גן הפסלים של תומרקין בחיפה • אם עדיין לא ביקרתם, זה בדיוק הזמן!

גן הפסלים תומרקין בחיפה (צילום: אופיר ממן)

21 פסלים מרהיבים של האומן המוערך והידוע יגאל תומרקין ז"ל, מוצבים בגן הפסלים על שמו במתחם אכסניית הנוער אנ"א בחיפה.

"72 אלף אנשים מגיעים בשנה להתארח באכסניית אנ"א בחיפה ונהנים מגן הפסלים של תומרקין שנחנך לפני כ-3 שנים, זאת בנוסף למבקרים חיצוניים", מספר אורי דגול, מנכ"ל אגודת אכסניות הנוער אנ"א, בראיון לחי פה.

גן הפסלים תומרקין בחיפה (צילום: אופיר ממן)

יגאל תומרקין ז"ל, היה כידוע מהאומנים הפעילים והפוריים שהיו בישראל, פסלים ואנדרטאות רבים פרי יצירתו מוצבים ברחבי הארץ, כך גם בחיפה, אחת המוכרות, היא האנדרטה לזכר חללי המשחתת אח"י אילת, המוצבת בין שדרות ההגנה למחלף אלנבי, סמוך למוזיאון חיל הים בחיפה.

גן הפסלים תומרקין בחיפה (צילום: אופיר ממן)

כל כולו תומרקין

את גן הפסלים באכסניה החיפאית מתברר שלא כולם מכירים. הגן נחנך בחודש יוני 2019 באכסניית אנ"א במבואות הדרומיים של חיפה, ומאחר שהוא ממוקם בתוך מתחם האכסניה וסגור מאחורי שער, רבים אינם מודעים כלל לקיומו, ועל כך שלמעשה הוא פתוח לציבור וניתן להגיע ולבקר בו. אז אם גם אתם לא ידעתם, או שטרם הזדמן לכם להגיע אל הגן היפיפה – זה הזמן.

בראיון לחי פה מספר דגול על הגן המיוחד והמרהיב, שהוקם ביוזמתו של ראש עיריית חיפה הקודם, יונה יהב, שאף תרם וסייע רבות בזירוז ובאישור הקמת אכסניית הנוער אנ"א בעיר.

"חברת המוזיאונים רכשה שני פסלים שנתרמו לגן ואנחנו רכשנו 19 פסלים נוספים. כיום, בגן שהוקם לאחר תהליך ארוך ויקר, בעלות של 1.1 מיליון ש"ח, לא כולל עלותם של הפסלים, מוצבים ומרוכזים 21 פסלים של אומן יחיד ומיוחד, כשכל הפסלים הם מיצירותיו בשנים האחרונות. לצד כל פסל ישנו הסבר מה עומד מאחוריו מבחינה אומנותית ומבחינת התכנים.

גן הפסלים תומרקין בחיפה (צילום: אופיר ממן)

מושך את עין הציבור

באכסניה מבקרים 72 אלף איש בשנה, שמבקרים בגן ונהנים מהיצירות המוצבות בו. "אנחנו לא סופרים מבקרים חיצוניים, אבל קבוצות רבות מגיעות לאחר ששמעו על הגן שלנו ויש רבים שפשוט מגיעים לשער האכסניה ומבקשים מהשומר לפתוח להם כדי לחזות ביצירות. הגן היפה בהחלט מושך את עין הציבור.

גן הפסלים תומרקין בחיפה (צילום: אופיר ממן)

פתוח בכל ימות השבוע

הגן פתוח לציבור בכל ימות השבוע – ימים א' ה' מהשעה 10:00 ועד השעה 17:00 במהלך הקיץ ומהשעה 10:00 ועד השעה 16:00 בחורף. בסופי השבוע הכניסה בתיאום מראש. כמובן, בכל עת הכניסה מותנית ברישום ובבדיקה ביטחונית.

גן הפסלים תומרקין בחיפה (צילום: אופיר ממן)

השנים האחרונות

הדבר שמייחד את הגן, הוא בכך שכל כולו מוקדש לאומן אחד ומיוחד, שידוע בכל הארץ ויצירותיו רבות ומוכרות בארץ, פסלים ואנדרטאות שיצאו תחת ידיו מצויים במקומות רבים ברחבי הארץ, כשבאכסניה בחיפה, כאמור, מדובר בפסלים שיצר בשנות יצירתו האחרונות.

אני חייב לציין כי בניית האכסניה הוסיפה המון לעיר חיפה. אנחנו מדברים על עשרות אלפי אנשים שמגיעים להתארח, לנפוש ולטייל בעיר חיפה. בימים אלה אנחנו מוסיפים אגף חדש באכסניה ואני מאמין שהוא יגדיל את מספר האורחים ל-90 אלף בשנה, אנשים שיבואו לטייל, לנפוש וליהנות בחיפה, במיוחד בחגים ובסופי השבוע.

