לחיות עם הסוכרת ולהמנע מסוכרת – ראיון עם ד”ר ברוך יצחק

65,000 חולי סוכרת מטופלים כיום בכללית באזור חיפה, כ- 8% מכלל האוכלוסייה מעל גיל 20. מחלה שהפכה למגפה של המאה ה-21 ונמצאת בעלייה מתמדת.

“קיימת עלייה מתמדת בזיהוי חולי סוכרת בארץ ובעולם בצורה מאוד משמעותית עד כדי כך שהפכה למגפה של המאה ה-21”. כך אומר ד”ר ברוך יצחק, מומחה ברפואת משפחה וסוכרת, ויועץ סוכרת בשירותי בריאות כללית במרכזים הרפואיים, לין וזבולון וחבר במועצה הלאומית לסוכרת ודריקטוריון באגודה הישראלית לסוכרית, בראיון מיוחד לחי פה.

הגורם המרכזי השמנת יתר


ישנם מספר גורמים לסוכרת כשהגורם המוביל לעלייה בשכיחותה הוא השמנת היתר, הדבקות והניצול של השפע המודרני מבחינת האוכל והתזונה המערבית שהיא תזונה לא בריאה, עתירת שומנים ולא נכונה, וחוסר פעילות גופנית שבאה לילדי ביטוי אצל האוכלוסייה בהשמנה.

בחיפה שכיחות הסוכרת קיימת בשתי קבוצת – מבוגרים וצעירים. אצל האוכלוסייה המבוגרת יש עלייה בשכיחות שקשורה בתוחלת החיים, ככל שחיים יותר יש יותר חשיפה לתחלואה כרונית. בגיל המבוגר מעל גיל 70 מגיעים לשכיחות של 20% מתוך האוכלוסייה שהם חולי סוכרת. קיימת גם עלייה בשכיחות “סוכרת מבוגרים” אצל צעירים וזה קשור שוב לנושא של ההשמנה. יש יותר צעירים שמנים דבר שגורם להופעת “סוכרת מבוגרים” ולא נעורים.

ההבדל בין סוכרת מבוגרים לבין סוכרת נעורים


“שני סוגי הסוכרת בעייתיים” מסביר ד”ר ברוך, “בסוכרת נעורים אין לנו שליטה משום שזו מחלה שקשורה באופן גנטי והיא תלויה אך ורק בטיפול באינסולין כי הלבלב לא מתפקד. בסוכרת מבוגרים שבאה לידי ביטוי בצעירים ניתן לשלוט בה. אם אותם צעירים מנהלים אורח חיים בריא אז בוודאי אפשר למנוע אותה”.

הקשר בין הרזון לסוכרת וסימנים


“בטרם המחלה כשהסוכרים גבוהים יש פעילות הורמונלית בגוף שגורמת להרזיה וזה אחד הסימנים לסוכרת. יחד עם זאת לצערנו זאת ירידה לשם עלייה והביטוי של ירידה הוא יותר בולט בסוכרת נערים”. מסביר ד”ר ברוך ומוסיף, אצל מבוגרים הסימנים הם עלייה במשקל, צימאון יתר והשתנת יתר. בסוכרת צעירים הסימנים הם ירידה במשקל וטשטוש ראייה”.

“ההמלצות של המועצה הלאומית לסוכרת ברורה והיא שכל מבוגר מעל גיל 40 צריך לבצע בדיקת סוכרת בצום בלי קשר לתסמינים שהוזכרו או אחרים וזאת בתור בדיקה סמויה. בדיקת דם מעל גיל 40 חשובה ומומלצת מאוד לאנשים עם רקע משפחתי של סוכרת לזיהוי מוקדם של סוכר בדם בצום מה שנקרא “טרום סוכרת” שזה מצב הפיך שבו ניתן לעצור את ההדרדרות לסוכרת בטיפול נכון של אורח חיים נכון, כי בשלב שהסוכרת מתפרצת לא ניתן לחזור לאחור וצריך לטפל בתרופות “.

