיבות בסגירת בז"ן באופן מידי, ושכל מי שטוען אחרת מקבל כסף בשביל כך, כמו כן האיצה המלחמה את התוכניות להקמת מאגרים תת קרקעיים לצורך אחסון תזקיקים בהם יעשה שימוש בשגרה ובחירום.

פרופ' שמחון הוסיף כי לאזור מפרץ חיפה עתיד גדול, ושהמטרופולין שיקום בעתיד יהווה משקל נגד לגוש דן בכל הקשור למגורים, מסחר וכלכלה. ראש העיר חיפה יונה יהב אמר שמדינת ישראל מתעלמת באופן עקבי מהעיר חיפה, ושפרופ' שמחון הוא התקווה שהולכים לעשות את הדברים הנכונים המבוססים על החלטת הממשלה בעניין פיתוח מפרץ חיפה שהיא בשורה גדולה לחיפה ולצפון כולו.

יונה יהב, ראש עיריית חיפה: ״לא נסכים עוד לחיות בצל המפעלים המזהמים!״

ראש עיריית חיפה, יונה יהב: "לא נסכים עוד לחיות בצל המפעלים המזהמים! בכוונתי להקים פורום מומחים אשר ייתן פתרונות לקיצור לוחות הזמנים להוצאת בז"ן ממפרץ חיפה". כך אמר ביום רביעי 10.4.24 ראש עיריית חיפה, יונה יהב, בכנס שותפים בנושא "מפרץ חיפה חדש", שנערך באוניברסיטת חיפה.

בכנס, שעסק באופיו העתידי של מפרץ חיפה ובדרכים להגשמת חזון חדש לאיזור, השתתפו השרה להגנת הסביבה – עידית סילמן, יו"ר התוכנית האסטרטגית לפיתוח מפרץ חיפה וראש המועצה הלאומית לכלכלה – פרופ' אבי שמחון, נציגי רמ"י וכאמור, ראש עיריית חיפה – יונה יהב.

לא נסכים לחיות לצד המפעלים המזהמים (צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה)
לא נסכים לחיות לצד המפעלים המזהמים (צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה)

ראש העיר יונה יהב אמר:

החלטת הממשלה 1231 העוסקת בפינוי המפעלים המזהמים ממפרץ חיפה וביצירת מרחב עירוני חדש, בריא וירוק, היא צעד חשוב בכיוון הנכון ואסור שתישאר על הנייר בלבד, אולם בשום אופן אין היא מספיקה.

עוד הוסיף ראש העיר, כי על מנת לקדם את החזון החדש למפרץ חיפה, יש לקבוע כבר היום לוחות זמנים ברורים, לקדם את היערכות משק האנרגיה כיעד לאומי ולהקצות תקציבים בהתאם.

בהמשך דבריו הדגיש יהב, כי בטרם ניגשים ליישם את תוכנית מתאר ארצית 75, העוסקת בתכנון מחדש של מפרץ חיפה, יש לקחת בחשבון כי חיפה היא מרכז המטרופולין במגורים, בתעסוקה, בתחבורה, במסחר ובפנאי. על-כן, דרש יהב, כי כל התוכניות שייושמו, ייעשו בשיתוף מלא עם עיריית חיפה וכחלק מהחזון אותו הוא מוביל לניקוי חיפה מתעשיות מזהמות, לצד פיתוח העיר במגורים, במסחר ובתעסוקה.

במסגרת זו, הוסיף יהב, כי בכוונתו להקים פורום מומחים, שייצר פתרונות לקיצור לוחות הזמנים להוצאת בז"ן ממפרץ חיפה. פורום זה, הסביר יהב, יורכב מאנשי מקצוע ואקדמיה מובילים בתחומי הסביבה, הבריאות, התכנון והכלכלה, אשר יפתח תכנית עבודה מפורטת לפינוי המפעלים המזהמים ויבצע את כלל התיאומים הנדרשים אל מול מינהלת פיתוח מפרץ חיפה במשרד ראש הממשלה.

