בת גלים הקדומה • היסטוריה חיפאית מרתקת ונסתרת מהעין

השכונה שעל שפת הים

כחלק מסדרת סיפורי השכונות בחיפה וכהמשך לכתבה הקודמת בחי פה (בה התמקדנו בשכונת אל-עתיקה), בכתבה זו נדון בשכונת בת גלים, אשר יחד עם אל-עתיקה, היוו למעשה את העיר חיפה הקדומה. 

השכונה הנוכחית נבנתה בשנת 1920 ממש על החוף, כאשר חלק מבתי השכונה נושקים לים. הדבר הופך את בת גלים לאחת השכונות היפות והייחודיות בחיפה ובארץ בכלל, שכן, בודדים המקומות בארץ בהם ניתן לראות בתי מגורים היסטוריים במרחק מטרים ספורים מהים.

רשות בעתיקות - בת גלים

המחקר הארכיאולוגי בשכונה

המידע הארכיאולוגי על תולדות היישוב העתיק בשכונה, מגיע מהסקרים והחפירות הארכיאולוגיות: כבר משנות החמישים של המאה העשרים, קיימים תיעודים על שרידים ארכיאולוגיים שנראו בתחום שטח הצמוד לבית החולים רמב"ם, שהתגלו במהלך חפירת יסודות לצורכי בנייה. בין השנים 1965-1966 נערך בתחום השכונה סקר ארכיאולוגי על ידי חוליה בראשותם של יעקוב עולמי ואברהם רונן מטעם האגודה לסקר ארכיאולוגי של ישראל ורשות העתיקות. החל משנת 1998 בוצעו מספר חפירות בדיקה והצלה, בעיקר בתחומי שטח בית החולים רמב"ם, כחלק ממחקר האזור טרם ביצוע עבודות בנייה ופיתוח בבית החולים.

רשות העתיקות - בת גלים

באשר לתקופות ההיסטוריות, תיאורים של מבנים בחיפה העתיקה ניתן למצוא בתיאוריהם של חוקרים החל מהמאה ה-19, כדוגמת ויקטור גרן והסקר מטעם הקרן הבריטית לחקירתה של פלסטינה (PEF). בשנים האחרונות והחל מהמאה העשרים, נעשו גם מספר סקרי שימור אשר תעדו מבנים היסטוריים בשכונה וחלק מהמבנים עדיין קיימים עד עצם היום הזה, כמבנים אשר הוכרזו לשימור.

רשות בעתיקות - בת גלים

תוצאות הסקרים והחפירות הארכיאולוגיות

במהלך הסקר שבוצע בשנים 1965-1966, תועדו ברחבי השכונה מספר מוקדים בהם נראו על פני השטח סימנים המעידים על אתרים קדומים: כך למשל תועדו מספר מוקדים בהם תפזורת של כלי חרס מהתקופה הרומית (בשטח בין רחוב החייל לתחנת פז כיום), כמו כן תועדו בתחום שטח בית החולים רמב"ם מפלסי יישוב ושרידי קרמיקה וזכוכית המתוארכים החל מהתקופה ההלניסטית ועד לתקופה הביזנטית (מהמאה ה-4 לפנה"ס ועד המאה ה-7 לספירה הנוצרית). בסמוך לחוף, תועדו שרידי חציבות אשר העריכו החוקרים כי שימשו להפקת מלח. במהלך הסקר, תועדו גם מבנים היסטוריים אשר נבנו בשנות העשרים וכן טחנת הקמח הטמפלרית.

רשות בעתיקות - בת גלים

מספר חפירות ארכיאולוגיות נערכו בתחום שכונת בת גלים, כולן חפירות בדיקה והצלה שניהלה רשות העתיקות, ובתחום השטח של בית החולים רמב"ם. החפירות משנת 1998, אשר בוצעו על ידי רשות העתיקות, העלו שרידי יישוב החל מהתקופה הרומית ועד לאסלאמית הקדומה. בין הממצאים ניתן לראות בריכות לצביעת בדים אשר תוארכו לתקופה הביזנטית ותעלת מים מהתקופה האסלאמית הקדומה (מאה 8 לספירה). 

