שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

ד"ר איל בראון – רופא בכיר, מוסיקולוג מופלא ושוחר תרבות

ד"ר איל בראון, מנהל מחלקה פנימית ח' ורופא בכיר...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

אותות הוקרה ללוחמים דרוזים שסייעו לארגון 'ההגנה' בתקופת המדינה שבדרך

בסניף ארגון 'ההגנה' בחיפה, הוענקו ביום חמישי 13/6/24 אות...

תמונות מהלוויה • חולדה גורביץ' "המלאך בלבן", הלכה לעולמה בשיבה טובה

(חי פה) – חולדה גורביץ', הידועה בכינוי 'המלאך הלבן', הלכה לעולמה הבוקר (ג' 16/1/24) בשיבה טובה, כשהיא בת 98.


הלווייתה של חולדה גורביץ' תתקיים ביום רביעי 17/1/24, בשעה 15:30 בבית העלמין הישן, חוף הכרמל.


חולדה גורביץ' נולדה בישראל בשנת 1926 ועוד בצעירותה החלה להקדיש רבות לעשייה התנדבותית וחברתית נרחבת, עד שבמהרה דבק בה הכינוי "המלאך בלבן", שפרט לכך שהתייחס לעשיית החסד העצומה לה הקדישה את חייה, נגע גם לעובדה שנהגה דרך קבע ללבוש לבן.

כינוי נוסף לו זכתה גורביץ' הוא "אם כל הפצועים", זאת בזכות פועלה שאת היקפו בלתי ניתן לשער, בכל הנוגע לסיוע לנכי צה"ל ובני משפחותיהם. לאורך שנים ובאופן יומיומי הקפידה לבקר בבתי החולים, לדרוש בשלום הפצועים, להתעניין, לשוחח ולהושיט יד לכל אחד ואחד מהם עפ"י צרכיו, ממש כאילו היו הם ילדיה שלה. כך גם פעלה גורביץ' למען משפחות שכולות, שלצערנו הולכות ומתרבות לאורך השנים.

על פועלה האין סופי ויוצא הדופן זכתה גורביץ' באות הנשיא למתנדב ובפרס ישראל על מפעל חיים, כן זכתה בתואר יקירת העיר חיפה ובאותות הוקרה והערכה רבים נוספים.

חולדה גורביץ' (צילום: יוסף הירש)

יומולדת אחרון

בתחילת חודש זה, ינואר 2024, עוד זכתה לחגוג את יום הולדתה האחרון, בהגיעה לגיל 98, כשהיא עטופה באהבה עצומה מצד משפחתה, חבריה ומכרים רבים. את האירוע המרגש הנחתה והובילה המלחינה טובה פורת, אשר הופיעה עם גורביץ' בפני חיילים ופצועי צה"ל לאורך שנים ארוכות ואף הלחינה שיר לכבוד האישה רבת החסד, אם כל הפצועים, המלאך בלבן, חולדה.


חולדה, המלאך בלבן – השיר שנכתב על גורביץ' ○ צפו

השיר שנכתב על גורביץ'
מילים: אורי שרון
לחן: טובה פורת

חולדה גורביץ' נולדה בעתלית בפברואר 1926, לדב וחנה הופמן, ממקימי "חברת המלח בארץ-ישראל", והיא נכדתם של גבריאל וטובה שפירא, ממייסדי המושבה עתלית.

את שירותה הצבאי עשתה בחיל הים ואף היתה מהנשים הראשונות ששירתו בחיל. בסמוך לשחרורה מהצבא, החלה להתנדב בוועד למען החייל, התנדבות אותה המשיכה עד יומה האחרון. בנוסף עסקה בארגון פעילויות עבור חיילים, הדריכה ילדי עולים במעברות ובוואדי סאליב והייתה פעילה בסיוע לדרוזים ובאגודת ידידות ישראל-צרפת.

