רוצים להרוויח מנדל”ן? תתחילו להשקיע בנדל”ן מסחרי

מהו נדל”ן מסחרי?

אין ספק כי ההשקעות המוכרות ביותר תחום הנדל”ן המסחרי הינם המשרדים להשקעה – וליתר דיוק המשרדים הממוקמים בבנייני משרדים ,אולם בקטגוריה זו ניתן לציין גם חנויות,חניונים ,מרכזי מסחר, בתי מלון, מבנים תעשייתיים וכו’.

800x392_txt3.jpg

השקעה בנדל”ן עסקי כדאית יותר מהשקעה בנדל”ן למגורים.
הנטייה הטבעית של משקיע נדל”ן לא מקצועי היא לפנות לרכישת דירת מגורים.

ע”פ רשות המיסים: כ- 250,000 ישראלים מחזיקים ב-2 דירות ומעלה, המשמעות היא שכ-17% מהישראלים משקיעים בשוק הנדל”ן למגורים.
ברוב המקרים מדובר בהשקעה אמוציונאלית העונה על הצורך הרגשי להיות בעלים של דירה או לחילופין מדובר בצורך חברתי בפרט לאור העובדה שהתקשורת לא מפסיקה לדבר על תחום הנדל”ן ומחיריו העולים בצורה בלתי פוסקת.

רוב הציבור עדיין אינו מעכל שהשקעה בנדל”ן מסחרית מניבה יותר כסף בצורה משמעותית וממשיך להתעניין ולרכוש דירות למגורים.

להשקעה בנדל”ן מסחרי יש מספר יתרונות בולטים:
1. תשואה ממוצעת של כ-9 אחוזים לשנה, לעומת כ-3 אחוזים בלבד בנדל”ן למגורים. התשואה המסתמנת בהשקעה בנכסים מסחריים כפולה ולפעמים משולשת כיום מההשקעה בנכסים לדיור. ביקוש מוגבר נרשם לאחרונה לחנויות ומשרדים קטנים ובינוניים, שמחירם נמוך יחסית לאפיקי ההשקעה האחרים בתחום הנדל״ן המסחרי.
2. מחיר למטר לנדל”ן עסקי נמוך בהרבה לעומת מחיר למגורים.
3. שכירות ארוכת טווח – שוכרים המעוניינים לשכור חנות מעוניינים לרוב בחוזים ארוכי טווח. החוזים נחתמים בד”כ לשלוש שנם לפחות עם אופציה להארכה של עשור וזאת משתי סיבות מרכזיות: ראשית, ברמה העסקית, ירצה השוכר לטעת שורשים במקום אחד ולאורך זמן. מיקום העסק חשוב מאין כמוהו למיצוב ותדמית. שנית, סביר להניח כי השוכר ישקיע בחנות ויתאים אותה לצרכיו ולכן הוא מתעניין בשכירות ארוכת טווח שתסייע בהחזרת ההשקעה מצדו.

6-image.jpg

מה צריך לבדוק טרם ההשקעה?

כמו בכל השקעה, גם בהשקעה בנדל”ן מסחרי יש לשים לב למספר נקודות חשובות, שעשויות למקסם את הרווח שלכם מההשקעה.
1. במידה ואתם מחליטים לרכוש משרד “על הנייר”, יש לוודא כי המשרד ממוקם באזור מבוקש ועם נגישות תחבורתית גבוהה ונוחה.
2. וודאו את חוזקה ויציבותה של החברה העומדת מאחורי הפרויקט.
3. במידה והינכם מעוניינים למקסם את הרווח מדמי השכירות, כדאי לרכוש משרד הממוקם בבניין משרדים יוקרתי – עובדה זו תבטיח לכם שוכרים רציניים לטווח ארוך מאוד וגם לא מעט שקט נפשי וכמובן כלכלי.

הדיון על מחירי השכירות של דירות בישראל עולה חדשות לבקרים לשיח הציבורי ובכל כלי תקשורת אפשרי, ומביא עימו יוזמות ממשלתיות להפחתת המחירים. עצירת המשקיעים, הטבות לזוגות צעירים וכו’.
לעומת זאת, מחירי השכירות של משרדים נשאר קבוע ואף נמצא במגמת עלייה מתמדת.

לסיכום, נכס מסחרי כמשרד או חנות יכולים בהחלט להוות חלופה מעניינת וכדאית להשקעה בדירת מגורים. ישנן נקודות רבות להתייחסות ולכן תהליך בחירתו של הנכס כרוכה בעבודת הכנה ראויה שאין להקל בה ראש. קחו את הזמן, לימדו את הנושא ואל תהססו להתייעץ עם אנשי מקצוע מתאימים על מנת לקבל חוות דעת אחראית ושקולה.

הגיבו כאן לכתבה