לא נסכים לחיות לצד המפעלים המזהמים (צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה)
לא נסכים לחיות לצד המפעלים המזהמים (צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה)

המאמץ הוא משותף

לסיום, קרא יהב לכלל הגורמים המעורבים, לרבות משרדי ממשלה, ראשי ערים, יזמים ותושבים להירתם יחד למאמץ משותף, על מנת להעביר את מפרץ חיפה מעידן של זיהום ופגיעה באיכות הסביבה לעידן חדש של בריאות, ירק ופריחה.

יעקב פרץ, ראש העיר קריית אתא: ״די לזיהום ודי לחוסר המעש״

"הגיע הזמן לומר די לזיהום ודי לחוסר המעש – לא נסכים עוד לחיות בצל המפעלים המזהמים" הוסיף יעקב פרץ ראש העיר קריית אתא וציין כי על כל הצדדים לחבור יחד לצורך סילוק התעשיות המזהמות.

יעקב פרץ, ראש העיר קריית אתא ברך בדבריו על יישום התוכנית וציין שכולנו מגויסים לצורך פינוי המפעלים המזהמים, ושהוא שמח לראות שכל ההחלטות בעניין פיתוח המפרץ חוצות ממשלות, מחנות פוליטיים ורשויות מקומיות ושישנה הסכמה רחבה בחזון וביישום התוכנית.

מפרץ חיפה חי

ראש מועצת זבולון, עמוס נצר מסר כי הכנס מהווה עדות חיה לכך שחזון מפרץ חיפה חי למרות המורכבות ושלל האלמנטים המרכיבים אותו, ושלצד יישומו יש לבחון גם הגנה על שטחי חקלאות לצורך הבטחת בטחון תזונתי והקמת מחסני ענק מתחת להרי הכרמל.

כמו כן הציגו ראשי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), רות אפריאט מנהלת החטיבה העסקית, ועינב רינגלר, מנהלת אגף בכיר לתכנון פרויקטים את תוכנית "שער המפרץ" ועקרי תמ"א 75 שאושרה לאחרונה הכוללת הפיכת מפרץ חיפה לאזור הכולל עירוב שימושים, מוטה מגורים ומסחר לצד הנגשת חוף הים לציבור, שלצורך יישומה פועלים כ 60 חברות תכנון והנדסה ושעד כה במסגרת הליך התכנון הושקעו למעלה מ 100 מיליון ₪.

יצוין כי את קידום התוכניות מפורטות של תוכנית "שער המפרץ" מבצעות ארבע חברות תכנון מובילות בהתאם לחלוקת האזור ל 4 מתחמי תכנון עיקריים.

אביהו האן סיפר בכנס:

״ב 2018 הציעו לקחת את חברת מקנזי כדי לבדוק היתכנות לסגירת בזן. כיום אנחנו נפגשים בכנס עם פרופ׳ שמחון, בו אנחנו מדברים על סגירת בזן ועל לוחות הזמנים ופיתוח מפרץ חיפה חדש. אנחנו מתחילים לראות איך אותה פגישה כורמת עור וגידים כיום. אני אפעל כדי להוציא את התוכנית וכדי לקצר את לוחות הזמנים למען תושבי חיפה״.

לא נסכים לחיות לצד המפעלים המזהמים (צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה)

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיה זהבי
מיה זהבי
מיה זהבי - עורכת בחי פה - תאגיד החדשות

כתבות קשורות לנושא זה

10 תגובות

 1. מדברים פקה פקה.
  מבטיחים גולו גולו.
  הדמיות שופו שופו.
  תוכניות הלאה הלאה.
  הדבר הממשי היחיד מכל הכנס זה שולחן הכיבוד מחוץ לאולם. הדבר היחיד שיזוז זה המיחם משם חזרה למטבח.

 2. פרופ' אבי שמחון אמר במפגש זה שאת ההחלטות בנושאים של משרדי הממשלה השונים צריכים לקבל הפוליטיקאים, ולא אנשי מקצוע. משתמע מכך שמשרדי הממשלה אינם מחוייבים להגן על האוכלוסיה, מכיוון שממילא לא מקשיבים לאנשי המקצוע, וההבטחות של הפוליטיקאים ממילא שוות ל…. אתם יודעים למה.

