לובשי המדים שפועלים להחזיר את אמון תושבי חיפה במשטרה

תכירו את מפקדי רובעי השיטור הקהילתי בחיפה. אלה שעושים לילות כימים לרווחת התושב ושמירה על ביטחונו האישי ורכושו, אלה שהצליחו בשנה האחרונה להוריד בלא מעט אחוזים כל אחד ברובע עליו הוא מפקד, את אחוז העבירות והעבריינות ולשפר פלאים את אמון הציבור במשטרה. הכל בראיון מיוחד לחי פה.

003-_מפקדי_רובעים.png

אין תושב שלא ניתקל בנקודת שיטור קהילתי קרוב לבית או מקום העבודה, ולא פעם עולה השאלה מה תפקידו של השיטור הקהילתי ומה ומטרתו. במיוחד כשיש תחנת משטרה, מתיי ניתן לפנות לשיטור הקהילתי ובאיזה עניינים הוא מטפל. לשם כך ערכנו ראיון מיוחד עם קצינת אק"מ (אגף קהילה ומשמר אזרחי) חיפה, עליזה אזולאי, ומפקדי ארבעת רובעי השיטור הקהילתי בחיפה: פקד דוד (דודי) לוגסי מפקד רובע הדר, פקד קובי גזנאי, מפקד רובע נווה שאנן, פקד נטלי רוחמן, מפקדת רובע חוף, ופקד לביב חטיב ,מפקד רובע כרמל.

"ארבעת מפקדי הרובעים הם כמו מיני מפקדי תחנות. כל מפקד אחראי על האזור שלו בכל ההיבטים מבצעים, פשיעה וקהילה", אומרת קצינת אק"מ, עליזה אזולאי.

IMG_4557.JPG
לוגסי צילום: סמר עודה
רובע הדר עליו מפקד דודי לוגסי, מונה כיום 14 שוטרים מתוכם שני שוטרים קהילתיים ושני שוטרים (מפקדי בסיסים) שמפעילים את המתנדבים. רובע המאופיין בעבירות בריונות, גניבות, איומים ואלימות. רובע שהיתה בו פגיעה בתחושת הביטחון במיוחד באזור רחוב, הרצל, החלוץ, והשוק. החל מחודש ינואר השנה, לאחר שפילחו את כל האזור הוחלט להציב שני שוטרים בכל רחוב ומפקד המחוז גיבה את הרובע בשש שוטרות מג"ב שכל המהות שלהם זה ללכת ברגל להראות נוכחות ובולטות.

לוגסי: "הנוכחות והבולטות בשטח נקראת "מניעה מצבית" ע"י כך שעצם הנוכחות והבולטות אנחנו מונעים עבירה או בעיה לפני שהיא מתחילה. במסגרת העבודה שלנו אנחנו נכנסים לבעלי העסקים באזור מחליפים מספרי טלפון, מחליפים דברים משוחחים ורואים מה קורה. הדבר גרם לירידה הן בכמות אירועי התגובה, והן בכמות אירועי הבריונות והפשיעה באזור הדר. בעלי עסקים פנו אליי ואמרו לי שתחנות סמים נסגרו. זאת בגלל שהשוטרים מסתובבים בשטח, הלקוחות מפחדים לכנס לקנות סמים. בנוסף מסתובבים פרשים אחת לשבוע בהדר בנוסף לצווי חיפוש עם שוטר וכלב לחיפוש סמים. אנחנו תוקפים את הבעיה בכמה מישורים ומכמה זוויות, זה עושה את שלו ויש תוצאות בשטח. אנחנו רואים שיש ירידה גם במכתבי התלונה הן לעירייה והן למשטרה לפחות 40% אירועי תלונות ואני מעריך שבסקר הקרוב שנעשה אנחנו נוכל להגיע לאשר שיש יותר ביטחון של האזרח".

בעניין בעיית המשת"פים באזור הדר אלה שעושים בעיות ביניהם מסביר לוגסי: "אנחנו לא עושים הכללות כשיש משפחות משת"פים בעיתיות אנחנו תוקפים את הבעיה בכל המישורים הן מבחינת המשטרה, העירייה והשב"כ שמשקם אותם. אנחנו מנסים להגיע לסוג של הידברות איתם ומסבירים להם כל מה שהם עושים לא תקין. יש משפחות שגרים ברחוב מסוים משתלטים על חניות ומתנהגים באלימות ולאחרונה נרגע . גם ברחוב קסל היו הרבה בעיות והרבה תלונות ובחודשיים האחרונים אנחנו לא שומעים דבר".