חפירות נוספות נערכו בתחום בית החולים בשנת 2006 (באזור בו קיים היום החניון התת קרקעי ומחלקת הילדים החדשה של בית החולים), בניהול כארם סעיד מטעם רשות העתיקות. הממצאים היו ברמת השתמרות לא טובה, אך בין היתר כללו שרידי מבנים רחבי ממדים עם רצפות טיח. המבנים תוארכו לתקופה הביזנטית בעיקר (מאה 6-7 לספירה). ממצא ייחודי היה המילוי מתחת לאחת הרצפות, שכלל אבן יד מהתקופה הניאוליתית (האבן החדשה, כלומר סוף עידן תקופות האבן), אשר תאריכו בערך 9000 שנה לפני זמנינו. שריד זה מעיד כי באזור היה יישוב השייך לתקופה זו, אך יישוב כזה טרם נמצא.

עיריית טירת כרמל – רחב
רשות העתיקות - בת גלים

חפירות נוספות נערכו באזור בית החולים בשנת 2008, כחלק מחפירות הצלה טרם הרחבת חדר המיון, בניהול כארם סעיד מטעם רשות העתיקות. ממצאים אלו העלו שרידי רצפות פסיפס אשר היוו חלק ממנזר וכנסיה שתאריכם התקופה הביזנטית. רצפת הפסיפס היתה צבעונית וכללה עיטורים של דגמים גיאומטריים. רצפות עם פסיפסים דומים נמצאו בכנסיות העתיקות באתרים כמו חורבת חשק, סוחמאתא ועוד. בין הממצא הייחודי היתה אבן טבילה עשויה אבן. על פי הערכת החופרים באתר, הממצא מעיד על תחילת התיישבות בחיפה העתיקה כבר בתקופה הפרסית (מאה 5 לפנה"ס) והוא נמשך עד לתקופה האסלאמית הקדומה (מאה 8 לספירה). רצפות הפסיפס של הכנסייה או המנזר, מתוארכים למאות 5-7 לספירה. 

רשות בעתיקות - בת גלים

העובדה כי גם בתקופה המודרנית, נבנו שני מנזרים במקום (שני המנזרים הבנויים אבנים נמצאים עד עצם היום הזה בכניסה לבית החולים רמב"ם), מעידה על חשיבות המקום לעדה הנוצרית עוד בתקופה הביזנטית. על פי המחקר הארכיאולוגי, המקום ננטש סופית בשנת 614 לספירה, עם הכיבוש הפרסי – הסאסאני.

רשות בעתיקות - בת גלים

מבנים ומוקדים מרכזיים בשכונה כיום:

עיקר הדגש של המאמר הזה, הוא לחשוף לקוראים את הצד הארכיאולוגי הפחות ידוע, היות שחלק זה מכוסה כיום מתחת לפני השטח. אולם בבת גלים קיימים מספר מבנים המהווים עדות לבניית השכונה מחדש בשנת 1920. לקריאה מורחבת מעט יותר על מבנים ואתרים אלו, תוכלו להיכנס לכתבה שפורסמה בחי פה בקישור:

בתי המגורים בשכונה

בתי המגורים של השכונה משנות העשרים, השתמרו בחלקם עד היום. עיקר הבניה בשנות העשרים (כפי שתועדה בסקר רשות העתיקות בשנות 1965-1966) היא בניה מאבני כורכר (אבן חולית). מאוחר יותר, החל משנות השלושים ועד לשנות הששים, נבנו הבתים מאבן גיר עם גגות בטון. 

