באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...

הכירו את "הטרמינל" – מתחם ההופעות החדש והגדול ביותר בצפון

בנוכחות חלק ממאות האנשים שעבדו מסביב לשעון בחודשים האחרונים...

חיפה: פגיעה בקו מים ראשי • צפו

(חי פה) פגיעה של קבלן קידוחים בקו מים ראשי,...

״לא יכול להיות שאנחנו גרים בתנאים כאלה״ • השכונה בחיפה שהפכה לאתר בנייה

גבעת זמר בחיפה שכונת גבעת זמר נחשבת ייחודית בחיפה, כיון...
באנר גורדון 230524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

המינים הפולשים לים בחיפה ובעולם

בעיות פלישה של בעלי חיים, צמחים והביטאטים תת ימיים...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

יונה יהב עם 36.3% מקולות החיפאים • ניפגש ב-10/3/24 לסיבוב שני ◄ צפו

יונה יהב סיים את אמש (ג' 27/2/23) את יום הבחירות בחיפה, עם 36.3% מקולות הבוחרים ויתמודד בסיבוב השני מול דוד עציוני, שזכה ב-21.9% מהקולות.

נסיונו של יונה יהב כראש העיר של חיפה במשך 15 שנים ולאורך 3 קדנציות רצופות (מ-2003 עד 2018), עמד, כך נראה, לזכותו בבחירות אמש (ד' 27/2/24), כשהחיפאים העניקו לו 36.3% מקולותיהם ובכך זיכו אותו בתמיכה הגבוהה ביותר מבין המתמודדים הרבים – 12 במספר, שהתחרו על תפקיד ראש העיר חיפה.

מיד אחריו דוד עציוני, עם 21.9% מקולות החיפאים. שני המתמודדים אמנם זכו לתמיכה הגבוהה בקרב החיפאים, אך איש מהם לא הגיע ל-40% מהקולות, המינימום הנדרש להכרעה, אי לכך יתמודדו בסיבוב השני זה מול זה.

יונה יהב הבוקר (ד' 28/2/24) לאחר תוצאות הסיבוב הראשון בבחירות • צפו

(צילום: מטה יונה יהב)

קשה לשכוח את התבוסה שנחל יהב בבחירות הקודמות ב-2018, לאחר 3 קדנציות רצופות בניהול העיר, הודח בניצחון מוחץ של קליש רותם, שגרפה 56% מהקולות (מול 37% ליהב).

לאחר שבבחירות הקודמות ב-2018, התנהל נגד יהב קמפיין אגרסיבי למדי שקרא להחליפו, נראה שלאחר הקדנציה של קליש רותם, שכגודל התקווה שעוררה בתחילתה, כך גם אכזבה ככל שנמשכה, התעוררו בחיפאים געגועים ליונה יהב, והם הצביעו ברגליים כשהגיעו להצביע עבור חזרתו של ראש העיר המוכר והוותיק.

ההנחה של המצביעים ב-2018, לפיה החדש הוא בהכרח טוב יותר, הוכיחה את עצמה כמוטעית במקרה הזה, והחיפאים הבינו שהפעם הם אינם מעוניינים לקחת שוב את הסיכון.

גם אז, ב-2018, היה ברור שמבחינת יהב עדיין לא נאמרה המילה האחרונה, אך לקראת הבחירות הנוכחיות, כשהחלו מתמודדים להודיע על הצטרפותם למרוץ, התמהמה יהב ופיזר מסרים מעורפלים באשר לכוונתו להתמודד על קדנציה רביעית, אך כשזו הגיעה, מיד היה ברור שאחרי הקדנציה של קליש רותם, אותה הגדירו רבים כ"מאכזבת" בלשון המעטה, יהיה יהב בין המתמודדים הבולטים.

יש לציין כי ריבוי הטוענים לתפקיד ראש העיר בבחירות הללו, הביאו לפיזור קולות הבוחרים והקשה על ההכרעה, דבר שייפתר בסיבוב השני והמכריע.


