רק לא חיפה • תושבים נוטשים את חיפה לטובת טירת כרמל והקריות

גלי כרמל - טירת כרמל - מאי 2018 (צילום - ירון כרמי)

יש לכך הרבה הסברים: דירות זולות יותר, ארנונה זולה יותר, שכונות חדשות. משהו לא טוב עובר על חיפה.

כשבעלי ואני עמדנו להתחתן, אמרתי לו שאני מוכנה להתפשר על כל דבר, חוץ מעל דבר אחד: אני חיפאית ואני מתכוונת להישאר חיפאית גם אחרי החתונה. שנים ארוכות הוא גר איתי בחיפה והיה מתרפק על השנים המאושרות שלו כילד בקריות, כשהיה רוכב על אופניים לכל מקום, שהרי הקריות מישוריות וחיפה הררית…

אך מתברר שלא כולם כמוני, והאופנה העכשווית היא לעזוב את חיפה לטובת הקריות וטירת כרמל.

טירת כרמל (צילום: ירון כרמי)
טירת כרמל (צילום: ירון כרמי)

טירת כרמל

טירת כרמל עוברת בשנים האחרונות בנייה מואצת מאוד בחלקה הדרומי של העיר. הרעיון הוא להכפיל את האוכלוסיה מ-20,000 תושבים ל-40,000 תושבים בסיום הבנייה. חלק מהבניינים החדשים הוגרלו בפרויקט מחיר למשתכן וכך הגיעו לטירת כרמל זוגות צעירים.

היתרון הגדול של החלק הדרומי של טירת כרמל הוא שמדובר באזור שכולו חדש ונמצא במרחק קצר מאוד ממת"מ, מקניון חיפה ומשפת הים. גם מבחינת תחבורה ציבורית ניתן להגיע מטירת כרמל במהירות לכל עיר קרובה. בנוסף, לא ניתן להתעלם מהעובדה שתושבי טירת הכרמל לא נושמים את האוויר המזוהם של המפעלים במפרץ וגם משלמים ארנונה נמוכה מאוד יחסית לארנונה הגבוהה בחיפה.

תמר וייל. (צילום: אלבום פרטי)

פנטזיה על נוף ים מול העיניים

תמר וייל עברה עם בעלה מחיפה לטירת כרמל, ומספרת שלא הייתה יכולה להיות מרוצה יותר. "עזבנו את חיפה כי רצינו לצמצם הוצאות מחיה, כך שהם יתאימו להכנסות שלנו כפנסיונרים. אני תמיד פנטזתי על נוף ים ממש מול העיניים. מה שהכי הפריע לנו בחיפה זה זיהום האוויר, וטירת כרמל רחוקה מהזיהום של המפרץ. האוויר כאן נקי לגמרי. בנוסף, יוקר המחייה כאן נמוך בכשליש לעומת חיפה", אומרת וייל.

"אחד הדברים שמשכו את וייל לטירת כרמל הוא שהבתים שנבנים בחלק הדרומי הם חדשים. "מאד רציתי להתחדש, היה לי חשוב לגור בבית חדש. השירותים המוצעים כאן לפנסיונרים הם במרחק הליכה בשטח שטוח. אנחנו גרים בקו הראשון לים. כל היום יש לי ים מול העיניים ובערבים השקיעות נהדרות".

אשה צופה על הים הכחול - מסלול ההליכה לכיוון עתלית - חופי טירת כרמל - סגר הקורונה (צילום: ירון כרמי)
אישה צופה על הים הכחול – מסלול ההליכה לכיוון עתלית – חופי טירת כרמל (צילום: ירון כרמי)

וייל מוסיפה: "קבלתי מרפסת גדולה שבה אנחנו מבלים הרבה בערבים. בבניין שבו אני גרה יש מעליות ואין צורך לטפס מדרגות. קבלתי תכנון דירתי מדויק לצרכים שלי. השירותים הרפואיים קרובים לבית, הים במרחק הליכה ואפשר להגיע ממקום למקום על אופניים, כי הכול מישורי".
וייל מציינת כי יש תקשורת ישירה עם סגן ראש העיר וזה נותן לה תחושה שאכפת להנהגת העיר מהתושבים.

"כל הדברים הלא נכונים"

עיריית חיפה מנסה בשנים האחרונות, עוד מימיו של ראש העיר הקודם יונה יהב, לשמר את הסטודנטים שמגיעים מכל רחבי הארץ ללמוד בטכניון, באוניברסיטה ובמכללות. תושבת הדר ופעילה שכונתית, עדי פרזס קרפל, טוענת שהעירייה עושה את כל הדברים הלא נכונים בעניין השארת הסטודנטים בעיר והפיכתם לתושבי חיפה. "העירייה פשוט לא עושה כלום. במהלך התואר הראשון מקבלים הנחה בארנונה וחנייה חינם, והכל מתבטל ברגע שנגמר התואר. מלגות סטודנטים, או כפר הסטודנטים, פעם היו נקלטים ב"קהילת הדרים", היום זה כבר לא קיים".