 3. אם אין בתי – זיקוק, אזיש להקים חוות עם מלאים של דלקים:
  95, 92, דס״ל ועוד….
  ומיכלי בנזין הם מסוכנים פי כמה מאשר ממיכלי נפט גלמי.
  הורי סיפרו שבמלחת העולם נזרקה פצצה איטלקית על מיכל נפט גלמי, המיכל בער וזהו.
  דליקת בנזין זה סיפור אחר.
  ואיזו צוות אניה יסכים להעביר בנזין לחוף של מדינה שנמצאת
  במלחמה?

  • יש פתרונות רבים. גם בעזה יש שטח יפה לבתי הזיקוק – צפון עזה יכול להיות אזור תשתיות.
   צריך פינוי הומניטרי של עזה ולתת את השטח למפעלים כאזור תעשייה משותף מה שהיה החזון של "אזור תעשייה מעבר ארז"
   רק במקום מעבר, כל עזה כאזור תשתיות ותעשייה כמו מתקני התפלה, גז וזיקוק כמעבר למצרים.

 4. פרופ.אבי שמחון שחייב את מעמדו לביבי לא אמין עלינו. מה זה יסגרו בזמן מלחמה – סוגרים שלטר של בזן?

 5. איפה שאר ראשי הערים באזור? כנראה שהם יודעים משהו שיהב לא יודע ולא מוכנים לשתף פעולה עם המהלך הזה.
  יעשה טוב מר יהב שיכין גם תוכנית איך הוא מוצא פרנסה לכל אותם עשרות אלפי משפחות שיאבדו את מקור לחמם וכל אותם עסקיים קטנים שמתפנסים בעקיפין מהמפעלים הגדולים. אבל כמו תמיד ליהב לא ממש אכפת. הוא רק רוצה פרסום.

  • יש תוכנית שיאיר גולן יקדם לדעתי, מנהרת שדרה ומינהור מלא של המסילות בחיפה.

  • דביר לא צריך לקשור בין חזון המפרץ – שלא ברור איך יתממש, למינהור הרכבת מתחת לכרמל, שחייב להתממש כרגע במקום החלופה הגרועה שמתבצעת בשטח ותהרוס את קו החוף של חיפה לעשרות שנים קדימה. מדהים שעל ההרס המיידי הזה אין כנסים ואין פעולת חירום של העירייה לעצור את "חיסול חוף דדו"

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

רעשים נשמעים מבתי הזיקוק של בז״ן • עבודות תחזוקה

(חי פה) - תושבי חיפה התלוננו בימים האחרונים 20-22/5/24 על הדי רעש מבתי זיקוק. קבוצת בז״ן - עבודות תחזוקה תקופתיות. הודעה לתושבי מפרץ חיפה מקבוצת...

שיא משתתפים: שמונה שחיינים עולים לאליפות אירופה • הישג ענק למכבי חיפה

שיא משתתפים שקבעו קריטריון לאליפות אירופה בבלגרד - "ההשקעה הגדולה הניבה פירות, שיעניקו לשחיינים שלנו עוד מוטיבציה להמשיך". במכבי חיפה כרמל גאים נוכח ההישג של...

האתלטית סיון אוירבך • שיא ישראלי בריצת 1,500 מטרים

בצל האירועים במדינה, רגע נחת שסיפק ביום שבת 18/5/24 אגודת מכבי חיפה כרמל עם שיא ישראלי השייך לאתלטית, סיון אוירבך בריצת 1,500 מטרים. האתלטית...

הנחיות להדלקת מדורות ל״ג בעומר בטירת כרמל

עיריית טירת כרמל ערוכה לאירועי ל"ג בעומר במסגרת היערכות עיריית טירת כרמל לאירועי ל"ג בעומר, הוחלט כי השנה תותר הבערת מדורות ביום החג, ראשון, 26.5.24....

כרם מהר״ל • סיור בבית הכי אקולוגי בישראל • יום שישי 24/5/24

עיריית טירת כרמל מזמינה את התושבים לסיור בכרם מהר״ל, הבית הכי אקולוגי בישראל. הסיור יתקיים ביום שישי 24/5/24 בשעות 10:00-14:00, ברחוב החאן 11 כרם...