התלמידים נדרשים לבצע שוב את מבחן המחוננים • הורים בביה"ס בחיפה זועמים

תלמידים (צילום: משרד החינוך)

הורים למחוננים בכיתה ו' בביה"ס דוד ילין זועמים: 'אין סיבה שילדינו יעברו עוד מבחן לפני המעבר לחטיבת הביניים'

בכל שנה, תלמידים המסיימים לימודים בכיתת המחוננים בבית הספר דוד ילין בכרמל, עוברים אוטומטית לכיתת המחוננים בליאו באק. כל שנה, חוץ מבשנה זו. בנובמבר הקרוב צפוי להתקיים מבחן לכיתת המחוננים בדוד ילין, כדי לבדוק האם כל התלמידים יוכלו לעלות לכיתת המחוננים בליאו באק, ההורים, כאמור, זועמים.

מחאת ההורים לילדי כיתת המחוננים, שזו שנתם האחרונה בדוד ילין,היא על כך שבניגוד לשנים קודמות, ילדיהם נדרשים לעבור מבחן בחודש נובמבר הקרוב, במטרה לקבוע האם הם זכאים לעבור לכיתת המחוננים בחטיבת הביניים בליאו באק. בשנת הלימודים הבאה. לטענת ההורים, אין כל סיבה לבחון את הילדים ולהלחיץ אותם.

האם חוזר מנכ"ל זו רק המלצה?

"כשהבן שלי היה בכיתה ב'", אומרת מירב, אימא לתלמיד כיתה ו' בכיתת המחוננים בדוד ילין, "הוא עבר את בחינת המחוננים והחלטנו להעביר אותו מבית הספר "אינשטיין" בשכונת רמת אלון, לדוד ילין. עשינו את זה על סמך זה שאמרו לנו שהוא מחונן ודיברו אתנו אז על מסלול מסודר ובטוח. כיתת מחוננים ביסודי בבית הספר דוד ילין, ובחטיבת הביניים ובתיכון – בליאו באק. ככה זה היה עד היום ולפי חוזר מנכ"ל", היא אומרת.

כיתת מחוננים – אילוסטרציה (צילום: משרד החינוך)

"השנה התברר", ממשיכה מירב, "שחוזר מנכ"ל זו המלצה בלבד". פנו אלינו ואמרו שהשנה, אצל הילדים שלנו, המעבר לא יהיה אוטומטי מכיתה ו' בדוד ילין לחטיבת הביניים ליאו באק, אלא שבחודש נובמבר התלמידים יעשו מבחן, ומי שיצליח בו, ימשיך לליאו באק ומי שלא – לא. קודם כל, אנחנו לא מבינים איך יכולה להתקבל החלטה שרירותית כזו. האם משרד החינוך לא עובד על פי נהלים? בשנת הלימודים הקודמת התלמידים עברו אוטומטית מדוד ילין לליאו באק אז מה קרה השנה?".

אז מה השתנה השנה הזו?

"השנה פנו הורים שילדיהם לא התקבלו לכיתת המחוננים ביסודי בבקשה לבחון את הילדים", אומרת מירב. "לטענתם, גם אם הילדים פלא הצליחו במבחן בכיתה ב', מגיעה להם הזדמנות לתקן. המשמעות של המבחן הזה היא שבבית הספר ליאו באק לא יהיה מספיק מקום לכל התלמידים".

נדרשים להוכיח את עצמם שוב

"צריך להבין את הילדים שלנו, מכיתה ג' הם לומדים ביחד, ועכשיו, נניח שחלק יעברו את המבחן וחלק לא, חלק מהכיתה תמשיך ביחד והיתר ייפרדו? אין לזה שום הסבר הגיוני. אני העברתי את הבן שלי לכיתת מחוננים על סמך העובדה שהובטח לי שהוא יוכל להיות בכיתה עם אותם החברים לעוד הרבה שנים, ופתאום הוא צריך שוב להוכיח את עצמו".