לראשונה נבחר יונה יהב לתפקיד ראש עיריית חיפה בשנת 2003, מטעם מפלגת שינוי ומפלגת הירוקים בחיפה. בשנת 2008 נבחר לכהונה שנייה ובשנת 2013 נבחר בפעם השלישית ברציפות לראשות העיר.

ההפסד של יהב ב-2018 הגיע, כזכור, כשגברה עליו המועמדת חסרת הניסיון אז – ד"ר עינת קליש רותם. הוא סיים את תפקידו ב-19 בנובמבר 2018 ואמנם נבחר כחבר מועצת העיר, אך החליט לפרוש כחודשיים לאחר מכן.

עם כל הביקורת שהופנתה כלפי יהב סביב תקופת הבחירות ב-2018, ועל אף שרבים מתושבי חיפה היו להוטים להחליפו, נראה שבשחמש השנים של קליש רותם זכו לשיעור חשוב כשהבינו שלא כל "חדש" הוא בהכרח טוב יותר…

בתקופתו של יהב נבנו אלפי יחידות דיור, הוקמה ונבנתה שכונה חדשה "נאות פרס" והחלה בנייתה של שכונת "רמות זמר" ואושרה תוכנית מתאר חדשה לעיר. יהב יזם והקים את "קמפוס הנמל". בנוסף שיפץ, פיתח קידם את העיר התחתית, כולל חידוש כיכר פריז ובנייה חדשה למגורים, בתי קפה ומסעדות.

מנהרות הכרמל הוקמו בעת כהונתו, שאת ביצוען יזם וקידם ראש העיר הקודם, עמרם מצנע. נבנו מספר כבישים מרכזיים, בהם כביש נחל הגיבורים, כביש עוקף קריות ושודרגו בעיר מאות קילומטרים של כבישים שכונתיים. בתקופתו של יהב, החלה לפעול המטרונית ברחבי העיר והחל פרויקט הקמת "מרכזית המפרץ", שנחנך בתקופה של קליש. בנוסף לפרויקט הרכבלית שגם כן נחנך בתקופה של קליש.

יהב היה מיוזמי "קאר טו גו" שחלק מהתושבים אהבו והסתייעו להם וחלק לא אהבו בטענה שגוזל להם מקומות חניה. הפרויקט נעצר ובוטל מייד עם תחילת תקופת כהונתה של קליש, החלטה שהרגיזה הרבה מהתושבים שראו בו כפרויקט מוצלח.

עוד נבנו בתקופתו של יהב מנהרות תשתית רב מערכתיות בעיר התחתית ובשכונת הדר. שנועדו להיות פתרון יעיל ומתקדם להעברת תשתיות באזורים צפופים והן משמשות כיום להעברת כמות גדולה של תשתיות תת-קרקעיות. המנהרות מאפשרות כניסה לצורך בקרה וטיפול ללא צורך לחפור בכביש ולהפריע לתנועה. המנהרות כוללות תשתיות חשמל, תאורה, בזק, הוט, חברות תקשורת, מים, ביוב וניקוז, בקרת רמזורים, תשתיות רכבת קלה ועוד.

בתקופה של יהב נבנה והוקם מתחם "סקייט פארק" המיועד לגולשי סקייט-בורד, רולר בליידס וכיו"ב, בשכונות רבות ברחבי העיר הוצבו מתקני כושר ציבוריים כדי לעודד פעילות גופנית באוויר הפתוח. בתקופתו גם שופץ היכל הספורט ברוממה, והותאם לתקנים הבינלאומיים, המאפשרים אירוח אליפויות כדורסל בינלאומיות, והוקם גם אצטדיון סמי עופר בחיפה. יהב קידם אירועי ספורט קהילתיים בחיפה, ביניהם מרוץ המדרגות, "מרוץ חיפה", תחרות "האיש החזק" ועוד.

