שינויים בתנועת הרכבות • לא תתאפשר נסיעה רציפה בין חיפה לת"א

שינויים זמניים בתנועת הרכבות באזור עתלית ביום שישי 5/7/24...

"יצאתי מהמים כולי כחולה" • בילוי בבריכה בחיפה

(חי פה) - מתרחצים בבריכת "גלי חיפה" גילו בצאתם...
באנר גורדון 230524
באנר מוזאוני חיפה 230624
באנר מוזאוני חיפה 230624
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר שבוע הספר העברי בקריית ביאליק - רחב

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

המלון בבת גלים נבנה במהירות הבזק על אף שהוא חוסם את קו החוף

זוהי כתבת המשך לכתבה שפרסמתי לפני כחודשיים בתקופת הבחירות...

בגלריית מוחין בחיפה – כשהתותחים רועמים המוזות אינן שותקות

בעיר התחתית בצהרי יום שבת (4.5.24) נפתחה תערוכה אשר...

סערת בית הספר הריאלי בחיפה • שכר הלימוד עלה – הסכר נפרץ והרוחות גועשות

(חי פה עם בתי הספר) – בבית הספר הריאלי בחיפה מתחוללת בימים האחרונים סערה גדולה, זאת לאחר שהורי התלמידים קיבלו הודעה מהנהלת בית הספר, לפיה שכר הלימוד יעלה באופן מיידי בסכום של קרוב ל-3000 שקלים לתלמיד/ה. (כשמלכתחילה תשלום שנת לימודים בביה"ס עובר את ה-30,000 ש"ח).

הקש ששבר את גב הגמל

ההודעה המפתיעה עוררה התקוממות נרחבת בקרב ההורים, ועל פי עוצמת הסערה, נראה כי מדובר במעין "הקש האחרון" שפרץ את הסכר הרעוע, שמראש החזיק תחושות קשות שרוחשות מתחת לפני השטח מזה זמן רב, ויחסים מורכבים בין ההורים להנהלה.


כנס הסברה ומענה על שאלות

בשלב זה, לאור התקוממות ההורים ומכתב המחאה ששלחו להנהלת ביה"ס, הוחלט כי התהליך ייעצר לעת עתה, וכי מחר (חמישי 22/12/22) יתקיים מפגש בנושא, בו ישתתפו חברי הנהלת ביה"ס יחד עם ההורים, כדי לדון ולהגיע להחלטות. יש לציין כי אמש (ג') בשעות הערב, התקיימה פגישה בה נכחו הנהלת הריאלי ויושבי הראש של הסניפים, בה הוחלט כי יוקם צוות משותף, שידון בכל הקשור להעלאת שכרם של המורים בביה"ס, וכי יתקיים הכנס הנ"ל לכלל ההורים, בו יפורטו הסיבות בגינן נדרשת העלאת שכר הלימוד.

קשה לומר שההזמנה לכנס הניחה את דעתם של ההורים, שכן הרוחות עודן סוערות והתחושה היא שהקשיים והטענות נוגעים לאו דווקא להודעה הספציפית הזו, הקשה בפני עצמה, אלא להתנהלות רחבה וכוללת יותר שעוררה את המחאה.

אבל נתחיל מההתחלה:

מהנהלת הריאלי יצא מכתב אל הורי התלמידים, בו מפורטות הסיבות להעלאת שכר הלימוד, כאשר עבור כל תלמיד/ה בכיתות א-ח, יעלה התשלום החודשי ב-260 ש"ח.

כזכור, באוגוסט האחרון נחתם הסכם בין הסתדרות המורים למשרד האוצר, לפיו שכר המורים במשרד החינוך יעלה בשתי פעימות. בביה"ס הריאלי הוחלט להעלות את שכר מורי המוסד גם כן, זאת במטרה לשמר את כוח העבודה האיכותי, כך לדבריהם.