IMG_4559.JPG
גזנאי צילום: סמר עודה
רובע נווה שאנן עליו מפקד קובי גזנאי, מונה ארבעה שוטרים שני שוטרים קהילתיים ושני שוטרים (מפקדי בסיסים) שמפעילים את המתנדבים ויחידת מתנדבים שאוכפים תנועה, מטפלים בעבירות תנועה וכל מה שקורה בנווה שאנן. רובע המאופיין בעבירות וונדליזם, מטרדי רעש ופריצות לדירות.

גזנאי: "רוב הבעיות בקיץ זה וונדליזם, ומטרדי רשע שנוצרים ע"י צעירים משעמום בשעות הלילה. אנחנו מסתובבים בשעות שתיים ושלוש בלילה על מנת למנוע היווצרות מטרדים מסוג זה ולטפל בבעיה אם כבר קרתה. באזור חליסה אנחנו רואים שיש ירידה באירועי ירי בחתונות השנה לא היה אפילו אירוע אחד".

IMG_4560.JPG
חטיב צילום: סמר עודה
רובע כרמל עליו מפקד לביב חטיב, יש שני שוטרים קהילתיים ומפקד בסיס אחד. רובע המאופיין בבעיות תנועה ומחסור חניות ובעית סכסוכי שכנים.

חטיב: "בעיות התנועה והמחסור בחניה סומנה כבעיה לתקיפה. השקענו מאמצים וכוח לפתור את הבעיה הזאת וגם בעיות של סכסוכי שכינים וכאן השיטור הקהילתי בא ע"י ביטוי בתחילת הטיפול אחר כך זה עובר לטיפול חקירתי וזה עובר לבתי משפט אבל בעיות מסוג זה יכולות לגרום לתקיפות התנכלויות ומטרדים יום יומיים. רובע הכרמל מאופיין בהרבה מבלים שמגיעים למקומות הבילוי הרבים הנמצאים בו. בכללי אין בעיות מיוחדות במאפיין זה ואין כמעט אלימות בפאבים ומועדונים ואם קורה ויש קטטה אז יש שימוע וסגירה . באירועי שמחה גדולים שמתקיימים לא מעט בגן האם התחנה נערכת בהתאם עם כוח, תלוי בגודל האירוע".

IMG-20160809-WA0006.jpg
רוחמן
רובע חוף עליו מפקדת נטלי רוחמן, מונה שלושה שוטרים קהילתיים ושלושה שוטרים מפקדי בסיס.

לכל בעיה בקהילה או ברחוב ניתן לפנות לנקודות השיטור ובכל נקודה יש את מספר הטלפון האישי של השוטר הקהילתי. אם מגיעים והנקודה סגורה מתקשרים למש"ק והוא מגיע.

כיום יש 800 מתנדבים היעד לסוף 2016 הוא 1100 מתנדבים


אזולאי: "האינטרס שלנו שיהיו כמה שיותר מתנדבים ושיגיעו כמה שיותר מתנדבים בכל הגילאים מגיל 21-70 מכל המגזרים והמגדרים כי אנחנו רוצים להרחיב את מעגל המתנדבים בתחנת חיפה. כיום יש 800 מתנדבים היעד עד סיום 2016 להגיע ל-1100 מתנדבים (לתנועה, לסיור, לבילוש קלאסי ואבטחה). אנחנו גם מאוד מעוניינים שיהיו כמה שיותר מתנדבים מהקהילה האתיופית ומכאן אנחנו קוראים להם להתגייס, להתנדב ולהשתלב".

IMG_1122.JPG
אזולאי
אזולאי מסבירה: "אנחנו מטפלים באוכלוסיה האתיופית קהילה שעדיין לא משולבת, אנחנו מטפלים בהם באופן יותר יסודי והתחלנו לעשות פעילויות למגזר. אנחנו מראים להם דברים שהם לא יודעים ומכירים ועושים פעילויות לנוער ולהורים ומסייעים קצת יותר לקהילה האתיופית ומאוד רוצים לעבות את המתנדבים גם מהקהילה. בנוסף, אנחנו צריכים גם מתנדבים גם לסיירת הורים".