יהב נמצא אומנם בעשור ה-8 לחייו, אך רבים מהחיפאים רואים בו כעת המושיע שיכול להציל את חיפה, במיוחד לאחר חמש שנים בהובלת קליש רותם, שאצל חלקם עוררו לא פעם אי שביעות רצון…

נראה שניסיונו ועשייתו ב-15 השנים בהן ניהל את העיר, נותרו לזכותו ורבים נמלחו בדעתם ובחרו לתת בו שוב את אמונם, מתוך אמונה ותקווה כי בקדנציה הקרובה ייתן וישקיע את כל כישוריו ויכולותיו להחזיר את העיר חיפה לימיה היפים, כפי שהיתה בימי שלטונו ואף יותר מכך ויחזיר אותה למקום מרכזי על המפה.

יהב נולד וגדל בחיפה, למד בבית הספר היסודי ליאו-בק ובתיכון חוגים. בצבא שירת במשטרה הצבאית וסיים בדרגת סגן-אלוף. למד משפטים באוניברסיטה העברית ושימש כיו"ר התאחדות הסטודנטים בישראל. יהב נבחר וכיהן בתפקידים בכירים ורבים ואף נבחר לחבר כנסת בכנסת ה-14 בין השנים 1996–1999 ושימש חבר בוועדות רבות.

יהב נשוי לפרופ' רבקה יהב ולהם בן מנשואיה הקודמים שאומץ רשמית ע"י יהב, ושתי בנות משותפות.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

14 תגובות

 1. יונה יהב טועה אין לו מצב כאילו אין לו סיכוי אפילו לנצח כולם חושבים שהוא ינצח אבל הוא טועה ממש מה שהוא המצב של חיפה הולך ומחמיר הצעירים ברחו העסקים לא עובדים המצב של חיפה הולך ומחמיר חייבים לעשות משהו

 2. "יהב צריך לנהל מו"מ עם עציוני להתחלף ברוטציה על ראשות העיר ב-2027 למשך שנתיים עד הבחירות ב-2029
  ככה הוא יצבור עוד נסיון. יהב כבר יהיה בן 84 ויוכל לפרוש בצורה מכובדת (לא שגיל 81 זה לא…)
  ככה תחסכו לנו את הסיבוב השני המיותר
  ותחסכו לעצמכם את סחטנות המפלגות המגזריות כדי להצביע לכם."
  ציטוט של אייל, מסכימה איתו, למי שיש דיבור עם עציוני שישכנע אותו להיות סגן של יונה.
  ואת יונה שיסכים לכך אם איכפת לו מהעיר.
  כי בסיבוב השני יונה ינצח,
  כמו כן בשביל להיות ראש עיר צריך נסיון וללמוד את הפוליטיקה , לא מספיק כישורים של עריכת דין או אדריכלות.

 3. לכל מי שלא מפנים: עיקר הבעיה לא מי יהיה ראש העיר.
  הבעיה בשיטת הקואליציה המגזרית שמכשילה כל ראש עיר בחיפה.
  הבעיה בועד עירייה דורסני שמאיים נגד ראש העיר ולא מאפשר לייעל את העירייה.

 4. לכל חבריי, מכריי וידידיי היקרים באשר הם, בשמי ובשמכם אני מאחל ליונה יהב חברי היקר להצליח בבחירות לראשות העיר בסיבוב השני, משום שמגיע לכולנו לקבל ראש עיר בעל עבר, וידע מקצועי בניהולה של עירנו חיפה, ומבלי שנקבל על כולנו מנהיגות שכמות הבטחות השווא ועם כל אותם ההסכמים הבלתי מובנים עם גורמים שעשויים לפגוע בהתפתחותה של עירנו חיפה לעד !
  כיודוע לכולנו שדוד עציוני הוכיח לכולנו עד כמה היא חולנית היא דרכו לשם קבלת ראשות בעזרתם של מצביעים שאינם מסוגלים להבין עד כמה מסוכנת דרכו, ועד כמה חוסר האמון כלפיו מטעמם של רבים מתושבי חיפה, מבוגרים וצעירים כאחד !
  דעתי כדעתם של כולם וכה רהים שאסור לנו לתת בידיו של דוד עציוני להצליח בסיבוב השני !

