הצביעו בסקר: האם יש ירידה בכמות החזירים ברחובות חיפה?

(חי פה) - עיריית חיפה עושה מאמצים לדילול בירי...

"יצאתי מהמים כולי כחולה" • בילוי בבריכה בחיפה

(חי פה) - מתרחצים בבריכת "גלי חיפה" גילו בצאתם...

שינויים בתנועת הרכבות • לא תתאפשר נסיעה רציפה בין חיפה לת"א

שינויים זמניים בתנועת הרכבות באזור עתלית ביום שישי 5/7/24...
באנר גורדון 230524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש
באנר קריית אתא עצמאות 080524

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

רחוב נורדאו המדרחוב הראשון בעיר חיפה • יוסי לובלסקי

גלגולו של פסאז' שתמהיל הבילוי והפנאי הועתק למתחמי בטון...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

בגלריית מוחין בחיפה – כשהתותחים רועמים המוזות אינן שותקות

בעיר התחתית בצהרי יום שבת (4.5.24) נפתחה תערוכה אשר...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

הניצול בן ה-92, חיים נוי: "למרות הכל, החיים ממשיכים"

אתמול (ד' 07/04/2021) עמד חיים נוי בן ה-92 מרוגש אל מול קבוצת סטודנטים, בחצר ביתם של כמה מהם, שנידבו אותה כדי שיוכל חיים, במגבלות התו הירוק, לספר את עדותו כניצול שואה.

חיים נולד בעיירה קטנה ושקטה בצ'כוסלובקיה בשם ביסטרה בשנת 1929. הוא אח שלישי מבין שבעה אחים ואחיות, למשפחה דתית ושומרת מסורת שעסקה בחקלאות. חוץ מאחיו הגדול נחום, שלמד בעיר הגדולה.

חיים מספר על שבת בבוקר ב-1941, בה דפקו על דלת ביתם ואמרו לאימא שלו שעליהם לקחת את הדברים שלהם ולהתייצב בכיכר העיר. זו הייתה הפעם הראשונה בה הוא ראה את אימו בוכה, דבר שלא היה אופייני לה כלל, "היא תמיד הייתה עם מצב רוח וחיוך" הדגיש חיים.

כאשר ראה אותה בוכה, הבין שעליו לעשות משהו, לכן החליט ללכת לכפר הקרוב בו התגורר דודו העשיר, על מנת לבקש ממנו שיעזור. חיים הקטן, רק בן 12, החליט לחצות את הנהר בשחייה וללכת כל הדרך לביתו של הדוד יוסי, אחיה של אמו. זו הייתה הפעם האחרונה שראה את אמא שלו. לצערו לא זכה להיפרד ממנה ומשאר המשפחה. רק לפני כשלוש שנים מצא קבר אחים ויכול היה לומר, בפעם הראשונה, קדיש על הוריו.

זיכרון בסלון עם חיים נוי (צילום: עדן קליימן)
זיכרון בסלון עם חיים נוי (צילום: עדן קליימן)

חיים הגיע לבית דודו, קיבל בגדים יבשים ואוכל, ונדרש להישאר בבית מבלי לצאת. הוא ניסה לברוח דרך היער, אך נתפס והוחזר לכפר, לביתו של הדוד, שכבר לא היה שם. קצין הונגרי הביט בו ושלח אותו לעיירה בה אספו יהודים אל הגטו.

כאשר הגיע לגטו, היה לבד וחיפש אנשים שהוא מכיר. הוא שמע שיש גטו נוסף במרחק של כ-60 קילומטר, אליו נלקחו אנשים מהמקום ממנו הגיע, לכן החליט ללכת לשם. זה היה גטו פתוח, בו ניתן ללכת לעבוד ולהשיג מעט אוכל עבור המשפחה. חיים מצא שם את אחיו הגדול נחום, וגם את הדוד ומשפחתו.