יותר מכך, במכתב שנשלח מההנהלה להורים, הוזכר כי ב-2017 הגיעה ההנהלה להסכם עם משרד החינוך, בו הובטח כי במשך 6 שנים שכר הלימוד יישאר ללא שינוי, ואכן, כך היה. על אף שהמחירים בכלל המשק עלו במהלך שנים אלו, מה שהשליך גם על ההוצאות של הריאלי, מחירי שכר הלימוד נשארו ללא שינוי.

הנהלת הריאלי הבטיחה עוד, שההנחות שמקבלים הורים על ילד שני ושלישי בבית הספר, יישארו ללא שינוי. ההסכם עם בין האוצר והסתדרות המורים מדבר על עליית שכר בשתי פעימות, וגם להורים מאפשרת ההנהלה לשלם את ההעלה בשכר בשתי פעימות, בהתאם. במכתב ההנהלה מדגישה שבכיתות ט-י"ב לא יחול שינוי בשכר הלימוד.

מנכ"ל הריאלי ד"ר יוסי בן דב (צילום: ירון כרמי)

המכתב שנשלח להורים מהנהלת הריאלי:


"הדרישה המיידית לתוספת תשלום היא בריונות"

ההורים מיהרו להשיב במכתב למנכ"ל הריאלי, ד"ר יוסי בן דב, בו הביעו את כעסם על הדרישה הנוספת לתשלום ואף ציינו כי בתחילת שנת הלימודים הנוכחית כבר חלה עלייה משמעותית בשכר הלימוד, לכן לא מובנת להם הדרישה להעלותו שוב ועוד "מהיום למחר", וטענו שמבחינתם מדובר בצעד של בריונות. בנוסף טוענים ההורים כי אין שקיפות כלפיהם מצד ההנהלה ודורשים שהדבר ישתנה, כי נכון לעכשיו הם וילדיהם הם למעשה קהל שבוי, כיוון אין בכוחם לעשות דבר נגד רוע הגזרה, ודאי לא באמצע השנה.

מכתב ההורים להנהלת הריאלי:

 • מכתב ההורים, שתוך זמן קצר הספיקו לחתום עליו כ-500 משפחות.

"בית ספר לעשירים בלבד"?

ההורים פתחו קבוצות ווטסאפ אליהן מצטרפים עוד ועוד הורים, שמביעים את תחושותיהם הקשות בנוגע למתרחש. חלקם מודים בפתיחות כי אין באפשרותם לשלם מעבר לסכום שהם כבר משלמים, וכי אם ההעלאה אכן תידרש, יאלצו להעביר ילדיהם לבתי ספר ציבוריים. אחרים מוטרדים מכך שעליית סכומי שכ"ל הופכת את הריאלי ל"בית ספר לעשירים בלבד", ואין זה הדבר שרצו בו כשרשמו את ילדיהם לביה"ס. ההורים סבורים עוד שצריך להתחשב גם בכך שבתי הספר עברו ל-5 ימי עבודה, ובחלק מכיתות הלימוד יש כעת יותר תלמידים, כך שאולי אין מקום להעלאה נוספת בשכר הלימוד.

ההורים דורישם כי הנהלת ביה"ס תשקול לוותר הגדרת הריאלי כביה"ס בית ספר פרטי, דבר שיאפשר לו לקבל מימון לשכר המורים ממשרד החינוך. בשנת 2017 הנהלת הריאלי יצאה למאבק מול משרד החינוך ולא הסכימה לקבל אותו כרגולטור, בטענה שייחודו של המוסד החינוכי לא יוכל להתקיים מהכספים שמשרד החינוך מאשר לגבות, וכי תידרש גביית כספים נוספים.

כתוצאה מכך כיתות היסוד בריאלי הוחרגו והריאלי ויתר על תקצוב המדינה וקיבל את האפשרות לגבות את שכר הלימוד כראות עיניו. ההורים מסבירים שלבקש עבוד 2-3 ילדים שכר לימוד חודשי, שנע בין 6,000 ש"ח ל-10,000 ש"ח זה לא סביר, על אף שהם מאוד מעריכים את מה שילדיהם מקבלים בבית הספר.


