"אל תיקחו לנו את הטלוויזיה הקהילתית בחיפה" • גזרה קשה ממשרד התקשורת

זמן חיפה - מתוך אחד הסרטים

"מכת מוות לענף השידור הקהילתי" • יופסקו התמיכות בשידור הקהילתי

משרד התקשורת יבטל את תמיכות השידורים הקהילתיים לשנת 2021. האגודה הישראלית לתקשורת קהילתית פנתה באמצעות משרד עורכי דין ברק בר שלום בבקשה לביטול ההחלטה.

אנו באתר חי פה – תאגיד החדשות, תומכים ואוהדים את השידורים האיכותיים שמופקים בערוצי הטלוויזיה הקהילתית בחיפה – כתבות הערוצים הקהילתיים "זמן חיפה" ו"רמות" עולות באתר חי פה ומעוררות עניין רב בקרב קהל הקוראים.

"זמן חיפה" הוא אחד מגופי השידור הקהילתי הפועלים בחיפה, מונה כ-30 יוצרים מוכשרים הפועלים בהתנדבות מעל 20 שנים, כולם גמלאים שיצרו במהלך הזמן מעל 300 תוכניות איכותיות לשידור, (כולל את המגזין האישי). מתנדבי הערוץ מצלמים ומכינים את הכתבות בעניינים ציבוריים הקרובים לליבם, כאלה שהערוצים המרכזיים לא תמיד נותנים להם במה. הנושאים מגוונים ושונים, ומתייחסים לכל האוכלוסיות ולכל הגילים. 

טלוויזיה קהילתית – מגזין ״רמות חיפה״ צוות פעילי הטלוויזיה הקהילתית נפגש ומכין כתבות מצולמות בנושאים החשובים לקהילה. כתבות אלה משודרות כמגזין בערוץ הציבורי ״מכאן״.

הקבוצה פעילה כבר למעלה מעשר שנים ובמהלך הזמן עסקה בנושאים מגוונים כגון: אירועים ופעילויות חברתיות ברשת "רמות", אנשים מעניינים בקהילה, מחקרים רפואיים ועוד. סרטים שהפיקו חברי הקבוצה הוצגו ומוצגים בפסטיבלים ואירועים שונים ברחבי הארץ.

כאמור, בסוף חודש נובמבר, הודיע משרד התקשורת לעמותות השידור הקהילתי, באמצעות פרסום באתר המשרד, כי לא יקבלו את תמיכות השידורים הקהילתיים לשנת 2021, זאת על אף שהעמותות פועלות בתמיכת משרד התקשורת כבר למעלה מ-25 שנה.

רק לאחרונה פרסמנו בחי פה, את הסרט החשוב והמרגש שהופק ב'זמן חיפה' – "חנוכיות לגבריאל", שלא רבים הכירו את הסיפור המרתק שמאחוריו – בקישור:

יש לציין כי גם השנה, כבכל שנה, פרסם משרד התקשורת קול קורא, במסגרתו הוזמנו מוסדות הציבור העוסקים בהפקת שידורים קהילתיים בטלוויזיה בכבלים ובלוויין, להגיש בקשה לתמיכה. אלא שהשנה, לאחר שהוגשו הבקשות וללא כל התראה מוקדמת, החליט המשרד לפתע להפסיק את התמיכות לאחר 25 שנה בהן תמך בהן ברצף.

יו"ר האגודה הישראלית לתקשורת קהילתית יוחאי רוטנברג, כותב:
"הפסקת התמיכה מגיעה בהמשך לקיצוץ שנעשה לפני כ-9 שנים, אז קוצצה תמיכת משרד התקשורת באופן משמעותי. במהלך החצי שנה האחרונה, מאז הקמת הממשלה, נמנע השר הנדל להיענות לבקשות לפגישה בנושא מצד נציגי עמותות השידור הקהילתי ואישי ציבור הפעילים בתחום, והלכה למעשה, מסיים כעת את פעילות העמותות הנתמכות מזה 25 שנים על ידי משרד התקשורת".

