מנכ”ל משרד התחבורה: ההסתדרות לא תעצור הקמת נמל המפרץ

05_-_עוזי_יצחקי_-_מנכל_משרד_התחבורה.jpg

עוזי יצחקי – מנכל משרד התחבורה
צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

כשברקע בית הדין לעבודה דן בעיצומים של עובדי נמל אשדוד וכאשר ארגוני הסביבה מתריעים מפני נמל מיותר שיהרוס את מפרץ חיפה ויעלה את רמת הזיהום והתחלואה, מנכ”ל משרד התחבורה בכנס באוניברסיטת חיפה:

“ההסתדרות ניסתה – ועדיין מנסה – לעכב את הקמת שני הנמלים החדשים, אבל העניין הוכרע והממשלה מאוד מחויבת לנושא: יוקמו שני נמלים חדשים שינוהלו על ידי גורמים פרטיים”

* מנכ”ל משרד התחבורה עוזי יצחקי דיבר בכנס השלישי לחקר הים התיכון של אוניברסיטת חיפה והוסיף כי תוך שבועיים יחלו העבודות להרחבת כביש 6 לצפון ואף העריך – נמל תעופה ישראלי יוקם על אי מלאכותי בים*

“ההסתדרות ניסתה – ועדיין מנסה – לעכב את הקמת הנמלים החדשים, אבל העניין הוכרע והממשלה מאוד מחויבת לנושא: יוקמו שני נמלים חדשים שינוהלו על ידי גורמים פרטיים”, כך אמר היום מנכ”ל משרד התחבורה עוזי יצחקי בכנס השלישי לחקר הים התיכון של אוניברסיטת חיפה, כשבאותו הזמן בדיוק דן בית הדין לעבודה בעיצומים שנקטו עובדי נמל אשדוד.

תושבי חיפה מזהירים: המפרץ כפי שאנחנו מכירים אותו היום ייעלם לצמיתות


ייעלם_לצמיתות_-_האגן_המזרחי_של_מפרץ_חיפה_נמל_עיר_תחתית_קריית_הממשלה.JPG

ייעלם לצמיתות – האגן המזרחי של מפרץ חיפה נמל עיר תחתית קריית הממשלה
יצחקי הבהיר בדבריו כי הוא אינו רואה בעובדים או בהסתדרות אויבים, אולם הוא שב וחזר כי העניין העקרוני הוכרע וכי אין שום דרך לשנות את ההחלטה. “הרכבת הזו כבר יצא מהתחנה. יהיו רציפים פרטיים ותהייה תחרות”, אמר. יצחקי הוסיף כי לאור הקמת הנמלים החדשים – בחיפה ואשדוד – משרד התחבורה מחויב להרחיב את דרכי התחבורה באזורים אלה. “יש לנו הסכם חתום עם משרד האוצר על מיליארדי שקלים לגבי פיתוח כבישים ורכבות ובעוד כשבועיים כבר נתחיל את העבודות להמשכת כביש שש לצפון”.

יצחקי גם התייחס לנושא התעופה, ואמר שנתב”ג מתקרב במהירות לשיא יכולת הנשיאה שלו. “נתב”ג כמעט ולא יכול להכיל את הציבור הישראלי שרוצה לטוס לחו”ל וגם אם נקים זרוע רביעית או חמישית זה לא ייתן פתרון אמיתי”. לדבריו, הפתרון עליו החליטה הממשלה לטווח הקצר הוא הקמת נמל תעופה משלים באזור רמת דוד ואף הוסיף כי משרד התחבורה כבר נמצא בשלבי תכנון ראשוניים לשדה באזור זה.

אולם הוא גם הציג פתרון לטווח ארוך יותר, פתרון מפתיע מעט, עליו שב וחוזר זה זמן ממושך פרופ’ ארנון סופר, ראש קתדרת חייקין מאוניברסיטת חיפה שישב ממש בשורה הראשונה – הקמת נמל תעופה על איי מלאכותי. “זהו פתרון שכבר מדברים עליו בממשלה. אני צופה שיוקמו איים מלאכותיים ואני רואה גם שנעשים מהלכים בכיוון בממשלה”, סיים.

“הנמל מיותר, התושבים ייפגעו”

באנר_פורום_אדם_וסביבה_-_גודל_מקורי.jpgנציגי פורום אדם וסביבה (פורום הגג של ארגוני הסביבה בחיפה) מזהירים: מדובר בנמל מיותר, אשר יעלה במידה ניכרת את רמת זיהום האוויר והים במפרץ חיפה.
בתקופת העמקת הקרקע באזור שפך הקישון, אנו צופים הרחפה של מזהמים אשר נקברו בשפך במשך 90 שנה ואשר יזהמו קשות את חופי הקריות, הסובלים ממילא מזיהום הנמלים בפתח הקישון.
עוד התריעו אנשי הפורום כי הנמל החדש שיוקם בסמוך לחופי קריית חיים יחסל את איכות מי הים בחופים אלה לצמיתות.

נמל המפרץ

הגיבו כאן לכתבה