לראשונה המשטרה מטפלת במה שמפריע לאזרח


"אני חייבת לציין שזו פעם ראשונה שהמשטרה מטפלת במה שמפריע לאזרח. באזור הכרמל מפריע להם יותר חסימות חניה מאשר לפריצות לדירה אז לדוגמה בדרך הים יש חסימות חניה ליד בית הספר בבוקר כשמורידים את הילדים לביה"ס ובצהריים כשאוספים אותם, מה שגורם לפקקים. אז אנחנו כל יום נמצאים שם ומיישמים פעילות של נשק וסע וצוואר בקבוק זה מתרוקן. אנחנו נותנים גם דוחות חניה. באזור הדר יצא הסלוגן "להחזיר את ההדר להדר" במסגרת פעילות זו השוטרים עוברים בין החנויות והסוחרים והתושבים מרגישים יותר ביטחון. הצלחנו למשל לטפל ביצאניות ברחוב ביאליק, ובסחר בריטלין ברחוב יונה. אחרי חודשיים של נוכחות יומית התופעה נעלמה. פשוט עשינו טיפול שורש".

עובדים בשקט ועושים את מה שצריך לעשות


"המטרה שלנו בסופו של דבר היא למנוע את אירועי האלימות ואנחנו עושים הכל על מנת לפגוע במטרה גם ע"י שיתוף פעולה עם נציגים מהעירייה. העירייה התקינה מצלמות מקליטות ע"פ מיפוי אזורים וכל פעם אנחנו מבקשים להוסיף עוד ועוד מצמות לפי אזורים, מצלמות המשדרות און ליין והמוקד מתקשר ישירות למשטרה. יש גם מצלמות עם כריזה ולא פעם אנחנו גם נעזרים במצלמות של בתי עסק ובתים. אנחנו עושים גם פעילות מניעתית בבתי ספר, בגני ילדים, במתנ"סים, בבתי אבות. מסבירים על הפעילות שלנו, ומעבירים הרצאות לילדים על אלימות וסמים ולמבוגרים על מיגון ותפקיד השיטור הקהילתי ותמיד נשמח לשתף פעולה עם כל גוף או מוסד שפונה אלינו. זה הפן היפה שלנו פעילות לקהילה. והכי חשוב שמטרתנו היא להחזיר את אמון הציבור, לעבוד בשקט ולעשות את מה שצריך לעשות", מסכמת אזולאי.

סיפורים מרגשים מיני רבים בהם נתקלים בשיטור הקהילתי:

לוגסי: "לפני שלושה חודשים אישה התכתבה בפייסבוק עם חברתה וכתבה לה שאם לא תגיע עכשיו היא תהרוג את התינוק שלה בן שלושה חודשים. כשהגיעו שוטרי השיטור הקהילתי של רובע הדר מצאו אמא מוזנחת במצב נפשי לא יציב ותינוק על הרצפה הקרה ליד צואה. הבית היה מזוהם והמקרר ריק. הם לקחו את התינוק טיפלו בו עטפו אותו והעבירו אותו ואת האמא לגורמי רווחה הגיעו לטיפול ושיקום ובכך הצליחו להצליח את חיי האם והתינוק".

גזנאי: "יום אחד בבוקר בשעה רבע לשבע בבוקר קיבלנו פנייה ממרכז הקליטה על בחור נעדר מטופל תרופתית פסיכיאטרית. הפעלנו את כל הניידות ובסוף מצאנו אותו על גשר הגיבורים שניה לפני שקפץ אל מותו. במהירות אספנו את המדריך שלו ממרכז הקליטה דובר השפה האמהרית והוא דיבר איתו וגרם לו לרדת מהגשר ולא לממש את האיום שלו".

אורטל שמואלי רכזת הפעילות של השיטור הקהילתי בתחנת חיפה
IMG_4562.JPG

אורטל שמואלי רכזת הפעילות של השיטור הקהילתי בתחנת חיפה

לא ניתן להגיב