רוטנברג, מסר לחי פה:

השר יועז הנדל, שמציג עצמו כאדם חברתי שתומך בפריפריה, פוגע בחוסר תום לב, בעשרות עמותות מתנדבים בטלוויזיה הקהילתית, המייצגות את הפריפריה החברתית בישראל. החלטתו התקדימית להפסיק את תמיכת משרד התקשורת בעמותות השידור הקהילתי, היא בבחינת מכת מוות לענף השידור הקהילתי.

עליזה שקולניק, רכזת צוות הטלוויזיה הקהילתית 'זמן חיפה' אמרה לחי פה:

"אלפי מתנדבים פעילים של הטלוויזיה הקהילתית בארץ, כמוני, הוכו בתדהמה. התאכזבנו מאוד לשמוע על ההחלטה השרירותית והבלתי סבירה של שר התקשורת יועז הנדל, הפוגעת קשות בשידור הקהילתי. החלטת השר קובעת ביטול מוחלט ומיידי של כל תשלומי התמיכה לגופים המקדמים את פעילות הטלוויזיה הקהילתית, ללא שום התראה או הכנה מוקדמת.

התשלומים האלה הובטחו לעמותות שבקשתן הוגשה כבר בראשית שנת 2021, על פי מבחני התקינה – הקריטריונים שהמשרד עצמו קבע כשפרסם קול קורא להגשת בקשות התמיכה. ופתאום, כשהגיע מועד התשלום, נחתה עלינו הגזירה הזו. זוהי פגיעה קשה גם בעמותה שאנו מתנדבים בה, המאיימת על המשך הפעילות שלנו כגוף משדר.

לאור זאת, יוחאי רוטנברג יושב ראש האגודה לתקשורת, פנה בדרישה אל השר לשנות את החלטתו המבישה, בטענה שיש בה חוסר הגינות וחוסר סבירות. ובמידה שההחלטה לא תשונה, האגודה מתכוונת לפנות לבית הדין הגבוה לצדק, בתקווה שיתערב להצלת השידור הקהילתי.

עליזה שקולניק – זמן חיפה (צילום: זמן חיפה)

מחברים בין הדורות

"אולי לא רבים מודעים לכך, אומרת שקולניק, "שבארץ ישנם כ-4000 מתנדבים בגילים שונים, ובחיפה לבדה מאות מתנדבים, הפועלים במסגרת ארבע קבוצות של הטלוויזיה הקהילתית, ביניהם גם 'זמן חיפה', הקבוצה שלנו. זהו מפעל תרבותי למופת שהוקם לפני כשלושים שנה. ומחבר בין שורדי שואה מחד עם צעירים, ליצירת קשר בין – דורי, ואף דואג לשמר את סיפורם של ותיקי חיפה, אשר לקחו חלק בהקמת מדינה ובקידום נושאים חברתיים בה. המתנדבים עושים הכול בעצמם: תחקיר הכנת תסריט/ צילום/ בימוי/ קריינות/ סאונד/ וחלקם גם עורכים בעצמם.

התמיכה הכספית של משרד התקשורת מיועדת בעיקר לרכישת ציוד צילום, וציוד עריכה, ולקיום השתלמויות מקצועיות וימי עיון על מנת לקדם ולשפר את היכולת המקצועית של המתנדבים".

אך כל זה לא קורה סתם, זה קורה בזכות מאות אזרחים, היוצרים בעצמם במסירות ובחדווה כתבות וסרטים, ומשמיעים את הקולות של ישראל האמיתית מן השטח. קולות של האזרח הקטן, החף מאינטרסים כלכליים של בעלי ההון, השולטים בערוצים הארציים".

(רומן, נגן רחוב חיפאי (צילום מסך: זמן חיפה)
רומן, נגן רחוב חיפאי (צילום מסך: מתוך כתבה של זמן חיפה)

שימור הזיכרון החיפאי

הטלוויזיה הקהילתית זוכה להכרה בעולם כולו וגם בארץ, כבעלת ערך ומשמעות עליונה לקהילה, שכן, היא מאפשרת קבלת שפע תוצרים, שהם נכסי תרבות מקומית, בהשקעה כספית מינימלית של הממסד. הטלוויזיה הקהילתית היא זו שמתעדת את האירועים ואת סיפורם של גיבורי תרבות מקומיים החשובים לנו בעיר, התיעוד הרציף של רקמת החיים הייחודית לקהילה שלנו, הוא כלי יעיל המאפשר לשמר את הזיכרון הקולקטיבי שלנו החיפאים, ומחזק את הזיקה שלנו לעיר.

