איסוף צואת הכלבים, חוק או המלצה בחיפה?

אי אכיפת חוק איסוף צואת הכלבים בחיפה והאם יש רק שלטי אזהרה או גם פקחים נוכחים בשטח

בחודש מאי 2015 יצאה העירייה בהודעה : אכיפה נמרצת כנגד בעלי כלבים – שכלביהם ימצאו עושים צרכיהם ברשות הרבים התברכנו שיתחילו לאכוף את בעלי הכלבים

הטיפול בצואת הכלבים נחלק למספר תתי – נושאים:

אחריות בעלי הכלבים

בעלי הכלבים לא מתייחסים לחוק ולא אוספים אחרי הכלבים את הצואה ולעיתים אף גרוע מכך, משחררים את הכלב לטייל ללא הרצועה וכך מתעלמים מחוק נוסף
ולכן אין באפשרותם לראות היכן הכלב עשה את צרכיו.

אכיפה על ידי עיריית חיפה

העירייה לא דואגת לאכיפת החוק מעבר להצבת שלטי אזהרה.
העירייה לא שולחת פקחים והצואה נמצאת על המדרכות, בתוך החניות הפרטיות ובכל גן ציבורי.

ניקיון על ידי עיריית חיפה

מנקי הרחובות מגיעים לעיתים רחוקות מידי לרחובות הפנימיים שבתוך השכונות, לעומת הגעתם התכופה לרחובות וצירים ראשיים שהעירייה דואגת לטפח כדי ליפות את "פני העיר חיפה".
כלומר עבור העירייה , טיפוח פני העיר חשוב מטיפוח איכות חיי התושבים.
ברחוב שלנו (שלומציון המלכה בכרמליה) התושבים מטיילים עם כלביהם מחניה לחניה, נכנסים לחניות, מאחורי המכוניות כדי שהכלבים יעשו את צרכיהם על שטח שהוא בעצם שטח פרטי.
משיחות עם שכנים ניכר שהם אינם מבינים את החוק שאומר לאסוף צואה משטח ציבורי ולא משטח פרטי אליו הם אינם אמורים להכנס כלל.
אלה שלא אוספים או אלה שמשחררים את הכלבים לטיול לבדם גורמים לכך שהחניות מלאות בצואה והעירייה מסרבת לשלוח מנקה בטענה שזה שטח פרטי ועלינו לדאוג לנקיונו בעצמנו.

אמהות נמנעות מלהגיע לגני המשחקים בשכונה

גם בגנים הציבוריים עלולים להיתקל בצואת כלבים, בסמוך למתקני המשחק של הילדים. כאמא טרייה שמאד רוצה לטייל עם התינוק בעגלה אני נמנעת מלעשות זאת בגלל שאיני נהנית "לדלג" בין גללי צואה ולדאוג בכל רגע היכן אני דורכת ועל מה. לכן אני נוסעת בדרך כלל לחוף הים או למקומות ציבוריים ראשיים, היכן שהעירייה דואגת לניקיון שוטף (ולמדרכות תקינות שמאפשרות מעבר עם עגלות…אבל זה כבר נושא אחר). ההזנחה בנושא הזה לדעתי גובלת במפגע תבראותי. לא פעם ראיתי את בעלי הכלבים יוצאים אחה"צ לגני משחקים עם הילדים והכלב ביחד ונוצר מצב בו הכלבים עושים את צרכיהם בגן המשחקים. במצב כזה, גם אם בעלי הכלבים אוספים אחריהם את הצואה זה לא מספיק מכיוון שתמיד נשאר "שאריות" ו"מריחות" במקומות בהם ילדים משחקים, לעיתים יחפים, לעיתים יושבים, שוכבים, מתגלגלים וכדומה.. . לדעתי העירייה צריכה לאסור על כניסת כלבים לשטח שהוגדר כגן משחקים לפעוטות וילדים וזאת על ידי הצבת שלטים, גידור הגן ושליחת פקחים לביקורי פתע בגני המשחקים.

צואת_כלים_בכרמליה_-_מסלול_מכשולים.JPG

צואת כלבים בכרמליה – מסלול מכשולים
צואת_כלבים_עטופה_בעלי_שלכת.JPG
צואת כלבים עטופה בעלי שלכת – כרמליה
תגובת העירייה

אנו מודעים למטרד הקשה ועל כן מקיימת העירייה מזה מספר חודשים פעילות אכיפה מוגברת כנגד בעלי כלבים העושים את צרכיהם ברשות הרבים. במסגרת זו נרשמו כבר ע"י מפקחי העירייה עשרות קנסות כספיים בסך 475 ₪ כנגד בעלי הכלבים – סכום שיעלה בקרוב עם אישור וועדת חוקה, חוק ומשפט בכנסת ל – 730 ₪.

