אתגר ה- 21 • לשמור על הכרמל

בט"ו בשבט 1963, נענו כ-2,000 איש לקריאה של מובילי המאבק לשמירת הטבע והגיעו להפגין במטרה להותיר בלב הצפון שטח גדול וירוק, הוא פארק הכרמל. שישים שנה מאוחר יותר ועדיין אין אג'נדה לשמירת הטבע בחיפה ונדרשים מאבקים ציבוריים לשימור ואדיות חיפה, למען שיקום נחלים, הגנה על עצים מפני כריתה ונגד בניה על כל גבעה פנויה.

פארק הכרמל (צילום: ענבל חן ברגב)
פארק הכרמל (צילום: ענבל חן ברגב)

איומי בנייה על פארק הכרמל

דמיינו לעצמכם את הפארק הגדול המשתרע בגבולה הדרומי של העיר מאוכלס בניינים גבוהים, שכונות צפופות ומספר קטן של מסדרונות ירוקים. ובכן, בשנות ה-30 כבר נמכרו חלקות בשטח הפארק והיו תוכניות לבנייה ואכלוס המקום, אלא שמאבק ארוך שנים הצליח לייצר מציאות אחרת, שכולנו נהנים ממנה היום.

פארק הכרמל (צילום: ענבל חן ברגב)
פארק הכרמל (צילום: ענבל חן ברגב)

'הירוקים' הראשונים

יתכן בהחלט שההפגנה שהתקיימה בט"ו בשבט 1963 היתה הפגנת "הירוקים" הראשונה בארץ, ובכל אופן הלחץ הציבורי שעורר את נבחרי הציבור לתמוך במאבק הביא לכך שכל הקרקעות הפרטיות שיועדו לבנייה במובלעות הפארק, הופקעו והועמדו לרשות הציבור כגן לאומי. זהו סיפור עם סוף טוב, על ארגוני טבע וסביבה בראשית דרכם, אשר חברו לאנשי ציבור בעלי חזון שהבינו את חשיבות השמירה על הטבע והמרחבים הירוקים. ביחד הם הובילו מאבק מוצדק נגד בנייה בקרקעות פרטיות שגורלן נחרץ בתקופה הבריטית, לטובת מרחב טבע ציבורי.

פארק הכרמל (צילום: ענבל חן ברגב)
פארק הכרמל (צילום: ענבל חן ברגב)

אתגר ה- 21

עד שאנשי החזון יגיעו, הנה אתגר שתוכלו להציב לעצמכם קרוב לבית ויגרום לכם להבין עד כמה חשוב להצטרף למאבקים שמטרתם שמירה על הטבע. אתר רשות הטבע והגנים תמצאו מידע מרתק על ההיסטוריה והמורשת של הר הכרמל, כמו גם מפה מפורטת של 21 חניוני היום והלילה שבתחומו. בעקבות המפה יצאנו לפני שנתיים למסע שקבל את השם "אתגר ה-21".

המסע ארך כשבעה חודשים ובמהלכו ביקרנו בכל החניונים והלכנו בכל השבילים שיוצאים מהם. חלק מהחניונים הכרנו ועל חלקם אפילו לא שמענו קודם לכן, אבל מה שבטוח – הופתענו בכל פעם מחדש לגלות את הטבע הירוק שנמצא ליד הבית.

טירת כרמל – רחב
פארק הכרמל (צילום: ענבל חן ברגב)
פארק הכרמל (צילום: ענבל חן ברגב)

סיפור לכל חניון

כל חניון ייחודי ויש לו סיפור משלו – אנדרטאות (חניון גבעת ההגנה וחניון יד לבנים), תצפיות (חניון הסיירים, חניון נוף המפרץ), ממצאים ארכיאולוגיים (חניון חורשת הארבעים), מבנים היסטוריים (חניון חוות משמר הכרמל, חניון בית היערן, חניון השומר), פריחה עונתית (חניון כלניות, חניון טללים), מערות קבורה (חניון רקית), ביצורי הגנה (חניון המבצר האחרון) מקורות מים (חניון האגם) ובעיקר שבילים להליכה (חניון שביל ישראל, חניון שוויצריה הקטנה).

פארק הכרמל (צילום: ענבל חן ברגב)
פארק הכרמל (צילום: ענבל חן ברגב)
הגיבו כאן לכתבה

8 תגובות
 1. פלד נורית אמר/ה

  זמן לעצור את הבנייה עח' הטבע הירוק שלא ישאר לדורות הבאים, מה שישמע רק הבכי שלהם

 2. צ אמר/ה

  רק שתדעו..רוצים להשמיד עוד חלקת יער יפה..עוד ריאה ירוקה.. בין שכונת רמת אלון לסביוני דניה…. ..כדי לבנות עוד מלא מלא מגדלים..רבי קומות..כביש שייתחבר לרמת אלון..בטון בטון בטון וכריתת היער….זיהום נוסף..קטסטרופה..הצטרפו אלינו למאבק נגד השמדת היער היפה העתיק הזה….

 3. ויקטור רוזנברג אמר/ה

  יש לשמור על הכרמל ירוק ופנוי מבנייה .

 4. אלי קופטר אמר/ה

  בגלל זה צריך לחשוב טוב טוב מה לשים בקלפי. לא לתת את הקול לראש עיר שייתן יד חופשית לחבלני הבניין להמשיך להרוס את הכרמל.

 5. טיעכ אמר/ה

  תופשר

 6. טיעכ אמר/ה

  דודי שכבר שנים רבות אינו בן החיים אכן קנה חלקת אדמה בהבטחה שתטפשר יום אחד…

 7. דן מחיפה אמר/ה

  שום מילה על הדרוזים שעושים ככל העולה על דעתם בפארק, גידור, בניה ללא היתר, התווית דרכים ועוד ועוד!
  עם כל הכבוד לדרוזים ואני לא ציני בעניין זה, אין להם זכויות מיוחדות בפארקים למרות שלחלקם קרקעות בתחום הפארק אך גם ליהודים יש קרקעות כאלו ולא עולה על דעתם לבנות על קרקעות אלו. התירוץ שאין להם היכן לבנות ואין להם תכניות שמאפשרות בניה היא שקר. זו התב"ע השלישית שאושרה לכפרים בכרמל שתכליתם הראשית היא להלבין בניה שלא כדין בתחומי הפארק וזאת ע"י הרחבת תחום הישוב! אל תספרו סיפורים על בניה לגובה?! זה בתחום העיר חיפה אולי אך לא באדמות הפארק או בשטחים פתוחים פרטיים. לצערי הדרוזים הם האויב המרכזי והיחיד של פארק הכרמל!

 8. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר אמר/ה

  חשוב מאוד לשמור על הר הכרמל נקי. שבת שלום ומבורך לך ענבל

הגיבו כאן לכתבה