"רכבת חשמל המרחפת בשמי חיפה" • מהו הרעיון המקורי מאחורי הקמת הרכבלית והאם הוא התממש? ◄ צפו

רכבלית חיפה (צילום מסך מתוך כתבתה של ציפורה מימון - זמן חיפה)

(חי פה עם הרכבלית) – קורותיה של הרכבלית החיפאית: מה היה הרעיון המקורי בתכנונה והאם היא אכן מממשת את יעודה? זאת ועוד בכתבתה של ציפורה מימון, במסגרת הטלוויזיה הקהילתית "זמן חיפה".


באפריל 2022 החלה הרכבלית לנוע בשמי חיפה. הנוף בחיפה השתנה לבלי הכר, כשעשרות קרוניות הרכבלית חולפות מעל ראשי החיפאים בכל יום וללא הפסקה.

כיצד הגיעה הרכבלית לחיפה? האם היא ממלאת את יעודה? כתבתה של ציפורה מימון, במסגרת הטלוויזיה הקהילתית "זמן חיפה".


רַכַּבְלִית או רַכְבָּלִית? זו לא השאלה • כתבתה של ציפורה מימון • צפו


13 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  תראו מה כתבתי על בניינים מתפוררים ברעידות אדמה לפנמ 6 ימים
  כעבור יומיים הייתה רעידת האדמה הקשה בטורקיה. אצלנולא מתעוררים. פשוט ממדיכים לברבר ולא הורסים מבני שיכון מסוכנים כל קרית אליעזר מבנים סדוקיל נקבל שעונה מושטחת ברעידה גדולה עם אלף איש קבורים מתחת הריסות
  לפנות את השיכינים!!! בינוי פינוי. לתת לקבלנים קרקע ליד לבנטת בדחיפות בסטנדרט תקני רעידות אדמה ולהרוס את השיכוניאדה בכל חיפה.
  5000 מבני שיכונים בחיפה מיושנים. עם 100 אלף איש בעיר בסכנה. תבינו את המצב כבר!!!

 2. אייל אמר/ה

  דה מרקר 30.1.2023: הרכבלית כשלון כתחבורה ציבורית:
  "נתונים שהתקבלו בעקבות בקשת חופש מידע, חושפים שהרכבלית בחיפה אינה מצליחה לממש את ייעודה כקו תחבורה ציבורית. למרות הנתונים המאכזבים, התחיל משרד התחבורה בתכנון של רכבל נוסף בצדו השני של הכרמל".
  אם משהו נכשל מה עושים? משכפלים את הכשלון.
  בראבו!!! מהנדסי תחבורה תמיד ימצאו איך לשדוד את קופת העיר הזו.
  90 מליון לכבישי ירידה, 180 מליון לכביש עלייה, 300 מליון לעוד רכבל. 600 מליון לעוד קו מטרונית…
  עשרות אלפים במבני שיכון מתפוררים מסוכנים, בתי ספר ישנים ומבני ציבור לא מונגשים ולא עומדים בתקני רעידות אדמה עם עשרות אלפי ילדים. אבל מה הכי הכי נחוץ? עוד אספלט, עוד רכבל מטופש.

 3. שקד אמר/ה

  אני כבר הצעתי מזמן(מעל 4-5 שנים) שהרכבלית תמשיך ממרכזית המפרץ, עם תחנה מאחורי בית הספר תל חי במפגש הרחובות הגליל וטרומפלדור, תמשיך לתחנה במרכז זיו במפגש הרחובות חנקין וקומוי או לחילופין, בחניון העפר ליד הטכניון במפגש הרחובות מל"ל ומאיר יערי. משם היא הייתה ממשיכה לתחנה בלב רמת אלון למפגש הרחובות יגאל אלון וחסידי אומות אולם, ומשם לאוניברסיטה, כמו התחנה שנמצאת שם כעת. המרחק של התחנה בזיו מהטכניון זניח וניתן לבצעו ברגל בהליכה נעימה של 5 דקות, (אפילו 2 דקות אם היו בוחרים בתחנה בחניון העפר ליד הטכניון).
  היו משרתים הרבה יותר תושבים והרכבל היה הופך להצלחה מסחררת. אבל למה שיקשיבו לי?

 4. ריקי אמר/ה

  שהתחילו להתנדנד הקרוניות מעל ראשי חשבתי "איזה יופי, חיסכון בדלק, חיסכון בפקקים" אני גרה חמש דקות נסיעה ברכב מתחנת האוניברסיטה- גם לא רחוק מהטכניון. כתבתם גם אטרקציה לתיירים. אז בפעם הראשונה הגעתי לחנוך את המקום עם מבקרים מחוץ לעיר. הכניסה להחנות את הרכב בשני המקומות חסומה בשער. אמרו לי "תמצאי מקום למטה" איפה? כול מקום אפשרי היה ממש רחוק. עברתי את גיל שבעים כמה ללכת? אז הבנתי שלאף אחד לא מזיז מהפקקים או הדלק, התחבורה הזו לא לתיירים או לתושבי חיפה בטח לא לאזרחים ותיקים רק לסטודנטים – הפרויקט עלה כל כך הרבה אז באוניברסיטה אי אפשר היה להזיז קצת את המחסום אחרי התחנה של הרכבל?

