נפרדים משמחה אלאלוף ז"ל: האישה שהקימה מוסד קולינרי בחיפה

(חי פה) - השבוע התבשרנו על פטירתה של שמחה...

ירי מקלעים כבדים מול חופי חיפה

(חי פה) - תושבי חיפה שמעו הלילה, 11/7/24, 22:50,...

״דן כרמל״ מלון היוקרה הראשון בחיפה

המלון הנימצא על רכס הכרמל שמשקיף לנוף המרהיב של...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...
באנר מוזאוני חיפה 230624
באנר חברה כלכלית 100724
באנר גורדון 240624
באנר חזית הים רחב
באנר שבוע הספר העברי בקריית ביאליק - רחב
באנר מוזאוני חיפה 230624
באנר קריית אתא קיץ 2024
פרסום בחי פה - רחב - מונפש

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

״דן כרמל״ מלון היוקרה הראשון בחיפה

המלון הנימצא על רכס הכרמל שמשקיף לנוף המרהיב של...

יוסי ברגר • מעצב מוצר, צלם וסופר חיפאי

פגישה עם יוסי ברגר עשויה לתת טעם של הימצאות...

המלון בבת גלים נבנה במהירות הבזק על אף שהוא חוסם את קו החוף

זוהי כתבת המשך לכתבה שפרסמתי לפני כחודשיים בתקופת הבחירות...

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

המרכז המסחרי הישן ו“שוק הטורקים”

המרכז המסחרי הישן שוכן מצפון לכיכר פריז (כיכר חמרה ההיסטורית), בין הרחובות דרך העצמאות (דרך המלכים הבריטית) ורחוב נתנזון שהוא המשכו של רחוב יפו.

המרכז המסחרי היהודי הראשון

עם התפתחותה המואצת של חיפה בשנות ה-20 של המאה הקודמת וגידול אוכלוסיותה היהודית, התעורר צורך בהקמת מרכז מסחרי מודרני יהודי. המרכז הערבי שפעל אז בסמיכות לכיכר חמרה ומסגד אל -ג׳יארינה כבר לא סיפק את הצרכים.

קבוצת אנשי עסקים יהודיים שבה היו חברים שבתאי לוי, שמואל פבזנר, אהרון רוזנפלד ויעקוב כספי, רכשה את חלקת הקרקע שעליה עתיד לקום המרכז המסחרי היהודי, מידי המסדר הצרפתי ״האחיות מנצרת״ בשנים 1921-22.

רחוב הדקלים (איור: דוד בר און)
רחוב הדקלים (איור: דוד בר און)

תחרות תכנון אדריכלי

בשנת 1923 הוכרז על תחרות תכנון אדריכלית בינלאומית לתכנון המרכז המסחרי. בפרס הראשון זכתה הצעתם של האדריכלים אריך מנדלסון (מתכנן בי״ח רמב״מ ההיסטורי, זוכרים?) וריכרד נויטרה שנחשבה לנועזת מדי. לכן, היזמים העדיפו את הצעתו של האדריכל הירושלמי פריץ קורנברג שזכתה בפרס השני, הצעה שנחשבה לשמרנית ובעלת סיכוי טוב לקבל את אשור השלטון הבריטי.

מתחם המרכז המסחרי

ההצעה של קורנברג כללה 2 גושי בניינים אחידים בעיצובם, תחומים ע״י 3 רחובות מקבילים לים שהגיע לשולי דרך העצמאות דהיום. בניצב לרחובות אלה תוכנן ציר מרכזי שנקרא ״רחוב הדקלים״ ע״ש הדקלים העתיקים שהיו במרכזו. הבניינים היו בני 3 קומות: קומת הקרקע נועדה למסחר והקומות העליונות לדירות בעלות מרפסות קטנות, מסוגננות, שחלקן פנה לים.

בשנת 1928 הושלמה בניית מתחם העסקים המודרני ע״י חברת ״סולל ובונה״. אבל, בפחות מ-10 שנים, עם הקמתו של מרכז מסחרי חדש ברחוב הבנקים דהיום (ראה כתבה), זכה המתחם לכינוי ״המרכז המסחרי הישן״.

האדריכלים

 • אריך מנדלסון (1887-1953) היה אדריכל יהודי- גרמני בעל מוניטין בינלאומי שנחשב לאחד מן האדריכלים החשובים של הארכיטקטורה המודרנית. הוא המתכנן של בניין בי״ח רמב״מ ההיסטורי, בית חיים וייצמן וביה״ח הדסה בהר הצופים.

 • ריכרד נויטרה (1892-1970) היה אדריכל יהודי יליד אוסטריה, התגורר ופעל רוב חייו בקליפורניה, נחשב לאחד האדריכלים המודרניסטיים הבולטים והחשובים בעולם.

 • פריץ קורנברג (1890-1944), אדריכל יהודי יליד גרמניה, עלה ארצה ב-1920, התגורר ופעל בירושלים. עם עבודותיו נמנה בניין גימנסיה רחביה, ביתו של הסופר ש״י עגנון ובניינים בכפר בן שמן.

השוק הטורקי

במשך השנים, הוקמו ברחוב נחום דוברין, אחד מרחובות המתחם, שורה של דוכני שוק ולימים כונה האזור ״שוק הטורקים״. באזור דווקא התגוררו חלק מפועלי הנמל הסלוניקאים אשר הגיעו לחיפה בעידודו של אבא חושי.

