השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...

חיפה: פגיעה בקו מים ראשי • צפו

(חי פה) פגיעה של קבלן קידוחים בקו מים ראשי,...

הכירו את "הטרמינל" – מתחם ההופעות החדש והגדול ביותר בצפון

בנוכחות חלק ממאות האנשים שעבדו מסביב לשעון בחודשים האחרונים...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

שכנה | סיפור קצר | אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

דוד חבוב מחיפה • מלאך הילדים המיוחדים

דוד חבוב מנהל בהתנדבות את מועדון השייט לילדים בעלי...

ציונות, שואה וכדורגל בצל המלחמה • ערב יום השואה בחיפה ◄ צפו

(חי פה עם זיכרון השואה וכדורגל) – מאות השתתפו אמש (ב', 17/4/2023) באירוע ייחודי ומרתק לרגל יום השואה, תחת הכותרת "כדורגל בצל המלחמה". באירוע, שהתקיים במועדון ה'ביט' בחיפה, נחשפו המשתתפים להיסטוריה של הכדורגל בישראל בצל מלחמת העולם השנייה ובפרט להתפתחותה של 'מכבי חיפה' בימים ההם.

אברהם מנצ'ל (ימין) (צילום: עמותת היציע הצפוני)

במהלך האירוע, שנערך ביוזמת עמותת "היציע הצפוני" של אוהדי מכבי חיפה, ובשיתוף עמותת "יד עזר לחבר" שמסייעת לניצולי שואה, הרצו ד"ר חיים קאופמן ואורי ברייט בנושא כדורגל ומלחמת העולם השנייה, ובשיאו של הערב עלה לבמה אברהם מנצ'ל, ניצול השואה שהיה שחקן מכבי חיפה בשנות ה-50 וה-60 של המאה הקודמת, שחלק עם הנוכחים את סיפורו האישי.

ציונות גבורה וכדורגל • צפו

ירין כהן, יו"ר עמותת היציע הצפוני (צילום: שקד ברויר)

ירין כהן, יו"ר עמותת היציע הצפוני לחי פה:

"עמותת היציע הצפוני מארחת ערב עיון ליום השואה להסתכלות על השואה מנקודת מבט של אוהדי כדורגל. אנחנו מארחים הערב את אברהם מנצ'ל, ניצול שואה ומגדולי השחקנים של מכבי חיפה, שיספר לנו את הסיפור שלו על ציונות, גבורה וכדורגל. חשוב לנו לחבר את האוהדים של מכבי חיפה להיסטוריה של המועדון.

כדורגל בימי המנדט הבריטי

ד"ר חיים קאופמן, ד"ר להוראת חינוך גופני, דיבר על הכדורגל בארץ ישראל בימי המנדט הבריטי. ודן בהשפעות מלחמת העולם השנייה על הכדורגל בארץ, וסיפר על השתלבותה של מכבי חיפה בכדורגל המנדטורי.

ד"ר חיים קאופמן (צילום: עמותת היציע הצפוני)

ד"ר חיים קאופמן – "כדורגל בצל המלחמה":

"עד 1941 המלחמה לא הורגשה בארץ ישראל והיו חיי כדורגל יחסית מסודרים. הבריטים גייסו חלק מהכדורגלנים, הכדורגל נעשה פחות סדיר והיו עונות שלא שוחקו, בגלל המלחמה.
מכבי חיפה הובסה 12:1 מול בית"ר ת"א בגמר גביע ארץ ישראל ב-1942, ההפסד הכי גבוה בתולדות גמר הגביע של הכדורגל הישראלי. עד שנות ה-30 הקבוצה לא הייתה משמעותית בכדורגל של המנדט הבריטי".

שנפלד, מגדולי היהודים בכדורגל לדורותיו

אורי ברייט, דוקטורנט בחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה, הביא את סיפורו של היינריך שנפלד, כדורגלן יהודי אוסטרי ששרד את השואה ונחשב לאחד מגדולי הכדורגלנים היהודים אי פעם. שנפלד נחשב לחלוץ מחונן שכבש שערים רבים בתקופתו באיטליה. לאחר מכן ברח מהמדינה, ובתחבולות שונות שרד את זוועות המלחמה.

אורי ברייט (צילום: שקד ברויר)

אורי ברייט בערב "כדורגל בצל המלחמה":

שנפלד התחיל את דרכו באוסטריה. ב-1921 עבר לאיטליה ובה כבש שערים רבים.
המשטר הפשיסטי מנע ממנו להמשיך לעבוד כמאמן ולכן ברח עם משפחתו לתוניסיה, שם המשיך לאמן. לאחר מכן כבשו הנאצים את האזור והוא שרד את התקופה בזכות תעודת זהות מזויפת. אז ברח בחזרה לאיטליה. תחת המשטר הנאצי החדש באיטליה יהדותו נחשפה, אך הוא הצליח לברוח עם משפחתו. אחרי המלחמה עבר לקנדה ובה חי עד תום ימיו.
נכדתו ליאן סיפרה שהוא תמיד עשה כל מה שצריך בשביל לשרוד".