עדי פרזס קייזר (צילום: אלבום פרטי)

אחד הדברים, שמעניין צעירים ששוקלים להעתיק את מקום המגורים שלהם לעיר אחרת הוא תחבורה ציבורית. "בואי נדבר על תחבורה ציבורית למקומות העבודה", אומרת פרזס קרפל, "אין! אלא אם כן את גרה על מוריה. גמרנו עם תחבורה ציבורית, מגיעים הילדים. גני ילדים: 0 עד 3 איפה שמוכנים לשלם. נעמ"ת וויצ"ו בפאתי העיר או בנו"ש. גני עירייה: כמה שפחות בהדר".

פרזס קרפל לא מתעלמת מכך שנעשו גם צעדים חיוביים: "בנוגע לבילויים, יצרו תרבות רחוב דרך הספסלים והפלריגים שפיזרו בעיר, שמאפשרים לצעירים לראות ולהיראות. מעודדים עסקים מקומיים להזמין אמנים מקומיים להופיע. יש עכשיו בעיר תכנית מבנים נטושים לאמנים. ראש אגף התרבות החדש באמת מגיע ממקום של תרבות, אי אפשר להתעלם מכל זה".

"רק שימשיך"

"גרתי בקרית שפרינצק", מספרת תושבת טירת כרמל, שעברה לעיר לפני כמה חודשים ולא רצתה להיחשף בשמה, "עברתי לשכונה חדשה בטירת הכרמל. בינתיים אני מאוד מרוצה, כי הדירה חדשה לגמרי, הבניין חדש לגמרי, האנשים סביבי חדשים באזור. לגבי האוכלוסיה בטירת הכרמל אני עדיין לא מכירה, חוץ מכמה חברים שעברו איתי לאותו הבניין. טיראים בשכונה החדשה כמעט ואין. כל מי שאני מכירה והכרתי הם עצמאים כמוני או אנשים הייטק, רובם מהמרכז. הרבה זוגות צעירים עם ילדים. פארקים טובים. בינתיים הכל שקט ונחמד, רק שימשיך".

יש לציין שעיריית טירת הכרמל התכוננה לקראת הכפלת האוכלוסייה גם מבחינת מוסדות החינוך ונפתח בית ספר יסודי צומח חדש, לטובת התושבים החדשים שהגיעו לטירת הכרמל. מבחינת בתי ספר שש שנתיים, נכון לעכשיו יש בטירת הכרמל שני בתי ספר: שיפמן ובית ספר ממלכתי דתי אריאל. בעבר מחלקת החינוך בעיריית טירת הכרמל בחנה גם אפשרות להקים בית ספר שש שנתי נוסף, אבל נכון לעכשיו זה לא יצא לפועל.

תגובת עיריית טירת כרמל:
זה כבר לא סוד שהמון מתושבי חיפה והסביבה בוחרים בטירת כרמל, עיר ששוכנת בין ההר לים, אפס זיהום אוויר, מחירי הדירות והארנונה מהזולים בישראל, בשנים האחרונות טירת כרמל הכפילה את עצמה והפכה למקום מבוקש ביותר, דירות נמכרות על הנייר טרם פרסומם והכי חשוב שהתושבים החדשים מתקבלים בחום ואהבה שכל כך אופייניים לעיר טירת כרמל.


קריית אתא

"אני גדלתי בחיפה", מספרת מורה בבית ספר שש שנתי בחיפה ואמא לשני ילדים, "כשהתחתנו זה היה ברור לשנינו שאנחנו מחפשים דירה בחיפה. וככה התחלנו עם דירה בחיפה, ארנונה בשמיים ומשכורות ממוצעות. כשהגיעו הילדים, התחלנו להבין שזה לא עובד. גם שכר הדירה הגבוה, גם התשלום על הגנים והצהרונים וגם הארנונה, זה היה יותר מדי, ועדיין לא הייתי מסוגלת לעשות את הצעד הזה ולחפש דירה בקריית אתא".

קריית אתא (צילום רחפן: עיריית קריית אתא)
קריית אתא (צילום רחפן: עיריית קריית אתא)

"אולי חיפה לא מתאימה לזוגות בתחילת הדרך"

היא ממשיכה: "בן הזוג שלי גדל בקריית אתא ואימא שלו עדיין שם והוא לחץ עליי שלפחות ננסה ונראה איך זה. איך זה? זה לא פשוט. יש לנו אוטו אחד, ולפעמים אני צריכה לחזור מבית הספר בחיפה לקריות וזה לוקח לי מעל שעה. כשאני כבר עם הילדים בקריית אתא נחמד לנו, אבל אני לא מרגישה בבית. בעלי יודע שאם זה היה תלוי בי, עכשיו הייתי חוזרת לחיפה. אבל חייבים להודות שמבחינה כלכלית המצב שלנו מאוד השתפר. אולי חיפה לא מתאימה לזוגות בתחילת הדרך, עם ילדים קטנים ומשכורות ממוצעות. בחיפה כל הזמן דאגתי אם אני אעמוד בהתחייבויות הכספיות שלי ובקריית אתא זה נעלם. אני יודעת שהמשכורות של בעלי ושלי מספיקות לכל ההתחייבויות שלנו. זה לא גורם לי להפסיק לקטר על הנסיעות הארוכות באוטובוסים, אבל אני יודעת שבחרנו נכון".

