חנוכת טיילת חולדה גורביץ' בבת גלים הכי קרוב למקום שאוהבת ובילתה את מרבית חייה • "המלאך בלבן"

חולדה המלאך הלבן (צילום: אדיר יזירף)

בגיל 94 | חולדה גורביץ' "המלאך בלבן" ו"אם הפצועים" חנכה את טיילת רמב”ם החדשה שהוכרזה על שמה בחיפה, בעודה בחיים

בצל משבר נגיף הקורונה, הטקס המרגש התקיים במעמד בני משפחתה הקרובה של גורביץ', מעט חברים קרובים, נציג צה"ל מזרוע הים של חיל הים, ראש העיר חיפה הד"ר עינת קליש רותם, סגן ראש העיר נחשון צוק, חברת מועצת העיר סיגל ציוני, מנהל מכון השואה העירוני מומי אלמוג והרב שלמה חיים ליסון – שליח חב"ד בכרמל המערבי, המלווה את חולדה שנים רבות.


חייה הם נתינה

חולדה גורביץ', מי שכונתה עשרות שנים "המלאך בלבן" ו"אם הפצועים" זכתה היום (רביעי, 16/9/20) לכבוד גדול ועצום שמעטים מאוד זכו לו לפניה בעיר חיפה ובכלל בארץ ● גורביץ' היא אישיות ענקית שכל חייה הם נתינה לקהילה, כשהיא עושה זאת רק בפשטות ובצנעה. בערכים ואהבת המדינה עסקה כל חייה ● זכתה להיות מונצחת בעודה בחיים ● הטיילת שהוכרזה על שמה ותיפתח בעוד מספר חודשים, משתרעת מהחוף השקט ועד לחוף הכלבים בחיפה.  

חולדה המלאך הלבן (צילום: אדיר יזירף)
חולדה המלאך בלבן (צילום: אדיר יזירף)

טקס מרגש

חולדה גורביץ' כיום בת 94, הסירה הערב (רביעי, 16/9/20) את הלוט מעל השלט שיישא את שמה בטיילת החדשה בשכונת בת גלים בחיפה. ועדת השמות העירונית, שילוט היסטורי ויקירי העיר חיפה, החליטה בתחילת חודש מרץ השנה (2020) להנציח את שמה של הגב’ חולדה גורביץ’ בעודה בחיים. 

טיילת חולדה גורביץ' (צילום: אדיר יזירף)
טיילת חולדה גורביץ' (צילום: אדיר יזירף)

ברכת רב חב"ד שלמה חיים ליסון ותקיעת השופר


"הילדים של חולדה"

בין המכבדים את חולדה בטקס המרגש, היה גם מומי אלמוג, כיום מנהל "מכון השואה העירוני" שאמר לכתב החדשות של "חי פה" : "היה מרגש ביותר הערב בטקס. חולדה, היא אמא בשבילי ובשביל קבוצת אומנים מוזיקליים שליוותה חולדה עוד משנות השבעים. עוד כשהיינו ילדים וגם נערים, אספה אותנו חולדה ודאגה שנופיע בכל מעמד אפשרי, בבתי חולים בחגים, בבסיסי צה"ל באירועים מיוחדים ובקיצור, איפה לא? היינו נקראים "הילדים של חולדה" והכל עם נתינה אדירה למען הזולת והקהילה. אישיות ענקית, מאחל לה הרבה בריאות טובה חזקה ואיתנה ושתזכה לעוד הרבה שנים יפות". 

הרב שלמה חיים ליסון - שליח חב"ד בכרמל המערבי עם חולדה גורביץ' (צילום: אדיר יזירף)
הרב שלמה חיים ליסון – שליח חב"ד בכרמל המערבי עם חולדה גורביץ' (צילום: אדיר יזירף)

תקיעת שופר

יש לציין כי בתום הטקס הרב שלמה חיים ליסון, תקע בשופר תקיעה רמה לקראת השנה החדשה וכמו כן בעת הסרת הלוט מעל שלט הטיילת בירך גם ברכת "שהחיינו". 

חולדה גורביץ' חניכת הטיילת (צילום: אדיר יזירף)
חניכת טיילת חולדה גורביץ' (צילום: אדיר יזירף)

חולדה גורביץ' מברכת "שהחיינו"

חולדה המלאך הלבן (צילום: אדיר יזירף)
חולדה "המלאך בלבן" (צילום: אדיר יזירף)

מי לא מכיר את חולדה?

