שמשון עידו: "עשי מצווה ושחררי את תושבי חיפה מניהולך הכושל"

הקרב על תקציב עיריית חיפה

השבוע התבשרנו כי עיריית חיפה , כמו גם עיריות אחרות, קיבלה ארכה להעברת התקציב עד ל-30 במרץ 2022.לקליש נותרו 9 שבועות להעברת התקציב. שמשון עידו, חבר אופוזיציה מהליכוד, משתתף במשך מספר חודשים בישיבות מתישות במועצת העיר, בהן מנסה קליש להעביר את התקציב, ללא הצלחה. שמשון כתב מכתב חריף לקליש ולאחר מכן התפנה לראיון מיוחד על המצב, בו הוא יורה לכיוון אחד בלבד – קליש.


שמשון עידו, חבר מועצת העיר מהליכוד, בראיון לחי פה, בו הוא מתייחס למכתב ששלח לראש העיר ד"ר עינת קליש.


חבר מועצת העיר שמשון עידו שיגר לראש העיר עינת קליש רותם מכתב תגובה למכתב אותו הוציאה בנושא תקציב העירייה.

את מכתבו פותח עידו כך: "בוש אני לקרוא את מכתבך ומביע שאט נפש מאופן כתיבתו ועריכתו, לבטח כלפי מי שכתב מכתב זה ועוד יותר ממי שחתם עליו. מכתב זה מחזק את דברי שנאמרו: "אנא עשי מצווה ושחררי את תושבי העיר, עובדי העירייה וחברי מועצת העיר מניהולך הכושל".

"כל יום נוסף מביא לעוד השלכות הרות אסון"

"לא יעלה על הדעת, ממשיך עידו, "כי לאחר שלוש שנות כהונה, עדיין אינך מבינה מה תפקיד ראש העיר, מהי האחריות שהוא טומן בחובו, ולמעשה, (אינך מבינה) אופן ניהול בסיסי הנדרש מראש עיר בישראל. לדאבוני, ולכך שותפים מרבית תושבי העיר, כל יום שהינך נאחזת בכיסא גורם נזק עצום ובלתי יתואר, ומביא להשלכות הרות אסון על עירנו האהובה, השלכות שיתכן שידרשו שנים רבות של תיקון ושיקום אחריהן.

"באם הייתה לך טיפת אכפתיות כלפי העיר, לא היית נאחזת בכיסאך, היית מגלה מנהיגות לאחר כישלונך ו"מניחה את המפתחות" של ניהול העיר וחוזרת לעסוק בתחביבך לשיקום ותכנון ערי תעשייה. באופן אישי אני מאחל לך שלא תסתבכי שוב בפלילים, כפי שקרה לך לאחר שלקחת על עצמך תכנון וניהול של פרויקט להקמת וילה בגודל של 300 מ"ר בזיכרון יעקב. מי שלא מסוגל ונכשל בניהול פרויקט שכזה, בוודאי אינו מסוגל לנהל עיר, ותוצאות הניהול הכושל שלך ניכרות בכל פינה ופינה. במכתב המצורף למכתבו מתייחס עידו לנתונים ולנושאים אותם הציגה ראש העיר.

"שוב ושוב מוצג לנו אותו תקציב"

בראיון לחי פה מספר עידו: "לראש העיר אין שום עניין להגיש לנו תקציב אחר מזה שהיא הגישה לנו. אנחנו מוזמנים לישיבות רבות ובסופו של יום מובא לנו אותו התקציב שהוצג קודם, ללא כל שינויים או תיקונים. דברים שאנחנו מעבירים על מנת שייבדקו בוועדת הכספים לא נעשים, אנחנו מבקשים לזמן בעלי מקצוע בתחומים הרלוונטיים והם לא מגיעים, אנחנו לא יכולים לקבל שום נתונים", הוא אומר. "אי אפשר להוסיף כותרת מסוימת למסמך, כשתחתיה לא מופיעים כלל הסעיפים הרלוונטיים. לבנות טבלת אקסל של הכנסות והוצאות גם ילד בבית ספר יסודי יכול. ככה הדברים מתנהלים לצערי, במקום להציג לנו תקציב מאוזן ומנומק עם הסבר מפורט של כל סעיף ותת סעיף, זה מה שאנחנו מקבלים".