תגובת עיריית חיפה:

בחיפה, כמו בכל עיר מטרופולינית בארץ ובעולם, מתקיימת הגירה ממנה ואליה ואולם הנתון הקובע הוא המספר הכולל של תושבי העיר שנמצא בעלייה מתמדת ומסתכם כיום ב-285,300 תושבים.

בתוך כך, פועלת העירייה למיצובה של חיפה כמרכז המדע וההייטק של ישראל, מיצוב שיביא לתוספת אלפי מקומות תעסוקה איכותיים ויחולל שינוי כלכלי רחב-היקף.

פעילות העירייה בתחום זה באה לידי ביטוי בין היתר באבן הפינה שהונחה לאחרונה ע"י חברת אינטל העולמית למרכז ההייטק הגדול בישראל, שיעסיק מספר שיא של 6,000 עובדים. לא הרחק משם החלה הקמתם של שני מבנים חדשים ב"פארק המדע וההייטק" וברובע החדשנות שבעיר התחתית פועל מרכז ה"אינוונט-טק", המעניק תמיכה כספית חסרת תקדים לחברות הזנק ישראליות, הקובעות את מושבן בחיפה.

כל אלה, לצד הצטרפותן של חברות ענק בינלאומיות, דוגמת חברת "אפל", יעניקו תנופה אדירה לפיתוחה הכלכלי של העיר.

בד בבד מוביל מנהל ההנדסה עשרות תכניות בניה והתחדשות רחבות היקף בשכונות העיר הוותיקות. דבר המציב את חיפה במקום הראשון בארץ במספר הדירות הנמצאות בשלבי תכנון וביצוע במתחמי התחדשות עירונית ובסה"כ מתוכננות בשכונות אלה 32,342 דירות.

קידום התוכניות יצר תנופת יזמות חסרת תקדים בעיר אשר באה לידי ביטוי ב-170 הצעות יזמיות המטופלות בימים אלה ע"י מינהל ההנדסה! מדובר בהמשך למגמה שנרשמה בעיר גם בשנה שעברה שנת 2020 במהלכה אושרו 1960 יח"ד חדשות, לעומת 1338 יחידות דיור בשנת 2019.
בתוך כך, קובע גם דוח ההתחדשות העירונית לשנת 2020 שפורסם לאחרונה ע"י הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית כי חיפה הינה העיר המובילה בארץ במספר יחידות הדיור החדשות בתכניות מתאר שכונתיות ובסה"כ מקדמת עיריית חיפה 32,342 יח"ד בתכניות אלו. עוד עולה מהדוח כי חיפה נמצאת במקום הרביעי בארץ במתן היתרים לפינוי בינוי עם 5 מתחמים ו-1739 דירות שקיבלו כבר היתרי בניה במסגרת זו.