השוק פעל בתנאי תברואה ירודים עד תחילת שנות ה- 2000, כשמועצת העיר קיבלה החלטה לפנות את כל סוחרי השוק ולשפץ את המתחם. שמו של רחוב הדקלים הוסב לרחוב ״קהילת סלוניקי״.

אתר לצילומי הסרט ״פעם הייתי״

עם פנוי דוכני השוק, הוחל בשיפוץ יסודי והאזור עבר מתיחת פנים מתבקשת. נפתחו בו בתי קפה, ברים בוטיקים וגלריות. בשנת 2010 שימש המתחם כאתר צלומים לסרט ״פעם הייתי״ של הבמאי אבי נשר. אפשר לציין בסיפוק כי הוחזרה ״עטרה ליושנה״ וכי המקום זוכה לחיים חדשים.

מבנה לשימור

המתחם הוכרז כ״מבנה לשימור״ ע״י עירית חיפה והמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל. אפשר לומר כי מלאכת השימור נעשתה ברגישות ובאופן כללי לא נפגע אופיו המקורי של המתחם, אולם גם היום עדיין לא כל המבנים שופצו.

קוראים יקרים, 

הכתבות במדור זה מבוססות על מידע גלוי המפורסם במקורות כגון ויקיפדיה ובאתרי אינטרנט אחרים ועלול לכלול אי-דיוקים היסטוריים שונים הנובעים מן המקורות הנ״ל.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

ד"ר דוד בר און
ד"ר דוד בר און
ד״ר דוד בר און • אדריכל ומתכנן ערים

כתבות קשורות לנושא זה

9 תגובות

 1. תודה על תגובתך. אין סתירה בין דבריך לבין הנאמר בכתבה. בכתבה נאמר שהמקום כונה שוק הטורקים וכן שבמתחם התגוררו דווקא סלוניקאים.

 2. בבקשה תפסיקו עם השם שוק הטורקים. לא היו שם טורקים ולא שוק.
  היו בסטות, וחלקן בכלל היו של אוכל יווני. גרו שם פועלים יוצאי סלוניקי.
  מה הקשר לטורקים? מישהו במנהלת העיר התחתית האווילית עשה את הטעות הזו
  ומאז השם השגוי הזה נמשך. תראו לזה המרכז המסחרי הישן, תקראו לזה מרכז הדקלים,
  תקראו לזה מתחם סלוניקי.
  אין שום קשר לא לשוק ולא לטורקים וזה עושה למקום עוול היסטורי
  כי משייכים אותו לעותמנים ואין ולא היה שום קשר אליהם.

 3. אבי גרובר בנו השני של אליעזר גרובר גר ברחוב וולפסון 5 מרכז הכרמל. מגרש עליו נמצא מיתחם וולפסון קלר אשר כונה ״מגרש הכלבים״בבעלות גרובר אשר תמורת בניית המתחם נמסר לקבלן פלג אשר בנה מתחם מגורים מפואר עם 56 דירות אשר נימכרו לבעלי דירות אשר רובם מתגוררים במקום בגאווה רבה.

 4. דוד תמיד את מרגש אותנו. מקומות רבי שנים עם הרבה זכרונות מהעבר פשוט מרגש מלא געגועים לימים של פעם מלא פשטות יופי של פעם. וכל מי שהוסיף רק מחבר יותר לעיר התחתית העתיקה . אותי מרגש שכל פעם אני עוברת ברחובות אלה. העיר חיפה יפה בעיני. והדר חייבים לשחזר מחדש כי שם רחובות נהרסו..

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

חברת החשמל בתרגיל מלחמה ראשון מסוגו

חברת החשמל בתרגיל מלחמה רחב היקף שיתנהל לאורך חמישה ימים ובמספר זירות. התרגיל יתחיל ביום ראשון 12/07/24 בשעה 07:00 ויסתיים ביום חמישי, 18/07/24 בערב....

31 נפטרים מקדחת מערב הנילוס

משרד הבריאות מעדכן כי עד כה דווח על 31 נפטרים כתוצאה מקדחת מערב הנילוס. כ-80% מהנדבקים בקדחת מערב הנילוס אינם מפתחים תסמינים כלל. עם זאת,...

בלורות • מי שלא שיחק……סימן שהוא צעיר…. • סיפור קצר

בערבית מדוברת גביש זכוכית נקרא בלורה. שם זה שמור לחיפה רבתי עם ייחוד לעמק-הזיתים, קסל ובן-יהודה. הארץ חולקה לאזורים לא על פי חלוקת "בזק"...

מוצרי בשר של מפעלי אירנה לבצק ממולא בע"מ – קריאה להחזרה (ריקול)

לאחר דיגום שיגרתי של שירות המזון במשרד הבריאות נמצא חיידק סלמונלה במספר מוצרים, וכמשנה זהירות ומתוך חשש להימצאות החיידק וממצאים מיקרוביאלים חריגים נוספים, החברה...

מהיום, משלבים שייקים למען תזונה בריאה

שייקים כבר מזמן אינם נחלתם הבלעדית של שוחרי הבריאות. בשניםהאחרונות הם הפכו לפופולריים ושכיחים בתפריטים שונים ומגוונים. השייקים, שהיו בעבר מנת חלקם של אלו...