טיפול תרופתי בסוכרת • חשיבות הייעוץ הרוקחי להצלחת הטיפול

התמודדות עם סוכרת • סדרת הכתבות של חי פה – תאגיד החדשות, לרגל יום הסוכרת הבינלאומי ושבוע המודעות למחלה | חשיבות הייעוץ הרוקחי בטיפול בסוכרת – כתבה שלישית בסדרה

ראיון עם רואן ח'טיב, רוקחת קלינית בכללית

בהמשך לראיונות שערכנו בחי פה עם ד"ר רונית קלמנוביץ-דיקשטיין, מומחית ברפואה פנימית, אנדוקרינולוגיה וסוכרת, אחראית תחום הסוכרת בכללית מחוז חיפה וג"מ, ועם נאוה פולין – דיאטנית קלינית, רכזת תחום תזונה בסוכרת בשירותי בריאות כללית, הפעם – על משמעות הייעוץ הרוקחי למטופלי סוכרת

מהו תפקיד הרוקח בכל הקשור לסוכרת?
המטופל הסוכרתי פוגש אתגרים מורכבים במהלך ההתמודדות שלו עם מחלת הסוכרת. על כן, איזון הסוכרת דורש סיוע ושיתוף פעולה של צוות רב מקצועי.

לכל איש צוות יש תפקיד בתהליך. במרבית המקרים, הרוקח נחשב לחולייה האחרונה שפוגשת את המטופל לפני התחלת הטיפול. בעת ניפוק תרופות, יכול הרוקח לוודא כי המטופל מבין את הוראות הטיפול התרופתי, ונוטל אותן באופן מיטבי ומושכל. בנוסף, הרוקח מבצע הדרכה רוקחית למטופל הסוכרתי. מדובר במפגש פרונטלי או וירטואלי עם הרוקח, אשר מעניק למטופל מידע מקיף אודות הטיפול התרופתי, נטילה נכונה, דרכים להתמודד עם תופעות לוואי, ואתגרים אחרים שהמטופל עלול להיתקל בהם במהלך הטיפול.

עד כמה משמעותית קבלת הטיפול בזמן?
טיפול תרופתי נחשב לכלי חשוב מאוד על מנת להשיג איזון סוכרת ולמנוע את התקדמות המחלה וסיבוכיה. על כן, נטילה לא נכונה, הצמדות חלקית או חוסר הצמדות לטיפול תרופתי, עלולים לגרום ליציאה מאיזון.

האם יש תרופות מסוימות שאסורות לחולי סוכרת? אילו תרופות עלולות "להתנגש" עם תרופות הסוכרת?
ישנן תרופות אשר מתערבות במאזן הסוכר בדם. בחלק מהמקרים זה לגרום להשפעה על איזון הסוכרת. לכן ליעוץ עם רופא או רוקח טרם תחילת כל טיפול תרופתי, יש חשיבות רבה. בנוסף, חשוב לציין שחלק מתוספי תזונה הניתנים לרכישה ללא מרשם רופא יש השפעה דומה על מאזן הסוכר ונדרשת זהירות רבה והתייעצות עם רופא/רוקח לפני נטילת כל תוסף תזונה.

בית מרקחת מרפאת רמת הנשיא. (צילום -דוד חורש)

עד כמה חשובה קבלת ייעוץ מרוקח/ת בכל הנוגע לטיפול?
קבלת הדרכה רוקחית מומלצת לכלל המטופלים המקבלים טיפול תרופתי כרוני, ובמיוחד למטופלים סוכרתיים. בסופו של דבר, זה משפר את איכות הטיפול התרופתי ואת בטיחותו ומשפר את ההיענות של המטופל והיצמדות טובה יותר לטיפול ולהצלחתו.

האם נדרש לבצע מעקב וריענון לגבי התרופות?
הדרכה רוקחית היא הזדמנות נפלאה למטופל להכיר את הטיפול התרופתי מקרוב ואת הדרכים הנכונות לייעל אותו, כדי להשיג איזון מיטבי בסוכרת, וניהול עצמי טוב יותר. התדירות המומלצת של המפגשים נקבעת באופן פרטני לכל מטופל, כתלות במצב איזון הסכרת, מחלות נלוות, אשפוזים, צורך אישי של מטופל, ובעת ביצוע שינויים בטיפול התרופתי ע"י הרופא המטפל.

כידוע, מצב איזון הסוכרת עלול להשתנות באופן תדיר. בהתאם לכך, השינויים בטיפול התרופתי עלולים להיות תכופים גם כן. מכאן באה חשיבות המעקב וליווי המטופל הסוכרתי ע"י הרוקח. ייעוץ רוקחי הוא הכרחי!

*חשוב להדגיש כי הדרכה רוקחית אינה באה כתחליף לייעוץ רופא.

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
 1. שלמה יובל אמר/ה

  סדרת כתבות חשובה ביותר בעניין מגפת הסוכרת .
  הנוגעים בדבר הולכים ומתרבים והמידע חשוב להם
  ולבני משפחותיהם.
  כל הכבוד ליזמה.

 2. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  כל הכבוד לך גברת סמר עודה – כרנתינג'י על הראיון הנפלא. בוקר אור.

הגיבו כאן לכתבה