"העירייה בונה תקציב מדו"חות חנייה שעוד צפויים לגדול"

עידו טוען כי בשנת 2021 העירייה השיתה על תושבי העיר דו"חות חנייה בסכומים אדירים, זאת על אף ולמרות שבשל משבר הקורונה תושבים רבים נקלעו לקשיים כלכליים כבדים שלא ידעו קודם לכן. "בעירייה בונים את התקציב שלהם מדו"חות חנייה ומממשיכים להגדיל את תקציב ההכנסות מדו"חות חנייה. הוא אומר וממשיך: ב-2022 תכנון העירייה הוא להוסיף 60-70 אלף דו"חות שיונחתו על תושבי העיר, במטרה להגדיל את התקציב ב-11 עד 15 מיליון שקלים! איך בונים תקציב כזה?" הוא נחרד, "וזו רק דוגמה קטנה".

רכב חונה באדום לבן ברחוב אליעזר אלתר 12 בחיפה בעליו שם שלט חניה פרטים (צילום - חי פה)
רכב חונה באדום לבן (צילום – חי פה)

"התקציב שהוגש הוא תקציב רע"

"ככל שימשיכו להעביר את אותו התקציב אנחנו נישאר בעמדתנו. אנחנו הצבענו נגד התקציב כי הוא תקציב לא טוב. התקציב הזה רע לתושבים, הוא גרוע מבחינת שיקום העיר וטיפול בבעיות רציניות. אין בו כל אפשרות של פיתוח ואין שום דבר. זה תקציב רגיל, לא תקציב פיתוח, ועיר בלי פיתוח היא עיר בלי חזון.

אין חזון לעיר הזאת. הדברים הולכים ומדרדרים, הניקיון הוא ברמה בלתי מספקת, בעיית החזירים ממשיכה להטריד את מנוחת התושבים, בעיית הכבישים חמורה – בכל מקום שנוסעים בו יש בורות. העיר הזו ברגרסיה רצינית מאוד. יש הגירה שלילית, אין תעסוקה, אין הכנסות.

ראש העיר פרסמה שיש הכנסות שיא? ממה? מאיפה? היא הבטיחה לא להעלות הארנונה והארנונה עלתה. התושבים לא מקבלים כלום ועוד היא מתכננת להכניס יד עמוק יותר לכיס התושבים. לזה אנחנו לא ניתן יד".

קליש וצוק בדיון התקציב לקראת שנת 2022 (צילום: ירון כרמי)
קליש וצוק באחד מדיוני התקציב לשנת 2022 (צילום: ירון כרמי)

"כל יום נוסף מביא לעוד השלכות הרות אסון"

"לא יעלה על הדעת, ממשיך עידו, "כי לאחר שלוש שנות כהונה, עדיין אינך מבינה מה תפקיד ראש העיר, מהי האחריות שהוא טומן בחובו, ולמעשה, (אינך מבינה) אופן ניהול בסיסי הנדרש מראש עיר בישראל. לדאבוני, ולכך שותפים מרבית תושבי העיר, כל יום שהינך נאחזת בכיסא גורם נזק עצום ובלתי יתואר, ומביא להשלכות הרות אסון על עירנו האהובה, השלכות שיתכן שידרשו שנים רבות של תיקון ושיקום אחריהן.

"באם הייתה לך טיפת אכפתיות כלפי העיר, לא היית נאחזת בכיסאך, היית מגלה מנהיגות לאחר כישלונך ו"מניחה את המפתחות" של ניהול העיר וחוזרת לעסוק בתחביבך לשיקום ותכנון ערי תעשייה. באופן אישי אני מאחל לך שלא תסתבכי שוב בפלילים, כפי שקרה לך לאחר שלקחת על עצמך תכנון וניהול של פרויקט להקמת וילה בגודל של 300 מ"ר בזיכרון יעקב. מי שלא מסוגל ונכשל בניהול פרויקט שכזה, בוודאי אינו מסוגל לנהל עיר, ותוצאות הניהול הכושל שלך ניכרות בכל פינה ופינה. במכתב המצורף למכתבו מתייחס עידו לנתונים ולנושאים אותם הציגה ראש העיר.

"מחכים בקוצר רוח שכהונתה תסתיים"

עידו: "יש לנו אינטרס שהתקציב יעבור, שיהיה מאוזן ומנומק ושנוכל לחיות אתו בשלום, אבל אם נראה שראש העיר מתעקשת על אותו התקציב, לא נאשר אותו. אנחנו רוצים תקציב אלטרנטיבי, שייתן לתושב שירות טוב יותר ושיתועל לדברים נחוצים והכרחיים. אנחנו מחכים בקוצר רוח, כמו רוב תושבי העיר, שהכהונה שלה תגיע לסיומה". קישור לכתבה – באנר אוטומטי


לשון המכתב של שמשון עידו לראש העיר ד"ר עינת קליש רותם והתייחסויותיו לנתונים ולנושאים אותם הציגה:

"כיצד ברצונך לקדם שיח ודיון ענייני ואופרטיבי כאשר את "עומדת על שלך" ומנסה להעביר את התקציב הנוראי אותו גיבשת? בשלוש ישיבות מועצת העיר, בה ניסית להעביר את התקציב, מועצת העיר החליטה לדחותו על הסף, זאת מתוך אחריות שלנו לעיר ולעתידה.