"לפני כמה ימים הבן שלי בא אליי וסיפר לי שהחבר הכי טוב שלו מהכיתה נרשם ללימודים לקראת הבחינה. בהתחלה זה היה נראה לי ממש מיותר, אבל אז אמרתי לעצמי, שאולי בזה שאני לא מאפשרת לבן שלי לתרגל, אני אמנע ממנו להמשיך עם הכיתה שלו. אין לי ספק, שהבן שלי יצליח במבחן, והוא היה יכול להצליח גם בלי הקורס הזה, אבל עכשיו הוא יושב בבית ולומד לקראת המבחן".

ההורים טוענים עוד, שילד מחונן לומד שנתיים בבית הספר היסודי השכונתי ואז עובר בכיתה ג' לכיתת המחוננים בבית הספר דוד ילין. בכיתה ג' נוצרת כיתה חדשה של ילדים מחוננים מכל העיר, שלומדים ביחד מכיתה ג' עד סוף י"ב בבית הספר ליאו באק.

הילדים שואלים שאלות

"עכשיו לבת שלי יש הרבה שאלות, אומרת תמר, אימא לתלמידה מחוננת בכיתה ו', "כל החברות של הבת שלי הן מהכיתה, והבת שלי מוטרדת ממה שיקרה אם היא לא תעבור את המבחן בחודש הבא. גם אנחנו וגם היא ידענו שהיא תלמד בכיתת המחוננים בליאו באק והיינו מאוד מרוצים. היא שמחה שהיא עומדת לעבור לליאו באק עם כל החברים שלה ואנחנו שמחנו שהיא תהיה בוגרת ליאו באק, ולצד ההשקעה הגדולה בכיתת המחוננים, היא גם תהנה מחוויה טובה ומרחיבת אופקים, שרק ליאו באק יכול לתת. ומה בסוף? אנחנו לא יכולים לדעת בוודאות שהיא תמשיך לליאו באק. גם הילדה מודאגת שהיא תצטרך ללמוד בבית ספר שאין לה בו חברים, וגם אנחנו מאוכזבים.

"אם היינו יודעים, אולי היינו פועלים אחרת"

אם לפני שנים היו אומרים לנו שזה יהיה המצב, אולי לא היינו בכלל נכנסים לכיתת המחוננים. עכשיו אם הילדה לא תעבור את המבחן, היא תצטרך להשאיר את כל הכיתה שלה והחברים מאחור, ולהתחיל מהתחלה בבית ספר אחר".

תגובת משרד החינוך לכתבה תצורף כשתתקבל.

הגיבו כאן לכתבה

11 תגובות
 1. ורדינה מארגנטינה אמר/ה

  אויויויי. איזה צרות יש לכם

 2. חיפאית אמר/ה

  רוב התלמידים בבתי הספר היסודיים לא ממשיכים יחד עד התיכון….

 3. אילנה אמר/ה

  רוב הילדים לא החליפו כיתה ובית ספר בכיתה ג', לבית ספר מרוחק מהבית שנותן להם הזגמנות ללמידה בשיטה המתאימה להם. אלה ילדים מיוחדים שמתקשים ללמוד בכיתה רגילה. וזו ההקרבה שהוריהם היו מוכנים לעשות כדי לתת להם הזדמנות ללמוד בשיטה שנותנת מענה לצרכים שלהם!
  המבחן הזה שערוריה, במיוחד לאחר שנתיים של קורונה בהם כמעט ולא למדו בצורה נורמלית.

  1. אמנון אמר/ה

   עוד תאשימי את צשרד החינוך גם בקורונה.

 4. סיגל גוטר אמר/ה

  לציפייה של ההורים המופתעים בשפת המשפט -קוראים "הסתמכות" (במלים פשוטות, פיתוח ציפייה הגיונית הנוגעת ללב ענין או חוזה או הבטחה למשל). הסתמכות על פי מצב נוהג, עפ"י "מה שהיה עד כה" – בעניננו כאן – כל הנוגע למצב הברור מאליו (עד אוטומטי, -,אם באמת כך) של מעבר מחונני כיתות היסודי בביה"ס דוד ילין ללא מבחנים לחטיבת ביה"ס "ליאובק". כאשר אנשים מסתמכים על ענין הם נוקטים פעולות, מסדרים "את הראש" לפי זה. לכן, להבנתי, יש לפתור את הענין בכובד ראש תוך הפעלת שיקול דעת עניני (גישה רצויה בעיני, בכלל, כאופן קיום ראוי). שתי הערות לסיום: 1. אפרופו, הסתמכות, הבהרה: הכתוב כאן על ידי אינו בבחינת ייעוץ משפטי. הוא על דעתי וידיעתי. לכן, בחנו זאת בעצמכם 2. סוגיית מיצוב מוסדות החינוך בחיפה וחלוקת הפעולה והכוח ביניהם, – דורשת עיון מעמיק לעצמו. נושא חשוב. ראוי וחשוב היה לחזק את כוחה של חיפה בהיבטי חינוך ותרבות. הרי, קיימים בה הטכניון, אוניברסיטה, מכללה למורים. הדברים,ידועים לכל:)