 5. עשינו הכול שיהב לא יבחר לכן בחרנו בקליש שנכשלה, עדיין לא חושב שיהב צריך לחזור לראשות העירייה, סיבות רבות ומגוונות

 6. עשינו הכול שיהב לא יבחר לכן בחרנו בקליש שנכשלה, עדיין לא חושב שיהב צריך לחזור לראשות העירייה, סיבות רבות ומגוונות

 7. יהב בנה את המנהרות. הטיילת.

  גן האכט. תכנון הנמל החדש. ושדה תעופה יותר גדול עם כבישים חדשים שיעברו באיזור חוף שמן.

  את העיר התחתית שפעם אף אחד לא היה מתקרב לשם.

  ועוד הרבה פרוייקטים. יהב הוא חיפה וחיפה היא יהב.

  אפילו השתתף בלהעיף את הזיהום והמתקנים המסוכנים ממפרץ חיפה.

  קליש לא עשתה בזמן הקצר שלה כלום חוץ מפאדיחות ופרוייקטים שבכלל לא התחילו

 8. רבקה אלמנת מלחמה ואחר התחתנה עם יונה אשר אימץ את אורן יתום מלוחם בצה״ל כבן ורואה ב אורן. בן אשר אורן נאמן ליונה כבן.

 9. יהב צריך לנהל מו"מ עם עציוני להתחלף ברוטציה על ראשות העיר ב-2027 למשך שנתיים עד הבחירות ב-2029
  ככה הוא יצבור עוד נסיון. יהב כבר יהיה בן 84 ויוכל לפרוש בצורה מכובדת (לא שגיל 81 זה לא…)
  ככה תחסכו לנו את הסיבוב השני המיותר
  ותחסכו לעצמכם את סחטנות המפלגות המגזריות כדי להצביע לכם

 10. יונה יהב צריך לחבור לעו"ד עציוני ולתת לו להיות ראש עיר כעבור שנתיים, לאחר שעציוני ילמד ממנו כיצד לנהל עיר. זו תהיה תרומתו הטובה לחיפה, כמו שיעשה חולדאי עם סגנו אסף זמיר.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

סוכריות גומי במילוי בטעם תות שדה של חברת אקולאב – קריאה להחזרה

חברת אקולאב ע.מ 309938322 קוראת להחזרת מוצר: סוכריות גומי במילוי בטעם תות שדה. בעקבות פעולת פיקוח שביצע שירות המזון מחוז מרכז נמצא כי המוצרים...

הברק הירוק חזר: ברק בכר חתם לשנתיים בחיפה!

מאמן מכבי חיפה לשעבר ברק בכר חתם ביום רביעי, 29/5/2024 רישמית כמאמן הקבוצה לשנתיים הבאות הקרובות, זאת לאחר שסיכם עם נשיא המועדון, יעקב (יענקל'ה)...

אביהו האן נבחר ליו"ר איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה

מועצת איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה, אישרה בישיבתה ביום רביעי 29/5/24 את מינויו של סגן ומ"מ ראש עיריית חיפה, אביהו האן, ליו"ר...

מעשן יקר – אם לא תמות מסרטן יש לך סיכוי טוב להפוך לאימפוטנט. אז אולי פשוט עדיף להיגמל?

מסר פסימי רמב"ם לרגל היום הבינ"ל להימנעות מעישון שחל ביום שישי 31/5/24 ד"ר יניב דותן, מנהל מכון הריאות של רמב"ם והמומחה מספר אחד שלנו לנזקי...

לראשונה • מעסיקים יורשו להעסיק בני נוער עד השעה 1:00

החל מהשעה 23:00 הם יחויבו להחזירם לביתם (חי פה) - ועדת העבודה והרווחה אישרה בשבוע שעבר (19-23/5/24) לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק שמאפשרת העסקת בני...