הרוחות סוערות בקבוצות הווטסאפ של ההורים, כשחוסר האמון ותחושת האכזבה מביה"ס עולים בהן שוב ושוב:

"יש אכזבה גדולה מהיכולת להשפיע, ויותר ויותר הורים חווים השתקה, איומים וגישה ש'אם לא מתאים, אז אתם מוזמנים לעזוב'. אני חושבת שזה חלק גדול מהפגיעה באמון ומהכעס שהתעורר כעת. יש מנגנון פחד כבר הרבה שנים, הורים מפחדים לדבר ועכשיו הכול נפתח".

"אני חושב שאנחנו טועים בכל שאנחנו ממשיכים להשוות את התמורות של בית הספר ביחס לבתי ספר ציבוריים, ברור שתמיד הוא יעלה עליהם, ההשוואה צריכה להיות לבתי ספר פרטיים אחרים בארץ ושם אני די בטוחה שהריאלי מפסיד בכל פרמטר".

"נראה לי שכולם מסכימים שריאלי 2030 וכל מחלקת הדישון שלו, בא באינטרס מנוגד לגמרי להורים ולתלמידים והפך להיות אינטרס טוטאלי כלכלי של בית הספר (הקטנת שעות לימוד פרונטליות, צמצום ימי לימוד, הגדלת כיתות, הגדלת מספר הילדים בכיתה וכו')".

"בינתיים… הורידו יום לימודים (יום ו') חיברו כיתות בתירוצים מטעים של "חוויה של משהו חדש" כלומר – נותנים פחות. הרבה פחות! ובכלל, יש לא מעט מורים שהם לא הכי מוכשרים (בלשון המעטה) ושלא נדבר על כל המורים הפרטיים שכולם צריכים לתחזק כדי לתגבר את התלמידים. כי 32,500 ש"ח זה לא מספיק… יש הרגשה כללית שמקבלים פחות. הרבה פחות. אפילו ביחס לבתי ספר ציבוריים. יש הרגשה שאין תמורה. ועם מקרה האלימות האחרון החמור מאוד מאוד ויכול היה להיגמר אחרת לגמרי (שליפת סכין) אני תוהה איפה תחושת הביטחון שלי כהורה כשבחרתי לשלם המון כסף גם בשביל בטחון אישי, ואת זה אני גם לא מקבלת. בקיצור תחושת אכזבה קשה".

"אני רוצה להעלות נקודה שלפי דעתי לא דנים בה מספיק (או בכלל) היא העובדה שכולם דנים בשורת ההוצאות בתקציב, אבל לא בשורת ההכנסות. חברי סגל בית הספר מקבלים הטבה משמעותית מאוד של סבסוד כמעט מלא של שכר הלימוד לילדיהם, על חשבון ההורים המשלמים. מדוע בית הספר אינו מפרסם איזה אחוז מהתלמידים מקבלים סבסוד על חשבון ההורים המשלמים? בהערכה זהירה (משום שאין כל נתונים רשמיים), בין רבע לשליש מהתלמידים שכר הלימוד שלהם מסובסד על ידי ההורים המשלמים וזה אומר (שוב, בהערכה זהירה) שבין שליש לחצי משכר הלימוד שההורים משלמים הוא בגין הסבסוד לאותם חברי סגל שמעלים את שכרם (על חשבון ההורים המשלמים). האם לא מדובר בתוספת כפולה או משולשת?"

"הנושא הוא לא הכיס. אם נתייחס לבעיה כבעיה כספית אז נקבל הקפאה ואז העלאה כפולה עוד שנה. הנושא הוא השליטה המוחלטת ללא כל הידברות עם ההורים וההתייחסות להורים כאל לקוחות שבויים, לא רק בנושא הכסף! הכסף זה תסמין… כואב מאוד, אבל תסמין".

"כל כך נכון, בית הספר בפשיטת רגל ערכית, לימודית, חינוכית, הורידו גם פעילויות חוץ לימודיות, טיולים וכדומה, לעומת ילדיי הגדולים".


