תמיכה לצד חששות באשר לתוכנית פינוי המפעלים שאושרה בממשלה – לקראת ועידת המפרץ לאזוריות 2022

מפרץ חיפה חוות מיכלי תשן, נמל המפרץ (צילום: ירון כרמי)

ועידת המפרץ לאזוריות 2022 יום ג' 22/3/22

אשכול רשויות המפרץ בשיתוף עיריית חיפה, לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון, התאחדות התעשיינים וארגון להב 18 ראשי ערים, נציגי ממשלה, בכירי המגזר הציבורי והעסקי בוועידה אחת.

ועידת המפרץ לאזוריות
יום ג' 22/3/22, 8:30-15:30
אצטדיון סמי עופר, חיפה

אשכול רשויות המפרץ, בשיתוף עיריית חיפה, לשכת המסחר, התאחדות התעשיינים וארגון להב, שמחים להודיע על 'ועידת המפרץ לאזוריות 2022', שתתקיים ביום שלישי, 22 במרץ 2022, בין השעות 08:30-15:30, באצטדיון סמי עופר בחיפה.

ח"כ לימור מגן תלם עם רוה"מ החליפי יאיר לפיד, ח"כ אלון טל וח"כ להב הרצנו בסיור במפרץ חיפה (צילום: אלעד גוטמן)

18 רשויות המפרץ ובכירי המגזר הציבורי והעסקי

הוועידה האזורית הראשונה בשיתוף פעולה מלא בין המגזר הציבורי לעסקי, בה צפויים לקחת חלק שר החוץ ורה"מ הממשלה החליפי, שרת הפנים, שר האוצר, שרת התחבורה, שרת הגנת הסביבה ושרת האנרגיה. זאת לצד, נשיא לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון, יו"ר התאחדות התעשיינים בצפון, יו"ר הפורום הכלכלי, יו"ר השלטון המקומי, בכירי המגזר הציבורי, מנכ"לי משרדי הממשלה, 18 ראשי הרשויות במפרץ חיפה ובכירי המגזר העסקי בארץ.

הוועידה מתכנסת לאחר אישור החלטת הממשלה לתוכנית אב לפיתוח וקידום מפרץ חיפה. שר החוץ ורה"מ החלופי – יאיר לפיד יעסוק גם בתוכנית, ומנכ"ל משרד רה"מ החליפי – נעמה שולץ, תרחיב בנושא ותוכנית האב לפיתוח מפרץ חיפה תהיה במרכז הדיון לאורך כל הוועידה.

בתוך כך, תוכנית האב למפרץ חיפה זוכה לתמיכה, אך בו בזמן מעוררת חששות רבים והתנגדות עתידית אם תימשך במתכונתה הנוכחית

בשבוע שעבר התקבלה, כזכור, החלטת ממשלה לקידום תוכנית אב למפרץ חיפה ופינוי המפעלים הפטרוכימיים מהמפרץ, ההחלטה התקבלה 'פה אחד', אך בקרב ראשי הרשויות באשכול המפרץ מברכים עליה, לצד הבעת חששות והשגות… כולם מסכימים כי להתייחסות מצד ממשלת ישראל לנושא יש חשיבות עליונה, אך בו בזמן הועלו חששות מאי עמידה בלוחות הזמנים הארוכים גם כך, מהצבת סכנות אחרות במקום אלה של המפעלים, הפסדים כספיים שעלולות לספוג הרשויות השונות ואיבוד משרות של תושבים רבים בעת התהליך.

ברכות לצד חששות וביקורת

התוכנית שמה על סדר היום את פינוי המפעלים הפטרוכימיים, חשמול ומנהור פסי הרכבת, קידום רצף טריטוריאלי ובנייה של 70-100 אלף יחידיות דיור, פארק אקולוגי רחב, הקמת בית חולים בקריית אתא ועוד. התוכנית במתכונתה הנוכחית לא נותנת את הפתרונות המלאים, מסגרת הזמן לא ברורה ומעלה שאלות מהותיות בקרב ראשי הרשויות באשכול מפרץ חיפה.