 • בית סקנדינביה: נבנה בשנת 1923 כבית מגורים על ידי משפחת קרסנטי (כיום ברחוב העליה 14). השם ניתן למבנה לאחר שהפך להיות אכסניה למתנדבים מארצות סקנדינביה.
 • מנזר אל-זוארה: המנזר נמצא בכניסה לבית החולים רמב"ם והוקם בשנת 1894 על ידי נזירות כרמליטיות שהגיעו לארץ מצרפת. בתקופה העותומאנית כאשר גרשו העותומאנים את הנזירות המבנה שימש בית חולים אך הנזירות שבו אליו ונשארו בו עד שנת 1936 אז הן עברו לכרמל.
 • מנזר יוסף הקדוש: נמצא ממול למנזר הכרמליתיות והוקם בין השנים 1912- 1914. הוא משמש כיום, בדומה למנזר השני, את בית החולים רמב"ם.
 • טחנת הרוח הטמפלרית: הוקמה בשנת 1874, ונחשבת למבנה הראשון שהקימו הטמלפרים בתחומי מה שידוע כיום כשכונת בת גלים. הטחנה פעלה בכוח הרוח, אבל בשלב מסוים הופעלה על ידי מנוע קיטור.
 • קזינו בת גלים: המבנה שימש החל משנות השלושים של המאה העשרים, להפעלת פנאי עבור הקהילה. המבנה המקורי נהרס ומה שנראה כיום הוא מבנה בטון, חלק ממבנה שנבנה מאוחר יותר ובו היתה גם בריכה ואולם נשפים.
 • בית אהרון רוזנפלד: בית של רוזנפלד, מחלוצי הספנות בארץ וממייסדי שכונת בת גלים.
 • מתחם בתי משפחת רחל ויצחק סמסונוב: בית יצחק סמסונוב שהיה מראשוני הווטרינרים בארץ. בבית הזה נערכה האספה הראשונה של רופאים וטרינריים בארץ, בשנת 1922.
 • בית פנחס מרגולין: עורך דין וחבר מועצת העיר חיפה. הבית נבנה בשנת 1923.
רשות בעתיקות - בת גלים

שכונת בת גלים נחשבת לייחודית מאוד, הן בגלל מיקומה על שפת הים והן בהיותה עשירה בהיסטוריה ומורשת ארוכות שנים. הממצא הארכיאולוגי שהוצג בכתבה זו, מאפשר לנו לקבוע את גבולה הדרומי ביותר של חיפה העתיקה (בעיקר בתקופה הרומית – הביזנטית), שנמצא בתחום שטח השכונה, במקום בו נמצא כיום בית החולים רמב"ם.

עיקר המבנים והמרכזים ההיסטוריים הבולטים בתחומה של בת גלים בימינו, קשורים בעיקר לחידוש בנייתה, החל משנת 1920. על מבנים ומונומנטים אלו פורסמו כתבות ומאמרים שונים, כדוגמת הכתבה שפורסמה בחי פה (הקישור למעלה), ועל כן ראיתי לנכון להציג כאן את הממצא הארכיאולוגי שאינו נראה כיום לעין. 

הגיבו כאן לכתבה

37 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  אכן, שכונת בת גלים בחיפה היסטורה חיפאית מרתקת. כל הכבוד ל"ר כמיל סארי ,מנהל מרחב צפון ברשות העתיקות על מה שכתב באתר חי פה של נגה וירון כרמי.יישר כוח.שבת שלום.

  1. ד"ר כמיל סארי אמר/ה

   תודה רבה על התגובה. אכן שכונה מיוחדת

 2. דליה אמר/ה

  מוזר עד מאד שבתוך המבנים הראשונים של בת גלים נעדר "בית חסן" שהיה ביתו של מוכתר השכונה ויוזם בנייתה. בנימין חסן בן של יוצאי שפרעם התחתן במשפחת כרסנטי . הבית עןמד שם עד היום ומועמד לשימור

  1. האינסטלטורים אמר/ה

   לשם מה להזכיר בנינים שהריסתם צפויה עוד מעט? מוזר שהוזכר בית סמסונוב שחלק מקירותיו החיצוניים נהרסו לאחרונה.