הגיבו כאן לכתבה

26 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  להלן תגובתי: א. טירת כרמל עומדת לייקר ארנונה בצורה חדה, כי אין בה מספיק בנייה של מסחר ומשרדים לקזז את "הגרעוניות של המגורים". למעשה העירעה שם מונשמת על ידי הסכמי האוצר אחרת העיר הייתה בפשיטת רגל כבר היון.
  ב. טירת כרמל נסמכת על שירותים שמעניקה חיפה: חופי הים למשל, כי בניגוד לכתבה, אין "חופי ים במרחק הליכה" כי טירת כרמל כלל לא פיתחה חוף בתחומה. כנל אצטדיון, בידור, רכבת (כולל הסתמכות על חניה בחינם בחיפה), בתי חולים ועוד. על עיריית חיפה לעצור את סבסוד השירותים הישיר והעקיף אצלה לערים הסמוכות. כך עושה תל אביב בהצלחה רבה – אין חניה חינם בחופי ת"א, או בתחנות הרכבת שלה. ובקרוב אגרות גודש יטפלו בכניסה ברכב הפרטי אל מרכז העיר. כסף מתקציב העיר חיפה, למרבה האבסורד, מושקע בפרויקטי תחבורה ופיתוח מהם נהנים בעיקר מי שגרים מחוץ לעיר. לא רק שאין הטבה לגור בחיפה אלא יש עונש כלכלי בארנונה השלישית הכי יקרה אחרי ירושלים וגבעץיים, עקב מגמה בחיפה של גביית פחות מ-60% מהארנונה לעומת גבייה של 90% בכל הערים הגדולות בארץ. ככה אצל יהב ירדנו למקום 31 מתוך 34 במדד האיתנות הפיננסית. 6 שנים ברציפות.
  עיריית חיפה היא יצרנית של תרבות מטרופולינית המושכת לעיר מאות אלפי מבקרים. פסטיבלים עונתיים, אולמות ארועים, הופעות, מוזיאונים, ארועי ספורט. אך בכל אלו, אין הטבה לחיפאים. אם המחיר להופעות וארועים, זהה לתושבי חיפה ולתושבי טירת כרמל, למעשה תושבי חיפה מופלים לרעה. ראו דוגמת תל אביב המעניקה הנחות לתושבי העיר. בחיפה אין הנחות לתושבי חיפה.
  מכיוון שרבע מבתי הספר בחיפה פרטיים, אלפי משפחות שגרות בקריות ובטירת כרמל, בעתלית, שפרעם, רכסים אך שולחות ילדיהם לבתי ספר בחיפה. גם זו תופעה פסולה, שמונעת יתרון לגור בחיפה, מעמיסה על חיפה נטל תמיכה בבתי ספר וגנים שמשרתים אלפי ילדים מערים אחרות.
  שיא האבסורד הוא בתגובת העירייה על "התחדשות עירונית". הפרויקטים האלו למעשה הם בגדי המלך החדשים. הנה התחדשות עירונית בחביבה רייך. בברל כצנלסון. העירייה לא נערכת מבחינת תחבורה ציבורית ושירותי חינוך ותרבות להגדלת מספר התושבים. פקקי האצטדיון והירידות לחופים הפכו לעניין שבשגרה – "עונש" על מגורים בכרמל. באופן אבסורדי חיפה תקועה בפקקים, ומליארדים הלכו לכבישי עוקף קריות ומחלף מבוא כרמל לאפשר לתושבי הקריות לדהור ברכבם לאזורי התעסוקה בחיפה. שוב, תל אביב הבינה את זה, ומקשה על הכניסה לתחומיה עם רכב פרטי יותר ויותר. כך חייבת לפעול חיפה. במקביל, לייצר קוי אוטובוס אקספרס למת"ם ולצ'ק פוסט ולהפסחק במיית חניוני ענק באזורי התעסוקה. חיפה חייבת לטפל בפשיעה בתחומה, שגם אותה "ייצאו אליה" ערים אחרות. . להחזיר שיטור עירוני חזק ו"לייצר חזרה" את הכנופעות למאיפה שבאו. לכן דרוש ראש עיר עם נסיון ניהולי אמיתי, עם ראייה אסטרטגית עסקית, יכולת לנער את עיריית חיפה ולנהל באמת את העיר כך שלגור בחיפה יחזור להיות סמל סטטוס, ומשתלם יותר כלכלית.

 2. ורדינה מארגנטינה אמר/ה

  אייל, כל הכבוד על תגובותך המנומקות ורבות הידע.

 3. אילן אמר/ה

  היהודים עוזבים את חיפה ואת מקומם תופסים הערבים שמזמן לא גרים רק בואדי. שד בן גוריון הם דוגמה לכך. יותר ויותר שכונות ״נתפסות״ ע״י הערבים. בעוד לא הרבה שנים חיפה תהיה כמו נצרת.

 4. אמיר אמר/ה

  עשיתי את טעות חיי קניתי בית בחיפה

 5. אברהם סאלי אמר/ה

  מה עם ביאליק ומוצקין? ערים יותר איכותיות

 6. עידן חדש אמר/ה

  לא כולם יכולים להרשות לעצמם דירה או בית פרטי בקרית אתא ולכן הם נאלצים להתפשר על מגורים בחיפה . כל זמן שסידור מגורים בחיפה עולה לזוג צעיר ערבי כמחצית מאשר בכפר, ברור שהמסכנים וחסרי היכולת יעברו מהכפרים לחיפה.