  1. איל אמר/ה

   האוניברסיטה והטכניון מוסדות במימון עתק מליארדים מהמדינה, שכר לימוד ותרומות עתק לא מימנו את הרכבל שמשרת רק אותם אפילו בשקל. זה נראה למישהו הגיוני?
   הם מתנהגים כאילו הם לא שייכים לחיפה. גשר הולכי רגל סגור. חניונים פולשים לתוך שמורות נחל נדר. מגלחים את גבעת הטכניון. בונים בנייני מעונות הכי זולים ומכוערים. הורסים מבנים לשימור כמו הפקולטה לאוירואוטיקה. מזלזלים בשכונות מסביב.
   איפה עיריית חיפה שתשים סטופ. שהם יממנו את הרכבל שלהם.

 5. טל אמר/ה

  הרכבלית נפלאה גם לסטודנטים וגם לתיירים. יש המגיעים לחיפה במיוחד ל"אטרקציה" הזו. גם תיירים.
  כן ירבו כמוה.

  1. בושה וחרפה אמר/ה

   רק לא לתושבי חיפה ששילמו עליה. זה בדיוק העניין.

 6. פרי אמר/ה

  ההכנסות כל יום בשבת שהרכבלית תעבוד יהיו יותר משנת הכנסות איך שהרכבת עובדת כיום. למעשה היא נוסעת מכמעט שום מקום לשום מקום. והשימוש שלה בשבת יביא קהל שמחפש לונה פארק במחיר מצחיק כל עם ישראל שלא שומר שבת יגיעה שעשוע לידים ולמשפחות.

 7. דור123 אמר/ה

  מה שגם שאי אפשר להפעיל את הרכבלית בתנאי מזג אוויר מסויימים: סערות עם רוחות חזקות, גשם חזק, סופות חול וכדומה.
  רכבלים מושבתים בתנאים כאלו.

 8. איך קוראים לסטודנטית מאבן? אמר/ה

 9. סטונדטית מאושרת אמר/ה

  הרכבלית נהדרת! השילוב שלה עם המרכזית נהדר, ובגלל שלא מחכים בה, הסינכרון עם הרכבות ועם האוטובוסים פשוט עובד. (בניגוד לקווי אוטובוס שיוצאים 5 דקות לפני שהרכבת מגיעה לתחנה ואז צריכים לחכות חצי שעה). אנחנו משתמשים בה מלא ותורמים לסביבה ולחנייה לאנשים שבאמת זקוקים לה

  1. יחצ יחצ יחצ אמר/ה

   סטודנטית הבעיה היא בדיוק שרק מאה מאתיים כמוך משתמשים בזה. זה לא כלי תחבורה עירוני והוא לא יעיל בתוואי הנוכחי.
   את ודאי היית מאושרת אם היה נתצ עם קו אוטובוס שיוצא כל 10 דקות ומוריד אותך בתחנה הקרובה לפקולטה מה שרכבל לא מסוגל.
   אז תודה למשרד היחצ על תגובת "הסטודנטית" ולא יעזור זה פתרון יקר איטי וגרוע הרבה יותר מנתיב אוטובוס לטכניון ובין הקמפוסים.

 10. אייל אמר/ה

  על הרקובלית צריכים לתת דין וחשבון מתכננים ביפה נוף שדחפו את הטירלול היקר והמיותר הזה למרות 3 סקרי משתמשים שכולם הראו שאין לזה ביקוש וכלכליות. הרקובלית אינה מוצר תיירותי או תחבורתי נחוץ אלא גחמה יקרה להקמה, לתפעול ולביטוח. ברבע מהעלות, נתיב אוטובוס ממרכזית המפרץ לקמפוס הטכניון ונוה שאנן היה מקצר זמן לחצי מהרכבלית – 6 דקות, ומפזר סטודנטים בכל הקמפוס. או 15 דק' לאוניברסיטה בסלילת נתצ קצר בין הקמפוסים. אין כבר עצבים פשוט צערמ עיר שלא מפספסת הזדמנויות לפספס הזדמנויות ולטעות בתכנון. צמיר גם תכנן את מרינת בת גלים מול רמב"ם. במקום להקשיב למומחים שמבינים, מהנדסי תנועה וראשי ערים יהירים מקדמים תכנון כושל יקר ואנטי-עירוני. כן צדקה קליש, לצערנו הדבר המיותר הזה נבנה. עוד כמה שנים כותרות על גרעונות ותחזוקה יקרה, עוד תקלות וסגירה בכל רוח חזקה בסמסטר חורף. למה? כי הנהגת חיפה מטומטמת.

לא ניתן להגיב