“שומרי הדרך” משנים את תרבות הנהיגה | גם אתם יכולים לסייע בהפחתת תאונות בחיפה

תאונת דרכים (צילום: כבאות והצלה)

מתחילת חודש יולי הנוכחי, דיווחנו בחי פה על 11 מקרים של תאונות דרכים בחיפה (!) והחודש טרם הסתיים. אנחנו שומעים על עוד ועוד תאונות נוראיות, מזדעזעים לרגע או לכמה רגעים וממשיכים הלאה בחיינו. לצערנו, ישנן משפחות שלמות שלא ימשיכו בחייהן לאחר התאונות הללו, אלה שנפגעו באופן קשה, או שאיבדו אדם קרוב. אף על פי שאיש אינו רוצה לחשוב על כך, בכל רגע זו יכולה להיות המשפחה שלנו.

הכירו את “שומרי הדרך”

במיזם “שומרי הדרך”, החליטו אזרחים לחדול מלשבת בחיבוק ידיים מול הסכנות הקבועות בכבישים והרימו את הכפפה.

שינוי חברתי בכבישים

הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, בשיתוף אגף התנועה – משטרת ישראל ועמותת “נתיב בטוח”, השיקו באוגוסט 2016 מיזם חדש: “שומרי הדרך – שינוי חברתי בכבישים”, על מנת לשנות את תרבות הנהיגה בישראל ולקדם נהיגה על פי החוק בקרב כלל הנהגים. פחות מחודש לאחר השקת המיזם נרשמו אלפי אזרחים המעוניינים להתנדב במיזם, מהשקתו הצטרפו אליו כבר אלפי מתנדבים.

עד כה נשלחו על ידי משטרת ישראל והרלב”ד עשרות אלפי זימונים לדין, קנסות ומכתבי יידוע (בעלי אופי התרעתי – חינוכי) לבעלי רכבים שתועדו על ידי שומרי הדרך.

מטרת המיזם היא לתעד עבירות תנועה חמורות המבוצעות בכבישי הארץ, בדגש על בריונות כביש, ובכך לייצר הרתעה מפני ביצוע עבירות תנועה. אנו עושים זאת באמצעות אכיפה אזרחית של עבירות תנועה בכבישים – כי הכביש שייך לכולנו.​​​​​​​

משתמשים בחוכמת ההמונים

ייחודו של המיזם הוא השימוש בחוכמת ההמונים – מתן האפשרות לכל אזרח, הפועל מתוך אחריות אישית ומוסרית לנושא הבטיחות בדרכים, לתעד עבירות תנועה חמורות באמצעים דיגיטליים מתקדמים.

מתנדבי המיזם עושים שימוש ביישומון ייחודי שפותח תוך הסתייעות במומחים מן הדרגה הראשונה, ובהם מומחים לאבטחת מידע וחקר תאונות דרכים מהטכניון, ותוך עמידה בסטנדרטים הגבוהים ביותר של אבטחת מידע לשם הבטחת אמינותו.

חי סוקולוב, מנהל מיזם שומרי הדרך, שם את הדגש על הגורם האנושי בתאונות אלו, טוען לתרבות נהיגה שגויה והרסנית וקורא לערבות הדדית על מנת לשמור על הכבישים בטוחים עבור כולנו ובתקווה לשנות גם את גישת הנהגים הישראלים לכזו שתהיה בטוחה יותר.

חי סוקולוב מספר לחי פה:

אנחנו 4 עובדים בערך עם 30 מתנדבים בצוות. המטרה של המיזם היא לשנות את תרבות הנהיגה, הדו”חות והכסף לא מעניינים אותנו אלא ההרתעה שהם יוצרים. אנחנו מסננים את החומרים שמתקבלים אלינו, חלק מעבירים לטיפול משטרת ישראל, ומה שלא הולך למשטרה הולך בצורת מכתב יידוע לאותו נהג פוגע עם הסבר מה עשה.
אשה נהרגה בתאונת דרכים ברחוב נתנזון בחיפה (צילום: כבאות והצלה)
תאונת דרכים בחיפה (צילום: כבאות והצלה)

חוקי התנועה נכתבו בדם

שלו שוורץ, חיפאי שהצטרף למיזם, מסביר: “המיזם הוא שכולנו נוסעים רגיל ומציבים פשוט את הטלפון החכם שלנו בקדמת השמשה, על הדרך זה גם מכריח אותנו לא להתעסק בטלפון דבר שרוב הציבור חוטא בו. ברגע שזיהינו עבירה חמורה ע”י אחד הנהגים בזמן הנסיעה, אנחנו מדווחים בצורה קולית או באמצעות כפתור ייעודי באפליקציה. לאחר השלמת הנסיעה אנחנו ממלאים מספר פרטים ואם אכן יש זיהוי ברור וודאי של העבירה ובנוסף כמובן מספר הרכב של הנהג, אנחנו משגרים את הדיווח לטובת הבקרים שנמצאים במשרדי המיזם.

הבקרים שנמצאים במשרדי המיזם מסננים ומוודאים באופן יסודי וקפדני האם אכן קיימים כל יסודות העבירה עם זיהוי ברור של מספר הרכב ומשם הדיווח עובר למשטרת ישראל לטובת דו”ח או למכתב יידוע שהוא מין אזהרה לאותו הנהג בה מפורטת העבירה שלו.”

 • דיווח למשטרה
 • מכתב לנהג שביצע עברת תנועה

שלו שוורץ: “אני מאמין שהדרך לשנות את תרבות הנהיגה בהחלט מתחילה במיזם הנהדר והחכם הזה אך היא צריכה להמשיך בענישה קשה כנגד העבריינים הסדרתיים שמסתובבים ביננו על הכביש! צריכה להיות אפס סבלנות לאותם עבריינים סדרתיים שלא מקפידים על חוקי התנועה שנכתבו בדם”.