אם בכלל יש בעיר חיפה מישהו שלא מכיר את חולדה גורביץ’, נספר לכם כי גורביץ' נולדה בעתלית ב – 2/1/1926. סבה וסבתה גבריאל וטובה שפירא היו חלוצים, ממייסדי המושבה. הוריה חנה ודב הופמן היו ממקימי חברת המלח.

בילדותה השתתפה משפחתה בהברחת מעפילים לארץ ישראל. אביה היה מוריד אותם בשחייה אל החוף, אמה ונשות "חברת המלח" הכינו להם אוכל, בגדים וציוד, כשחולדה ואחיה התנדבו לתרום להם צעצועים ומשחקים.

בנעוריה הושבעה להגנה, ובמלחמת העצמאות היא היתה במטה הפלוגה המיוחדת שנלחמה לשחרור העיר חיפה. בלחימתה היתה בתפקידי נשקית וקשרית והיתה מהנשים היחידות שהיתה באיזור הקרבות בעיר.

חנוכת טיילת חולדה גורביץ' בחיפה - המלאך הלבן (צילום: אדיר יזירף)
חנוכת טיילת חולדה גורביץ' בחיפה – "המלאך בלבן" (צילום: אדיר יזירף)

תמיד יזמה פעילות התנדבותית

גורביץ' תמיד יזמה פעילות התנדבותית משל עצמה, כשנוכחותה בלטה מעל כולם במעברות דאז כמו "שער עלייה" ו"מחנה דוד" שם העבירה לילדים שיעורי ספורט, תנ"ך וידיעת הארץ.
עם הקמת צה"ל התנדבה גורביץ' לחיל הים והיתה אחת מארבעת הבנות הראשונות בחיל זה.

שנים רבות טיפלה בחיילים פצועים בבסיס החיל בבת גלים. עם שחרורה מצה"ל עבדה במועדון נוער והמשיכה בפעילות התנדבותית לקליטת עולים ולסיוע למשפחות בשכונות מצוקה. בשנת 1954 היא נישאה לעו"ד בן עמי גורביץ', נצר למקימי ראש פינה. במשרדו שילבו השניים פעילות חברתית משום שבעלה האמין כי יש לדאוג לעמים שאינם ערביים במזרח התיכון, כמו דרוזים, צ'רקסים, עלאווים, מרונים וקופטים, כדי שישראל לא תישאר מבודדת.
השניים הקימו את עמותת "למרחב", שבמסגרתה הם פעלו למען הקהילות האלה. עשר שנים לאחר נישואיהם נפטר בן עמי.

גורביץ' עם קליש רותם (צילום: אדיר יזירף)
גורביץ' עם קליש רותם (צילום: אדיר יזירף)
טיילת חולדה גורביץ' (צילום: אדיר יזירף)
טיילת חולדה גורביץ' (צילום: אדיר יזירף)

אין ספור פרסים ואותות הוקרה

על פועלה רב השנים זכתה גורביץ' בפרסים ובאותות הוקרה רבים ומגוונים, בהם הוענק לה בשנת 1977 "אות נשיא המדינה למתנדב" בתחום הביטחון, ובשנת 1993 הוענק לה התואר הרם והנכסף של "יקירת העיר חיפה" לדבקות במשימותיה ולאהבת הארץ, "מגן שר הבריאות" על התנדבות, על מסירות מופתית ועל אהבת האדם והזולת, פרס "זמן אישה" לדמות נשית בחיפה על עשייה אישית יוצאת דופן, אות הוקרה ע"ש מנחם בגין על מפעל חייה לטיפול בפצועי צה"ל ובנכי צה"ל, תעודות הוקרה רבות מ"האגודה למען החייל" ועוד ועוד. 

