על נטישת קליש את הוועידה, סוגיית הפליטים מאוקראינה וצמיחה כלכלית של חיפה • ליברמן, גולן-שטיינברג וח"כ יעל רון בן משה • צפו

שר האוצר אביגדור ליברמן (צילום: סמר עודה כרתינג'י)

היום (ג' 22/3/22) בוועידת אשכול הרשיות האזוריות – אביגדור ליברמן שר האוצר, שרית גולן שטיינברג וחה"כ יעל רון בן משה מכחול לבן

שרית גולן שטיינברג, יו"ר איגוד ערים במפרץ חיפה וחברת מועצת העיר על בוועידת אזוריות המפרץ: "אנחנו מארחים היום המון שרי ממשלה, המון ראשי רשויות מקומיות, גופי מסחר, גופי תחבורה גופי סביבה כדי לדון בנושא הכי חשוב שייקבע את עתיד חיפה וזה התוכנית להבראת מפרץ חיפה וסגירת התעשייה הפטרוכימית. זו החלטה שעבדנו עליה במשך שנים רבות כשהצלחנו להפסיק את הממשלה לדבר על הרחבת בז"ן ולהתחיל לדבר על סגירת בז"ן והתעשייה הפטרוכימית".

עו"ד שרית גולן שטיינברג יו"ר איגוד ערים במפרץ חיפה וחברת מועצת העיר • צפו


"הרשויות צריכות לפעול כגוף אחד"

עוד אמרה גולן שטיינברג: "היום הוא בעצם המשך אותן בשורות של החלטת מפרץ חיפה. צריך לשים לב שיש לנו מספר חסמים ומוקשים באותה החלטה שאנחנו צריכים להתעקש ולהילחם עליהם, לעבוד בשיתוף פעולה עם משרדי הממשלה כדי לשכנע אותם אחרת ככל שאנחנו כרשויות נפעל כגוף אחד אז אנחנו נצליח".

"סיכמנו שנשתף פעולה"

"מהרגע הראשון שהאשכול הוקם מונה לתפקיד המנכ"ל אהרון אזולאי, ונפגשתי איתו באיגוד ערים – הוא מאחד 16 רשויות ואנחנו באיגוד מאחדים 12 רשויות חופפות וסיכמנו שאנחנו משתפים פעולה ביחד כי רק אגרוף אחד יביא את זה שהממשלה תפעל בצד שלנו. לשמחתי היום אנחנו רואים את הבשורות של השרים שעולים אחד אחרי השני. העובדה שאחים חג'אג' החליטו לקנות את החלק של בז"ן וזו חברה שמתמחה בנדל"ן מסמנת לנו איזשהו כיוון חיובי בממשלה שתמיר את השטחים האלה לשטחי מסחר, נדל"ן ומלונאות ולזנוח את התעשייה הפטרוכימית".

עיריית טירת כרמל – רחב

"ראש העיר ברחה אחרי הנאום שלה"

"עצוב לי שראש העיר בחרה לנצל את המומנטום של היום הזה בנאום משתלח כאילו היתה חברת אופוזיציה. היא שוכחת שהיא כבר לא חברת אופוזיציה אלא ראש עיר. מה שהציבור מצפה ממנה לשמוע זה לא שהיא מאיימת על שרים שיימחקו פוליטית, אלא לשמוע איך תביא את ירושלים פה כמו שעשינו היום בוועידה ואיך היא תדאג למקבלי ההחלטות לזרז את התהליכים למען תושבי מפרץ חיפה. זה לא קרה, היא ברחה מיד אחרי הנאום. למרבה המזל יחד איתי נמצאים ראשי רשויות וחברי מועצת עיר נוספים מחיפה, שפועלים למען מטרופולין מפרץ חיפה".

ח"כ יעל רון בן משה: "האוכלוסייה תכפיל את עצמה, צריך להצמיח את האזור"

ח"כ יעל רון בן משה יו"ר הוועדה לפניות הציבור ומזכל"ית מפלגת כחול לבן:
"בראש הדברים מבחינתי עומד הנושא של פיתוח כלכלי. ההערכות היא בשנת 2048 שנת ה-100 של ישראל יחיו במדינה 16 מיליון אזרחים. אני לא בטוחה אם אנחנו מבינים את המשמעות של המספר הזה. אם אנחנו כמדינה לא נפעל לפיזור האוכלוסייה ופיזור דימוגרפי אנחנו נמצא כ-12 מיליון איש שחיים בין חדרה לגדרה, שזה מצב בלתי אפשרי שיביא לקריסה מוחלטת של המערכות. כל מה שאנחנו חווים כיום כמו משבר הדיור הוא כאין וכאפס ממה שיהיה פה משנת 2030 והלאה ולכן אנחנו צריכים פעולות עכשיו, בכך שמחוז חיפה יתחזק ומחוז צפון ובהקבלה הנגב והדרום כך שבאזור הגליל יגורו 4 מיליון אזרחים ואזור חיפה והקריות יצטרך להכפיל את גודלו. אז נוכל להצליח למתן את תנועות השוק החופשי".