דוד אבן צור, ראש העיר קריית ים ויו"ר אשכול רשויות מהפרץ אמר:

ההחלטה לפרז את מפרץ חיפה מנשק התעשייה הכימית הינה ההחלטה הנכונה והראויה. גם אם התכנית אינה שלמה, וגם אם ישנן השגות – וקיימות כאלו – ההכרה במסגרת תכנית לאומית רב שנתית היא כורח המציאות. אזור המפרץ הינו בעל חשיבות אסטרטגית למדינת ישראל, ומגיע לכמיליון תושביו להנות מאיכות חיים ללא חשש לבריאותם. אשכול רשויות המפרץ מייצג את האינטרסים של 17 רשויות מקומיות מכל קשת החברה הישראלית – ערים, מועצות מקומיות, יהודים, ערבים, חילונים וחרדים. החזון של האשכול הינו מטרופולין של חיים משותפים שמאפשרים התניידות יעילה וירוקה, היצע תעסוקה ופיתוח ושוק דיור משגשג ואטרקטיבי. פינוי התעשייה הכבדה מאזור חיפה הינו השלב הראשון וההכרחי ביותר להגשמת חזון זה, ולהפיכת האזור לאלטרנטיבה ממשית לעסקים ולתושבים.
אבן צור ראש העיר קרית ים
אבן צור ראש העיר קרית ים

עוד אמר אבן צור: "ב-22 במרץ נארח את ועידת אשכול המפרץ לאזוריות, בנוכחות בכירי ובכירות הממשל והמשק הישראלי, על מנת להמשיך ולהעלות לסדר היום הציבורי את קידומו של האזור.
החלטת הממשלה מהווה חיזוק משמעותי למטרות ועידת האשכול, כאשר ברור לכולם כי לא ניתן יותר להתעלם הן מהאיום הביטחוני והן מהנזק הסביבתי של קיומם של המפעלים בלב אזור מאוכלס ומתפתח. אשכול המפרץ ורשויות מפרץ חיפה עוברות מהעורף לקדמת הבמה – ואנו, באשכול המפרץ – נעבוד בשיתוף פעולה עם מיטב המומחים על מנת להופכו לאבן שואבת לפיתוח כלכלי, חברתי וסביבתי".

יעקב פרץ ראש עיריית קרית אתא
יעקב פרץ ראש עיריית קריית אתא

יעקב פרץ, ראש עיריית קריית אתא:

תוכנית חדשנות המפרץ היא בשורה לתושבי האזור ולתושבי קריית אתא בפרט. הקמת בית החולים תקדם את איכות החיים של תושבי העיר והאזור לצד השקעות עתק בהקמת שכונות מגורים חדשות ושיקום שכונות ותיקות. התוכנית לצד תוכניות הפיתוח העירוניות ייצרו מקורות תעסוקה שונים ומגוונים שיתרמו להתפתחות העיר בעשרות השנים הקרובות.
אלי דוקורסקי - ראש עיריית קריית ביאליק (צילום: אלבום אישי)
אלי דוקורסקי – ראש עיריית קריית ביאליק (צילום: אלבום אישי)

ראש עיריית קריית ביאליק, אלי דוקורסקי אמר:

עמדתנו היא שמדובר בנמל הקריות, לחיפה יש נמל משלה. הנמל צריך להיות משויך לאחת הרשויות בקריות כרשות קולטת וצריכה להיות חלוקת הכנסות הארנונה, כך שקרית ביאליק תקבל חלק מהן.

מנכ״ל עיריית קריית מוצקין, יריב גסר ציין בפני הוועדה הגיאוגרפית כי עיריית קריית מוצקין מעולם לא זכתה לחלוקת הכנסות מבז״ן ומאזורי תעשייה ותעסוקה נוספים באזור, והציג את נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה המראים כי לקריית מוצקין הכי מעט שטחי מסחר ותעסוקה ובהפרשים ניכרים מרשויות אחרות באזור.

הנושא הנ"ל ועוד רבים הנוגעים לאזור מפרץ חיפה, יעלו לדיון רחב בוועידת רשויות המפרץ ב-22/3/22, באצטדיון סמי עופר, כאמור, בהובלת אשכול רשויות המפרץ.

הגיבו כאן לכתבה