חנוכת טיילת חולדה גורביץ בחיפה - המלאך בלבן (צילום: אדיר יזירף)
חנוכת טיילת חולדה גורביץ בחיפה – המלאך בלבן (צילום: אדיר יזירף)

פרס ישראל למפעל חיים

בתוך כך, יש לציין כי בשנת 2011 הוכתרה גם ל”כלת פרס ישראל על מפעל חיים” על תרומתה ופעילותה הייחודית לחברה ולמדינה. חולדה גורביץ' הקדישה את חייה לעזרה לזולת ולמען החברה הישראלית, ועשתה זאת בהתנדבות מלאה ובמימון עצמי. אין חיפאי שלא הכיר אותה כשהיא מידיי יום ביומו היתה מגיעה כשהיא לבושה כולה בלבן לבקר ולסעוד את חיילי צה"ל הפצועים והנכים שהיו מאושפזים ברמב"ם ובבית חולים 10 הצבאי ובבית הבראה 3. בין השאר היא היתה פעילה בסיוע לקליטת עלייה, בקידום נוער, בעידוד נוער להתנדבות, בסיוע לבני מיעוטים, בקירוב לבבות בחברה הישראלית, בהרצאות למען ישראל ובעיקר בסיוע רחב למערכת הביטחון, לחיילים, לפצועים, לנכים ולמשפחות שכולות.

טיילת חולדה גורביץ' (צילום: אדיר יזירף)
טיילת חולדה גורביץ' (צילום: אדיר יזירף)
11 תגובות
 1. אילת אמר/ה

  ממש מרגש. איזה יופי!!!

 2. סיגי אמר/ה

  אישה משכנה ומעלה. ידידת המשפחה שלנו. זכינו. אישיות כריזמטית וואסרטיבית הנחושה להשיג את מטרתה שהיא להאיר לשמח ולתת. שנזכה ללמוד ממנה מהי דבקות במטרה מהי נתינה וחסד ואהבת הארץ. אישה מזל אחר. ראויה כל כך.

 3. רימה מור אמר/ה

  איזה יופי גאווה גדולה אישה אצילית. בת גלימית שנולדה בבת גלים. יהיה יפה מאד לטייל בטיילת.רק בריאות לה

  1. עצב אמר/ה

   נולדה בעתלית!

 4. גולנית אמר/ה

  אין אישה ראויה יותר מחולדה לכבוד הזה, אישה מדהימה, מיוחדת, קורנת אור, רבת חסד, עם לב ענק שכולו נדיבות, מעוררת השראה. פשוט ״אשת חיל״. הלוואי שעוד רבים ילכו בעקבותיה וגם ישמרו על הטיילת החדשה נקייה ומטופחת. שנה טובה ומבורכת לחולדה לעוד שנים באריכות ימים ובבריאות. תודה על הכתבה המכבדת והמעניינת.

 5. רפי רפול - חסון. אמר/ה

  מגיע לך גברת חולדה גורביץ.תודה לך עינת קליש רותם,ראש העיר חיפה ולעוזר שלך ניר שובר,על היוזמה.

 6. רפי רפול - חסון. אמר/ה

  חולדה ,שאני מכיר אותה אישית,היא אישה אצילה ואהובת את עמה ישראל.ביקרתי אותה בבית אבות בחיפה ,מרגישה טוב ברוך השם.מדברת ומזהה אנשים.אני רוצה לברך אותך חולדה ולכל משפחתך ולכל עם ישראל בארץ ובתפוצות.חולדה סייעה רבות לחיילי צה"ל ולכל האנשים בבתי חולים בארץ.יישר כוח חולדה.חג שמח.הרבה הרבה אהבה אהבה.נחת ואושר.

 7. דין דין אמר/ה

  אישה מופלאה טוב שזכתה לקבל את הכבוד עוד בחייה.

 8. אתי אמר/ה

  יישר כח לגב' גורביץ היא " מלח הארץ"…מצדיעים לך ומאחלים בריאות

 9. פנינה אמר/ה

  החלטה ראויה לקיים את הטקס ולקרוא לטיילת על שמה.
  איפה ישנן עוד נדים כמו האשה המיוחדת הסו?!

 10. שוורץ טובה אמר/ה

  אני הכרתי את חולדה משנת 1975 עבדתי כסיעת בגן אילנות א והיא הייתה מבקרת בגנים ואוספת לחיילים לקראת חגים שקיות ממתקים שהילדים היו מבאים וגם מגני ילדים אחרים ובימי ימי הולדת של חיילים הייתה אוספת קישותים כדי לחגוג אתם .כשהבן שלי היה חיל היה בבית חולים רמבם היה לו צהבת ,וחולדה באה עם קבוצת ילדים שניגנו להם לשמח אותם. יש לי אפילו תמונה אתה ועם הגן שעבדתי, ותמיד שאני פוגשת אותה אנחנו מדברות מכירות ומשפחת אותה מגיע לה טיילת על שמה.

לא ניתן להגיב