המדריך השלם לשוכר דירה – עשה אל תעשה

העברת_דירה_1.jpg

לעבור דירה, בין אם זה כל שנה, או בין אם זה כל עשר שנים, זה האבא של כל הסיוטים. אף אחד לא אוהב לעבור כל כך הרבה פעמים דירה. הצורך הזה למצוא את הפינה שלך בחיים, ולקרא למקום בו אתה שם את ראשך, כשלך, תבוע בלב כולנו

לכן אספתי פה מכלול דברים שימושיים שיכולים לעזור בשעת משבר העברת דירה:

1. לחפש עם המון כוח ברזל וסבלנות עילאית. לא כל מה שרואים זה מתאים, צריך לדעת מה לחפש בדירה ועל מה להסתכל כשנכנסים לדירה. אם אין טחב, התקלפות של צבע מרטיבות, חלונות, שיש, אריכים, ברזים שבורים, סדקים בקיר, לוודא שהדירה רועננה אחרי הדייר/ת הקודם שגר בדירה, לבדוק את המצב של הרהיטים הנלווים שבאים עם הדירה, לשים לב אם אין חוטי חשמל שצצים מהקיר באופן מסוכן, אם אין דליפות של גז או מים מהקיר, האם יש חלונות בשירותים, במקלחת במטבח?
לדוגמא: בדירה הקודמת בה אני גרתי בשירותים/מקלחת ובמטבח לא היו חלונות, אלא, פתחי איוורור למעלה בגג. לחפש דברים בדירה שחשוב לכם שיהיו כמו סורגים, ואם אין, פשוט להתקין באישור בעל/ת הדירה.

2. לבדוק את הסביבה בה הדירה נמצאת, לעשות סיבוב הכרה עם הסביבה ולראות איפה יש: תחנת אוטובוס קרובה, איזה אוטובוסים עוברים בה לאן הם נוסעים האם יש מרכזי קניות קרובים, קופות חולים, בתי מרקחת בתי ספר, גני ילדים, משחקיות, פארקים לכלבים, ספריה, שירות לאזרח של העירייה, סופרמרקטים, בתי כנסת, חנויות, מספרות, אופטומטריסטים, ווטרינרים, רופא שיניים, מרפאות פרטיות של רפואה משלימה וכן הלאה. אפשר לבדוק את כל הדברים האלה אם הם במרחק הליכה קצרה מהבית.

3. בשעה טובה חתמתם על חוזה? במעמד החתימה של החוזה לבקש מבעל/ת הדירה רשות להוציא רהיט שלא ניראה לכם, לבקש שבעל/ת הדירה לפני כניסה לדירה לשפץ את הדירה על חשבונו/ה, אפשרי לבקש להוזיל את המחיר של השכירות תמורת הבאת בעלי מקצוע שלכם לתיקון הדירה במעמד קבלת קבלה תמורת התיקון לבעל/ת הדירה. אם וכאשר לא הסכים, פשוט להביא בעל מקצוע ולקחת קבלה על התיקון ולהוריד את המחיר משכר הדירה על כל תיקון שנעשה בדירה במעמד הקבלה.

4. סוף סוף אתם עוברים דירה – מה עליכם לעשות? למיין את החפצים שלכם, לראות מה אתם לא צריכים ומה הולך איתכם הלאה, להביא קרטונים גדולים קטנים בינוניים, מה שבא. אחרי שמיינתם את הדברים להתחיל לארוז לארגזים. לסגור אותם ולרשום בטוש שחור מה שיש בפנים ולשים בצד.

5. סיימתם לארוז? בעוד שבוע עוברים? איך תדעו איזה מוביל אמין וצדיק להזמין? לעשות סקר שוק, לשאול חברים שעשו זאת לפניכם, לחפש מליצי יושר אם זה בפייסבוק אם זה חוות דעת באתרי דפי זהב למיניהם. המובילים הגיעו בשעה טובה להעמיס את התכולה שלכם, תוכלו לבקש מהם לאטוף את הקרטונים בהם שמתם דברים שבירים.

6. עזבתם את הדירה הישנה והגעתם לחדשה – עכשיו מגיע החלק הבירוקרטי המעצבן. חשמל גז מים ארנונה! כשלשלושת הראשונים יש מונים בשתי הדירות, עליכם לרשום את מספרי המונים מהדירה הקודמת ומספרי המונים בדירה הנוכחית ולדווח על כך לחשמל גז ולעירייה. כשבעירייה אתם מדווחים על מים וארנונה יחד עם שני החוזים שיש ברשותכם הישן והחדש. חשוב מאוד שתעשו את העברת השעונים במידי ותסגרו חשבונות מהדירה הישנה, שלא יווצר מצב שלדירה הישנה שבה גרתם תקופה ייכנס דייר חדש והחשבונות שהוא יוצר תשלמו אתם מכיסכם.

טיפ אחרון לפני סגירת החוזה: שבו רשמו זכרון דברים על הדירה, דברים לתיקון צביעה וסיוד הדירה לפני כניסה וריענון הדירה ממפגעים של הדיירים האחרונים שהיו. רשמו לפני שאתם נכנסים לדירה את הדברים שצריך לתקן ועשו את הרשימה בשני העתקים, אחד לכם ואחד למשכיר. חשוב לציין כי רשימה זו יכולה להציל אתכם מטענות של בעל הדירה בעתיד על נזקים שקרו שלא באשמתכם. ואל תגידו שלא אמרתי לכם ואל תגידו לי זה לא יקרה.

היום בעידן שלנו אין לסמוך על סמוך, ותקיעת יד של פעם כבר לא שווה לשום הסכם כתוב בכבוד.

זהו עכשיו כשהכל נגמר ויש צורך בלפרק את הקרטונים בדירה החדשה עשו זאת בניחותה זה ייקח לפחות שבועים.

בהצלחה!!!

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.