 7. יעלה אמר/ה

  הייתי חיפאית משנת 1971 ועד 2014. אני אוהבת את חיפה מאוד. אבל התבגרתי וחיפשתי דירה מרווחת יותר מדירת 38 מ"ר שהתגוררתי בה בכיף במשך 24 שנים ברח' לאון בלום. רציתי 3 חדרים, בגודל שבין 70 ל-80 מ"ר בבניין עם מעלית. בסכום הכסף שהיה לי, מצאתי דירות רק בבניינים מוזנחים בנווה דוד, שפרינצק וכמה בנו"ש, רבים מהם בלי מעלית וכולן דירות שדרשו שיפוץ רציני שלא היה לי כסף עבורו. בנשר מצאתי דירה מקסימה בת 3 חדרים, בגודל 87 מ"ר. בניין שהיה צעיר ביותר מ-30 שנה מהבניין בו גרתי, מטופח ועם מעלית. חוץ מצביעת כל הדירה והחלפת האמבט למקלחון, הדירה לא דרשה שום השקעה. הארנונה שאני משלמת גבוהה בעשרות בודדות של שקלים מזו ששילמתי על 38 מ"ר והמים זולים יותר, כי בנשר אין תאגיד מים. אני גרה בעיר קטנה ונקיה וממשיכה ליהנות רק מהטוב של חיפה. היה לי קשה לעזוב את חיפה, אבל אחרי 7.5 שנים בנשר, אני מרוצה. חבל שחיפה לא משכילה להשאיר בה אנשים רבים כמוני וכמו האנשים בכתבה.

 8. בת אמר/ה

  בולשיט הכל עניין של תקציב,
  אף אחד לא ישכנע אותי שהמרועיינים עברו מחיפה לטירת הכרמל בחפץ לב, כתבה נדלנית, למי שיש כסף יקנה דירה ויעבור לגור לשכונות היוקרתיות ברכס הכרמל.

 9. אריה אמר/ה

  לעבור לקרית אתא לא מובן.קרית ביאלק ומוצקין יותר אכותיות.קרית אתא עיר מוזנחת וניהול העיריה כושל בכל הפרמטרים.

 10. תושב חדש אמר/ה

  טירת הכרמל לא התכוננה לתושבים החדשים בכלל. השכונה החדשה נבנתה בלי שום שירותים לציבור, אין קופת חולים, אין סופרמרקט, אין חדר כושר, אין מרכז מסחרי, הרחובות נבנו למגורים בלבד בלי בתי קפה, בלי חנויות, כלום. פרט לרחוב אריאל שרון שמוביל לשכונה החדשה, הרחובות האחרים נראים כמו הרחובות שמובילים לקסבה של שכם.
  יתרה מכף, כל העיר הזאת בנויה כמו אתר קרוונים, מוזנחת ומיושנת. בטירת הכרמל 4תה בא לישון וזהו. אין תרבות, אין פעילויות לילדים, אין מסעדות (עם כל הכבוד לקבב ושווארמה, זה לא מסעדה), אין פיתוח של רצועת החוף, שום דבר.

  נכון בנו שכונה חדשה בטירת הכרמל, מעבר לכך-שממה.

 11. אילן בורנשטיין אמר/ה

  המצב בחיפה הולך להיות הרבה יותר גרוע !!!

  שכונת נווה דוד על סף חיסול. סלאמס תהיה התשובה בעשרות השנים הבאות למחדל החמור שנקרא פרויקטים של פינוי בינוי בשכונת נווה דוד, בנוסף לבית הקברות החדש שצפוי לקום בקרוב במקום חלק מהבתים בשכונת נווה דוד. כ-7,000 חלקות קבר חדשות למרבה במחיר, אין ספק, בית הקברות החדש בשכונת נווה דוד הוא הלהיט הנדל"ני הבא. מדובר ברווח של כחצי מיליארד ש"ח שמגיע לכיסים הנכונים, לא לבעליו החוקיים – מתחם א' בתכנית פינוי בינוי המלך שלמה – תכנית אותה רקמו פרנסי העיר, ביחד עם אגף תכנון עיר בעיריית חיפה (הכוונה למנהלי המחלקות והעובדים הבכירים) בסיוע עובדים בכירים בחברת אזורים – מתחם בית הקברות החדש – אותן חלקות קבר חדשות וטריות – המשדרות מפגע קולות, מחזות וריחות קשים ביותר יחסלו סופית כל סיכוי אמיתי לאיכות חיים בשכונה המוכה והחבולה.

  לא רק פרויקט אזורים צפוי לחסל את שכונת נווה דוד, יש עוד פרויקטים אומללים – דירות בצפיפות מגורים קשה (שהוגדרה על ידי ראש העיר בדיון מליאת הועדה המקומית מיום 9.3.2021 במילה סלאמס – דבר שנראה שהוביל את הדרתה מהשפעה כלשהיא על הנעשה בעיר מאחר וגרמה לפגיעה או ניסתה לפגוע בכיסים של אנשים חשובים ואף האשימה חלק מחברי מועצת העיר כי הם דואגים לאותם אנשים חשובים ולא לקורבנות – הם תושבי השכונות המיועדות לפינוי בינוי) – דירות עם כיוון אוויר אחד שנראה שהן בעיקר מיועדות לדיירים הותיקים של נווה דוד שלא זקוקים ליותר מכיוון אוויר אחד והיזמים, פרנסי העיר והעושים במלאכה באגף תכנון עיר יודעים מדוע.

  נווה דוד היא רק דוגמה להפקרות, להעלמת המידע בקשר למחסור הכרוני בשטחים לצרכי ציבור – פגיעה אנושה באיכות חיי התושבים.

