הידברות ישראלית – פלסטינאית בדלית על כרמל

ביום ה’, 10/03/2016, לקחתי חלק במפגש הידברות בין פלסטינים מטעם הרשות הפלסטינית לבין קבוצת ישראלים מטעם עצמם. המפגש נערך באירוח ובחסות דרוזים בדלית אל כרמל

09_-_נציגים_מהמשלחת.jpg

מבוא


עובדתית, מדינת ישראל שולטת בחייהם של מיליוני פלסטינאים. המצוקה ההומניטארית של תושבי הרצועה ואיו”ש היא קשה בכל מימד אפשרי. השאלה מי גרם או אחראי למצוקה היא מעניינת וחשובה אך אינה רלוונטית בשלב זה לצורך הטיפול במצוקה.
המצוקה מונחת על סף דלתנו, רק עניין של זמן שהמצוקה תתפוצץ בחיינו בקול גדול.
המציאות מלמדת כי לכל מי שחושב שניתן לשלוט בעם אחר עד קץ הדורות, אין עניין להגיע להסדר עם אותו עם. מסתבר, כי בישראל ישנם חוגים רחבים מאד, החושבים ובטוחים כי ניתן לשלוט בפלסטינאים עד קץ הדורות.

ההיסטוריה מלמדת כי לא ניתן לשלוט בעם אחר לאורך זמן.

האולם_בו_התקיים_המפגש.jpg

מפגש ההידברות


ביום חמישי האחרון לקחתי חלק במפגש הידברות בין פלסטינים מטעם הרשות הפלסטינית לבין קבוצת ישראלים מטעם עצמם.

דגלי_ישראל_ופלסטין.jpgהמפגש נערך באירוח ובחסות דרוזים בדלית אל כרמל. תמונות מהמפגש פרסמתי בנפרד.
זהו המפגש השלישי עם פלסטינאים שבו אני משתתף.
במסמך זה אתמקד בתיאור העובדתי של המפגש ולא אביע עמדה ערכית.
המארחים הדרוזים ניהלו את המפגש ברצינות, יעילות ובכבוד רב לכל הצדדים. הדרוזים התייחסו למפגש בחשיבות רבה, זאת ניתן ללמוד מרמתם הבכירה של אנשי הציבור הדרוזים שנכחו במפגש. המשלחת הדרוזית כללה אנשי דת מהשורה הראשונה, חברי כנסת דרוזים לשעבר, ראש מועצת דלית אל כרמל, אקדמאים דרוזים ונכבדים אחרים. בראש המארגנים עמד חכ”ל זידאן עטשה. אני מודה מקרב לבי לדרוזים שארגנו את המפגש החשוב ועל כך שהזמינו אותי לקחת בו חלק – יבורכו על כך.

תקשורת


במפגש נכחו כתבים וצלמים של אמצעי התקשורת הערביים. למרבה הצער שום נציג של התקשורת הישראלית – יהודית לא נכח במקום, למעט, כמובן, נציג מערכת חי פה – חדשות חיפה.
המפגש כולו צולם והוקלט.

המשלחת הפלסטינית


המשלחת הפלסטינית היא חלק מהוועדה הפלסטינית לאינטראקציה עם החברה הישראלית מדובר בגוף רשמי מטעם הרשות הפלסטינית. כל חברי המשלחת הפלסטינית הם ברמה אישית גבוהה, לחלקם תארים אקדמאים מתקדמים וחלקם הגדול דובר אנגלית ועברית רהוטה. כול חברי המשלחת היו לבושים לפי “כללי הטקס” וגילו חביבות רבה. דיפלומטים אמיתיים.
המשלחת הפלסטינית מחפשת ומוכנה להיפגש עם כמה שיותר ישראלים. הם מאמינים שמפגשי ההידברות בינם לבין הישראלים יעזרו בסופו של יום להגיע להסכם מדיני עם ישראל.
המשלחת הפלסטינית מגובשת מאד וכל פרט בקבוצה יודע מה נדרש ממנו.

האולם_בו_התקיים_המפגש.jpg

המשלחת הישראלית


המשלחת הישראלית הייתה מורכבת מקבוצת חברים שניתן לכנותם כימניים ובראשם הגב’ רות קרייתי. לקבוצה צורף ד”ר קידר. אני הצטרפתי למשלחת הישראלית בהזמנתם של הדרוזים ובהסכמתה של הגב’ קרייתי. אני לא ימני ולא שמאלני, אני מתון ומאופק, מגדיר עצמי כפטריוט מעשי ומציאותי שחושב שניתן להגיע, בהידברות, להסדר כלשהו עם הפלסטינאים.
פרט לד”ר קידר ורות קרייתי אינני יודע מהי השכלתם של חברי המשלחת הישראלית, ומה ניסיונם במפגשים עם פלסטינאים.

מהלך הפגישה


הפגישה גלשה מהר מאד לפינג פונג של הורדת ידיים וויכוח סרק על עובדות היסטוריות. לעתים המפגש גלש עמוק במדרון והניב ביטויים וולגריים ונטולי נימוס בסיסי. כך למשל, אחד מחברי המשלחת הישראלית התבטא כלפי הפלסטינאים כ”… בועלי כבשים וגמלים …”.

סיכום והסכמות


המפגש הסתיים ללא הסכמה מהותית כלשהי. היו הסכמות משותפות כלפי האירוח והמארחים ועל הרצון להמשיך ולהיפגש.
ההישג של הפלסטינאים נובע מעצם המפגש. כאמור לעיל, יש להם עניין להיפגש עם מה שיותר ישראלים.
ההישג של הישראלים מתבטא בעובדה שהמשלחת הישראלית יכולה לחזור לקהל היעד שלהם באמירה “הראינו להם”.

תובנות

הידברות_-_סמל_המפגש.jpgלהלן התובנות אליהם הגעתי מהניסיון שלי במפגשים מהסוג הזה:
המשלחת הישראלית הגיע לפגישה מתוך מטרה להראות וללמד את הפלסטינאים פרק בהיסטוריה וללא כל כוונה ורצון לדון בהסדר כלשהו אתם. חבל.
ניתן להניח כי המפגשים האלה לא יניבו הסכם שלום, אבל הם כן יכולים להוליד הבנות, פתרונות והסדרים אד הוק.
המפגשים גולשים מהר מאד למאבק על עמדות/אמירות/הכרזות ולא דיון על אינטרסים. לדעתי, הוויכוח על העובדות ההיסטוריות תוקע כל דיון. שני הצדדים צריכים לקחת אחריות על המצב ולנסות לפתור בעיות אד הוק ולהוריד מתח בין הצדדים.
למרות הכול אין להתייאש ויש להמשיך במפגשי ההידברות.

בברכה
חיים נתיב, עו”ד

דו קיום בחיפה

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.