123 שנים לביקור קיסר גרמניה בחיפה • חלון להיסטוריה

איור של קיסר גרמניה מגיע לחיפה (באדיבות העמותה לתולדות חיפה)

השבוע לפני 123 שנים ביקרו בחיפה הקייזר של גרמניה וילהלם השני ואשתו אוגוסטה ויקטוריה. בשיתוף עם העמותה לתולדות חיפה, אתר חי פה – תאגיד החדשות מביא את סיפורו של הביקור בחיפה של אחד האנשים החשובים בהיסטוריה.

קיסר גרמניה וילהלם השני (באדיבות העמותה לתולדות חיפה)

רקע לאירועים

בשנת 1898 חיפה היתה עיירה קטנה בת 10000 איש, מתוכם 1000 יהודים ושכונה גרמנית בת 700 איש. במחצית חודש ספטמבר הגיע לעיר גדוד פרשים גרמני שנועד לאבטח את ביקורו של הקייזר הגרמני. החיילים הקימו מאהל מערבית למושבה הגרמנית והקצינים לנו במלון "כרמל" של משפחת קראפט הטמפלרית. גם גדוד פרשים עות'מאני מהמשמר האישי של הסולטן הגיע לעיר. שבוע לפני הביקור הגיעו לחיפה שלישו של הקייזר והסייס המלכותי הראשי יחד עם הכרכרה המלכותית.

הקיסר הגרמני מגיע לחיפה (באדיבות העמותה לתולדות חיפה)

ביקור הקייזר

ב-25/10/1898 בשעה 16:30 מגיעה היאכטה המלכותית ועליה קיסר גרמניה וילהלם השני ואשתו אוגוסטה ויקטוריה מגיעה לחופי חיפה. יחד איתם היו ביאכטה אורחים נכבדים, בהם קונסול גרמניה בביירות ומושל דמשק. היא לוותה בשתי ספינות מלחמה גרמניות שירו מטחי כבוד. היאכטה המלכותית הגיעה לחיפה משום שהייתה בה מושבה טמפלרית ובשל נתוניה הטבעיים.

בערבו של יום ההגעה נערכה קבלת פנים לכל הנכבדים על סיפון היכטה המלכותית, כשמספינות הליווי נורו זיקוקים צבעוניים, לראשונה בחיפה.
כשירדו בני הזוג המלכותי מהיאכטה המתין להם משמר כבוד של חיילים עות'מאנים. כמו כן קיבלו אותם תזמורת צבאית, בני הקהילה הטמפלרית וקהל רב. הם עלו על הכרכרה המלכותית יחד עם האורחים שאיתם ובליווי הפרשים הגרמנים והעות'מאנים עלו לכרמל לתצפית על העיר חיפה, המפרץ והמושבה הגרמנית.

האובליסק שהוצב לזכר הביקור. כיום הוא נמצא בטיילת לואי (באדיבות העמותה לתולדות חיפה)

אחרית דבר

למחרת בבוקר ביקר הזוג המלכותי במספר מוסדות גרמניים בעיר ולקראת הצהריים הם עזבו את חיפה בשיירה ארוכה ומאובטחת לכיוון יפו וממנה לעיר הקודש ירושלים. בירושלים חנך הקייזר את כנסיית "הגואל", לאחר שמימן את הקמתה. למעשה, חנוכת כנסייה זו הייתה הסיבה הרשמית לביקורו בארץ ישראל.

12 שנים לאחר הביקור הוקם בנקודת התצפית (כיום בטיילת לואי) אובליסק שציין את האירוע. בנה אותו המהנדס גוטליב שומאכר והוא נחנך ב- 25 באוקטובר 1910. מאז בכל שנה בתאריך זה חגגו הטמפלרים במקום את ה"קייזרפאסט", יום ביקורו של הקייזר במקום. מנהג זה נפסק עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה.

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. רק רציתי לדעת אמר/ה

    אז היו בחיפה 3% מהיהודים שבארץ וכ-10% מכלל האוכלוסיה. כיום כ-3% מכלל האוכלוסיה . סיק טרנזיט גלוריה מונדי.

הגיבו כאן לכתבה