במקביל ממשיכה העירייה באכיפה נגד כלבים משוטטים. במסגרת זו הובאו במהלך שנת 2015 לתחנת ההסגר כ – 500 כלבים לאחר שנמצאו משוטטים ללא בעליהם. הכלבים שוחררו לאחר שבעליהם שילמו קנס בסך 500 שקלים, דמי הובלה בסך 83 שקלים וכן 36.5 שקלים עבור כל יום שהות בכלביה. בעליהם של כלבים שנתפסו ללא חיסון ורישיון נקנסו בנוסף לכל אלה בסך 1500 שקלים ושוחררו לאחר חיסון וקבלת רישיון כנדרש בחוק.
הכלבים נתפסו בכל שכונות העיר במסגרת אכיפה שגרתית שנועדה לצמצם את התופעה, למנוע סכנת תקיפה, ולהקטין את המטרד הנגרם לתושבים.

בשבוע הבא ה – 17.1.2016 תשיק כאמור העירייה בשיתוף תושבי שכונת כרמליה תכנית מקיפה לטיפול במפגע אשר אכן מטריד רבים מתושבי העיר. התכנית שתצא לדרך בשבוע הבא משלבת מספר יחידות בעירייה, את מערכת החינוך ובעיקר את תושבי השכונה ותנוהל בקשר ישיר ושוטף עם הקהילה. כרמליה נבחרה ליישום התכנית בעקבות פניות רבות של תושבי השכונה בנושא ועל פי הצלחתה יוחלט על הרחבתה בעתיד לכלל שכונות העיר.

ללא מודעות הציבור ונכונות התושבים לשיתוף פעולה, לא ניתן למגר את התופעה ועל כן תכלול התכנית פעילויות חינוכיות והסברה בקרב תלמידי בית הספר והתושבים, פעילות אכיפה מוגברת, גלויה וסמויה, הקמת גינת כלבים, פעילות קהילתית של תלמידי בית ספר הרצל ותנועת הצופים וקשר ישיר בין המוקד העירוני לתושבי השכונה. כפי שכתבנו רופאי השירות הווטרינרי יעבירו שיעורים בנושא הקשר בין תושב ובעלי החיים בסביבה האורבנית. הדרך הנכונה לגידול וטיפול נכון בבעלי חיים. הסכנה והמטרדים הנגרמים כתוצאה משוטטות כלבים ללא השגחה והמטרד הנגרם כתוצאה מהשארת צואת כלבים במרחב הציבורי.

בנוסף לשיעורים שיועברו לתלמידי בית ספר הרצל, שהוא שותף מלא לתכנית, ישתתפו התלמידים יחד עם חניכי תנועת הצופים בפעילות הסברה בגני הילדים ובקרב תושבי השכונה. התלמידים ישוחחו עם התושבים ויחלקו מנשרים אותם יכינו על בסיס החומר שילמדו בנושא.
בנוסף תתוגבר בשכונה פעילות לאיתור כלבים משוטטים ואכיפת איסוף צואת הכלבים על ידי בעליהם. הפעילות תתבצע באופן גלוי וסמוי על ידי מפקחי אגף הפיקוח הכללי שיסיירו בשכונה בכל שעות היום. במקביל תוקם בשכונה גינת כלבים ויפוזרו מתקני שקיות לנוחות בעלי הכלבים.
המוקד העירוני 106 יקיים מעקב אחר פניות תושבי השכונה ויווסת את הפעילות.

על בסיס ניתוח הפניות יוסקו מסקנות להמשך והרחבת התכנית לשכונות נוספות בעיר וזאת במקביל לאכיפה המוגברת המתקיימת כבר בכל שכונות העיר.

2 תגובות
  1. תושבת השכונה אמר/ה

    לא צריך לבצע מחקר. בת"א כבר מיגרו את התופעה ע"י השקעה באכיפה מסיבית והקמת גינות כלבים. פשוט לעדות קופי פייסט. לא מסובך

  2. ויקטור אמר/ה

    מה ההבדל בין צואת כלבים לצואת חזירים ואיך אפשר להבחין בשוני הצואה.

לא ניתן להגיב