 12. בועז אמר/ה

  לגבי טירת כרמל במילה אחת אכזבה אחת גדולה… מי שאכפת לו רק מהדירה ומהמרפסת ומהמעליות( שלא תמיד עובדות ולא תמיד נקיות) אז טירת כרמל מצויינת לו. אבל מי שאכפת לו מהשכנים, מתרבות הדיור, מהסביבה מהתנהגות הנהגים והתושבים טירת כרמל היא לא המקום בשבילו. אם תסתובבו בעיר ובמיוחד בשכונת גלי כרמל תראו הרבה שלטים למכירה. עברתי לטירת כרמל לפני יותר מארבע שנים וקיויתי שהתושבים החדשים והבנייה החדשה יגרמו לשינוי בעיר… אבל התבדיתי. חיכיתי 4 שנים שיגיע בדל של שינוי אבל לשווא. החלטתי לעזוב ולחזור לעיר שממנה באתי. המדרכות הרוסות בגלל עבודות שלא נפסקות . פארק שהקמתו החלה לפני כשנתיים עומד בשממונו. דברים זזים מאוד לאט בטירת כרמל… וכל עוד ראש העיר אריה טל והנהלת העירייה לא יוחלפו לא יבוא השינוי…

 13. רפי רפול - חסון.חיפסטבל פה אמר/ה

  גם בחיפה ,הקריות ובטירת כרמל טוב לגור. שבת שלום וגמר חתימה טובה.

 14. יוסי אמר/ה

  הערבים פושטים על חיפה
  הדירות בכרמל נמכרות בעיקר למגזר
  בכל הכרמל יותר ויותר ערבים מחפשים דירות
  40% מתושבי כרמל צרפתי ערבים
  רכבים נשרפים ברחובות הכרמל באמצע הלילה
  הפשע עולה
  רמות הנקיון של התושבים חדשים כמו בכפרים. זבל נזרק מהחלונות
  את האמת לאף אחד אין אומץ להגיד: חיפה הופכת לכפר והיהודים בורחים

 15. שחר אמר/ה

  חינוך גרוע , ארנונה גבוה כמו בחיפה באזורים החדשים של העיר מחיר נדלן כבר לא כמו שיהיא לפני 5 שנים
  האוכלוסיה עדיין עתיקה אין תרבות אין מקומות בילוי
  היתרון שזה קרוב לחיפה ויש ים מול העניים

 16. אחת שעברה אמר/ה

  חיפה היתה עיר אהובה עליי כל כך, עוד מימיי כסטודנטית ואחרי שנים בחו"ל היה לי ברור שאנחנו חוזרים לחיפה. גרנו שם שלוש שנים בכוח (באחוזה). המחיה היתה יקרה מאוד ללא הצדקה, גרנו בדירה 3 חדר' אומנם משופצת, אבל הבניין רעוע, נזילות מהגג ובקירות, דיירים שלא אכפת להם, בתוך ג'ונגל מוזנח של עצים ושיחים, מדרגות (סיוט חיינו!!!!!!!) שלא נגמרות, דירה נטושה לידנו שהדיירים בה הם יונים וציפורים וחייבת לומר שהשכ"ד ששילמנו היה רחוק מאוד מגרוש וחצי. והארנונה, הארנונה… מכה שאין כדוגמתה, בכל שנה רק עלתה. ועל מה??? הצפות בחורף בכל שנה, פקקים מטורפים רק לחצות מצד אחד של חורב לצד השני רק כדי לרדת בפרויד והרשימה עוד ארוכה. היה לנו ברור שהדירה הבאה זו דירה חדשה, עם מעלית וחניה כדי שלא נצטרף להקיף את השכונה 3 פעמים ובסוף לחנות 10 דקות הליכה מהבית. רצינו איכות חיים מבלי לעשות עסקה עם השטן ולוותר מראש על כל חסכונותנו. שנת הקורונה היתה קשה לכולם, גם בעלי עצמאי, אבל לא היינו שורדים בחיפה. מצד שני, עברנו לטירת הכרמל וקיבלנו כל מה שרצינו אבל גם פה רחוק מלהיות מושלם. תחושה של בריונות בכל מיני מקרים שלא לדבר על מכוניות נשרפות לעיתים קרובות מידי בשכונות החדשות, וולא מעט מקרים בהם אין עם מי לדבר בעירייה. אז כן, יש לנו מרפסת מהממת לים, דירה חדשה וחניה פרטית סהכ ב 500 ש"ח יותר ממה ששילמנו בחיפה עם ארנונההזולה יותר, על אותו גודל דירה שהיתה לנו בחיפה 100+ מ"ר) אבל ללא כל ההטבות האלה וללא מרפסת, אבל עדיין אמביוולנטים אם טירת כרמל היא מקום לגדל את ילדנו :/