“להיות שומר דרך זה יותר מרק להירשם לאפליקציה”

“כיום דווחו כבר יותר מ-15 אלף איש, יש לנו גם קבוצת פייסבוק מאוד חיה המדברת על זהירות בדרכים, אנחנו חושבים שלהיות שומר דרך זה לא רק להירשם לאפליקציה, אלא לעורר דיון ומודעות ולהיות חלק מקהילה.” מוסיף חי סוקולוב “אנחנו מאמינים שיש פתרון באכיפה אזרחית ושומרי הדרך, דמיינו שאם במקום כמה אלפים היו מדווחים מאות אלפים, אין ספק שאנשים היו נזהרים יותר בדרכים, רק בגלל התחושה שרואים הכל.”

“אני הייתי בתאונת דרכים וזה שינה את הגישה שלי, לא שהייתי נהג גרוע לפני כן, אבל זה גרם לי להיות יותר ערני וזהיר, ולשים לב לדברים שלא שמתי לב אליהם לפני כן. עבדתי בעבר בהייטק ועשיתי שינוי חד כשעברתי לעסוק במיזם חברתי לאחר התאונה, עברתי שינוי במחשבה שלי”, משתף חי על מה שהניע אותו.

זו יכולה להיות המשפחה שלך

“המדינה היום בעיקר משקיעה בתשתיות ולא בגורם האנושי וחשוב לחשוב על עוד פרמטרים שיכולים לשנות ולשפר את המצב העגום שבו אנחנו נמצאים. אני מאמין שזה מנטליות מסוימת, כאשר תרבות הנהיגה היא רק תוצר אחד שלה, אבל בסוף זה כנראה בחינוך של אנשים, לא תמיד עושים אחד ועוד אחד ומבינים שבפעם הבאה, זו יכולה להיות גם המשפחה שלך”.

“מראות קשים במרחב כרמל שהולכים איתי עד היום”

שלו שוורץ:

האמת אני לא זוכר מאיפה שמעתי אבל ברגע ששמעתי אמרתי שאני חייב להירשם, המטרה של המיזם היא לשנות את תרבות הנהיגה במדינת ישראל. בסופו של דבר, התשתיות כאן טובות, המכוניות כאן חדשות ובעלות בטיחות גבוהה ולצערנו הגורם האנושי הוא המכריע העיקרי בתאונות הדרכים במדינת ישראל ואותו צריך וחובה לשפר.

מאז שאני זוכר את עצמי אני מקפיד מאוד על זהירות בדרכים, בעקבות קורס חובשים קרביים שעשיתי בצבא, התחלתי להתנדב גם במד”א חיפה כשהייתי חוזר מהצבא בסופי שבוע. לצערי הרב, בזמן ההתנדבות שלי הגענו ללא מעט תאונות דרכים עם מראות קשים מאוד כאן במרחב כרמל שנצרבו והולכים איתי עד היום.

שלו מוסיף: “בסופו של יום המיזם מייעל פי כמה את הצורך לשפוך כסף ציבורי על עוד ניידות ועל עוד שוטרי תנועה שלעולם לא יוכלו להגיע לפריסה חכמה כפי שהמיזם הזה מאפשר” מסביר שלו “לא הכל צריך לבוא מהמדינה לפעמים מה שהאזרח הקטן ועמותות דלות תקציב יוזמות הוא פי מאה יותר יעיל ממה שהמדינה יכולה להציע לנו. אני מזכיר שנהרגו בתאונות דרכים יותר בני אדם מכל מלחמות ישראל גם יחד! אם חשוב לכם לשפר את תרבות הנהיגה במדינת ישראל ובחיפה בפרט תצטרפו ותעזרו לשנות בצורה אקטיבית”.
הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. יעקב שורץ אמר/ה

  כל הכבוד ובזהירות,ככתוב:
  “סור מרע ועשה טוב בקש שלום ורדפהו”…תהילים לד,טו
  לתקן את העולם,זה לא בושה,סבלנו מספיק…

 2. רחל אמר/ה

  בהצלחה
  הייתי מצטרפת אם לא הייתי חוששת מנהגים אלימים

 3. אבי (אב שכול ומתנדב לשעבר בשומרי הדרך) אמר/ה

  לא סתם הרלב”ד, שהם גוף מטה הכניסו יחידה תפעולית תחתם. מקומם של שומרי הדרך “מלשינון נהגים” במשטרת ישראל אבל הם משרתים היטב את המוטו של משרד התחבורה – הנהג אשם!!! והרי אם הנהג אשם אפשר להמשיך לא לעשות דבר ברמת המדינה. כבר יותר מעשור מספר ההרוגים לא יורד. המכוניות השתכללו עד מאוד, הפקקים התארכו (מהירות הנסיעה ירדה מאוד). טוב תעשה התקשורת אם במקום לתת במה לשומרי הדרך (חי סוקולוב שכח לספר שחלק מהמתנדבים הם בנות שירות לאומי שיושבות בנחת במשרדי הרלב”ד – במקום בו שכר הדירה מהיקרים בארץ) תשאל ותחקור בכנות למה מספר ההרוגים לא יורד? רמז – למדינה “נוח” עם המספר הזה

 4. דבורה בלאו אמר/ה

  מיזם מעולה , הנה בדעטק היום נהגתי במעלה שדרות הציונות מעט אחרי הגנים הבהאיים , לפתע חצתה הולכת רגל לא במעבר חציה האטתי את הרכב ולהפתעתי רכב מאחורי התנגש בי ופגע רציני בפגוש , אינני יודעת מדוע הנהגת התנגשה , מה שברור שלא שמרה מרחק

הגיבו כאן לכתבה