ב- 1944, צוו כולם לקחת את מה שיש להם ולהגיע לתחנת הרכבת. כשהגיעו לרכבת, נאמר להם להשאיר את החפצים. רכבת של בהמות, עם לולאות בצדדים, בהן היו קושרים את בעלי החיים. למזלו של חיים, הם נכנסו ראשונים ויכלו למצוא פינה ברכבת בה יוכלו להישען. הנסיעה הקשה ארכה כשלושה ימים ושלושה לילות ובסופה הגיעו לבירקנאו. עם פתיחת הקרון והאוויר הנקי שנכנס, דודתו אמרה "ברוך שהגיענו", דבר שהדגיש את חוסר הידיעה למה שעומד להתרחש. קיבלו אותם ועזרו להם יוצאי יוון, שלא ידעו יידיש ולא סלבית, לכן לא יכלו לספר להם לאן הגיעו, אך ניסו לעזור להם בעזרת פנטומימה. הם אפילו לקחו תינוקות מאימהות צעירות ומסרו אותם לסבתות.

חיים נוי (צילום: עדן קליימן)
חיים נוי (צילום: עדן קליימן)

כך הגיעו לדוקטור מנגלה והחלו לעבור את תהליך הסלקציה. הם הסתדרו בטור, הדודה ראשונה וכולם אחריה, את הדודה שולחים לצד אחד, לאחר מכן, את הבנים, בהם חיים, נשלחו לצד השני. חיים, שרצה להיות עם משפחתו, החליט להשתטח ולזחול והצטרף לאנשים אחרים, כאשר הגיע למנגלה, הוא רץ לכיוון המשפחה שלו והשומרים, במפתיע אולי, לא עשו דבר בנוגע לכך.

חיים הגיע לצריף בו היו אנשים רזים וחולים. שם מצא את נחום, בן דודו, הבן של יוסי. חיים הבין שהצריף הוא מקום לא טוב, עפ"י מצבם של השוהים בו, הבין שאין שם אוכל. הריח הנורא והלא מוכר הקיף את המקום, אך הם לא הבינו מה פשרו. כאשר שאלו את שאר האנשים כיצד יוצאים משם, התשובה היתה "דרך הארובות". כך הבינו מה מתרחש.

הוא עבר כשלוש סלקציות בזמן שהותו שם, בכל אחת מהן הצליח להתחבא ולהימנע מלהיבחר, משום שהיה נער צעיר, נמוך ורזה. פעם אחת נאלץ להתחבא בבור של השירותים בתוך הצואה, על מנת שהכלבים לא יריחו אותו.

יום אחד קראו להם למסדר, ושמעו כבר את התותחים של הרוסים. ב-18 בינואר 1945, יצאו לצעדת המוות, הם הלכו כשלושה ימים, והגיעו למחנה מטכהאוזן. המחנה היה חסר סדר, בשונה מבירקנאו. הגיע טרנספורט גדול של יהודים הונגרים שהיו במחנות עבודה, הם התנפלו עליהם ועל האוכל, משום שהיו מורעבים, אף קניבליזם היה, בשל הרעב הקיצוני.

ב-4 במאי 1945 הגרמנים ברחו, ונודע להם שאין יותר חיילים גרמנים שם. חיים וחבריו החלו לשוטט עד שנכנסו לבית הראשון שראו. הדיירים של הבית ברחו והם אכלו את האוכל שהיה פרוס על השולחן. לאחר מכן, היה צריך חיים להתאשפז עקב טיפוס הבטן, הוא היה חסר הכרה מספר ימים. חיים אומר שיש לו שני ימי הולדת, אחד הוא יום ההולדת שבו אמו ילדה אותו והשני הוא היום בו התעורר בבית החולים.

תמונה משירותו הצבאי של חיים נוי
תמונה משירותו הצבאי של חיים נוי

הוא עלה לארץ בספטמבר 1947, ולקח חלק במלחמה להקמת מדינת ישראל, הוא גאה שהיה בין ראשוני 'גולני' ושהתחיל להילחם עבור המדינה עוד לפני הקמת צה"ל. הוא היה נהג וחבר באגד וגם מדריך טיולים שמכיר כמעט כל פינה במדינת ישראל. במהלך עבודתו קיבל תעודת הצטיינות כאיש תיירות מצטיין משר התיירות. הוא עבר לחיפה ב-1961, יש לו שלושה ילדים ותשעה נכדים. חיים הוציא ספר בו הוא מגולל את סיפור חייו בשם "למרות הכל, החיים ממשיכים", ספר אותו עודדה אותו אשתו לכתוב, אך היא נפטרה טרם יציאתו לאור.