גן הפסלים תומרקין בחיפה (צילום: אופיר ממן)

תפיסה חינוכית

גן הפסלים של תומרקין באכסנייה הוא חלק מתפיסה חינוכית אצלנו. אגודת אכסניות הנוער בישראל קמה בשנת 1937, 11 שנים לפני קום המדינה, ומטרתה היתה לחנך לאהבת אדם, לפלורליזם, אהבת הארץ, הכרת החברה. אלה הערכים שלה, ערכים חברתיים שמקפלים בתוכם מקום של כבוד לאומנות, תרבות וקיימות. העיר חיפה היא עיר מיוחדת ויפה, שמתקיים בה מיזוג של עדות ותרבויות שונות שחיות יחד, ואני סבור שכל אלה מגולמים בגישה הזו.

תודה גדולה ליונה יהב

אני רוצה להודות בהזדמנות הזאת לראש עיריית חיפה לשעבר, יונה יהב, כל בניית האכסניה והתרומה המשמעותית שלו להקמתה. מגיעה לו תודה ענקית. אני גם רואה עד היום את הדברים הנהדרים שעשה עבור חיפה, ואני מבקש שוב להודות לו בשם אגודת אכסניות הנוער בישראל.

גן הפסלים תומרקין בחיפה (צילום: אופיר ממן)

גן הפסלים של תומרקין
אכסניית אנ"א, רח' צביה ויצחק 18, חיפה

11 תגובות
 1. הבנתי אמר/ה

  פסלים מזעזעים. מי שער מבין את משמעות הפסלים. הנדסת תודעה במיטבה.

 2. בחייאת זומזום אמר/ה

  עבור גג תחנת אגד ניתן לגבות שכירות גבוהה.
  למה שלא ימשיכו בכך גם אם לא ברור הרשיון?
  חוץ מזה מתוכנן להרוס את כל התחנה ולבנות מגדלים במקומה…

 3. אייל אמר/ה

  ואת אכסניית אנ"א רצוי להעביר לבניין מעל גג מרכזית חוף הכרמל כפי שתוכנן להקים בעבר, שם מקום אידאלי ליד הים וליד תחבורה ציבורית. להקים אכסניה כפול חדרים מאנ"א ואת אנ"א אפשר להפוך לבית ספר תיכון עבור שכונות החוף.

 4. אייל אמר/ה

  למה לעזזאל גן פסלים הופך לגינה בתוך אכסניה בחור שמרוחק מכל העיר ולמה לעזזאל להקים שם את האכסניה של אנ"א??
  מקום ללא תחבורה ציבורית רחוק מרכבות ואוטובוסים, מה ניסיתם לעשות?
  את גן הפסלים אפשר להעביר לצד גן הפסלים של קדישמן בואדי סאליב, ולעשות שם שני גני פסלים שייצרו כבר סיבה טובה לתיירות מקומית להגיע לשם. נראה שפשוט לא יודעים בעיר שלנו לקדם אתרי תיירות ובכלל את התיירות ותוקעים דברים במקומות לא נגישים מרוחקים ובלי פרסום.

 5. ניצן אמר/ה

  חבל שהגן פתוח רק בשעות החום הגדול ולא בשעות הערב (6-7 בערב) היותר נעימות והפחות מזיקות לעור

 6. דפנה אמר/ה

  האם הגן נגיש לכסא גלגלים חשמליים?

 7. עירית+לנדסברגר אמר/ה

  וואו איזו בושה, אני כבר שנים נוסעת פעם- פעמיים בשנה, לאכסניה המדוברת עם קבוצה ארצית שאני משוייכת לה , לכנסים שנתיים. ואנו מכירים את המקום כמובן. הייתי השנה לפני כחודש הרבה שעות בשישי,+ שבת במקום, ולא הוזכר הגן הזה. חבל מאד. תודה על המידע.

 8. רמבי אמר/ה

  יונה יהב ה"גדול" עם חדווה אלמוג הרפתנית: בוגרי ומקימי רחוב חביב רייק המטורף!!!
  ואחרים בעקבותיו….

 9. רמבו אמר/ה

  ביקור רשמי רפול? חחחחחחח
  ואזכירך שוב רפול, תמיד אחרי נקודה ופסיק. מירווח, וכן זכרו לברכה כותבים כך: ז"ל ולא
  ז" ל!!!

 10. רפי רפול - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  אכן , ערכתי ביקור רשמי בגן הפסלים של הואמן הידוע והמוערך יגאל תומרקין ז" ל בחיפה ומאוד התרשמתי מהגן המקסים והמדהים.יום נפלא

 11. פתי מאמין אמר/ה

  ולחשוב שהיו כאלה שממש נלחמו על מנת להחליף את ראש העיר המצויין יהב . …הנה תראו מה קיבלתם ?

לא ניתן להגיב