ההחלטות שלך ושל בעלי התפקידים הכפופים אלייך התקבלו ככל הידוע לי ללא התייעצות וזימון לדיונים מעמיקים עם ראשי מינהלים, מנהלי אגפים ומנכ"לים של תאגידים, זאת על מנת להקשיב לצורכיהם, לקבל תוכניות עבודה ואז לקבל החלטות מושכלות ולעשות סדרי עדיפויות כך שאין מדובר בשיתוף פעולה אלא בהחלטות חד צדדיות.

על סעיפי כוח האדם כתב:
שמחתי לקרוא כי פנייתי אלייך לביטול תקנים מיותרים הביאו לכך שהחלטת לוותר על 200 תקנים. מאידך, חבל מאוד כי פגעת בקהילת הדר, הוצאת מהם פרויקטים אותם ביצעו בצורה טובה מאוד לאורך שנים ומנגד כעת את רוצה לקלוט את אותם עובדים סוציאליים כעובדי עירייה. עלות המהלך הזה לא רק שלא תיטיב, אלא תפגע בעובדים ורק תעלה יותר. חברי לסיעה רו"ח אלי בן דיין שהיה חבר דירקטוריון בקהילת הדר הזהיר אותך, אך החלטת כמו תמיד לא להקשיב לעצותיהם של אחרים, אלא רק לאלה שנותנים לך יועצי האחיתופל שמקיפים אותך. את ממשיכה בהתפלפלויות משפטיות וזאת במקום לתת פתרונות פשוטים וברורים. אינני מבין את הטיעונים שלך בסעיפים 5.1-3.1 . זה מוכיח שהקשר שלך להבנה וניהול הוא כמרחק מזרח ממערב.

בהתייחסות לתקן העובדים, רמות השכר ותשלומי השכר עלו בעשרות אחוזים:
בתקופתך, תקן העובדים, רמות השכר ותשלומי השכר עלו בעשרות אחוזים, דבר המכביד מאוד על תקציב העירייה, מעיון בדוחות הכספיים אנו רואים מגמה מדאיגה בשנות כהונתך 2019 ,2020 ו-2021 של גידול לא פרופורציונאלי בעלויות השכר, למעשה מדובר בעלויות של מיליוני שקלים רבים. בשיחותי עם בכירים בעיריית חיפה אני למד כי משרות רבות הינן מיותרות, בעיקר בדרגי הביניים ובדרגות הניהול הבכירות. רק ראי כמה מינהלים נוספו בתקופת כהונתך.

סעיפי התייעלות כלכלית:
לא יעלה על הדעת שתדברי על סעיפי התייעלות כלכלית מחד וקליטת עובדים מאידך. לא חברי המועצה אמורים להכין את תקציב העירייה זה לא היה מעולם! מי שאמון על הכנת התקציב זוהי ראש העיר עם הגורמים המקצועיים, תוך בחינה לעומק של צרכי העיר האמיתיים וזה נעשה יחד עם ראשי המנהלים ומנהלי האגפים ולא בשל גחמות של ראש העיר.

חברי המועצה שפנו אלייך, פנו אליך מתוך אכפתיות ומדם ליבם, זאת לאור התדרדרות ודימום העיר בשנות כהונתך, הרי את זו שאמרה "העיר מתה". הם פנו אליך והעלו נושאים החשובים לעיר חיפה. כאשר כול אחד מהם הביא את צרכיו ורצונותיו, תפקידך לתכלל ולקבוע את סדרי עדיפויות בהתאם לאפשריות הכספיות ולבסוף, לגבש תקציב ראוי ומאוזן. ברור לכול כי כאשר אין סנכרון בין חברי המועצה ה מגישים בקשות ,תהיה חוסר הלימה וניגוד אינטרסים.
לכן, מכאן חשיבות וועדת הכספים ! שתפקידה לגשר על חילוקי הדעות ולגבש לעיר תקציב ש נוכל לעמוד בו. באם היית נוטלת חלק בישיבות וועדת ה כספים היית מצליחה להבין לעומק מה צריך לעשות ומה צריך לתעדף. חבל שלא קראת את דוח מבקר המדינה שבדק את חברת אתו"ס תוך השוואת ניהול אולמות תרבות על ידי אתו"ס לעומת ניהולה על ידי העיריה. מבקר המדינה קבע, כי הניהול של אתו"ס יעיל, חסכוני ומביא הכנסות ראויות וראוי שעיריית חיפה תלמד מאתו"ס איך לנהל אולמות.