חידושים בתחום הטיפול בסוכרת


“הטיפול בסוכרת השתנה לחלוטין ב- 20 השנים האחרונות. יש לנו מגוון תכשירים שיכולים לטפל בהם ולמנוע את סיבוכי המחלה. הבעיה בסוכרת היא לא הסוכר הגבוה אלא הסיבוכים שהסוכרת גורמת להם לצערי, אנשים נפטרים מהסיבוכים ולא מהסוכרת עצמה והמטרה שלנו להוריד את רמת הסוכר בדם כדי שלא יהיו סיבוכים. יש לנו מגוון גדול של תכשירים פומיים וזריקות, וההתפתחות מאוד גדולה ומשגשגת בתחום הטיפולים התרופתיים מאפשרים לנו להתמודד יותר טוב עם המחלה מה שלא היה פעם. לפני 20 שנה היינו מוגבלים בשניים שלושה תכשירים, היום יש לנו מגוון מאוד גדול, קבוצות גדולות ומשפחות גדולות גם בזריקות וגם תרופות פומיות ואנחנו מצליחים בצורה טובה לאזן המחלה”.

ההצלחה לטיפול בסוכרת משולבת גם באורח חיים בריא


“ההצלחה לאזן את הסוכרת היא לא רק בטיפול תרופתי” מדגיש ד”ר ברוך, ” אורח חיים בריא שכולל תזונה נכונה (אוכל בריא ומסודר) ופעילות גופנית בעיקר של הליכות (3 פעמים בשבוע) הם הערובה להצלחת הטיפול התרופתי. הטיפול התרופתי לבד לא יעשה את העבודה. אנחנו צריכים את השילוב של הדברים”.

“חשוב מאוד לחולי סוכרת להיות במעקבים שנתיים אצל רופא המשפחה או הרופא המטפל כלומר לפחות אחת לשנה לבצע בדיקת עיניים, בדיקת תפקודי כליות, בדיקת רגליים שהיא מאוד חשובה כדי למנוע פצעים, כי הפצעים אצל חולי סוכרת מורכבים וקשים לריפוי אז צריך לבדוק את זה”.

השירותים המוצעים בכללית לחולי סוכרת


“בשירותי בריאות כללית מציעים הרבה שירותים הקשורים במניעת סוכרת ולווי חולים סוכרתיים שהמחלה התפרצה אצלם בין היתר: סדנאות למניעת סוכרת בנושא של תזונה נכונה, וקבוצות הליכה מסודרות ומאורגנות בעזרת המחלקה לקידום וחינוך בריאות בכללית. אנחנו עושים עבודה מאוד יפה והתוצאות מוכיחות את עצמן”, אומר ד”ר ברוך.

בשירותי בריאות כללית במחוז חיפה קיימים כיום 65,000 חולי סוכרת, סדר גודל של 8% מכלל האוכלוסייה מעל גיל 20 אם כי בעולם האחוז גבוהה ביותר. החלוקה בין גברים לנשים בחיפה, כמעט שווה, אך במגזר הערבי אחוז הנשים שחולות בסוכרת גבוהה יותר ובולט יותר וזה בגלל השמנת יתר.

IMG_3813.JPG

ד”ר ברוך יצחק (צילום: סמר עודה)

מותר לאכול מהכל במידה ומומלץ לצרוך מוצרים עם תו התקן של האגודה לסוכרת


“לחולי סוכרת מותר לאכול דברים ממותקים אבל הכל במידה, ויש לקבל הדרכה נכונה מאיש מקצוע כמו דיאטנית לפחות פעם אחת כי זה מאוד חשוב. הדיאטנית תתפור לחולים חליפה מתאימה מבחינת תזונה לפי סדר היום שלהם וזו נקודה חשובה, מצד שני כשקונים מוצרי מזון (לחמים, גבינות, ממתקים וכו’) חשוב לראות את תו התקן של האגודה לסוכרת (מגן דוד אדום) זה ערובה לכך שהמוצר אמין, עבר בקרה ובדיקה על ידי אנשי מקצוע ומתאים לחולי סוכרת”.

טיפים:

להקפיד על תזונה נכונה
להשתדל לא לאכול ג’אנק פוד ונשנושים, לקבל הדרכה ולהקפיד על זה
לעסוק בפעילות גופנית (הליכות ושחייה)
לקחת את התרופות בזמן ובצורה נכונה ולא להזניח אותם
לא לשכוח לבצע בדיקות תקופתיות
לבצע בדיקת עיניים אחת לשנה
לבצע בדיקת רגליים אחת לרבעון
לבצע בדיקת תפקודי כליות
להקפיד לטפל בגורמי סיכון כמו כולסטרול
לבצע בדיקות בדם תקופתיות
“כל אלה הם הערובה שחולי סוכרת יחיו עם המחלה בצורה טובה לאורך זמן” מסכם ד”ר ברוך.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור בריאות בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו