ח"כ גפני: עיריית חיפה והעומד בראשה אשמים בזיהום במפרץ חיפה

דיון סוער התקיים הבוקר (ג') בוועדה לביקורת המדינה בנושא זיהום האוויר במפרץ חיפה. ח"כ משה גפני האשים את עיריית חיפה והעומד בראשה בזיהום במפרץ חיפה. עוזרו של ראש עיריית חיפה: "ראש עיר אינו יכול לשלול רישיון עסק, לסגור מפעלים או את בתי הזיקוק – ללא אסמכתאות ברורות של זיהום. זה פופוליזם זול ובורות גמורה".

002-_ועדת_ביקורת_המדינה.JPG

הועדה לביקורת המדינה הבוקר
הוועדה לביקורת המדינה דנה היום פעם נוספת בזיהום האוויר במפרץ חיפה ושוב יצאה ללא בשורות. יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר אמרה בדיון: "נראה שלא רק שהזיהום באזור איננו יורד – אלא דווקא עולה, והמשרד להגנת הסביבה איננו מציג את העובדות לאישורן. יש למנות שר להגנת הסביבה בהקדם, שבנושא זה יהיו כל מעייניו. המשרד נותן תחושה כי כאילו הוא מנסה להסתיר נתונים ולא לשתף די את הציבור".

ח"כ יעל כהן-פארן: "המפרץ הוא הפגוע ביותר סביבתית בארץ, וגורר שורת מחדלים, ובתוכו גם משבר אמון מהציבור לנתוני הממשלה, ואזלת יד מוחלטת של המשרד להגנת הסביבה שלא דורש מהמפעלים המזהמים לשפר את המצב".

ח"כ דב חנין: "מי שאומר היום שהמצב במפרץ משתפר – הוא אותו אחד שאמר לנו בעבר שהמצב מצוין. המשרד להגנת הסביבה איננו יכול להיות המשרד להרגעת הסביבה".

מנהל אזור חיפה במשרד להגנת הסביבה שלמה כץ: "בתקופה האחרונה נסגרו 15 מפעלים מזהמים במפרץ, כניסת הגז הטבעי הורידה משמעותית את הזיהום באזור, ובכל זיהום נפתח תיק חקירה פלילי, ומנהלי מפעלים הועמדו לדין, הורשעו, נענשו וביצעו עבודות-שירות בגין עבירות אלו. כמו כן, נערכות כל העת דגימות-פתע במפעלים, בתי הזיקוק ותחנות-הכוח – כך שהנתונים מדויקים."

סמנכ"לית התעשיות במשרד להגנת הסביבה, שולמית נזר: "יש בעיית זיהום אויר קשה בארץ, אך אין חריגות בזיהום במפרץ חיפה. יש דיסאינפורמציה מוחלטת בנושא, כיוון שהתקן בישראל הוא המחמיר ביותר ביחס למדינות אירופה וארה"ב. כל הנתונים ברורים, נהירים, מפורטים ומפורסמים באתר, עם יכולת השוואה לאורך השנים. אכן, הוסרו שמות הארובות של המפעלים עקב טענה כי מדובר בסוד מסחרי המלמד על תהליך היצור".

ח"כ משה גפני, הפנה אצבע מאשימה כלפי עיריית חיפה: "המשרד להגנת הסביבה שוגה בכך שהוא לוקח אחריות על הזיהום במפרץ חיפה. מי שאשם בבעיה הוא מי שאשר את הצפיפות הזאת של מפעלים והקמתם, אני מאשים את עיריית חיפה וראש העיר והם אלה שצריכים לתת את הדין ולקחת אחריות.

נמרוד שיין, עוזרו של ראש עיריית חיפה השיב: "ראש עיר אינו יכול לשלול רישיון-עסק, לסגור מפעלים או את בתי הזיקוק – ללא אסמכתאות ברורות של זיהום. זה פופוליזם זול ובורות גמורה".

ח"כ יעל גרמן לשעבר ראש עיריית הרצליה השיבה לשיין: "בהחלט יש לראש העיר סמכות לסגור מפעל מזהם, אך אין מדובר בהליך פשוט, ונצרך שיתוף-פעולה הדוק עם המשרד להגנת הסביבה".

חבר מועצת עיריית חיפה, ירון חנן: "בעיית אי אמינות ניטור האוויר במפרץ נמשכת: איגוד ערים חיפה, שאחראי על רוב הניטור ממשיך להיות נגוע במניפלוציות בנתוני הזיהום שכבר הוצגו לועדה. סמנכלית האיגוד שמצויה בניגוד עניינים חריף, שנחקר כעת במשטרה, יצאה לפנסיה וחזרה בדלת האחורית כיועצת "בהתנדבות", בעוד בעלה ממשיך להרוויח בעסקים הפרטיים מאות מיליונים ישירות מבז"ן ועוד מפעלים באזור. אסור לתת היתר פליטה למפעל כאו"ל וגדיב ששייכים לבז"ן. הן כי ההיתר יאפשר להם עוד 7 שנים של זיהום בלתי מוגבל בחלק מהמזהמים והן כי פיצול ההיתרים במתחם בז"ן להיתרים נפרדים, יגדיל את הזיהום הכולל והמצרפי יחסית למצב כיום. בכירים במשרד להגה"ס מפעילים יחס ליברלי גורף כלפי בעלי המפעלים הפרטיים ומתירים להם להמנע משיפוץ והחלפה של מתקנים ישנים ושיכלול הטכנולוגיה שתביא להפחתת הזיהום, בעוד שיח לחברות ממשלתיות מזהמות נוקשה הרבה יותר. בז"ן איבדו שליטה על פליטת מזהמים מסרטנים כמו בנזן ופורמלדהיד ולכן אסור לתת להם היתרי פליטה בלי שיבצעו מה שצריך. זה מה שהבטיח בפומבי אבי גבאי וזה מה שצריך לקיים מחליפו".

תמונה_1.JPG

משתתפי הדיון בועדה לביקורת המדינה

לא ניתן להגיב