במרבית הרשויות במדינת ישראל מעבירות פעילויות מהעירייה לתאגידים שלהן. דבר זה מביא לחסכון כספי והתייעלות. אחת הדוגמאות הבולטות הינה אי הכלה של הסכמים קיבוציים בתאגידים לעומת העיריות שמחויבות להסכמים אלו, מה שמאפשר גמישות ניהולית לא פעם וחסכון כספי, באם היית בודקת לעומק היית רואה שהעסקת העובדים בתאגידים העירוניים, זולה מזאת של עובדי עירייה, גם כאשר משלמים תקורה לתאגיד.

חבר המועצה קיריל קראטניק בסעיף 6.2 משקף את עמדת הצעירים בעיר אולם את מצאת לנכון לקבור את כל אירועי התרבות בהם היינו גאים בהם (צובחוץ, עיר הנוער, עיר הבירה ועוד) מן הראוי להחזירם לאלתר. היה עדיף שלא היית בכלל מעלה את נושא התאגידים העירוניים שעבורך הם "אויב העם", סעיף זה במכתבך מראה כמה חסרה לך הבנה בסיסית וזאת למרות שאת ראש עיר כבר 3 שנים.

הרסת את יפה נוף, הרסת את קהילת הדר, שיתקת תאגידים
במו ידייך הרסת את יפה נוף, הרסת את קהילת הדר, שיתקת תאגידים נוספים אך מצאת לנכון לבזבז כסף בגחמה ברכישת הספורטן. כמי שחבר ואף עמד כיו"ר במספר תאגידים עירוניים, מבין אני בניגוד אלייך, את חשיבות הפעילות והקיום של אותם תאגידים. התאגידים אשר משמשים הלכה למעשה "זרוע ביצועית" של העירייה תוך יצירת התמחות, התמקצעות ושקיפות בתחום שהתאגיד פועל. מי שמפקח על פעילות התאגידים הם חברי הדירקטוריון הכוללים חברי מועצה, עובדי עירייה ונציגי ציבור.

כשעברתי על רשימת התאגידים לא מצאתי אפילו חפיפה אחת בין העשיייה של התאגידים ו / או למה שהעירייה עושה. אני מבין שסעיפים 1.3 עד 6.3 הוכנו עבורך על ידי צוות משפטי בהתאם להנחייתך על מנת לבסס את טיעונייך הלא רציונאליים. לא מצאתי תאגידים שתחומי פעילותם משיקים ודומים באופן המייתר את פעילו תם כפי שכתבת בסעיף 7.3 . מעניין שכל יועצייך הכספיים שנתנו לך את נתוני שכר הנהלה והוצאות הנהלה , לא טרחו לציין כי זה כולל ארנונה אותם משלמים תאגידים אלו לעיריית חיפה, כך שחלק מהתמיכה אותה מעבירה העירייה לתאגידים חוזרת אליה בדמות הארנונה . בטוחני וכפי שציינתי את דבריו של מבקר המדינה פעילות התאגידים יעילה וחסכונית יותר מאשר העירייה הייתה מבצעת אותם. בניגוד לנרשם על ידך, כן יש להעביר פעילות מהעירייה לתאגידים העירוניים ולתקצב אותם בהתאם.

ניהול יעיל יחסוך משאבים ויפנה אותם לפעילויות אחרות שאין ביכולתה של העירייה לבצע לאור מגבלות תקציביות, זוהי התייעלות כלכלית אשר מחויבת לאור המצב העגום אליה הגיע העירייה בשלוש שנות כהונתך. בניגוד למה שכתבת בסעיף 9.3 לא ידוע לי כי בתאגידים העירוניים ישנם פעילויות משיקות ומקבילות "ומבוצעות על ידי מספר תאגידים" אם אני טועה תעדכני אתי. בכול אחד מהתאגידים שציינת יש התמקצעות בנושאים בהם הם מטפלים, נושאים שאינם מטופלים על ידי העירייה. מן הראוי שתתאפסי על עצמך ותביאי למועצת העיר תקציב מכובד, ללא נקמנות או חיסול חשבונות וזאת אחר שמיעה של מנהלים בעיריית חיפה ובתאגידים לצורכיהם . לסיום, תואילי בטובך להציג לנו חברי המועצה תקציב ראוי ומאוזן שאותו נשמח אשר. העיר חיפה חשובה לנו עד מאוד.