תגובת הנהלת הריאלי לכתבה תצורף כשתתקבל.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

21 תגובות

 1. סמנכ"ל הפדגוגיה של בית הספר הוא זה שאחראי לטלטול האוניה עליו כולנו משלמים כהורים. הוא מנותק לחלוטין מהשטח אבל כדי להצדיק את המשרה שלו הוא סוחף את ההנהלה לשינויים שגורמים נזק חינוכי לילדנו ונזק כלכלי לנו להורים. כל תוכנית ריאלי 2030 היא מגלומנית ונגועה בשיקולים זרים. אם יזרקו אותה לפח כל הבעיה תיפטר.

 2. פשוט מעורר גועל. מדינה לעשירים בלבד. גם לאנשים בעלי אמצעים מדובר בסכום לא מבוטל. אני אדם פשוט והתחנכתי במערכת הציבורית לפני כ40 שנה, זכורים לי ימים אחרים וגם ערכים אחרים, גם ללא תשלום. כמו בכל תחום גם בחינוך, התשלום עולה והתמורה יורדת במגמה קבועה ומתמשכת. מקווה שההורים יצליחו במאבקם, ואולי כבר אין כ'כ הבדל בין הריאלי לבתי ספר אחרים. תחסכו עשרות אלפי שקלים בשנה, תשמרו אותם לילדים ללימודים אחרי צבא.

  • הפוך גוטה הפוך. בתי הספר הפרטיים הם בצמרת ההישגים במדינה, ועיריות רבות מתכסות בנתוני בגרות ולימודים אקדמיים גבוהים בתחומן מאחורי עלה התאנה של החינוך הפרטי המצטיין. את חיפה היה מוטב עם 30% חינוך מופרט ממילא, להפוך לעיר פיילוט להפרטה מלאה של מערכת החינוך בעיר. כשתהיה תחרות בין בתי הספר כמו בסינגפור, הרמה האקדמית תעלה ולא רק שכר המורים בגלל שביתות. בתי הספר הפרטיים תפקדו היטב בקורונה בעוד בתי הספר הממלכתיים קרסו.
   הגיע זמן שכל ילד בישראל יקבל חינוך מצטיין עם מורים מעולים ואת זה אי אפשר להשיג בחינוך הממלכתי שבו עושים טובה שמשמרטפים לך את הילדים לכמה שעות עם חודשיים וחצי חופשות בשנה.
   מה שצריך זה זיכויי מס לכל ההורים עבור תשלום על הילדים. הרי כולנו יודעים שגם בחינוך העלאק-חינם הממלכתי יש תשלומי הורים של אלפי שקלים בשנה. והרי גם על גני הילדים. אז למה לא כל מערכת החינוך? מי שלא עובדים ובמצב כלכלי קשה יקבלו מלגות וסיוע מהעיריות. אבל את החינוך צריך להפריט במלואו, יחסוך עשרות מליארדי שקלים שיכולים ללכת למתקנים ובנייה מחדש של אלפי בתי ספר ישנים שלא עומדים בתקן רעידות אדמה (בחיפה יש עשרות..)

 3. שכר הלימוד נקבע מראש ולכן נרשמנו. לא חוקי לשנות אותו באמצע שנה כי לאן נלך. גם לי יש עסק אני לא יכולה לשנות הסכם באמצע שנה כי משהו השתנה… גם אם לא ידעתי… שנה הבאה אתקן…. ריאלי מנצלים מוצצים עד מתי???

 4. הילדים שלי למדו בבית הספר הראלי. רמת בית הספר הן מבחינת תוכן הלימוד , הן מבחינת איכות התלמידים והן מבחינת רמת הלימודים צנחה משנה לשנה. הריאלי של שנות תחילת 2000 לא דמה כלל לראלי של שנות 2010 ולריאלים של שנת 2018.
  כיום אני לא הייתי שולחת את ילדי לילמוד בבית הספר בגלל
  : איכות התלמידים שהפכה להיות הטרוגנית כי מקבלים כל אחד עם כסף וללא קשר לרמת יכולת הלימודית, כי מספר התלמידים בכתות גדל משמעותית (בשנת 2010 מספר התלמידים בי"ב היה 26, בשנת 2018 מספר התלמידים הגיע כבר ל 36), אלימות בבית הספר, איכות מורים ירודה יותר, איכות השיעורים, היצטיינות הפכה להיות מילה גסה בבית הספר כי מעודדים בנוניות ולהיות כמו כולם.
  לדעתי כיום צריך או לסגור את בית הספר הריאלי או להחזיר את הקונספט שהיה לבית הספר בימי הזוהר שלו