ח"כ יעל רון בן משה יו"ר הוועדה לפניות הציבור, מזכ"לית מפלגת כחול לבן • צפו


"חיפה מועמדת טבעית להיות מרכז כלכלי משמעותי"

"אנחנו קצת במנטליות של מדינה קטנה ובישראל כיום יש 9 מיליון אזרחים עם מרכז כלכלי אחד ועוד ניצנים של מרכזים כלכליים, בבאר שבע, בירושלים וקצת בחיפה. אבל אם אנחנו נקרא את הכפלת האוכלוסיה אנחנו חייבים מרכזים כלכליים נוספים לא עוד לדבר על חיבור הפריפריה למרכז אלא לייצר מרכזים נוספים. אני חושבת שחיפה מועמדת טבעית להיות מרכז כלכלי משמעותי. כשאנחנו מדברים על פיתוח כלכלי אנחנו מדברים על תעשיה, אנחנו מדברים על תיירות ועל חקלאות וכל התשתיות הנוספות שתומכות בפיתוח כלכלי מאקדמיה ועד בתי חולים. להכל יש ניצנים באזור אבל זה לא מספיק, אנחנו חייבים להקים אוניברסיטה נוספת בגליל אני יודעת שיש חששות מזה גם במוסדות האקדמאיים בחיפה ובמרכז. אין לנו ברירה אנחנו רוצים שהבנים והבנות שלנו ילמדו במוסדות מהשורה הראשונה ורוצים למשוך קהל צעיר גם מת"א וגם מגוש דן ויש לנו מה להציע. אי אפשר להתייחס לפיתוח כלכלי בלי להתייחס לתחבורה ונגישות. האזור כבר בקריסה תחבורתית אין הגדרה אחרת. הנסיעה ברכבת מזכירה רכבות בהודו ומקומות שאנחנו לא רוצים להדמות להם. תחבורה זה תשתית קריטית לפיתוח כלכלי".

ליברמן: "כל עוד התותחים רועמים – אנחנו חייבים לקבל את כולם"

בנושא הפליטים מאוקראינה שמגיעים לישראל אמר ליברמן: "כל עוד התותחים רועמים חייבים לקבל את כולם. כשהלחימה תיפסק, באותו רגע יפסק גם כל נושא הפליטים. אין לנו ברירה, כבני אדם, כאנשים עם ערכים יהודיים, אנחנו לא יכולים להגיד למישהו שחייו בסכנה 'אנחנו לא יכולים לעזור לך'.

שר האוצר אביגדור ליברמן על סוגיית הפליטים • צפו


תמריצים על אישורי בנייה

ליברמן דיבר על תוכנית שוק הנדל"ן, במסגרתה המדינה תקבע את מחיר המקסימום של הקרקע על התמריצים לרשויות. ככל שיאשרו היתרי בנייה יתקבלו תמריצים משמעותיים. הסביר מדוע לא מורידים את מחיר הדירות לדבריו אם מורידים את המחירים אדם שמצבו הכלכלי טוב יכול להרשות לעצמו לקנות 10 דירות ומי שאין ביכולתו יישאר חסר דיור. לכן הזכות הראשונית לרכישת דירה היא לחסרי דיור ומס הרכישה על דירה שניה ושלישית יישאר 8% ומעל דירה 3 להקפיץ ב-12%.

ליברמן על מחירי הדיור • צפו


"אחד הדברים שמעכבים את הבנייה בישראל זה הקבלן, שזוכה במגרש ומיד מתחיל לבקש שינויים ותוספות וכו'", אמר ליברמן. "צריך שיינתן היתר בניה כשבמכרז ישנו סעיף בו כתוב שאין לקבלן שום זכות לדרוש שינויים, כי תהליך הוצאת היתר הבנייה במדינה ארוך יותר מבכל מדינה אחרת".

הגיבו כאן לכתבה