“330 מיליון ₪ יוקדשו בשנים הקרובות לשיפור הזיהום במפרץ חיפה”

כך הבטיח מנכ”ל המשרד להגנת הסביבה ישראל דנציגר, בוועדה לביקורת המדינה שדנה השבוע בדו”ח מבקר המדינה, שחשף שורה של ליקויים בפיקוח על מפעלים מזהמים. יו”ר הועדה קארין אלהרר, דרשה מהמשרד להגנת הסביבה להקים אתר ובו תוצאות דגימות-הפתע במפעלים, ולהגביר את שיתוף הפעולה עם הרשויות המקומיות.

002-_צילום_אנדרי.jpg

מפרץ חיפה (צילום: אנדרי סוידאן)
הועדה לביקורת המדינה דנה השבוע בשנית, בפיקוח של המשרד להגנת הסביבה על מפעלים מזהמים. יו”ר הוועדה, ח”כ קארין אלהרר קראה להגדיל את מספר המפקחים למניעת זיהום, והדגישה כי “זיהום אויר לא פעם משפיע על אחוזי התמותה באזורים מסוימים, ויש להגביר את הפיקוח על מפעלים מזהמים, את שיתוף הפעולה עם הרשויות המקומיות ואת נגישות המידע לציבור הרחב – שהוא הנפגע העיקרי מזיהום אויר ומחוסר פיקוח”.

אלהרר, שיבחה את המשרד להגנת הסביבה על “עבודה רבה ומבורכת, אבל הדרך עוד ארוכה” ודרשה לקבל את דו”ח תיקון הליקויים בנושא פליטות זיהום מכלי רכב, ופירוט היתרי העבודה למפעלים המזהמים, תוכנית ביקורות הפתע לשנה הקרובה, ואת הפילוח לתכנון מול ביצוע של השנה החולפת. אלהרר דרשה כי המשרד אף יקים אתר אינטרנט בו הציבור יוכל לקבל את כל תוצאות בדיקות הפתע., וציינה כי “לכל אזרח הזכות לדעת איזה מפעל מזהם בסביבתו”.

188 מפעלים מסוכנים לזיהום אויר פועלים בארץ

מנכ”ל המשרד להגנת הסביבה ישראל דנציגר, שנכנס לתפקידו לפני כשלושה חודשים, סיפר כי כיום פועלים בארץ 188 מפעלים מסוכנים לזיהום אויר. לדבריו: “מדובר בנשוא חשוב, מציל חיים ואלפי איש סובלים בארץ ממחלות וממוות מוקדם, אך זיהום האוויר בארץ יורד בשנים האחרונות באופן קבוע”.
דנציגר, הודה כי עד כה לא היה די פיקוח ואכיפה בעניין, ועם כניסתו לתפקיד קבע להתמקד בהם. לדבריו, יוקמו יחידות פיקוח אזוריות בתוספת כוח-אדם, הוגברו ביקורת-הפתע, מערכות המחשוב עודכנו, ומדי חודש מחויבים יחידות אלו להעביר למנכ”ל דיווח על הפיקוח וביקורות-הפתע. דנציגר הבטיח כי בשנים הקרובות יוקדשו 330 מיליון ₪ לשיפור הזיהום במפרץ חיפה, כולל הרמת הרף הנדרש למפעלים.

שולי נזר, סמנכ”לית המשרד הוסיפה, כי יעודכן החוק בעניין רישוי החוק למפעלים בעלי סיכון זיהום, וכן יאושרו בקרוב תקנות בעניין לתחנות דלק. לדבריה, המשרד מפקח כיום על כ-19,000 מפעלים, ולתקוותה חוק אויר נקי יאושר במהלך השנה הקרובה.

בדיון התגלעה מחלוקת בין נציגי המשרד לנציגי המבקר והיועץ המשפטי של הועדה, האם יש צורך בקביעת תקנות-חובה בעניין פליטת אויר מזוהם ממפעלים, קביעתן כתקנות-רשות או שינוי החוק בעניין.

אבי שגב, תושב קריית חיים וחבר “הקואליציה לבריאות הציבור” דרש לעדכן את רמות הזיהום הקבוע במשרד להגנת הסביבה – לאלו שבמשרד הבריאות, וקבל על חוסר פעילות המשרד נגד הרחבת בתי הזיקוק.

ח”כ דב חנין, ציין כי בראש ובראשונה על המשרד למנוע הרחבת הזיהום במפרץ חיפה, ואילו עו”ד תומר רוזנר, היועץ המשפטי של הוועדה הדגיש כי המשרד איננו מיישם את היעד שקבעה הממשלה לקביעת ערכי האוויר הנקי, במסגרת תכנון העתיד בהקמת או בהרחבת מפעלים.

יעל כהן-פארן, מנכ”ל הפורום הישראלי לאנרגיה שתחל לכהן כחברת הכנסת, הציעה מיסוי ייעודי למימון הפיקוח למניעת זיהום, וקראה להכרזה על חיפה כעיר מוכת אסון.

נתונים מדו”ח המבקר:
כזכור מדו”ח המבקר נחשף, כי מנתוני המשרד להגנת הסביבה מינואר 2014 עולה כי בין אוגוסט לנובמבר 2012 ובין אפריל 2013 לינואר 2014 לא קיימו כ-21% מהמפעלים את הנדרש מהם ולא ביצעו את כל הדיגומים התקופתיים שהיו אמורים לבצע. עקב כך לא נדגמו כנדרש כ-46% מהארובות שבכלל המפעלים (1,229 ארובות). בתקופות אלה כל מחוזות המשרד כמעט שלא נקטו צעדי אכיפה נגד מפעלים שלא הגישו נתונים על דיגום תקופתי של פליטות מזהמים מארובותיהם על פי הנדרש (בין אפס צעדי אכיפה לשני צעדים במחוז).

עוד חשף המבקר כי אחת ממערכות המידע שבהן משתמש המשרד כדי לפקח על מאות המפעלים המזהמים ולאפשר מעקב אחריהם היא מערכת “פליטות מתעשייה”. הביקורת מצאה כי למערכת אינם מוזנים נתונים על כל המפעלים והעסקים הפולטים מזהמים לאוויר הרשומים בה, וקיימים מפעלים ועסקים רבים נוספים שבהם הפליטות לא מוקדיות, אך הם כלל לא רשומים במערכת זו אלא במערכת אחרת. גם המידע שמתבסס על מערכת “פליטות מתעשיה” המוצג באתר האינטרנט של המשרד אינו מעודכן, שכן מסוף 2013 ועד אוקטובר 2014 לא הוזנו לאתר נתונים חדשים. המידע על חריגות מִתִּקְנֵי פליטה של מזהמים, מידע שחשוב ביותר כי יגיע לידיעת הציבור, אינו תמיד אמין.

הגיבו כאן לכתבה