פגיעה לדורות

"השר הנדל טוען, שהוא שואף לעצב את עתיד תשתית התקשורת והשידורים בישראל, ואכן הפגיעה בשידור הקהילתי היא פגיעה לדורות. שכן, להקים מפעל כזה נדרש מאמץ רב, ואילו להשבית ולהרוס אותו ניתן באחת. זוהי החלטה שגוייה, הקובעת גורלות ומזיקה. במקום לטפח ולעודד את השידור הקהילתי המבורך, השר בעצם מגדיל את הפערים – בין המרכז לפריפריה החברתית והגיאוגרפית, ובין החזקים לחלשים. למרות שהיו מספר ניסיונות של מתנדבים ומתנדבות, להיפגש עם השר, כדי להעלות בפניו את העמדה שלנו, הוא סרב להיפגש או להקשיב לפניות הציבור".

אל תפגע לנו בשידור הקהילתי

"אני מפנה את מי שמעוניין, לגלוש אל דף הפייסבוק של השר יועז הנדל, אשר לפני כשבועיים הזמין את הציבור לשעה של שאלות ותשובות. רבים מפעילי הטלוויזיה הקהילתית הרימו את הכפפה, ושאלו שאלות רבות לגבי עמדת השר בנוגע לשידורי הערוץ הקהילתי. היו באותה שעה 36 תגובות ושאלות ממקומות שונים בארץ, השר לא הועיל להשיב או להתייחס אפילו לשאלה אחת בנושא. זה לא שר המתיימר להיות שר חברתי! הוא פשוט התעלם, לאכזבתם של כל הפעילים. אחת הפונות (שולה מלכי לוין) ביטאה את דעתם של רבים מאיתנו, היא כתבה "אל תיפגע לנו בשידורי הטלוויזיה הקהילתית… אל תגזול את כבשת הרש…. הבטחת אז תקיים!"

הגמלאים הם אנשים יוצרים ותורמים

"כרכזת של צוות 'זמן חיפה' המונה כ-30 גמלאים התורמים מכישרונותיהם ומן הידע והניסיון הרב שלהם בתחומי דעת שונים, אני מצטרפת לבקשתו של יוחאי אל השר – לשנות את החלטתו שפוגעת בנו ולאפשר לנו להמשיך בפעילות היצירתית שלנו שאף תורמת להעלאת הדימוי העצמי של הגמלאים ומוכיחה שהגמלאים הם אנשים יוצרים, הגאים ביכולתם לתרום בהתנדבות לקהילה שלנו".

אקי פלקסר מקבוצת 'רמות' מסר לחי פה:

ההחלטה שהתקבלה פוגעת פגיעה קשה בציבור הגיל השלישי בלי שום סיבה, ומאיימת על המפעל הזה שנקרא טלוויזיה קהילתית. עד עכשיו אנחנו לא מבינים מה עומד מאחורי ההחלטה הזו ומה הסיבה. שר התקשורת יועז הנדל החליט לקראת סוף השנה לצאת בהודעה זו על הפסקת התמיכה בלי שם התראה מוקדמת, הזמנה לשימוע או הסבר כלשהו. מה גם שאינו מוכן לשבת עם הפעילים. מדובר כאן על מפעל חיים.

ממשרד התקשורת טרם נמסרה תגובה.
ממשרד האוצר טרם נמסרה תגובה.

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. מרו ויס אמר/ה

  עם ללא תרבות, כדאי לממשלה. יותר קל לשלוט בו.

 2. אייל אמר/ה

  אין מרינה
  אין שדה תעופה
  אין טלויזיה קהילתית
  אין פארק מטרופוליני
  אין סיירת עירונית
  אין מינהור הרכבת
  אין ואין וביטול וביטול.. ומה כן זורקים פה?
  את המטוסים הקלים המרעישים מהרצליה לחיפה כדי ששם במקום שדה יקימו עוד שכונת יוקרה..

 3. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  אני מאמין כי משרד התקשורת בראשות השר יועז הנדל יבטל את זה.אדבר עם השר על כך בקרוב.שבת שלום.תודה סמר על הדיווח.

הגיבו כאן לכתבה