ניצול שואה ושחקן מכבי חיפה

בחלקו המרכזי של הערב, סיפר אברהם מנצ'ל את סיפורו כניצול שואה וכשחקן במכבי חיפה וגם חלק עם נוכחים את דעתו בנוגע לקבוצה הירוקה של העידן הנוכחי.

אברהם מנצ'ל (ימין) מספר על השואה ועל דרכו במכבי חיפה (צילום: עמותת היציע הצפוני)

כדור מסמרטוטים

אברהם מנצ'ל:

"בגיל 5 גורשתי עם משפחתי לגטו באוקראינה, מצ'רנוביץ ברומניה. חיינו במרתף בתת תנאים ומכרנו פירות כדי להתפרנס. הנאצים תפסו את אבי, כשחזר אחרי שנה וחצי. חוץ מהדודים שלי ובני משפחותיהם, משפחתי כולה שרדה. אחרי המלחמה חזרנו לצ'רנוביץ עם סוס ועגלה. בגיל 11 הלכתי לראשונה לבית ספר ובגיל 12 נחשפתי לראשונה לכדורגל. היינו משחקים עם כדור מסמרטוטים. ראיתי את נבחרת הונגריה, שהייתה אז הנבחרת הטובה בעולם, מביסה את רומניה 5:1."
מנצ'ל (במרכז) (צילום: עמותת היציע הצפוני)

"למי היה זמן לכדורגל?"

עוד סיפר מנצ'ל: "ב-1950 עלינו ארצה באונייה 'טרנסילבניה'. הגענו לנמל חיפה וגרנו באוהלים בטירת הכרמל ותקופה בעתלית. קודם כל נאלצתי לסייע להורים להתקיים, למי היה זמן לכדורגל בתקופת הצנע? עבדתי במפעל, ברתכות".

כדורגלן בלי נעליים

על תחילת דרכו בכדורגל סיפר "במקביל לעבודה, נרשמתי למכבי חיפה. אחרי שנה בקיבוץ חמדיה, שבתי לחיפה לשחק בנוער של מכבי והפכתי לכדורגלן באופן סדיר, למרות שלא היו לי נעליים! אח"כ קיבלתי מהאפסנאי זוג נעליים. האימונים התקיימו בתנאים גרועים ולכן הקבוצה שיחקה ברמה נמוכה, אבל השחקנים היו מלוכדים מאוד וחברים טובים גם מחוץ למגרש.

מכבי חיפה של ימינו היא דבר חריג בארץ. במשפחה שלנו אוהדים שרופים ובאים לכל משחק. אין ספק שזו הקבוצה הכי מוכשרת בישראל. חבל רק שהיא גורמת לי לדפיקות לב רבות", הוא צחק, "אבל אני אתגבר".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

שקד ברויר
שקד ברויר
לרעיונות לכתבות - צרו קשר: 052-6320096 מייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

כל הכתבות בחי פֹה

חי פה • התרמת דם בחמישי 30/05/24

חמישי 30/05/24 בין השעות 18:30 - 23:00במתחם השוקק של שוק תלפיות בחיפה לונץ 4, סמוך למסעדה התאילנדית בשוקיש לכם הזדמנות לעשות עוד משהו טוב,...

רפא״ל • ניסויים מתוכננים ומבוקרים יתקיימו באזור חיפה ועלולים להעלות עשן ולחולל רעש 30/5/24

מרפא״ל נמסר לחי פה תאגיד החדשות:רפאל נמצאת בפעילות רציפה לתמיכה במאמץ המלחמתי. היום, חמישי 30/5/24 יתקיים בשעות הצהרים בשטח מכון דוד בקריות ניסוי מתוכנן...

ריצה נכונה – הדרך להחלמה מהירה מפציעת ריצה ומניעת פציעות נוספות

לרגל שבוע הספורט הישראלי החל השבוע 26-31/5, ד"ר אייל גנסין, מומחה בכירורגיה אורתופדית, מומחה לפגיעות ברך ופציעות ספורט בכללית מחוז חיפה וגליל מערב ורופא...

נגעת נסעת – מהרגע שלקחת את השאכטה • היום העולמי ללא עישון

סלחנות וחמלה לצד התמודדות יום יומית. לרגל היום העולמי ללא עישון, מדריך מיוחד המסביר כיצד ניתן להימנע מהדחף לסיגריה, בפרט בתקופות מאתגרות, ולדבוק בתהליך...

הפתעה מרגשת: לידה לא צפויה במרכז רפואי זבולון של כללית

אישה הריונית שהגיעה לבדיקה שגרתית במרכז בריאות האישה בזבולון יצאה מהמרכז עם תינוקת טרייה בידיה.אילנית ביטון, מנהלת צוות האחיות החדשה במרכז בריאות האישה במרכז...