גנבת מכוניות: עלייה של 125% בגנבות כלי רכב

פריצה לרכב | אילוסטרציה - shutterstock

מתחילת 2022 הוגשו 48 כתבי אישום במחוז חוף

בעקבות העלייה בנתוני גניבת הרכבים, משטרת ישראל מנהלת אכיפה אינטנסיבית, תוך הפעלת כוחות גלויים וסמויים של מגוון יחידות משטרה, ובכלל זה מקיימת מבצעי אכיפה תוך מיקוד בגניבת כלי רכב.

מחסור חמור בחלקי חילוף

מנתוני מחקר אותו ערכה ופרסמה חברת 'איתוראן' בנושא גניבות רכב, ברבעון הראשון של שנת 2022, על פי מדגם ארצי של כ-650,000 כלי רכב, עולה כי השפעות הקורונה על מחסור חמור בחלקי חילוף לרכבים גרמו לעלייה של 125% בגניבות רכב לעומת הרבעון הראשון של שנת 2021

ג'יפים וג'יפונים בראש הרשימה

עוד עולה כי ברבעון הראשון של 2022 עמדו בראש רשימת הרכבים הגנובים ג'יפים וג'יפונים, שהיוו 45% מכלל הגניבות, 27% רכבים פרטיים, 14% אופנועים, 9% רכבים מסחריים, 3% משאיות ו-2% כלי ציוד מכני הנדסי. כאשר 49% מכלל אירועי הגניבות היו רכבים מהשנים 2019-2022 הנחשבים בעלי ערך גבוה.

בפילוח הגניבות לפי אזורים, עולה כי גוש דן מובילה בטבלת הגניבות בישראל עם 34% מכלל אירועי הגניבה, אזור השרון עם 30%, אזור הדרום עם 13%, אזור השפלה עם 7%, ירושלים עם 7%, אזור הצפון עם 8% ויו"ש עם 1%.

פריצה לרכב | אילוסטרציה - shutterstock
פריצה לרכב | אילוסטרציה – shutterstock

מהמשטרה נמסר לחי פה:

"לאחרונה, בעקבות פעילות אינטנסיבית, תפסו ומנעו שוטרי מחוז חוף מספר רב של גניבות כלי רכב, ולראיה, מתחילת שנת 2022 הוגשו 48 כתבי אישום בגין עבירה של גניבת כלי רכב, לעומת 26 בשנת 2021".

עוד נמסר ממשטרת ישראל ומהמשרד לביטחון פנים:

"משטרת ישראל מנגישה לציבור הרחב את מאגרי המידע אודות נתוני הפשיעה. משטרת ישראל רואה חשיבות רבה בשקיפות ומתן מידע אמין ומדויק לציבור ופועלת בימים אלו להנגיש נתונים נוספים לציבור הרחב. במסגרת הנגשת שירותי משטרה לאזרח, תאפשר משטרת ישראל לאזרחים לצפות באתר data.gov.il בנתונים אודות מס' תיקי החקירה הפליליים בהם יש חשד לביצוע עבירה פלילית וכוללים את נתוני השנה הנוכחית ואת נתוני 5 שנים האחרונות.

הפרויקט שהינו חלק מיישום החלטת הממשלה (1933) נועד להקל על האזרחים, להנגיש את נתוני המשטרה, ולאפשר לאזרח לצפות בדו"ח בכל זמן נתון.

פילוח הנתונים כוללים הפרטים הבאים:

א. המחוז המשטרתי בו בוצעה העבירה.
ב. המרחב המשטרתי בו בוצעה העבירה.
ג. התחנה המשטרתית בה בוצעה העבירה.
ד. שם ישוב בו בוצעה העבירה.
ה. קוד אזור סטטיסטי בו בוצעה העבירה.
ו. שנה ורבעון בו בוצעה העבירה.
ז. קבוצה סטטיסטית (הקבצה גסה של העבירות).
ח. סוג סטטיסטי(הקבצה עדינה יותר המכילה כמה מאות של קבוצות עבירה).
ט. כמות תיקים.

התהליך עצמו קל ופשוט על מנת לצפות בדו"ח יידרש הפונה להיכנס לאתר מאגרי המידע הממשלתיים ושם לבחור "מאגר התיקים פלילים" ושם יוכל לצפות בנתונים שיעודכנו מידי רבעון.

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. עמרי אמר/ה

    אין נתונים בכתבה ממחוז חיפה
    האם זה מכוון כדי להסתיר??
    ציטוט מהכתבה ולאן נעלם לו מחוז חיפה??
    בפילוח הגניבות לפי אזורים, עולה כי גוש דן מובילה בטבלת הגניבות בישראל עם 34% מכלל אירועי הגניבה, אזור השרון עם 30%, אזור הדרום עם 13%, אזור השפלה עם 7%, ירושלים עם 7%, אזור הצפון עם 8% ויו"ש עם 1%.

הגיבו כאן לכתבה