 17. שפרינצק סיטי אמר/ה

  חיפה עיר של ערבים בגלל זה הרבה עוזבים תרשמו את זה גם אל תתביישו

 18. עומר אמר/ה

  מי ישמע תרבות.. הרבה פה רושמים תרבות, מי ישמע ביום יום אתם הולכים למוזיאונים ולקונצרטים.. ממש סופגים מוצארט וצ'חובסקי..
  עזבתי את חיפה כי אין מישור ובכל מקום חייב להיות צמודים לילדים אי אפשר לתת להם להיות עצמאיים.. גם האוכלוסייה של חיפה זה בעיקר חרדים או ערבים.. בקיצור שמח שעזבתי. משלם עכשיו ארנונה יותר נמוכה על בית יותר גדול עם גינה ו 2 חניות פרטיות.

 19. מירי אמר/ה

  אני במקור מהקריות חיפה מדשדשת שנים במקום יש לה פוטנציאל יותר מת"א העיר התחתית יפייפיה ומוזנחת אין טיילת ראויה אין ניצול של המשאב הזה אין נמל בחיפה כמו בת"א אין בתי קפה לאורך החוף אין כלום!!! פשוט בזבוז של מקום!!!

 20. דן אמר/ה

  עיר נחמדה ושקטה אגב ארנונה לא לא לא נמוכה מאד!!!
  קרובה לים, אויר טוב ,נוף של הרים שדות וים התחילה להגיע לכאן אוכלוסיה איכותית אקדמאים ןמהנדסים
  אני פגשתי אנשים שירדו מסביוני דניה לפה
  בקיצור אחלה מקום

 21. אלי דבי אמר/ה

  סיפורים סיפורים סיפורים.הלכה למעשה 2 ילדיי בני 21 סיימו צבא וברחו מחיפה כרוב המחזורים שלהם.

 22. אריאלה אמר/ה

  המספר הכללי של תושבי חיפה אולי לא השתנה אך האוכלוסיה השתנתה. העוזבים הם יהודים והרבה ערבים מכפרי הסביבה מגיעים, שוכרים וקונים דירות על הכרמל.
  בטיול בטיילת לואי השפה הערבית נפוצה ונשמעת יותר מהשפה העברית.
  חוליי העיר רבים. חיפה, שהייתה פעם העיר הקניה בארץ מטונפת ומוזנחת. לאחר אין סוף תלונות שולחים כעת יותר עובדי נקיון לרחובות. העובדים האלה מבלים את זמנם בצל על ספסלים משחקים בטלפונים ניידים, או שוכבים, נחים או ישנים על הספסלים בגן.
  אני מציעה לעשות פעם טיול סביב בניני מגדלי פנורמה. מקדימה, בשדות הנשיא פחות או יותר נקי. מאחורי הבנין, ברחוב יפה נוף עזובה ולכלוך של חודשים. מדובר בבנין היקר בחיפה. יפה נוף נחשב לרחוב היקר ביותר בעיר מבחינת תשלומי ארנונה. הוא גם אחד העזובים והמטונפים. הרחוב כולו מהמורות, לא תוקן שנים ואם תוקן, תוקן טלאים טלאים.
  בלילות רחוב יפה נוף הופך לרחוב בו מתנהלים מרוצי מכוניות ואופנועים רועשים. הם זולגים גם למרכז הכרמל ברעש מחריש אוזניים. אם מופיע כאן שיטור עירוני, הוא על טהרת הערבים. בתקופת הסגר בלטה ביותר האכיפה הסלקטיבית שלהם. מדוברי עברית דרשו מסיכות. דוברי הערבית המשיכו להסתובב חופשי ללא מסיכות…
  בעיה נוספת היא חברת אתו"ס. 3 פעמים הפסדתי כספים ששלמתי עבור מופעי תרבות, עד שהבנתי את השיטה וכיום איני קונה יותר שום מנוי למופעים תרבות הקשור לעירית חיפה.
  בפעם הראשונה זה היה מוזיאון חיפה. היה לי מנוי להרצאות. לא ניצלתי את כולן והבטיחו שאוכל לנצלו בשנה הבאה. כשבאתי בשנה הבאה, אמרו שהמחשב מחק הכל ואין להם תעוד משנה שעברה.
  הפעם השניה זה היה בבית אבא חושי. שוב, מנוי להרצאות. לא הייתי בכולן כי נסעתי לחו"ל. הבטיחו שאוכל לנצל בשנה הבאה. באורח פלא החשב שוב מחק…
  הפעם השלישית והאחרונה היתה בקנית כרטיסים למופעים מחול מטעם העיריה. הגברת שעסקה במיוחד היתה ישרה כמו סרגל אך היא עזבה והקליטה את המנוי לעוד אירועים שאני והחברה שבאה עמי לא זכינו לראות וגם הטיעון על המחיקה במחשב חזר על עצמו. טוב, הבנתי את השיטה. אני מנויים לאתו"ס יותר לא קונה.
  אגב, שנים הייתי מנויה גם לפילהרמונית וגם לסימפונית של חיפה. מענין שבפילהרמינית המחשב לא מחק כלום ולמרות הסגר ולמרות הקורונה, קבלנו את כל הקונצרטים בחזרה ללא סיפורים. כמובן שלסימפונית של חיפה, מהטעמים לעיל, לא אעשה מנוי.