הגיבו כאן לכתבה

9 תגובות
 1. פפפנינה אמר/ה

  שמשון עידו, אינני מכירה אותך ולא שמעתי , עד כה, על השגיך. אך סגנון ההתבטאות שלך ופניני הלשון, גורמים לי לסלוד ממך ומשכמותך. בהיותך שייך לאופוזיציה, אתה רואה את תפקידך כמבקר, אך משום מה לא השכלת ללמוד שהטלת רפש אינה כלי לביקורת ובשמוש בשפתך הירודה אתה מעיד רק על עצמך..
  לצערי, לא הצלחתי להתעלות מעל הסגנון הירוד שנקטת בו, ולרדת לשורש דבריך.
  ירוד מאד, חבל.

 2. יעקב אמר/ה

  יש כאן אי-הבנה.
  ראשת העיריה נבחרה כחוק על ידי בוחרי חיפה.
  על האיש לפנות לתושבי חיפה למילוי ציפיותיו.

  ראשת העיר מנהלת את העיר חיפה—מרצון התושבים.
  אולי,בכלל, היא לא מעונינת בתפקיד.

  1. אייל אמר/ה

   אח של שמשון עדו, אמנון עדו, הוא יו"ר ועד העובדים בעיריית חיפה.
   עצם הנוכחות של אחיו כחבר מועצה היא פסולה לחלוטין, מלאה בניגודי עניינים וצריכה להיאסר בחוק.
   לא יתכן שיו"ר ועד העובדים שולח את אחיו לנהל את ענייניו מהמועצה, זה פשוט לא נורמלי.
   מעבר לכך תומך בכל מה שנאמר על ידו.
   צוקליש מקבלים החלטות לא ראויות, פזיזות, הרסניות, מלאות בחוסר חשיבה מראש ואטימות. 3 שנים הספיקו לנו.

 3. יוסי אמר/ה

  רדודה מאד התנהלותו של המורה לנהיגה שרוצה להיות ראש העיר. הוא למעשה פתח את הקמפיין שלו בשליחת המכתב ההזוי הזה. איזה נסיון ניהולי יש לו בדיוק? מקורב לכץ אז חושב שיבחרו בו…בדיחת השנה

 4. רפי אמר/ה

  רוצים לדעת מה כישורך ? השכלתך ? תרומתך למדינה / שירות צבאי ?

  לא מספיק להיות ליכודניק

 5. דין דין אמר/ה

  הגיעה הזמן להביא שופל לנקות את העיריה .

 6. רפי רפול - חסון.חיפה.עיתונאי אמר/ה

  ערב יום השואה אני קורא לכל חברי מועצת העיר חיפה מכל הסיעות להתאחד יחד כדי לאשר את תקציב עירית חיפה.כי אין לנו ארץ אחרת. אתם חייבים לאשר את התקציב כי עובדי עיריה שחייבים לקבל משכורות בזמן. ויש גם פועלי עיריה מסכנים שעובדים קשה וחייבים לקבל שכר כדי להתקיים בכבוד.ואתם חברי המועצה מתווכחים סתם ומושכים זמן כדי לדאוג לעצמכם במקום לדאוג לכל תושבי העיר חיפה.אל תשכחו מאיפה באתם.אלמלא התושבים לא הייתם נבחרים למועצת העיר.אז אנא מכם תתחילו להזיז דברים.לילה טוב

  1. קומנדו קליש תרגיע אמר/ה

   זה לא ערב יום השואה ואין קשר בכלל בין ניהולה הכושל של קליש מזה 3 שנים ליום השואה הבינלאומי שאינו היום הישראלי, אגב. אם אין לנו ארץ אחרת ועיר אחרת, תואיל הגברת קליש לסגור את מנהלת 2030 המיותרת, לקצץ את שלל יועציה היקרים, ולאזן את התקציב של העיר עבור "פועלי העירייה המסכנים שעובדים קשה" בכך שתקצץ בשכר 400 מנהלים בעירייה שלא בטוח שעובדים קשה או עובדים כלל, גם אתה אל תשכח מאיפה באת.

 7. חיפאי אמר/ה

  כהונת ראשת העיר התחילה עם התלהבות וציפייה לשינוי עברו 3 שנים ואין שום התקדמות העיר מתפוררת מרוב שלא נעשה דבר בשכונות הוותיקות שמשון עידו צודק אין שום שינוי נהפוך הוא.

הגיבו כאן לכתבה