חולדה, המלאך בלבן, בזמן מלחמת לבנון השנייה, לצד הרמטכ״ל לשעבר, דן חלוץ, בעת ביקור נפגעים ברמב"ם (צילום: רמב"ם)

גורביץ' התגוררה בחיפה וכיהנה כחברת מועצת העיר. לאחר מלחמת יום הכיפורים בחרה להתפטר מעבודתה ולהקדיש את כל זמנה לפעילות התנדבותית למען חיילים ונפגעי פעולות איבה. מאז, היתה מגיעה מדי יום לבתי החלמה ובתי חולים, לבושה תמיד לבן, ולקיים פעילויות, מסיבות ואירועים שכל מהותם עידוד והעלאת מורל הנפגעים.

פעילותה של חולדה התקיימה ברובה במרכז הרפואי רמב"ם ובבית ההבראה הצבאי הסמוך. גורביץ' ייסדה את עמותת ״ארגון נשי חרות בישראל", שמפעילה 23 מעונות יום ברחבי הארץ. יחד עם בעלה, עו"ד בן-עמי גורביץ' (שהלך לעולמו בשנת 1965) הקימה אגודות ידידות עם מדינות שונות בעולם, ביניהן "המרחב לעמים הלא-ערבים במזרח התיכון", וכאמור, "אגודת ידידות ישראל-צרפת". עשייתה בתחום זה נגעה גם בעידוד תיירות לארץ.

בגיל 94 הוחלט בעיריית חיפה לקרוא טיילת חדשה על שמה של גורביץ' בעודה בחייה, ובשנת 2020 נחנכה טיילת חולדה בנוכחותה, אך עד לעצם היום הזה, ינואר 2024, טרם נפתחה הטיילת לקהל הרחב.


הלוויתה של חולדה (צילום: אדיר יזירף)
הלוויתה של חולדה (צילום: אדיר יזירף)
פרחים בהלוויתה של חולדה (צילום: אדיר יזירף)
פרחים בהלוויתה של חולדה (צילום: אדיר יזירף)

בבית החולים רמב"ם, בו העבירה גורביץ' ימים ארוכים במשך עשרות שנים, כשהיא מלווה בהתנדבות ובנאמנות אין ספור פצועים, העלו מהארכיון תמונות מפעילויותיה של האישה המופלאה והמיוחדת שהקדישה את כל כולה לאחרים בנתינה, רגישות וחסד נדירים.
יהי זכרה ברוך.

חולדה בתקופת מלחמת יום הכיפורים ברמב"ם (צילום: הקריה הרפואית רמב"ם)
חולדה תקופת מלחמת יום הכיפורים ברמב"ם (צילום: הקריה הרפואית רמב"ם)

אלדד קלינגר, האחיין של גורביץ' ז"ל המתגורר באילת סיפר לחי פה: "איבדנו היום פיסה ממדינת ישראל. הדודה חולדה גורביץ' ז"ל עשתה מעל ומעבר בנתינה ובהתנדבות שלה. כל החיים היא לא נחה היא החזיקה את המדינה ביד שלה. אין מילים לתאר את מה שהיא עשתה למען המדינה. היא מאוד אהבה ילדים והיתה משתתפת בכל האירועים המשפחתיים. אני כל כך גאה שאני האחיין שלה וכל המשפחה מרגישה גאווה בהיותה חלק מאיתנו. כשאני מספר לחברים ואנשים עליה מתחילים לשאול מאיפה אני מכיר אותה ואני מספר בגאווה שהיא הדודה שלי. היא אהבה לצייר אהבה ים ולכתוב שירים. "אשת חייל מי ימצא" זאת היא וזה עצוב וכואב שהיום איבדנו אותה שתנוח על משכבה בשלום".

הלוויתה של חולדה

הספדים לזיכרה נשאו כבוד רב בית החולים רמב"ם כבוד הרב שמואל קפלן (צילום: אדיר יזירף)
הספדים לזיכרה נשאו כבוד רב בית החולים רמב"ם כבוד הרב שמואל קפלן (צילום: אדיר יזירף)
דברים מרגשים נשאה נציגת ר"מ 2 צבאי של בית החולים רמב"ם בחיפה (צילום: אדיר יזירף)
סא"ל יעל חתן מפקדת ר"מ 2 רמב"ם בחיפה נשאה דברים מרגשים (צילום: אדיר יזירף)

