"לא ניתן לריאלי להיות בית ספר פרטי לעשירים בלבד"-יו"ר ועד


יו"ר ועד ההורים בריאלי מטו"ס ואחוזה: "נלחם נגד הפיכת בית הספר לפרטי"יו"ר ועד ההורים בריאלי מטו"ס (מרכז הכרמל) רחלי אור ואחוזה יסוד מרב סמואל מכלוף הפיצו היום מכתב בין ההורים לפיו הן בעד למצות את כל האפשרויות מול משרד החינוך ולא להפוך את בית הספר הריאלי לפרטי.

לטענת רחלי אור וסמואל מכלוף אם יוחלט להפוך את בית הספר לפרטי (כיתות א' – ט') אחוז ניכר מההורים לא יוכל להרשות לעצמו לשלוח את הילדים לבית הספר ולכן צריך למצות עד כמה שאפשר את המשא ומתן מול משרד החינוך. יש לציין כי אם בית הספר יוכרז פרטי משנת הלימודים הקרובה (כיתות א-ט) הנהלת הריאלי תוכל להחליט על דעת עצמה מה התשלום השנתי, שכל הורה יצטרך לשלם.
המשמעות היא שכל תקציב בית הספר יגיע מכיסם של ההורים וכל הורה ישלם כמה אלפי שקלים יותר ממה שהוא משלם כעת לכל ילד. הורים מבוססים ימשיכו לשלוח את הילדים לבית הספר, אבל יש משפחות שלא יוכלו להרשות לעצמן לשלם מעל 20 אלף ש"ח לילד לשנה. ולכן ישארו בריאלי רק התלמידים העשירים.

09_בית_הספר_הריאלי_היסודי_-_אחוזה.jpg

יש לציין כי ששת היו“רים של סניפי ביה“ס פעלו במשותף בשבועות האחרונים במטרה להחזיר את הנהלת ביה“ס, משרד החינוך ועירית חיפה לשולחן המשא ומתן. נציגי ההורים שלחו שתי פניות לבג“צ בעניין זה וביקשו מהשופט למנות צוות גישור שיביא לפתרון הסוגיה בהקדם האפשרי, תוך שמירה על צביון ביה"ס הנוכחי.
השופט רובינשטיין קיבל את הדרישה ופנה לצדדים לתת אישורם למינוי מגשר. עד 24.3.17. יצויין כי בשל מחלוקת בקרב היו“רים באשר לנוסח ההודעה להורים, הופצו היום שתי הודעות נפרדות.
עם זאת קיימת תמימות דעים באשר לחשש מפתרון ההפרטה.

במכתב ששלחו 4 היו"רים להורים הם טוענים כי לא יהיה ניתן להתחיל את שנת לימודים הקרובה בספטמבר 2017 אם לא יהיה ברור כיצד ימומן בית הספר. בנוסף, ייחודו של בית הספר נובע ממספר התלמידים הקטן בכל כיתה, מתשלום נוסף למורים, סמינרים ארוכים ועוד ומשרד החינוך לא מוכן שבית הספר יקבל תקציב ממשרד החינוך ולא יפעל על פי חוזרי מנכ"ל.

הנהלת ביה"ס והוועד המנהל טענו בישיבת חבר הנאמנים האחרונה כי בהתחשב במצב הקיים אין להם אפשרות לפתוח את שנת הלימודים הקרובה בלי מקור תקציבי מובטח. ויתרה מכך כי הם לא יכולים להסכים לדרישות נוספות של משרד החינוך הפוגעות בבסיס יחודו של בית הספר, כגון הפחתת שעות הוראה, ביטול / צמצום מודל החונכות, צמצום אפשרויות בחירת מקצועות בבית בירם, הגדלת מספר התלמידים בכיתות היסוד, איסור תשלום תוספות למורים במתכונת 'אופק חדש', ביטול הסמינרים בני כמה ימים ועוד. לכן הוצגו החלופות האופרטיביות הבאות, למצב בו לא יצלח המו"מ מול משרד החינוך עד סוף מאי 2017:

סגירת ביה"ס בסוף שנה"ל הנוכחית.
הפיכת כיתות א'-ח' לביה"ס "פרטי", ללא תמיכת משרד החינוך והשארת החטיבה העליונה בכיתות ט'- יב', כביה"ס מוכר שאינו רשמי.

