חג החגים פנים רבות לו • חגיגות החורף בחיפה | צפו

המושבה הגרמנית גדושה במאה אלף איש - החג של החגים - 22/12/2018 (צילום: ירון כרמי)

חגיגות החורף של חג החגים • סרטה של עליזה שקולניק 

חגיגות החורף של חג החגים בחיפה

בימים אלה של חודש דצמבר, כמו בכל שנה, (מלבד בשנה שעברה שהייתה שנת הקורונה)   מתקיים פסטיבל חג החגים, פסטיבל שהפך להיות אחד מסמלי הזהות של חיפה. כל מי שנוסע או הולך רגלי ברחובות העיר יכול להנות משפע האורות  והצבעים המקשטים את העיר ובעיקר את המושבה הגרמנית. 

חגיגת חורף בחיפה – החג של החגים | עליזה שקולניק
(צולם בשנת 2013)


המצאה חיפאית

הפסטיבל הינו "המצאה חיפאית" לציון חגי האור של הדתות השונות: חג המולד הנוצרי/ חג חנוכה היהודי / וחג מוסלמי, בדרך כלל הרמאדן או חג אחר, בהתאם ללוח השנה המוסלמי. חג החגים החל כיוזמה של הגב' רבקה ביאליק, שהייתה מנהלת בבית הגפן, בשיתוף עם עיריית חיפה, לפני כמעט 30 שנה (מ- 1993). כוונתה הייתה לקיים אירוע קהילתי אומנותי בוואדי ניסנס  שיחבר בין האנשים. 

כבר מלכתחילה הושם דגש על הקשר שבין האמנות למקום, ועל כן לאורך השנים הוצבו יצירות אמנות ברחבי הוואדי. אלה היו פסלי חוצות, ציורי קיר ופסיפסים, אשר נותרו כחלק מן הנוף האורבני של הרחובות.

מוזיאון פתוח רב תרבותי

אחת המטרות שקידם צוות ההיגוי שהתנהל אז בראשותה של הגב' רות אשכנזי, היה להפוך את הוואדי למעין "מוזיאון פתוח" אשר גדל משנה לשנה. במשך השנים אמנם חלו שינויים בהתאם לרוח הזמן, אך רוח הפסטיבל נותרה כשהייתה, ונוצרה מסורת שהשתרשה ונודעה בארץ כולה כ"חג החגים של חיפה". חג המאפיין אותה כעיר ים-תיכונית, יפהפייה ורב תרבותית. עיר היכולה להוות דוגמה לחיים משותפים של הקהילות השונות: היהודים, המוסלמים, הנוצרים, הבהאיים והדרוזים. עיר שבה יש לכל אחד הזכות להיות שונה, ובכל זאת לחיות יחד ולקיים דיאלוג אנושי. 

עולם טוב יותר הוא אפשרי

הפרק הזה פותח בצילום של חיזיון אור קולי מרהיב, שהוקרן בערב הפתיחה על קירות בית הגפן, שהוא מרכז תרבות ערבי יהודי. את החיזיון יצרה קבוצת 'אורבנו' במיוחד כדי שיתאים למקום ולאווירת החג. לדעתי ניתן היה לראות בחיזיון משל לרוח החג עצמו, חג הרוצה להדביק את כולנו באמונה שעולם טוב יותר אפשרי. 

"העמידו פנים שוב ושוב…"

לדעתי, חג החגים הוא אכן ביטוי לאמונה ולתקווה. ויחד עם זאת הוא גם מאיר את כל נקודות התורפה והכאב שאנו חווים. אך בעיני הוא מופלא משום שהוא מבקש לרפא את הכאב ולהעניק חווית חיים קהילתית, אופטימית, שפויה. ונכון יש תמיד את אלה הטוענים שזה מזויף ושזו העמדת פנים. להם הייתי משיבה: "העמידו פנים שוב ושוב עד שזה יהפוך לטבע שני".


הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. לילך אמר/ה

  עליזה שקולניק האגדית. אמנית ומורה בחסד לתולדות האמנות, איזה כיף היה כשפתחת בפנינו את ביתך המהמם, בזמן התיכון, אפשר היה לחוש את רוח היצירה. בהמשך היה כיף להעמיק בנושאים בקמרה אובסקורה. זכיתי

 2. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  חג שמח לכל החוגגים בחיפה.חג שמח .לילה טוב

 3. יוסי אמר/ה

  היינו שם היום(23.12.21).
  לראות את האנשים נהנים מיפי העיר המקושטת והמוארת, קונים כובעים ובלונים ושאר אביזרי חג, היה מהנה ביותר.

הגיבו כאן לכתבה