  2. ד"ר כמיל סארי אמר/ה

   הכתבה בעיקר עסקה באתרים ובממצא הארכיאולוגי. את המבנים ההיסטוריים בחרתי באקראי רק כמה מהם עם קישור למאמר קודם שהתפרסם בחי פה. המטרה היתה לא להתעלם מהמבנים ההיסטוריים כי אני ארכיאולוג ועל כן הפנתי בקישור לכתבה אחרת המציגה את המבנים וההיסטוריה המדורנית של השכונה

  3. ד"ר כמיל סארי אמר/ה

   הדגש שלי בכתיבת הכתבה היה על הממצא הארכיאולוגי הלא ידוע. ועל כן הוספתי קישור לכתבה נוספת בה מוזכרים הבתים ההיסטוריים של השכונה. מה שמופיע בשכונה זה רק מדגם אקראי שבחרתי כדי לעודד את הקוראים להיכנס לקישור ולקרוא על יתר המבנים. ציינתי את הדבר הזה בתוך הכתבה שהיא חלקית ואני ממליץ לקרוא בכתבה אחרת על המבנים ההיסטוריים

 3. אפרת אסף אמר/ה

  מרתק. כדאי להוסיף מפה עם האתרים המוזכרים.

  1. ד"ר כמיל סארי אמר/ה

   בכתבה ישנה מפה, צילום אויר עם סימוני מיקום האתרים והיא מתוך סקר רשות העתיקות. ניתן להוסיף מפה עם רחובות

 4. שלומית אמר/ה

  מרתק לקרוא, תודה רבה!

 5. אבי אמר/ה

  כל הכבוד למי שערך את הכתבה מאד מענין כל ההיסטוריה של אז עד היום .רק שאלה מצאו מלח או לא מצאו ?
  טוב להזכיר את כל אותם האנשים אכיאולוגים,הרופאים הויטנרים,הערכוית והכרוית ממש מרגש תוד

  1. ד"ר כמיל סארי אמר/ה

   שלום: לא נמצא מלח. ההערכה שמדובר בחציבות להפקת מלח הינה הערכה. ישנו מחקר שלם של ד"ר אהוד גלילי על הפקת המלח בעת העתיקה ויצא ספר של ד"ר אהוד גלילי ממליץ למי שמתעניין

 6. גולן אמר/ה

  כתבה ממש מעניינת, נהניתי לקרוא וללמוד ולגלות עוד על השכונה שאני אוהבת כל כך. יישר כוח לכל מי שעסק ועוסק במלאכת הגילוי והשימור וכמובן לד״ר כמיל סארי כותב הכתבה.

 7. סמי אמר/ה

  נהדר! שווה ביקור.

  1. ד"ר כמיל סארי אמר/ה

   בשמחה רבה אפשר לתאם סיור

 8. תמר אמר/ה

  כל כך יפה וכל כך מוזנחת 🙁

 9. שלמה אמר/ה

  צריך להזכיר כי באזור רמב"ם שכנה חיפה העתיקה. כאן התנהל גם הקרב האחרון של צבא יהודי על אדמת ארץ ישראל, מול הצלבנים לפני כאלף שנה.

  1. ד"ר כמיל סארי אמר/ה

   נכון מאוד ועל כן הכתבה הזו באה ישירות אחרי הכתבה על חיפה אלעתיקה

 10. מנחם גילהתודה אמר/ה

  תודה על המידע!

 11. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  כתבה חשובה מאוד ומעניינת מאוד, תודה רבה!

 12. חיים אמר/ה

  אחת השכונות המיוחדות בארץ שהיתה צריכה להיות פנינה עולמית ובמקום זאת נראית פח אשפה. הזנחה פושעת של שנים. מה גורל רצפת הפסיפס המדהימה. מדוע לא שימרו אותה?

 13. ד"ר כמיל סארי אמר/ה

  הפסיפס אכן ישומר. הוא הוצא מהאתר כי היה צורך בהרחבת חדר המיון של בית חולים רמב"ם. התכנון להחזיר את הפסיפס לתצוגה בבת גלים היות והוא שייך למקום. המאמצים להחזירו לתצוגה ברמבם אבל אפשר בכל מבנה ציבורי בשכונת בת גלים

 14. שוש יונאי אמר/ה

  שלום, איך משיגים את הצילום עם הנקודות האדומות, ואת הפירוט של כל נקודה ונקודה???
  תודה מראש.
  שוש יונאי

  1. ד"ר כמיל סארי אמר/ה

   כפי שכתבתי באתר רשות העתיקות הנה קישור: http://survey.antiquities.org.il/#/MapSurvey/14
   כמיל

 15. אבי הראל אמר/ה

  איפה אפשר לראות את הממצאים, ומה מציינים המספרים על גבי התצ"א? אולי כדאי להוסיף מקרא?