תעודת איש תיירות מצטיין (צילום: חיים נוי)
תעודת איש תיירות מצטיין (צילום: חיים נוי)

לחיים גישה אופטימית וחיובית לחיים, ויש לו מסר אשר חשוב לו להעביר הלאה:

כשהיינו במחנה, היו נערים שוויתרו והלכו לגדרות במטרה להתחשמל. נחום בן דודי, בסלקציה האחרונה אמר לי שהוא מוותר. אמרתי לו נחום, בוא נתחבא, אך הוא התייאש ואיבד כוח רצון. אני נוסע הרבה שנים, גם עם הצבא וגם עם הצעירים, כי שמעתי לא פעם ולא פעמיים שנערים נכנעים. סיפורים כאלה לא נותנים לי מנוח. אני בא ומדבר עם נערים וכל הזמן מטרטר ומכניס להם לראש – לא להתייאש! ראיתי את בן דודי נחום מתייאש וכך הוא איבד את חייו. אז מה קרה? לא הצליח לך משהו? תמיד יש את מחר! אתם המחר! מחרתיים אתם מקבלים את השרביט לנהל את המדינה, אל תעשו שטויות. אתם מחר חיילים, סטודנטים, אתם ראיתם מה קרה ומה קורה למדינה היום, אם מישהו הולך לאיבוד, כל המדינה הולכת להציל אותו. אתם מחר, אתם צריכים לנהל את זה ולשמור על המדינה הקטנה הזאת. היה נורא כשלא הייתה מדינה ולכן זה מאוד חשוב לשמור על מה שיש לנו.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

כתבות קשורות לנושא זה

2 תגובות

  1. חיים נוי המכונה טטלה איש אדיר מלא אופטימיות וחיוניות . כל כך שימח אותי לקרוא את הכתבה איש יקר ואהוב

  2. מרגש מאודס צריך לזכור ולא לשכוח! תודה על כתיבת הכתבה שמנציחה את הסיפור המרגש של חיים והמסר מעורר ההשראה שאסור לוותר לעולם, אסור לתת לכוח רצון ללכת, תמיד יש את מחר.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

תאונת דרכים בחיפה: 2 רוכבי אופנוע נפגעו מרכב

(חי פה) - 2 רוכבי אופנוע שנפגעו מרכב בשדרות ההגנה בחיפה ממד"א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בשעה 15:41 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א...

קריאה להחזרה (ריקול) – שמן זית כתית מעולה "GAVELIR"

הודעה זו היא בנוסף להודעת ריקול קודמת, עליה דיווחנו ב-31/05/24 ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: חברת הזית שיווק שמן זית פארק התעשיה קדמת...

"אליפות שבועות", תחרות הטניס הארצית, הגיעה לסיומה

מרכז הטניס והחינוך חיפה אירח את אליפות שבועות לטניס לנוער ע"ש נחום ברק. לראשונה, התחרות התקיימה רק במתכונת זוגות. ביום חמישי 13/06/24 הגיעה לסיומה התחרות...

לילה של אמנות במגדל ארמון בחיפה • 23/06/24

מגדל ארמון המשופץ ייפתח ללילה אחד של מופעים • אירוע חינם לקהל הרחב מגדל ארמון המחודש, מהמבנים האייקונים ביותר בחיפה, יפתח ללילה אחד את חלליו...

סרטן השד: טכנולוגיה חדשה לגילוי מוקדם מגיעה לחיפה

חדש בקהילה בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי: טכנולוגיה מבוססת בינה מלאכותית חדשנית, המאפשרת לזהות גידולים ולמדוד את רמת הסיכון לפתח סרטן שד, באמצעות בדיקות...