משמעות החלטה כזו, כפי שהוצגה,היא עליה בשיעור של כ-3,000 ₪ לשנה בשכר הלימוד הממוצע הרב שנתי, לאורך 12 שנות לימוד לתלמידים חדשים. לגבי תלמידים קיימים 'נקודת האיזון הכלכלית' נמצאת בערך לתלמידים העולים לכיתה ה – כלומר תלמידים שילמדו בכיתות גבוהות יותר ישלמו פחות שכ"ל מהיום בממוצע עד סוף כיתה י"ב, ואילו תלמידים שילמדו בכיתות נמוכות יותר ישלמו שכ"ל ממוצע גבוה יותר מהנוכחי.


בעוד יומיים חבר הנאמנים של היראלי מתכנס לבחון האם ללכת לגישור


בעוד יומיים (23/03) עומד חבר הנאמנים של הריאלי להתכנס על מנת לקבל החלטה האם להסכים להצעת השופט רובנשטיין ללכת לתהליך של גישור. על פניו נראה שאין כל מניעה להסכמה, כיון שבשנים האחרונות הנהלת הריאלי ביקשה שוב ושוב להגיע למשא ומתן מול משרד החינוך. בהצבעה שתיערך בעוד יומיים ילחמו יו"רי ריאלי אחוזה ומטו"ס על מנת שחבר הנאמנים יעשה ככל שביכולתו על מנת לא להגיע לבית ספר פרטי, שתלמידים רבים לא יוכלו להמשיך וללמוד בו.

ההחלטה הסופית של בית המשפט עתידה להתקבל בתאריך 10/05/2017.הורים מבולבלים: לא יודעים אם לשלם את התשלום הראשון לשנה הבאה


בעוד יומיים עומד חבר הנאמנים של הריאלי להתכנס על מנת לקבל החלטה האם להסכים להצעת השופט רובנשטיין ללכת לתהליך של גישור. על פניו נראה שאין כל מניעה להסכמה, כיון שבשנים האחרונות הנהלת הריאלי ביקשה שוב ושוב להגיע למשא ומתן מול משרד החינוך.

יש לציין, כי הורים רבים בריאלי חשו הקלה, כשמנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן התפטרה מתפקידה לפני מספר שבועות. לטענת הורים כהן האמינה בשיוויון ולכן ניהלה מלחמת חורמה בריאלי. ההורים תולים תקוות במי שעתיד להחליף אותה, שמואל אבואב, שהיה מנכ"ל עמותת אור ירוק ולפני כן יו"ר מועצת קריית טיבעון.

הורים רבים, שילדיהם התקבלו לשנת הלימודים הבאה (בכיתות א' ו – ז') לא יודעים האם לשלם את התשלום הראשון בימים הקרובים ולהבטיח את מקומם בשנת הלימודים הבאה. "חברותיי ואני לא יודעות מה לעשות", אמרה היום אימא לתלמיד שאמור לעלות לכיתה ז' ביראלי אחוזה בספטמבר, "הבן שלי התקבל וגם החברים שלו ובשמחה הייתי משלמת 15 אלף ש"ח לשנה, ושיילך ללמוד שם. הבעיה היא שאם התשלום יהיה מעל 20 אלף, אני לא יכולה להרשות לעצמי סכום כזה וזה גם לא מצדיק את המחיר. הבעיה היא שאם הבן שלי לא ירשם עכשיו לבית ספר עירוני ה', ובסוף בספטמבר הוא לא יתחיל בריאלי אני עלולה לאבד את המקום שלו בעירוני ה', ואז מאוחר יותר העירייה עלולה לשבץ אותו בכל אחד מבתי הספר בעיר".


אין כיסא אחד פנוי בבית הספר הריאלי בשנת הלימודים הבאה


על אף חוסר הוודאות, מעולם לא היו כל כך הרבה נרשמים לקראת פתיחת שנת הלימודים כמו השנה. בשנת הלימודים הבאה לראשונה יפתח ריאלי גן גם בסניף אחוזה (עד היום היה גן רק בבית בירם). התשלום החודשי בריאלי גן הוא כ- 3,400 ש"ח לעומת גן עירייה שהוא ללא עלות עד השעה 14:00.

מהנהלת הריאלי נמסר כי הם ממתינים להחלטת חבר הנאמנים בעוד יומיים.

תגובה
  1. חיפה לחיפאים אמר/ה

    מישהו יודע כמה כסף ולמה הארנונה של תשובי חיפה מממנת חלק מהריאלי?
    רבע מתלמידי הריאלי מגיעים מהקריות, חוף הכרמל, יקנעם אז שילכו לעיריות שלהם וישאירו את החינוך החיפאי לחיפאים.

לא ניתן להגיב