  1. ד"ר כמיל סארי אמר/ה

   שלום רב: הממצאים נמצאים בטיפול במעבדות רשות העתיקות. חלק קטן מוצג בכניסה לבית חולים רמב"ם. המספרים על גבי המפה מציינים את מספר האתר כפי שנסקרו על ידי צוות רשות העתיקות. ניתן להיכנס לאתר רשות העתיקות לראות את המפה ולקרוא את תוצאות הסקר: http://survey.antiquities.org.il/#/MapSurvey/14
   לגבי להוסיף מקרא: צודק בהחלט
   כמיל

 16. יואב אשל אמר/ה

  כתבה יפה ומעניינת מאוד!! בשנים האחרונות אשתי ואנוכי מתארחים במלון בת גלים (גם הוא מבנה עתיק משנת 1930 כמדומני ששופץ) ומטיילים ברחבי השכונה ולאורך הטיילת. אכן שכונה מדהימה גם בעבר וגם בהווה.

 17. אושרת אמר/ה

  נורא מעניין! תודה רבה! איך ניתן לתאם סיור?

  1. ד"ר כמיל סארי אמר/ה

   ניתן לתאם ישירות איתי יש את כל הפרטים שלי בדף הפיסבוק "רק רגע" או על שמי kamil sari

 18. נורית אמר/ה

  מעניין מדוע שרל לוץ 4 לא מופיע בשום מקום ועד כמה שידוע לי היה הוילה הראשונה שנבנתה והיתה שייכת לנציגו של הסולטן התורכי.באותה תקופה בת גלים לא נקראה בת גלים ובעצם היתה כפר דייגים.

 19. ערן אמר/ה

  תודה רבה ד"ר כמיל סארי על כתבה מעניינת ומעשירה! ישר כוח וכן ירבו!

 20. אסתי+שפירא+רויטר אמר/ה

  תודה על המידע המעניין והמעשיר לגבי עיר הולדתי🙏🏻❣️

 21. שפלן אברהם אמר/ה

  עבורי כשחיין תחרותי בעבר..תמיד ריגשה כל נסיעה בבריכת בת גלים שמלות תחרויות כולל במכביות ,אליפויות .קפיצות מהמיגדל.הבנתי שבניהול היה בטיפול ממשפחת מרגוליס.
  למרות שידעתי שכוסתה החולצה. ביקרתי במיוחד באיסור. ישבתי למרגלות הכניסה שבכניסה לבית הקפה שממול לבריכה.
  היו סמנים

 22. עוזי אברהם אמר/ה

  כיליד בת גלים, וכבת גלימי לשעבר ממש בנשמתו, אני מרגיש חובה אישית ואף בשמם של חבריי הרבים לילדות להודות לד"ר כמיל סארי על הכתבה הכה מאלפת ועל כל אותם גילויים כה מיוחדים על היסטוריית השכונה, נכון שהוא שלא ידענו רבות על הממצאים העתיקים להוציא את זאת שהמקום היחידי שאליו הדגשנו את מאמצינו להגיע הייתה גבעת שמונה שנמצאת בדומה של השכונה, שם גילינו אבני מוזאיקה, ואותם אספנו מיוחד בכדי לשחק את משחק חמשת האבנים שהיה כה מפורסם אז בין ילדי השכונה.

 23. עוזי אברהם אמר/ה

  תיקון !
  הכוונה שלי הייתה לגבעת ששמונה בארומה של שכונת בת גלים

 24. עוזי אברהם אמר/ה

  תיקון חוזר גבעת שקמונה

 25. משה נוי אמר/ה

  לא מכבר מלאו לשכונה היפה בת גלים 100 שנה להקמתה. לא שומעים על איזו תכנית לציין את המועד. לעומת זאת ב 1949 חגגו בגדול את יובלה הראשון לא חןגגים 100 שנה ?

 26. שושי אמר/ה

  לבת גלים כמו לעין הים שמורות המוח זכרונות יפים.

הגיבו כאן לכתבה