 5. המורים מקבלים הטבה גדולה של לימודים בחינם לילדיהם. גם באקדמיה חברי סגל מקבלים הטבת ענק.. מדובר בעשרות אולי מאות אלפי ש'.. אין לזה שום הצדקה. אם משפרים את שכר המורים שהמורים יממנו חינוך פרטי לילדים שלהם. אם מקבלים תנאים מופלגים באקדמיה שהסגל יממן את לימודי הילדים באוניברסיטה כמו כולם. למה הפריבילגיות האלה? הן שמעמיסות על בית הספר ויוצרות יחד עם הפנסיות הגהוהות חובות כבדים בכל האוניברסיטאות בישראל. הציבור חייב לצאת להפגנה על יוקר המחייה הישיר והעקיף.

 6. הריאלי מנסים להכניס לגן וכיתה א רק ילדים מחוסנים .
  מתעלמים מהפגיעות הנרחבות מחיסוני השגרה וחיסון הקורונה הנסיוני שאין בו שום צורך לילדים .טיפשות וחוסר זהירות של ההנהלה .
  אפלייה על רקע רפואי -גועל נפש

 7. מה לגבי זריקות הרעל ?
  האם ממשיכים לפגוע במערכת החיסון של ילדינו ?
  החומר המוזרק חומר חלבון ספייק רעיל – המשוטט בגוף ! שימרו על הילדים !
  בנוסף, יש בתמיסה – גראפן אוקסיד !
  Graphen oxide.
  תחקרו קצת על החומר הזה. חפשו ביוטיוב, בגוגל.
  לא תצליחו לישון הלילה .

 8. בתור בוגרת זקנה התמורה עבור סכומי שכר הלימוד לא מניבה סחורה שוות כסף. כמו כן בית הספר הוא רק בית חרושת לציונים. יחס ואמפטיה לתלמידים הוא מינוס אפס. ילדי לא נשלחו ללמוד שם ובכל זאת עשו קריירות מתקדמות. גם בזמנו היו מורים שהגיעו מהגולה והתחזו להיות בעלי תארים אקדמים מפוחלצים. בהחלט ניתן לחסוך את שכר הלימוד כי החינוך הממלכתי עולה באיכותו. אבל חסרה לו הפרסטיז'ה

 9. הראלי כבר בית ספר לעשירים בלבד. לכן צריך שעיריית חיפה תפסיק להשתתף במימון שלו. צריכה להיות הפרדה טוטלית בין ציבורי לפרטי:
  ציבורי – בנהול המדינה, עם איזורי רישום, ללא סינון תלמידים (גם לא העדפה לאחים וילדים של הסגל)
  פרטי – מלמדים מה שרוצים, גובים כמה שרוצים והמדינה והרשות המקומית לא משלמים אליו אפילו שקל.
  ביזיון שעיריית חיפה או משרד החינוך שמים כסף על בתי ספר מסננים. צריך להפסיק גם את המימון לתיכונים או לפתוח אותם לכולם ולהפסיק את האפליה לטובת מי שהנורים שלו שלימו על גן עד ח'.
  ביזיון שיש בלב שכונת הדר בית ספר שאין בו ילדים מהשכונה.

 10. הראלי זכאי לסבסוד של המדינה בדיוק כמו תלמודי התורה העצמאיים של שס ויהדות התורה.
  מקבלים כסף בלי פיקוח ואפילו בלי ללמד לימודי ליבה.
  אין סיבה שבתי ספר חילוניים פרטיים לא יקבלו סכומים זהים.

 11. הילדים שלי לא למדו בריאלי כולם גמרו עם תארים באקדמיה ובמקצועוץ נדרשים.כסף לא עושה תלמידים מוכשרים יותר.מי שמוכשר יצליח גם אם לא היה בריאלי או בבית ספר סנובי אחר.