 5. מישהי אמר/ה

  יש לי בת בכיתה ו'. בכיתה ב' היא עברה את המבחן של המחוננים, והלכתי לאסיפת הורים בבי"ס דוד ילין. אמרו שם בצורה ברורה וחד-משמעית שהמחזור הזה יצטרך לעבור מבחן בכיתה ו' כדי להמשיך בכיתת מחוננים בכיתה ז'. הדגישו שעד כה המצב היה שרק מי שלא הולך לכיתת מחוננים נדרש למבחן חוזר, ושעבור המחזור הזה יש משהו חדש, והוא שכולם יצטרכו להיבחן. היו קצת שאלות של ההורים בנושא, והמנהל (שעזב בסוף אותה שנה, הילדים התחילו כיתה ג' עם מנהלת חדשה) והרכזת של המחוננים ענו עליהן.

  אפשר למחות על זה, אבל הטענה שזאת הפתעה שלא היתה ידועה מהרגע הראשון – לא נכונה. במקסימום אפשר לטעון שמאז אותה אסיפת הורים, הנושא לא עלה שוב או לפחות לא הודגש. כך שהורים שלא נכחו באסיפה, או שנכחו ולא שמו לב, יתכן שלא ידעו.

 6. זהבה אמר/ה

  הגאון הולך והילד נשאר…. הבחינה בכתה ב מעידה על פוטנציאל אבל משקפת את השקעת ההורים. אין ספור גאוני כתה ב הפכו לתלמידים בינוניים ולהיפך. מן הראוי לבחון את כל התלמידים המעוניינים בכך. אין הצדקה לדאגת ההורים לגבי בי"ס חדש וחברים חדשים. נהפוך הוא: היתרונות שבכך עולים לעין ערוך על החֶסרונות. בהצלחה לכולם.

 7. רפי רפול - חסון.חיפסטבל פה אמר/ה

  אני גם זועם על כך.ערב נעים.

 8. שקשוקה אמר/ה

  לפי הידוע לי , נהוג לעשות בכיתה ו' מבחן נוסף למחוננים ,לא כולם עוברים אותו. שני ילדי מחוננים ולמדו בקריות בבתי ספר רגילים ,בשכונה שלהם עם החברים איתם הם לומדים מהגן .יש המון מסגרות ופרוייקטים למחוננים בהן ניתן להשתלב. כל ילד אחר כאשר מגיע לחטיבה, נכנס לכיתה חדשה ומכיר חברים חדשים. זו לא טענה שתומכת בטובת הילדים המחוננים וזכותה של המערכת לתת הזדמנות לילדים נוספים .

 9. אמנון אמר/ה

  מי קבע שגאון כיתה ב' נישאר גאון בכיתה ז'? הרי המדינה משלמת מיסים שלנו כדי לממן את כיתוץ המיוחדות האלה, לא? הנחמה היחידה שילדינו לא מספיק "מחוננים" היא ש- המחוננים הנבחרים הם באמת הטובים ביותר. חוץ מזה שלא כל הילדים מתבגרים באותו הקצב. לפי שיטה זו שבכיתה ב' כבר הכל ברור, אינשטיין היה הולך להיות חקלאי. שהורים אלה יתביישו. צעקות שלהם לא הוגנות.

 10. שרה אמר/ה

  אין מה לעשות, הרבה מהם לא מחוננים, מי שבאמת מחונן לא צריך ללמוד למבחן, תרגעו הורים דוחפים.

הגיבו כאן לכתבה