 23. תמר וייל אמר/ה

  בתגובה למה שקראתי עד כה:
  טירת כרמל היתה ונשארה המקום המועדף עלי, כפי שציינתי בכתבה.
  כן. אני במרחק הליכה מהים. יוצאת מהבית, עוברת את כביש 4, נכנסת לשדות, ומשם בתוך 10 דקות שפת הים נגלית לעיני. התחבורה הציבורית מטירת כרמל לחיפה מצויינת. לכל מקום אפשר להגיע בפרק זמן סביר ובעלות נוחה.
  לא שמעתי דבר על עליית מחיר הארנונה. עדיין אין מרכז ספורט, אך יש חדרי כושר וסטודיו פרטיים. יש מסעדות, בינהן דוכני מזון ומכולות פתוחות 24/7. חנות הירקות במרחק הליכה. במרחק נסיעה של 10 דקות, יש מרכזי קניות גדולים.
  נכון שהאוכלוסיה בבנין בו אני גרה לא דומה לשכנים לידם גרתי על הכרמל. לדעתי הכל בנוי על התייחסות אישית. יחסים עם אנשים נבנים עם הזמן. לא משנה מהו מוצאו של אדם. מי שאני מאירה אליו פנים, מי שמקבל ממני מענה הולם – מתייחס אלי בהתאם.
  וגם – הכל עניין של חינוך. ילדים ומבוגרים יודעים ללמוד. אם רוצים משהו – יוצרים אותו ושומרים עליו עד שכולם מבינים שזה נעים, טוב ומועיל. אנשים לא שונים בחיפה, תל אביב, קרית אתא או טירת כרמל. יחסים בין אנשים – הם שמשנים את המרחב האישי המשליך על המרחב הציבורי של אותו הפרט.
  העירייה כאן עושה כמיטב יכולתה בעזרת התקציבים שיש לה. בשנה האחרונה נבנו בשכונה החדשה בית ספר יסודי וכמה מתחמי גנים ופעוטונים.
  מרכז עסקים נבנה בכניסה הכי דרומית, שבו מתוכננים להכנס סופרמרקט ועסקים שונים. זה רק עניין של זמן.

 24. חיפאי עד העצם אמר/ה

  חיפה נחסמת בעיקר ע"י בעלי ההון והאינטרס. לצערי אנשים אלו לא מעוניינים להעלות את ערך העיר ובכך את ההשקעה שלהם. הראייה שלהם היא לטווח קצר ונזילות מידית.
  הגישה של מחשבה לטווח ארוך קיימת אצל ראשת העיר, ע"י התוכניות שלה והחזון שלה לעיר. תקראו. היא מנקה את העירייה משחיתות, קומבינות ונפוטיזם. אבל ידיה קשורות בגלל שהעסקנים הרבים שמסתובבים במשרדי העירייה אינם משכילים לעבוד יחד כדי לשפר את העיר.
  דוגמא קלה, כעיר נמל חיפה היתה אמורה לקבל תשלומי ארנונה מהנמל החדש הסיני אך יהב וויתר להם וכעת הנמל החדש אינו תחת ריבונות חיפאית. פשוט ויתר להם, בלי תמורה.
  כחיפאי בנשמה קשה למצוא סבלנות עד שהדברים כאן ישתנו לטובה. ברור לי למה חיפאים נוטשים את העיר אבל הסיבות הן בעיקר כלכליות. עם כל החסרונות של חיפה אלו שנשארים נהנים והנוף של ההר והים והחינוך הסביר ובעיקר חולמים על מימוש הפוטנציאל של העיר…

 25. ישראל אמר/ה

  בחיפה הכט פארק על הים כבר מזמן נהיה מקום מסוכן ושטח פרטי של חמולות ערביות שילדהם נוסעים מהר מאוד ודורסים באופניים את כל האורחים. זה בושה ואלימות כלפי תושבי חיפה הלא ערבים.

 26. חיפאית אמר/ה

  הבעייה בחיפה זה הפושעים והרוצחים וסוחרי השמים לא בחיפה עצמה-והבעייה העיקרית היא בעינת קליש
  שהרסה והורסת את חיפה יותר ויותר הבעייה לא בחיפה
  חיפה יפה ונהדרת אבל האנשים שמסרחים בחיפה צריכים לעוף
  ואני גרה בחיפה כבר 17 שנים
  מקווה שעינת תעוף

הגיבו כאן לכתבה