הרמן שטרוק : אמן יהודי ציוני – האוסף החדש במוזאון שטרוק

בערב חמישי ה 13/10 התקיים אירוע פתיחה חגיגי של התערוכה.

מוזאון.JPG

צילום: אריק רובינשטין
לתערוכה הגיעו מאות דמויות ציבוריות, חיפאים, שוחרי תרבות וותיקי העיר. אורח הכבוד של הערב היה מר נתן ברנשטיין, אחיינו של שטרוק, שסייע רבות לפיתוחו של מוזיאון שטרוק ולהרחבת האוסף שלו.
בנוסף לאוסף החדש הושק גם ספר אוסף חדש של שטרוק ובו חלק ניכר מהרכישות החדשות של יצירותיו של שטרוק.

יד_נתן.JPG

צילום: אריק רובינשטין
השיא של הערב כלל הענקת מדליה של העיר חיפה למר ברנשטיין ע”י מר יונה יהב ונאומים מרגשים ולא פחות נוסטלגיים..

נתן_ויונה.JPG

צילום: אריק רובינשטין
בתערוכת האוסף המקפת של שטרוק, מוצגים גם מראות נוף שיצר שטרוק בצעירותו בגרמניה, ואחר כך, בעת שירותו הצבאי במלחמת העולם הראשונה, במזרח אירופה. כמו כן מוצגות מקצת עבודותיו ממסעותיו באירופה ובאמריקה. אף כי רק לעתים רחוקות שטרוק תיאר דמויות של נשים, בתערוכה מוצג מבחר עבודות בחדר משלהן.

כולם.JPG

צילום: אריק רובינשטין
אוסף מוזיאון הרמן שטרוק כולל מעל אלף תחריטים והדפסי אבן שונים של האמן, שנתרמו למוזיאון או נרכשו על ידו מאז אמצע שנות החמישים של המאה שעברה. אוספיו של המוזיאון התעשרו באחרונה במאות עבודות נוספות של שטרוק: תחריטים, הדפסי אבן, ציורי מים ושמן, ספרים ואוגדנים, חפצים אישיים, כלי עבודה של האמן, מכתבים, תצלומים משפחתיים ופריטי ריהוט.
האוסף המקיף מהווה הזדמנות להציג תמונה רחבה על פועלו האמנותי של שטרוק. מטרת התערוכה להאיר את אישיותו המיוחדת ואת זהותו של האמן בהקשרה של הסביבה החברתית והתרבותית שבה הוא התחנך ופעל, ובפרט לשקף היבטים יהודיים ביצירתו.

פועלו האמנותי של הרמן שטרוק קשור באופן הדוק למהלך חייו ולאורח החיים שלו. האנשים שפגש והמקומות שבהם ביקר הם נושאי יצירתו. מצעירותו הוא רשם דיוקנאות של אנשי רוח, אנשי מדע ומדינאים שהעריך את פועלם. במקביל, רשם שטרוק גם דמויות מתוך ההמון האנושי: תלמידי חכמים, בעלי מלאכה, קבצנים, נשים, ילדים ועוד. בתחריטים ובליתוגרפיות הוא תיאר נופים מתורבתים: טבע כפרי, מראות פנורמיים של עיר, גנים, בתי כנסת וכנסיות ועוד. בהיותו אמן של איפוק וריסון רגשי, הוא התבונן ממרחק על מושאי עבודותיו.
תפיסת עולמו היהודית והציונית של שטרוק ניכרת בתערוכה בייצוגים של נוף ואדם בארץ ישראל, שבה ביקר לראשונה ב-1903 ולאחר מכן התיישב בה דרך קבע ב-1922. בדיוקנאות שיצר מופיעים אישים בולטים בתרבות היהודית ובתנועה הציונית ומתוארים חיים יהודיים ודמויות מן העיירות במזרח אירופה.

שטרוק היה רב-אמן בטכניקות הגרפיקה האמנותית, ובפרט בתחומי התחריט והליתוגרפיה. יצירתו מתקיימת בגווני הביניים שבין הלבן והשחור. על פי רוב גודלו של הדימוי שיצר מותאם לגודל עמוד בספר שמידותיו רגילות, אך לעתים הוא זעיר. דפי עבודותיו מבקשים התבוננות אינטימית וקשובה, ולעתים אף נדרש שימוש בזכוכית מגדלת כדי להבחין בפרטים הזעירים ובדקויות.

נתן.JPG

צילום: אריק רובינשטין
התערוכה מאורגנת סביב נושאים שלכל אחד מהם מוקדש חדר תצוגה: אל ארץ ישראל – אדם ונוף, היכל התהילה של שטרוק – דיוקנאות ודמויות, ימי המלחמה הגדולה באירופה המזרחית, גרמניה – בעיר ובכפר, עזרת נשים, האמן כתייר.

נעילת התערוכה: פברואר 2017

אומנות בחיפה

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.