"לעולם לא יהיה 100% ביטחון, אבל אנחנו עושים את מירב המאמצים" • סגן מפקד תחנת חיפה בראיון ◄ צפו

סגן מפקד תחנת חיפה רפ"ק דודי לוגסי (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

רפ"ק דודי לוגסי, מפקד תחנת חיפה, מספר בראיון לחי פה על פעולות המשטרה וגם, כיצד יכולים התושבים לסייע לשיפור המצב

לא מעט כתבות פורסמו בחי פה בנושא הירידה בתחושת הביטחון בקרב הציבור החיפאי, תלונות לא מפסיקות לזרום על אירועי ירי, מרוצי מכוניות מרעישים ומסוכנים וייאוש שמביא לוויתור על הגשת תלונות במשטרה, ש"ממילא לא עושים כלום ואין שינוי…" המצב בשכונת הדר ובשוק תלפיות עולה לכותרות יותר ויותר לאחרונה ותושבי השכונה מתלוננים שתחנות מכירת סמים צצות חדשות לבקרים בכל פינת רחוב.

"הסיור הרגלי פורק"

רפ"ק לוגסי, שמכהן כיום כסגן מפקד תחנת חיפה, מכיר את הדר היטב, שכן שימש כמפקד רובע הדר בשנת 2016. אז היו מתקיימים סיורים רגליים בשכונה ונוכחות השוטרים המסתובבים רגלית באזור היתה מורגשת. כחלק מהניסיון להעלאת את תחושת הביטחון היום, אומר רפ"ק לוגסי: "הסיור הרגלי שהיה ברמה הארצית פורק, והשוטרים הועברו לתפקידים אחרים, אבל אנחנו, כתחנת חיפה, נותנים להדר דגש עיקרי, גם בשעות היום וגם בשעות הלילה. "מתחילת השנה פוצחו חמש תחנות סמים ובשיתוף פעולה עם העירייה המקומות אף נאטמו או רותכו וכך למעשה לא ניתן להפעיל אותן שוב.

חשוב להדגיש שהמשטרה לא יכולה לטפל בכל תופעת הסמים בהדר. אנחנו צריכים גם שיתוף פעולה של העירייה ושיתוף פעולה של האזרחים, שידווחו ואנחנו נמשיך לפעול במרץ רב".

סגן מפקד תחנת חיפה, רפ"ק דודי לוגסי על שכונת הדר בחיפה ◄ צפו


גורמים משפיעים בעולם הפשע

לוגסי מסביר כי במסגרת תוכנית "מסלול בטוח" אותה קבע ראש הממשלה, בהובלת המפכ"ל, הדרך היא להגיע לאנשים הנכונים, המהווים את עיקר הבעיות. הצליחו לנגוע ב-25 יעדים מתחילת השנה.

"אנחנו מדברים על אנשים שהם גורמים משפיעים בעולם הפשע, שעצם המעצר שלהם עד תום הליכים והגשת כתבי אישום נגדם הביא לירידה משמעותית של קרוב ל-300% באירועי הירי באזור חיפה. אי אפשר להתעלם מהתופעה הזאת. זה נכון שיש אירועי ירי ויש תחנות סמים, אבל אני יכול להבטיח שאיפה שיש אירוע ירי, אנחנו יודעים מי עשה את זה ויש עצורים שמוגשים נגדם כתבי אישום ואנחנו עושים את מירב ומיטב המאמצים ומפעילים את מיטב האמצעים והכוחות שיש ברשותנו בשביל למגר את התופעה גם של הירי וגם של הסמים.

אפקט הבלון

"חשוב להדגיש שבעיית הסמים היא כמו אפקט הבלון. אם יש נקודת סמים במקום "X" ונגענו בה הם עוברים למקום "Y" שגם שם אנחנו נוגעים. לאיפה שהם מגיעים אנחנו שם ומשתדלים, יחד עם הפרקליטות, להכניס אותם מאחורי סורג ובריח לתקופה ממושכת. לא תמיד זה מצליח, ולפעמים האנשים האלה אחרי שבוע – שבוע וחצי כבר נמצאים חזרה ברחוב וממשיכים בפעילות שלהם. אנחנו משתדלים להיות בכל מקום בו הם נמצאים".