 12. כבר ידוע שהחיפאים מתנשאים וגזענים, מה הפלא?
  פתאום כשזה פוגע בכיס שלהם, הם מתעוררים?
  טוב שלא מאשימים גם הפעם את יונה יהב, קאליש או ביבי.

  • החיפאים מתנשאים וגזענים? את תושבת חיפה?
   ואיך זה קשור לעניין? נדמה שיש כאן רק חצופה אחת וגם לא חכמה באופן מיוחד.

 13. על ההורים לבחון האם סגל ההוראה כולו או מחציתו מגיע משורות האקדמיה, או שהם מסיימי כיתה יב, ותו לו.

  כי מספרת אם בכתבה שהיא צריכה לממן שיעורים פרטיים לילדיה בנוסף לשכר הלימוד הגבוה, ומכאן ששיטות הלימוד אינן ברמה גבוהה או נהירה לתלמידים, ויש לבדוק שינוי שיטות לימוד. נדמה לי בפינלנד בית ספר ציבורי רמה מאד גבוהה של מורים ותלמידים בשל שיטות הוראה מיוחדות מעולות, שודר לפני כחודשיים בטלויזיה.

  זה נהפך לכספת תרצה תדרוש, ומי שלא בא לו בטוב, שיעזוב, בגידה בערכי המוסר והחברות שנוצרו שנים בין תלמידי בית הספר למוסד עצמו, אם ניתן בשניה לבעוט אותם רק בשל רצון לחלוב מכספומט ההורים

 14. חבורה של סנובים…מה הם חושבים לעצמם שם בהנהלת הריאלי? שכולם מיליארדרים?

  • אני גאה מאוד להיות בוגרת ביה"ס "הריאלי" אין בי"ס ברמה כזו אפילו בחו"ל. כל שקל שההורים משלמים יקר מפז, ומי שאינו מוכן להשקיע בחינוך ילדיו שלא ירשום אותם לבי"ס זה. זהו בי"ס פרטי ועליו להישאר כזה. מרבית חבריי וחברותיי שלמדו איתי בביה"ס הגיעו לדרגות בכירות באקדמיה ובתחומים רבים אחרים שנדרשת בהם השכלה גבוהה.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

ייערך שיתוף ציבור בתוכנית הקזינו • הדיון בוועדת המשנה לתכנון ובנייה

(חי פה) - ועדת המשנה לתכנון ובנייה בחיפה התכנסה ביום ב' 24/06/24 ודנה בעתיד בניין הקזינו בבת גלים והתכנית להפיכתו לבית מלון. מתנגדים משכונת...

סאמר בלאן מחליף את בשארה עבסאוי כנשיא רוטרי סטלה מאריס בחיפה

ביום חמישי 20/06/24 קיים מועדון רוטרי סטלה מאריס חיפה טקס מרשים של חילופי נשיאים בהיכל עיריית חיפה, במסגרתו העביר הנשיא היוצא רו"ח ועוה"ד בשארה...

ד"ר דורון מייזלס – רופא חדש בצפון

ד"ר מייזלס, מומחה ברפואת ילדים, הצטרף למרפאת כללית ביקנעם עילית ד"ר מייזלס (35), נשוי + 1, מתגורר בקרית טבעון. הוא בוגר לימודי רפואה בהצטיינות מהטכניון....

אחמד ספי, מנהל אדמיניסטרטיבי חדש במרפאת כללית

אחמד ספי (38) תושב דיר אל אסד, בוגר B.A בניהול מערכות בריאות במכללה האקדמית רמת גן ותואר שני בבריאות הציבור מאוניברסיטת תל אביב. בעברו...

בוטלו קנסות לתלמידים בחיפה שלא הצליחו לתקף רב קו באוטובוס

(חי פה) - הורים של חמישה ילדים הלומדים בבתי ספר בחיפה פנו לנציב תלונות הציבור והלינו על כך שילדיהם קיבלו דוחות בגין אי-תשלום דמי...