טובה פורת נושאת דברים לזכרה ◄ צפו

אחייניתה של חולדה נושאת דברים לזכרה ◄ צפו 

חולדה נטמנה לצד בעלה שהיה חבר האצ"ל עו"ד בן-עמי גורביץ

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

25 תגובות

 1. ברוך דיין אמת. המלאך בלבן כשמה כן היא. תמיד בלבן,שמחה וזריזה ודבקה בהתנדבות העצומה והמסורה ,לחיילים לפצועים ולנכים צה"ל.,במשך שנים רבות הייתי רואה אותה בערבי שבת עם צעירות מתנדבות בלבן עם כלי זמר וממתקים עבור החיילים, ועוברות ממחלקה למחלקה בב"ח רמב"ם במשך שעות ארוכות בשמחה בחדווה ובנתינה רבה.חן חן לה.אישה כל כך טובה, כולה חיוך ואהבה.יהי זיכרה ברוך לעד אמן. אמן.זוכר אותה מהתורנויות שעשיתי כרופא בית ברמב"ם במחלקות אורטופדיה וכירורגיה חזה.בשנים 1985-1995.

 2. יפה מאד ותודה רבה על פעילותה הרבה אך משנת 1965 שבעלה נפטר מעניין למה לא הביאה איתו ילדים ? הם היו נשואים 10 שנים ! מעניין למה היא לא הכירה אף גבר ולא התחתנה ורק הקדישה את חייה להתנדבות ועזרא לזולת , אני לא הכרתי את בעלה שהיה עורך דין אבח אני מכיר מישהי עבדה אצלו בנאמנות והוא פשוט היה קמצן כל כך ולא רצה לשלם , יהי זיכרה ברוך .

 3. ביקרה את אבא שלי ז'ל ברמב'ם לפני שנים לא רבות. צילמו אותם יחד לחדשות. גם כשהיתה בגיל ממש מתקדם לא פסקה מפעילות, אני לא מאמין שהיתה או שתהיה עוד אחת כמוה.

 4. בזכותכם נודע לי שחולדה חוגגת 98 בבית יולס ומיד יצאתי לבקרה ואף היצטלמתי איתה. שנינו חילקנו עוגות לפצועים מהקונדיטוריה שלי. בזכותכם ניפגשתי איתה שבוע לפני לכתה מאיתנו . תודה לכם על שזכיתי לכך. בכבוד רב 052-2696415

 5. אישה מלאך. זוכר אותה מ 38 שנות עבודתי ברמב"ם ( פרופ באגף הפנימיות ) . לא היה כמוה ולא יהיה כמוה…רק חבל שהבאתם את התמונה של דני חלוצי, העלוב שברמטכלי צה"ל. פה מפיק לכלוכים ושנאה.

 6. וטיילת חולדה שיום אחרי הפתיחה ננעלה ןננטשה…איזה פדיחה לעיריית חיפה…זרקו מיליונים לפח האשפה…

 7. ברוך דיין האמת!
  את חולדה גורביץ הכרנו היטב. בילדותי גרנו דלת מול דלת וזכינו לראות את האח"מים הרבים שפקדו את ביתם בבניין שגרנו.
  חולדה הייתה פעילה במגוון רחב של פעילויות התנדבותיות ונגעה בקהלים ובקבוצות חברתיות שעזרה להם והם עזרו לה להגשים את רצונותיהם של כל אלה שטיפלה בהם.
  חבל על דאבדין! יהי זכרה ברוך.

 8. וואו אישה מופלאה אני גרתי שנים בהדר כול פעם שההיתי רואה אותה עוברת בלבן
  מתפעמת ממנה ,אישה אצילית תמיד היה לה הליכה זקופה ויציבה .יהיה זכרה ברוך אמן

 9. איפה יש עוד אנשים כאלה… המלאך בלבן היתה חברה קרובה של מנחם בגין ז"ל , היתה בלחי ימנים וציונית ואהבה ללא תנאי לארץ ישראל ולחיילי צהל , תרמה לחינוך לאהבת הארץ ונסעה האןטובוסים למקומות מרוחקים .. אישה נפלאה עם חוש הומור , לא חששה לצאת נגד השמאל ..הכרתי אותה אישית . .. המלאכים בלבן ילוו אותה לגן עדן .. היא תחסר לכולנו .. ברוך דיין אמת .