ניתן לדווח בעילום שם

כיצד מצפים מהאזרחים לשתף פעולה ולדווח כשהם לא מרגישים שהמשטרה יכולה לספק להם הגנה?

"בנושא הזה יש שני מישורים: המישור הראשון, מאז גל הפיגועים האחרון אנו עדים לשיתוף פעולה גדול מצד האזרחים, נכונות לעזור למשטרה ורצון להתנדב ולסייע. יש לנו הליך קליטה מזורז, כשתוך שבועיים, אם האדם מתאים, הוא מגויס.

במישור השני, הדיווחים לא צריכים להיות עם הזדהות, אפשר לדווח בעילום שם, וגם במידה שאדם נעצר ולוקחים ממנו עדות, גם אז לא מגלים מי דווח. במידה שיש שיתוף פעולה מהאזרחים, אפשר לצמצם את התופעות האלה. ברגע שהציבור מעלים עין מהתופעות האלה, אנחנו גם פחות נדע עליהן".

"לגעת באנשים הנכונים" – רפ"ק דודי לוגסי ◄ צפו"לעולם לא יהיה 100% ביטחון"

"המצב שלנו כיום מבחינת הפשיעה – יש ירידה באירועי הירי ואירועי ההצתות, ובטח באירועי עבירות הרכוש, בדגש על הקיץ, כי כאשר הימים מתחממים התופעות האלה עולות ואנחנו מגיעים למצב שיש לנו עצורים לא מעטים, בכל הקשור לעבירות של רכוש. גם בנושא של אירועי הירי וההצתות.

אנחנו משתמשים באמצעים טכנולוגיים, במצלמות של העירייה, מביאים ראיות חותכות ומעמידים את האנשים לדין, וכנראה שאנחנו נוגעים באנשים הנכונים. ציינתי כבר ואציין שוב: לעולם לא יהיה 100% ביטחון, אבל אנחנו עושים את כל המאמצים שיהיה את מירב הביטחון לכל התושבים".

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. אייל חיפה אמר/ה

  לא עושים כלום, אין סיורים, אין נוכחות ברחובות, אין משטרת תנועה, אין פעילות יזומה כמעט, שוטרים שמגיעים לזירות משכנעים את הציבור לא להגיש תלונה, רומזים שזה "לא יתן כלום" כדי להוריד למשטרה את סטטיסטיקת התלונות וסגירת התיקים הסיטונאית שלהם מ"חוסר ענין לציבור" בחוסר שקיפות ללא שאפשר להבין על סמך מה זה הוחלט.
  אין בישראל משטרה וראינו את המצב בלינצים בדיוק לפני שנה כשעמדו בחוסר אונים או בכלל עזבו את הזירות.

 2. רם אמר/ה

  חוסר הבנה טוטלי – סגן מפקד תחנת חיפה התבלבל! הוא מדבר על לתת '"100%" בטחון, כלומר על מכסימום, ואילו אנחנו התושבים מדברים בכלל על מינימום!!!
  לך תסביר לו….

 3. אזרח שלא יוצא מהבית אמר/ה

  אין שוטרים במדינה, אין שוטרים בחיפה, יש אנרכיה בהדר. אין 10% בטחון.

 4. לי אמר/ה

  מקוממת ומצערת אותי האמירה שלא תהיה 100 אחוז תחושת בטחון בעיר !!! צריך לשאוף ל100 אחוז בטחון ולעשות הכל על מנת להשיג זאת !!! האמירה הזו מעבירה מסר של אוזלת יד וכניעה. היום אני נמנעת מלהיות במקומות שונים בעיר בשעות הערב, ולא רק בערב, בחשש ובחוסר בטחון ואסור שזה יימשך !!! ואני יודעת שאני לא היחידה

 5. אליהוא אמר/ה

  זה כמו להגיד לאיוב: "אין 100% עור לא מגרד", "אין 100% אושר".

הגיבו כאן לכתבה