 10. אני זוכרת אותה בתור ילדה בת 10 בערך אולי יותר צעירה כשסבא שלי היה מאושפז בבית חולים, היא באה לשמח את החולים במחלקה שהיה מאושפז.
  אישה עם נשמה ענקית ולב זהב.
  מנוחתה עדן.

 11. היכרתי אותה אישית, הייתה גם מיודדת עם אמי, כך דרכו של עולם.
  היא הייתה ילידת עתלית.

 12. יהי זיכרה ברוך
  זכור לי כשרצת זמר שיופיע מול הפצועים אחי ז"ל
  יוסי אלון מעולם לא סרב לה הופיע ושימח פצועים עצוב לי לשמוע על פטירתה יהי זכרה ברוך
  אשה חזקה ואהובה עם נתינה אין סופית.

 13. אישה נפלאה, המלאך בלבן. הגיע באופן תכוף לבקר פצועים וחולים בבית ההחלמה בחיפה. תמיד עם חיוך ממתקים לחיילים, פרחים לשתילה ברחבי הבסיס. מידי שבוע באופן קבוע הוציא קבוצה של חיילים להתאוורר להצגה או מסעדה. אן ספק כי רבים רבים חבים
  לה שעות רבות של חסד. יהי זכרה ברוך!!

 14. חולדה היתה אמא של החיילם כך תמיד קרא לה תמיד היתה עוזרת מפנקת אין אצלה לשבת עם ידם עם חיבוק בכל מקום היתה נותנת את העזרה מחבקת את החיילים וחילות עם חיוך כל הזמן
  משתתפת בצער המשפחה נשמתה צרורה בצרור החיים ברוך דיין אמת

 15. לקרוא לשכונה החדשה במבואות הדרומיים "כלניות – כאן בזכותם".
  רחובות וכיכרות על שם חיילי צהל שנפלו בקרבות הטבח מעזה ובחרבות ברזל. לרחוב הראשי לקרוא חולדה גורביץ.

 16. חבל שלא זכתה לראות את הטיילת על שמה בבת גלים נפתחת לציבור. כבר ארבע וחצי שנים לאחר טקס הפתיחה החגיגי שהטיילת ננעלה וננטשה.

 17. כל מלאכי שמים חיכו לה בשער גן העדן. נשמה עתיקה ומיוחדת .תבורך בכל ברכות שמים וארץ ושירבו כמותה על פני האדמה. בורכנו שבחרה לחיות ביננו. תזכר באהבה לעד.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

פריחת החמנייה – צהוב עולה

חודש יוני 2024 ושוב צבע צהוב עז נותן את אותותיו בשדות עמק יזרעאל והקריות. ג'יימס הנרי לי האנט, עיתונאי ומשורר אנגלי שנולד במאה ה 18...

גבר נמשה מהמים מחוסר הכרה בחוף בת גלים

nמד"א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בת גלים 15/06/24 בשעה 10:15 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל, על גבר שנמשה מהמים מחוסר...

הפגנה נגד ממשלת נתניהו בקריאה לבחירות עכשיו – שבת 15/6/24

(חי פה) - על רקע כשלון ממשלת נתניהו-בן גביר-דרעי במגוון רחב של תחומים וביניהם הביטחון, הכלכלה, לכידות החברה הישראלית, השיוויון בנטל ועוד, נמשכות ההפגנות...

כיבוי רכב בוער ברחוב עבאס בחיפה

מכבאות והצלה נמסר לחי פה: הלילה (בין שישי לשבת 15/6/24), צוות לוחמי אש מתחנת חיפה, בפיקודו של רס''ר טל איזנבנד, פעלו ברחוב עבאס שבחיפה שם...

שייט בתעלות של ברייר-צרפת עם יין קר וגבינה ריחנית: ניקוי ראש בסגנון צרפתי • סיפור מסע

עמק הלואר. הרבה מים, הרבה ירוק, עצים ושיחים כמו שאירופה יודעת לתת עם מזג האוויר הקריר והשמש המלטפת שמגיחה מדי פעם מבין העננים. העיירה...